DOLAR 33,0961 0.2%
EURO 36,2664 0.58%
ALTIN 2.633,220,45
BITCOIN 21599283,07%
İstanbul
30°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

158 okunma

E-TİCARETE BAŞLAMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ

ABONE OL
24/05/2022 14:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğru stratejiler sayesinde sadece parlak fikirlerin değil rutin mal ve hizmet satışının da ciddi oranda karşılık bulduğu e-ticarete başlamak girişimciler için hiç de zor değil. Küçük işletmelerin bile kısa sürede büyük işletmelere dönüştüğü e-ticaret pazarında ilk adımı atmak, yani şirket kurmak çok önemli. WorqCompany Kurucu Ortağı Cem Baytok e-ticarete başlangıç için gerekli olan şirket kuruluş prosedürlerini anlattı.

E-Ticaret Pazarındaki büyümeyi rakamlarla anlatır mısınız?

Türkiye’de de pazara giren yeni oyuncular, kobilerin bu sektöre adım atması ve gelişen tüketici davranışları ile birlikte 2021’in ilk dokuz ayında Türkiye’de e-ticaret pazarı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %75 büyüdü. Bu çok ciddi bir oran. 

Küresel e-ticaret hacminin ise 2021 yılında %14 büyüyerek, 5 trilyon dolar seviyesine gelmesini ön görüyoruz. Özellikle ülkeler arası ihracat anlamında da efektif bir pazara dönüşen e-ticaret, farklı ülkelerden ürünleri tek bir tıkla almanıza olanak sağlıyor. Büyümenin önümüzdeki yıllarda da devam etmesini, bu alanda yeni girişimlerin ve e-ticaret teknolojilerine yapılan yatırımların oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz.

Girişimcilerin e-ticaret için ilk yapması gereken nedir?

Öncelikli olarak satılacak ürüne karar verilmesi gerekiyor. Türkiye’de 2020 yılında satılan e-ticaret ürünlerinin %85’i giyim kategorisinde. Perakende sektörü e-ticaret için büyük bir alan diyebiliriz. Ama burada ürünün satılabilmesi için kalite, marka algısı, ürün özelliği gibi birçok faktör karşımıza çıkıyor. 

Ürün belirlendikten sonra iş planı hazırlamak ve buna uygun olarak aksiyonlar almak önemli. Ürünü doğru konumlandırmak, satış planını kurgulamak ve tabii ki profesyonel bir iş ortağı bulmak oldukça önemli. 

Şirket kurmanın prosedürleri zor ve maliyetli midir?

Şirket kurmak geçmişten günümüze hep karmaşık ve zor olarak algılanıyor. Olası borçlanma ve maliyet algısının bu sebep olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şirketler aslında kolay kurulup kolay kapatılabilen yapılar. Özellikle de şirket türü şahıs işletmesiyse. Bir günde şirket kurup faaliyetlerinize başlayabilir, aynı şekilde kapanış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 

WorqCompany olarak profesyonel ekibimizle bize başvuran müşterilerin işlerine en uygun şirket türünü belirledikten sonra, müşterimizden bir vekaletname talep ediyoruz ve Ticaret Odası, Vergi Dairesi gibi tüm yasal prosedürleri gerçekleştirerek hem zaman tasarrufu, hem de profesyonel bir deneyim sunuyoruz. 

İstatistiklere göre şu anda e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren 300.000’in üzerinde işletme var. WorqCompany e-ticaret paketini kullanan işletmelerin sayısı bu rakam içerisinde her geçen gün artıyor. 2021 yılında WorqCompany olarak kurduğumuz şirketlerin %57’si e-ticaret alanında faaliyet göstermek amacıyla kurulan şirketler.

E-Ticarete başlangıçta sabit bir işyeri şartı var mıdır?

E-ticaret yapabilmeniz için şirket kurmanız, dolayısıyla da sabit bir adresi şirket adresiniz olarak göstermeniz gerekiyor. Bu eviniz olabilir, açtığınız iş yeri olabilir, ya da sanal ofis gibi profesyonel hizmetler aracılığıyla da bu adresi temin edebilirsiniz. Özellikle e-ticaret satıcıları için güven yaratan unsurlardan biri olan adres, iyi bir lokasyonda olduğu zaman satıcının prestijini de yükseltiyor. 

Yeni kurulan bir e-ticaret işletmesi ihracat yapabilir mi?

Tabii ki yapabilir. Bunun için özellikle yabancı pazar yerlerine girmek gerekiyor. 

Etsy, Amazon gibi uluslararası faaliyet gösteren pazar yerleri ihracatın ilk adımı için iyi bir tercih olabilir. Ek olarak ürünlerin yurtdışına kargolanması noktasında da Türkiye’de tercih edilebilecek, iyi girişimler var. 

E-ticaretin geleceği hakkında öngörüleriniz nelerdir?

2015’ten bu yana dünya genelinde e-ticaret sektörüne giren kobi sayısı %50’nin üzerinde arttı. Toplumsal dijitalleşmenin yanı sıra, satın alma işlemlerinin %68’i mobil ekranlar üzerinden gerçekleşiyor. Bu da aslında bize geleceğin elimizdeki telefon ekranlarında olduğunu gösteriyor. 

Farklı ürün dikeylerinde kategori ve segmentasyon olarak bir ayrışma süreci başladı, satışları artırabilmek adına var olan ürünleri farklılaştırmaya çalışan üreticiler için pazar payı almak daha önemli bir hale gelecek. 

E-Ticarete adım atacak olan girişimcilere tavsiyeleriniz nelerdir? 

İyi bir pazar araştırması yapmalarını, satmayı düşündükleri ürün dikeyinde rakiplerini incelemelerini öneririm. E-ticaret özellikle önümüzdeki yıllarda daha geniş hacimlere ulaşarak bizlere beklemediğimiz fırsatlar sunacaktır. İyi olanın her zaman öne çıkacağına ve fark yaratacağına inanıyoruz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r