DOLAR 33,0495 0.16%
EURO 36,0281 0.06%
ALTIN 2.618,691,92
BITCOIN 21341922,03%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Baba sevgisi ve ilgisiyle büyümek, çocukların çok yönlü gelişimini destekliyor!
62 okunma

Baba sevgisi ve ilgisiyle büyümek, çocukların çok yönlü gelişimini destekliyor!

ABONE OL
19/06/2024 14:14
Baba sevgisi ve ilgisiyle büyümek, çocukların çok yönlü gelişimini destekliyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AÇEV, Babalar Günü’nde, ‘ilgili babalık’ konusunda farkındalığı artırmak amacıyla yeni bir çağrı yaptı. Çocuk bakımı ve gelişiminde babaların sorumluluk üstlenmesinin önemine dikkat çeken AÇEV, babalarıyla karşılıklı ve yakın ilişki içinde büyüyen çocukların zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimlerinin olumlu etkilendiğini vurguladı.

Erken yaştaki her çocuğun güvende, sağlıklı, mutlu ve öğreniyor olması için tam 30 yıldır bilimsel temelli çalışmalar yürüten Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), 1996 yılından beri Türkiye’nin pek çok şehrinde babalara yönelik destek programları uyguluyor, ilgili babalık kavramının içselleştirilmesi için çalışıyor. AÇEV Kurumsal İşbirlikleri ve Savunu Direktörü Hasan Deniz, Babalar Günü vesilesiyle ilgili babalık kavramına yeniden dikkat çekmek istediklerini belirterek, şunları söyledi: “Babaların ilk günden itibaren çocuklarının bakımında sorumluluk almaları, gelişimlerini destekleyen tutumlar göstermeleri ve çocukları ile yakın ilişki kurmaları, çocuğun gelişimi ve iyi olma halini son derece olumlu etkiliyor. Araştırmalarda Türkiye’deki cinsiyet rollerine dayalı aile yapılarının, çocuğun bakım ve gelişiminden birincil derecede anneyi sorumlu tuttuğu görülüyor.  Ancak ilgili babalık üzerine yapılan çalışmalarda ise ilgili babaların çocuklarının okula hazır olma becerilerinin daha yüksek olduğu, okulda akademik olarak daha başarılı oldukları, daha zengin kelime bilgisine sahip oldukları ve zekâ gelişimlerinin arttığı ortaya konuyor. Çocukları ile zaman geçiren, çocuklarını dinleyen, fiziksel bakımında sorumluluk üstlenen, çocuklarının gelişimlerini destekleyen babalarla büyüyen çocuklar, psikolojik olarak daha uyumlu oluyor, daha az davranış problemleri gösteriyor ve akranlarıyla daha iyi iletişim kuruyor. Tam da bu nedenlerle, aile hayatından sosyal hayata, iş hayatından eğitime kadar her alanda, babaların çocuklarının bakımına ve gelişimine katılmalarını destekleyecek politika ve uygulamalara olan ihtiyaç çok büyük. Babanın, çocuğun bakım ve gelişimine katılımı, ebeveynler arasında sorumlulukların eşit paylaşılması açısından da çok önemli bir konu. Bunun için babaların da doğum izni almaları ve etkin kullanmaları gerekir. Babalık izni, babaların ilk günlerden itibaren çocuğun bakımına katılması ve sorumluluğu eşit paylaşması için büyük bir fırsat yarattığı kadar baba ile çocuk arasındaki güçlü bağın da temellerini atacaktır. Babaların, çocuklarının bakımında ve gelişiminde sorumluluk üstlendiği, çocukla karşılıklı ve yakın bir ilişki kurduğu, çocukla zaman geçirdiği, babanın hiçbir baskıcı yöntem kullanmadığı babalık tutumları yaygınlaştıkça tüm ailenin iyi olma hali de güçlenecektir.”

İlgili Babalık Nedir?

“İlgili babalık”, babanın çocuğun bakım ve gelişiminde sorumluluk üstlendiği, gelişimi ana odağına alarak fırsat ve imkanlar oluşturduğu, doğru iletişim ve yakın ilişki kurarak çocuğun gelişimini desteklediği bir babalık modelidir. İlgili babalık, cinsiyet rollerine dayalı erkeklik kalıplarının şekillendirdiği babalık kalıpları yerine erkeklerin aile içinde katılımcı bir babalık rolü üstlenen, demokratik bir yaklaşım benimseyen, çocuklarının gelişimine destek veren ve çocuğun gelişim alanlarında kendisinin de sorumluluğu olduğunun farkında olarak davranan babalık tutumudur.

Beklenen davranış ve sorumluluklar ise:

 • Çocuk gelişim alanlarını bilmesi ve etkin bir şekilde bu gelişim alanlarını desteklemekte sorumluluk üstlenmesi
 • Çocuk bakımında sorumluluğunu fark etmesi ve bu sorumluluğu üstlenmesi
 • Çocukla birlikte zaman geçirmesi ve oyun oynaması
 • Çocukla karşılıklı ve yakın ilişki kurması
 • Cinsiyet ayrımı yapmadan ilişki kurması ve çocuklarının gelişimini desteklemesi
 • Ev içi işlerde sorumluluk üstlenmesi
 • Çocuğun okul sürecini takip etmesi ve öğretmen-veli iş birliğinde aktif rol alması
 • Kendi eşiyle (boşanmış ise çocuğunun annesiyle) demokratik bir ilişki sürdürmesi ve çocuğun sorumluluklarını paylaşması
 • Çocuğu etkin bir şekilde dinlemesi ve kendini çocuğun anlayacağı şekilde ifade etmesi
 • Çocuk yetiştirmede şiddet ve hiçbir türden baskıcı bir tutum sergilememesi, ihmal ve istismar içeren davranışlarda bulunmaması

AÇEV’in ‘İlgili Babalık’ Çalışmaları

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), hem ilgili babalık kavramının içselleştirilmesi hem de babanın çocuğun bakımından, gelişiminden ve iyi olma halinden kendini sorumlu hissetmesi ve tüm bu süreçlerde aktif rol almasının yaygınlaştırılması amacıyla geliştirdiği destek eğitim programlarını uyguluyor.

AÇEV tarafından geliştirilen ve 1996 yılından bu yana uygulanan Baba Destek Programı ile 3-6 ve 7-11 yaşları arasında çocuğu olan babaları desteklemek ve çocuklarının çok yönlü gelişimine katkı sağlamak hedefleniyor. Babalar, çocuklarının bakımında ve gelişiminde sorumluluklarını fark etmeleri, çocuklarıyla karşılıklı ve yakın ilişki kurmaları, çocuklarına zaman ayırmaları ve sevgilerini gösterebilmeleri için ebeveynlik becerilerinde destekleniyor.

AÇEV, babaların çocukların bakımına katılmaları, onların gelişimini desteklemeleri, onlarla yakın ilişki kurabilmeleri için eğitim programları düzenlemenin yanı sıra çeşitli kampanyalar ve savunuculuk faaliyetleri de yürütüyor. AÇEV, şimdiye kadar ilgili babalığın yaygınlaşması amacıyla ‘Sen Benim Babamsın’, ‘İlk İş Babalık’, ‘Babayım’, ‘Çocuk Yaşta Erken ve/veya Zorla Evliliklerin Önlenmesi’, ‘Baba Olmak Var Ya! / Benim Babam Var Ya!’ gibi pek çok kampanya ve projeye imza attı.

AÇEV’in ilgili babalık çalışmaları hakkında detaylı bilgi almak isteyenler ilgilibabalik.org ve acev.org sitelerini ziyaret edebilirler.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP
  300x250
  300x250r