HABER AKIŞI

KENDİMİZİ BİLİYOR MUYUZ?

 Tarih: 23-02-2021 01:57:26
Hacı Arıcı

Varlıkların Eşref’i (En güzeli) olan, insan vücudunda bakın neler var;

*  20 trilyon hücre,

*  96 km uzunluğunda kan damarı,

*  Günde 100.000 kere atarak 9 000 litre kan pompolayan bir kalp,

*  5-6 litre kan,

*  Dakikada 100.000 mesaj alan/gönderen bir beyin,

*  75 km uzunluğunda sinirler,

*  Her gün 11.000 litre hava alan ciğerler,

*  Her 5 dakikada bir tüm vücudun kanını temizleyen iki böbrek,

*  7 mt ince bağırsak,

*  2 mt kalın bağırsak,

*  230 adet kemik,

*  50.000 farklı kokuyu tanıyabilen bir burun,

*  10.000 farklı lezzeti tadabilen bir dil,

*  Yüzlerce farklı frekanstaki sesleri duyabilen iki kulak,

*  576 MegaPixel kalitede görebilen iki göz,

*  Ve maddi manevi daha pek çok duygular ve nimetler...

Bu insan vücudunu yaratanın, varlığına kanıt mı gerek ???

Yahya b.Muaz er-Razi: "KENDİNİ BİLEN, RABBİNİ BİLİR" buyuruyor.

İnsanın bu dünyadaki en önemli görevi Allah’ı tanımak, O'na kulluk etmek, insanî ve ahlâki değerlere bağlı olarak yaşayıp, ahiret hayatına hazırlanmaktır. Bu görevini en güzel şekilde yerine getirebilmesi için insanın önce kendini tanıması, vazife ve sorumluluklarını iyi bilmesi gerekmektedir. Kim olduğunu, niçin yaratıldığını bilen kişi, sorumluluklarını bilir, yaratıcısını tanır. Yaratıcısına ve insanlara karşı yükümlülüklerini bilir ve onların gereğini yerine getirir. Aynı şekilde, kendini bilmeyen, taşıdığı misyondan habersiz olan, kendini basit gören, kendini olduğundan fazla görüp kibirlenen kimse de layıkıyla Yaratıcısını tanımaz ve O’na karşı sorumluluklarını yerine getirmez. Bu yüzden kişinin kendisini bilmesi, kendini tanıması ve haddini bilmesi son derece önemli ve gereklidir.

İnsan eğer kendisinin ve vazifesinin bilincinde olursa, kendisini yaratan ve ona bu vazifeleri yükleyen Rabbinin de bilincinde olur. Bu irtibat, meyvenin ağaçla olan irtibatı gibidir. Bir meyve, nasıl ağacında olduğu sürece gelişir, güzelleşir ve canlılığını korur ise, insan da iman edip, kendini ve Rabbini tanıyıp, ibadetlerini yapıp, üzerine düşen vazifeleri yerine getirdiği müddetçe, Allah ile bağını korur ve geliştirir. Aksi halde, hem Rabbinden, hem de kendinden habersiz bir şekilde yaşayarak dünya ve ahiret saadetinden mahrum kalır.

İnsanın kendini bilmemesi, görev ve sorumluluklarının farkında olmaması, insan için büyük felakettir. Çünkü kendini bilmeyen insan Allah’tan da gafil olur.

Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de bu kimseleri şu şekilde uyarmaktadır:

“Allah’ı unutan, bu sebeple Allah’ın da onlara kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayınız. İşte onlar fasık kimselerin ta, kendileridir.”

(Hașr, 59/19)

İnsan harika bir yaratılışa, her insan ayrı bir güzelliğe sahiptir. Bu güzel yaratılış akıl, irade ve düşünme yeteneği gibi birçok özellik ile de desteklenmiştir. İște bizi böyle güzel yaratan Rabbimize olan sorumluluklarımızı yerine getirmeli, kulluk görevlerimizi en iyi şekilde yapmalıyız.

Selâm ve dua ile...

--HACI ARICI--

  Bu yazı 5808 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı