DOLAR 33,0841 0.16%
EURO 36,2395 0.47%
ALTIN 2.612,24-0,35
BITCOIN 2134304-0,35%
İstanbul
34°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

142 okunma

14-19 yaş gençler erkenden girişimci olacak

ABONE OL
17/05/2022 07:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genç girişimcilere (14-19 yaş arası) yönelik başlatılan Erken Girişimci Geliştirme Merkezi (EGG) projesine geçen hafta start verildi. İstanbul Ticaret Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu (TOBB İKGK), Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile başlatılan eğitim projesi; 10 hafta boyunca haftada 3 gün, 4.5 saat eğitim şeklinde sürecek. Eğitim kapsamında başarılı olan öğrenciler; atölye çalışmaları ve eğitim, mentorluk hizmeti, şirketler ve girişimlerle buluşma, yatırımcılarla görüşme, teknopark kamplarına katılım gibi olanaklardan yararlanmaya hak kazanacak. Eğitim programına Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, İTÜ ARI Teknokent, Teknopark İstanbul, İLBAK ve Trendyol da destek oluyor.

 KIYMET ÜRETMELİ
 Eğitim çalışmasının başlangıcında konuşan İTO Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay, EGG hakkında ‘Çok kıymetli bir projenin başlangıcındayız’ dedi. Dr. İsrafil Kuralay, gençlere şu mesajı verdi: “Sizler projenizden bıkmadan, usanmadan çalıştığınız sürece bizler sizleri hep takip edeceğiz, hep destekleyeceğiz. Girişimciliğin genç yaşlarda olması, büyük bir tecrübenin kazanılması için önem arz ediyor. Kadın girişimciler kurulumuz ve BTM’nin destekleriyle hem girişimciliğin önündeki engelleri kaldırıyoruz hem de beraber güzel işlere imza atıyoruz.”
 
Dr. Kuralay, gençlere tüm imkanları seferber ettiklerini, gençlerden de bu imkanları değerlendirerek kıymetli bir ürün geliştirmelerini beklediklerini söyledi.
 
YÜZDE 40’I KIZ 
Projenin ana paydaşları hakkında bilgi veren TOBB İKGK Başkanı ve İTO Meclis Üyesi Hatice Kal da İTO’nun, bugüne kadar oluşturdukları tüm projelerde destek olduğunu vurguladı. Kal, şöyle devam etti: “Böylelikle birçok projeyi gerçekleştirme fırsatı bulduk. Kadın girişimcilerin gün yüzüne çıkması için bugüne kadar Fikrim Artık İşim, Teknoloji Melekleri, Geleceğini Yazan Kadınlar, Yükselen Markalar başta olmak üzere birçok proje gerçekleştirdik. Şimdi ise 14-19 yaş arası gençlerimize girişimciliği aşılayacak yeni bir projenin başlangıcındayız.”
 
Kal, projeye katılanların yüzde 93’ünün lise öğrencisi olduğunu, yüzde 86.6’sının ise daha önce hiçbir kuluçka merkezinde yer almadığını belirtti. Kal, projeye katılanların yüzde 40’ının da kız öğrenci olduğuna dikkat çekti.
 
GİRİŞİMCİ OLACAKLAR 
BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı ise lise bitmeden gençlere girişimcilik ruhlarını öne çıkartacak bir eğitim programı gerçekleştirdiklerini vurguladı. Eğitim programı sonunda gençlerin, farklı bir açıdan bakmayı öğreneceklerini belirten Elbaşı, “Gençlerin, yeni fikirlerle düşünülmemiş çözümler üretmesini, özne olarak söz sahibi olmalarını hedefliyoruz. Bunları özümsetmek için öğrencilerin bazı formasyonlara, eğitimlere ve deneyimlere tabi tutulması gerekiyor. BTM olarak, tüm girişimcilere ve girişimci adaylarına bu formasyonları özümsetiyoruz” dedi.
 
Elbaşı, öğrencilere, “Sizleri birer girişimci olarak yetiştireceğiz. EGG programı kapsamında gençlerden çok beklentimiz var” mesajını verdi.
 
İLK DERS BAŞARILI GİRİŞİMCİLERDEN 
İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Altınöz’ün de katıldığı açılış programında; Bodrum Girişimcilik Merkezi Kurucusu Ersin Pamuksüzer, Üretken Akademi Kurucusu Kadircan Kırkoyun, Studio Billion Kurucu Ortağı Eşref Bektaş, öğrencilere başarı hikayelerini ve girişimcilik-fırsattan iş yaratma olanaklarını anlattı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r