HABER AKIŞI

ARABA PARKI MESELESİ

 Tarih: 17-07-2018 22:43:59
Mehmet Zeki Sayın

Yazılı ve görsel medyada gün yoktur ki bu araba park yerlerinden konu edilmesin. Kimileri caddelerin yapılışlarına kimileri Belediyelere, kimileri de arabaları kullananların anlayışsızlıklarından söz ederken vatandaşlar da yolda giderken çektikleri ıstıraplarla hayatını idame ettirmeye çalışırlar.

Geri kalmış ülkelerde, biraz daha iyi düşünerek gelişmekte olan ülkeler de eğitimin ne kadar önemli olduğunu anlatır dururuz. Elbette eğitim her şeyin başında gelmektedir. Eğitimin gecikmesiyle aradaki farkı yasaklarla yok etmeye çalışılır. Bu durum nereye kadar yürür ki! Zira yasakları uygulayanlar da yeteri kadar eğitim almamışsa aksaklık yok olmaz, belki de o eğitimsizlerin davranışıyla artabilir de.

Öncelikle belediyeler yapılan binalarda plan tasdikinde mutlak açık ve kapalı garajları görmek istediklerinde ona göre plan yapılır. Ruhsat alınıp bina yapıldıktan sonra belediyelere verilecek ek bir para ile ayrılan bu araba park yerlerinin sahipleri tarafından başka bir iş için kullanılmasına müsaade edilmiş ve belediyeler aldıkları bu paraları başka başka yerlerde kullanmışlardır. On katlı onbeş katlı binalardaki araba garajları ya matbua ya da depo yerleri olarak kiraya verilmiştir. Tabiatıyla da arabalar sokaklara atılmış tretuvarlar işgal edilmiştir.

Yıllar yılı kovalamasına rağmen, hala bu mevzuda eğitimde bir arpa boyu ilerleme yokken, tretuvarları korumak için kimi belediyeler ‘‘ Bordür taşı’’nı yükseltirken (Arabalar bunları atlayıp tretuvarlara parka mani olmaları için) kimileri mantar görünümlü betondan yapılmış dubaları dikmektedirler. Oysa Avrupa’daki bir devleti gezip gördüğünde bunların yerine kesiksiz çizgilerle ayrılan yerlere hiçbir sürücü araçlarına park etme cesareti göstermezler. Zira park eden cesaretlilere de! Cezayı yazacak olanlar işlerini hakkı ile bilen kişilerdir. İşte eğitim de ilerleme farkı. Eğitim de ilerleme ile ülkede çok şeylerin halledileceği muhakkaktır. Belediye Başkanlarının, sürücülerin, zaptiyelerin davranışları vazife anlayışları da ona göredir.    

            M. Zeki SAYIN

                                                                          

  Bu yazı 13972 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı