HABER AKIŞI

Biraz Devlet İdaresi

 Tarih: 18-11-2020 23:42:09
Mehmet Zeki Sayın

Amerika başkanını değiştirdi. Bunun üzerine gerek yorumcular, gerekse daha başka kişiler tarafından çeşit çeşit fikirler oluştu. Bizim için önemli olan da ülkemizin münasebetinin nasıl olacağıdır.

         Devletler, idaresini bir kişiye ve kişinin fikirlerine bağlı olarak idare edilmez. Elbette liderin tutumu ve davranışı, fikirleri, oldukça önemlidir. Ancak her devlette, özellikle demokrasi denen idare şekliyle idare edilen devletlerde kurumlar oldukça önemlidir. Kurumların çalışmasının birinci hedefi bulundukları ülkenin menfaatidir.

         Milletler arası idarede esas karşılıklı menfaate bağlıdır. Burada ne arkadaşlık, ne dindaşlık, ırkdaşlık, dil birliği esas değildir. Eğer siz bir ülkeden bir şey istiyorsanız bir şey vermek durumundasınız. Veya o devlet sizden bir şey istiyorsa bir şey almak durumundasınız. Bu halde kim gecikirse zarara uğrar, ya istediğini alamaz, ya da param parça gecikerek elde edilirse de o zaman değerini nispeten kaybetmiş olur.

         Özellikle demokrasi denen nizamla idare edilen ülkelerde seçimler oldukça Cumhurbaşkanları, Başkanlar, hükümette bulunan kişiler değişir, yani yeni kişilerin gelmesine fırsat verilir. Yeni gelenlerin görüşleri, devlet üzerinde fikirleri değişik olabilir. Ama değişmeyen ana hususlardır. Bunlarda da kurumların idaresi önemli rol oynar.

         Amerika’da Başkan değişikliği olmuştur. Ama kurumlar vazifesine devam etmektedir. Dolayısı ile seçilecekler, seçim zamanında iç politika icabı başka ülkeler hakkında başka başka sözler edebilir. Edilsin, iş başa düşüp makama oturulduğunda, seçilen lider kurumların liderleriyle toplanıp o ülke için menfaatine ne gerekli ise onun kararı alınır ve uygulanmaya çalışılır.

         Türkiye – Amerika arasındaki münasebetlerde bu mealde olacak olanıdır. Birileri gider birileri gelir. Gelenin birisi ile samimi görüşmeleri olabildiği gibi yeni gelenle daha resmi tutum ve davranış içinde olunabilir. Ama esas olan o ülkelerin menfaati ön plana geçer.

M. Zeki Sayın

  Bu yazı 23054 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı