HABER AKIŞI

SANAYİCİ, TÜCCAR, ESNAF HAKLARINI KORUYAN KURUMLAR

 Tarih: 29-06-2016 13:56:00  -   Güncelleme: 25-01-2017 22:31:00
Mehmet Mahşuk Gülaçar

Ülkemizin üretici kabiliyetlerini geliştirmek, dönüştürmek ve dünyadaki üretici güçler ile rekabet edecek efsafa, kabiliyete, istidada kavuşturmakla görevli kurumlarımız vardır. Bu kurumlarımızın görev ve yetkilerinin yazılı metinlerde net, anlaşılır olması, elimizdeki menkul-gayrimenkul, Finansman ve insan kaynaklarımızdan uygun değer fayda elde etmeğe yetmediğini hepimiz bilmekteyiz. Bu yetkileri işin ehli olan hakkaniyetli insanlarla ancak hayata geçirebiliriz. İşte bu kurumlarımızdan biri olan IOSB, tamda bu noktada büyük bir önem arz etmektedir. Bu kurumumuzun iştikakçıları olan bizler, ülkemizin eğitim seviyesinin altı buçuk yaşında olmasında hesaba katarsak, sırtımızdaki yükün ne kadar ağır olduğunu ve bizlerden beklenen gayretin ne kadar kıymetli olduğunu anlamamak mümkün değildir.

Öyleyse hedefe kilitlenmek zorundayız. Sanayicimizi, tüccarımızı, üretici kabiliyetlerimizi, Dünya'daki sanayi ve teknoloji gelişimleri konusunda bilgilendirmek, rekabet koşullarının alt yapılarını hazırlamak zorundayız. Bunun için, ihtiyaç duyulan projeleri üniversitelerimizi devreye sokarak, sıfır maliyetle temin etmek.

Özelikle üniversitelerimizin teknik bölümlerinde okuyan öğrencilerin hazırlamak zorunda oldukları bitirme tezleri yolu ile çizilen projeleri bu amaca yönelik değerlendirmek mümkündür. Bu metotla çalışmak, hem teknik üniversitelerimizde okuyan çocuklarımızı bilinçli iş görenler olarak sanayinin içinde değerlendirmiş olur, hem de öğretim üyelerinin verdikleri eğitimin verimliliğini ölçme imkânına kavuşmuş oluruz.

Devletimizin, sanayiyi geliştirmek için çıkardığı hibe kredileri, faizsiz geri dönüşümlü kredilerin doğru kullanılması için yetkili kurumlarımıza ihtiyaç duyulan raporları sunmak. Sanayici envanterini çıkarmak, hangi sektörlerle ilgili olması gereken atılımlar gerekiyorsa, onları gerçekleştirmek gerekir.

Bünyemizdeki üretici kabiliyetlerin kaynaklarını verimli kullanması adına, eğitici faaliyetler düzenlemek, sempozyumlar yapmak. Üretim için gerekli olan en acil ihtiyaç şüphesiz ki, eğitimdir. Eğitimli bir sanayici topluluğu oluşturabilirsek, katma değeri yüksek ürünler üretmemiz çok kolay olacağını kavramamız gerekir.

Bölgemizde üretilen marka değeri olan ürünleri dünyaya tanıtmak için fuarlar düzenlemek.

Güneş enerjisi olsun, rüzgâr enerjisi, kojenerasyon veya trijenerasyon projeleri ile olsun mutlaka bölgemizin ihtiyacı olan enerjiyi üretmek.

Ülkemizin ithal ettiği ürünlerin, mutlaka ülkemizde üretilmesini temin edecek üretim politikasının oluşumuna katkı vermek noktasında kendimizi Görevli bilmemiz gerektiği kanaatindeyim.

  Bu yazı 2675 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı