HABER AKIŞI

“Yeni Nesil Eğitim” Kitabını okudunuz mu?

 Tarih: 13-11-2021 01:13:00  -   Güncelleme: 13-11-2021 01:38:47
Adem Keven yeni çıkan bu kitabında eğitimin değişmeyen oyuncularının dönüşen ve gelişen teknolojiyle nasıl başa çıkılacağını, bu gelişmelerden nasıl faydalanılacağını, nelerin yapılıp nelerin yapılmayacağını yaşanmış örneklere yer vererek veliler, öğretmenler ve öğrenciler için kaleme almıştır. Bizde; bu değerli kitabı Esnaf Bülteni Dergisi okurlarının bilgisine arz ediyoruz...

Geleneksel eğitim anlayışına sahip bir anlayışla yetiştirilmiş “öğretmenler, öğrenciler, veliler ve okullar” çoğunlukla “davranış kontrol etme refleksi” ile hareket ederler. Ancak sadece davranışa endeksli olan eğitim modeli son on beş yirmi yılda –özellikle pandemi sürecinde- gelişen, dönüşen bilim ve teknoloji ile yerini tamamen farklı bir anlayışa bırakmıştır. Kısacası Covid-19 döneminde teknoloji sayesinde öğrenme olgusunun ve eğitimin tanımı radikal olarak değişmiştir ve değişmeye devam etmektedir. 

Dünyanın küresel bir köy haline geldiği günümüzde, farklı bir ülkedeki eğitime dair gelişmeleri, kültürel ve dijital yenilikleri anında öğrenebiliyor hatta uygulama fırsatını yakalayabiliyoruz.

Özellikle eğitim alanında yaşanan olumlu ya da olumsuz gelişmeler istesek de istemesek de sonuçları itibariyle, diğer ülkeleri etkilediği gibi ülkemizi de bir şekilde etkilemektedir. Bu etkinin nasıl ve ne şekilde olduğunu bugün anlamak zor olacaktır. Ancak ilerleyen zaman içerisinde daha net görülecektir. Olumlu ve olumsuz etkilerine dair kitap içerisinde karşımıza çıkmaktadır.

Bu dijital çağda bilgi ve bilgiyi üretime dönüştürme işi yapay zekânın da katkısıyla baş döndürücü hızda ilerlemektedir. Eğitim alanında da ar-ge çalışmalarına -yeterince olmasa da- kaynak ayrılmaya başlanmıştır. Bu konu üzerine kafa yoran kişiler ve kurumların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Kabına sığmayan, sığamayan geleneksel eğitim modeli kendisine farklı alanlarda çıkış yolu aramaktadır.

Günümüzde bilgiler farklı ve zorlu süreçlerden geçerek teknolojik verilere dönüşmekte ve bu teknolojik gelişmeler, içinde yaşadığımız hayatı yeniden dizayn etmeye yardım emektedir. Bakkaldan tutun da uluslararası şirketlere kadar hepsinin dijital bir kimliği var artık. Fiziki olan tüm ticari ve bireysel çalışmalar sanal dünyaya aktarılmaktadır. Elbette eğitim sektörü de bundan nasibini alacaktır.

“Yeni Nesil Eğitim” kitabının yazarı Adem Keven de bu hızlı dönüşümün eğitime olan katkılarını ve eksilerini -bizzat eğitimin içinden biri olarak- samimi ve yol gösterici bir üslupla kaleme almıştır.

Yazar, “Eğitimde Yaşanan Değişim” alt başlığıyla da konuya dikkat çekmiştir. Kitap aktif yayınlarından iki yüz elli sayfa olarak çıkmıştır. Kitap, tüm sınıf öğretmenleri ve branş öğretmenlerinin okuyup faydalanabileceği içeriğe sahiptir.

Bu sancılı –uzaktan eğitim- dönemin tüm zorluklarını göğüsleyen ve öğretmenlerin yükünü hafifleten tüm velilerimiz için de kesinlikle yararlı bir kitap olacaktır. Kitabın dili sadedir ve anlaşılması kolay bir üslupla kaleme alınmıştır. Bu da kitabın geniş kitlelere ulaşması için belirleyici bir özellik olmuştur.

Kitap, toplamda beş bölümden oluşmaktadır. “(1) Yeni Nesil Ebeveyn, (2) Yeni Nesil Öğretmen, (3) Yeni Nesil Okul ve Eğitim, (4) Yeni Nesil Öğrenci ve (5) Uzaktan Eğitim” Her bölüm belirtilen başlıklarla ilgili deneyimlerden oluşturulmuştur.

Adem Keven, sadece fikirden, bilgiden, hayalden ibaret olan birikimlerini değil bizzat velilerle, öğretmenlerle ve öğrencilerle yaşamış olduğu veya şahit olduğu durumları kaleme almıştır. Bu da kitabın hayatın orta sayfasından kesitler sunduğuna bir işarettir.

Yazarımız ilk bölümde velilerle ilgili yaşanmışlıklara yer verirken özellikle vurguladığı konu şudur: “Çocuklarınızı bir fanusun içerisinde büyütmeyin. Onlara; eleştirmeyi, eleştirilmeyi, hürmeti, saygıyı, iletişim kurabilmeyi, dürüstlüğü sevgiyle ve bizzat yaşayarak veya yaşatarak öğretin. Anne olarak, baba olarak her birey kendisine düşen vazifeyi çocuklarına aktarmalı.

“Mış gibi bir yaşamla velilerimiz yavrularını, öğretmenlerimiz de öğrencilerini etkileyemezler ve onların gönüllerine giremezler.” vurgusunu yapan yazarımız; özellikle bu konulara dikkat çekmiştir.

Akademik anlamda zaten her öğrenci gelebileceği noktaya er ya da geç ulaşacaktır. “Asıl mesele sağlam karakterli, dürüst, kendisine güvenilir öğrenciler yetiştirmek olmalıdır.” diyerek yapılması gerekenleri de çok net ifade etmiştir.

Değişen ve gelişen dünyada kendisini zamana ve mekâna ve çağın şartlarına göre yenileyebilen, etkili, güncel, özgün olmaya gayret eden yeni nesil öğretmenlere de ikinci bölümde yer vermiştir. Sürekli öğrenmeye devam eden, iletişimi kuvvetli, sosyal olarak duyarlı, idealist ve lider olabilecek öğretmenler yeni nesil öğrencilerle baş edebilecek ve onların diliyle onları çözebilecektir. Ayrıca paylaşmayı, mizahı, oyunu ve motivasyon eğilimlerini iyi bilen öğretmenler; eğitime adanmış bir öğretmenin portresini şekillendirmeye devam edeceklerdir.

Adem Keven kitabının bu bölümünde, “Yeni Nesil Öğretmenler” in öğrencilere nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda önerilerde bulunmuştur. Bu öneriler “ayağı yere basan öneriler olarak karşımıza çıkmaktadır. Başta da belirttiğimiz gibi tecrübe edilen, fazlası eksiği deneyimlerden sonra görülen olayların kaleme alındığı bir eser olduğu için yeni nesil öğretmen profilinin oluşumuna katkıda bulunacaktır.

Üçüncü bölümde de okula ve eğitime dair dikkat çeken başlıklara yer verilmiştir. Okulun bir fabrika; öğrenci, öğretmen ve velilerinde bir makine gibi görülmemesi gerektiğini ifade etmiştir. Sadece nicel değerlerin değil, nicelle beraber mutlaka niteliğin ön plana çıkarılması gerektiğini, sınıf yerine dersten geçme ve kalma durumunun daha iyi olabileceğini, sisteme göre insan değil; insana göre sistem geliştirilmesi gerektiğini, örneklerle kaleme almıştır.

Ayrıca yine bu bölümde okuma ve anlama üzerine, matematik, eğitimin önündeki bazı engeller, oyun ve oyunlaştırma, süreli yayınların çocuğun eğitimine katkısı, okul ve sınıf ortamlarının geliştirilmesi ve daha birçok konu üzerine tecrübelerini aktarmıştır.

Dördüncü bölümde eğitimin asıl öznesi olan öğrencilerimizin gelişimine dair bilgiler mevcuttur. Yeni nesil öğrencilerin ilgi alanlarının değişmesi, öğrencilerimizin kültürel gezilere bakış açısı, başarılı öğrencilerin farklı halleri ve özellikleri yine bizzat sahadan örneklerle desteklenerek verilmiştir.

Beşinci ve son bölümde de “uzaktan eğitim sürecine dair yenilikler hakkında fırsatlar, sıra dışı deneyimler, eğitime dair yenilikler, uzaktan eğitime dair bazı fırsatlar ve dezavantajlar hakkında birikimler aktarılmıştır. Koronanın eğitimdeki yeri, uzaktan eğitimin uzaması ve bununla beraber gelen sorunlar ve uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimle beraber hayatımıza bıraktığı kalıcı durumlar özetlenerek sunulmuştur.

Kitabın tamamında, “insanı yaşat ki devlet yaşasın”, “her şey insan için”, “her birey özeldir ve her insanın başarılı bir yanı mutlaka vardır.” “Gönüllere dokunmayan bir eğitim uygulaması daha başlamadan kaybetmiştir.” gibi insanı önceleyen durumlar özellikle vurgulanmıştır.

“İlim meclisine girdim, kıldım talep, ilim tâ gerilerde kaldı, illâ edep illâ edep.” anlayışını yılların birikimiyle ve yaşanmış örneklerle ortaya koyan; coşkulu, içten bir dille kaleme alan yazarı – Adem Keven’i- tebrik ediyoruz. Çıkaracağı yeni eserlerde de kolaylıklar ve başarılar dileriz.

İlimle meşgul olan tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize gönül rahatlığıyla tavsiye edeceğimiz bir kitap olmuş.

Arzu edenler yazarın yine eğitime dair “Öncü Öğretmen” kitabını da okuyabilirler.

Emin Keven

  Bu haber 1041 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Eğitim HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı