HABER AKIŞI

ÜRETİM KAPASİTESİNİN YARIDAN FAZLASI HİJYEN MALZEMELERİNE AYRILDI

 Tarih: 01-04-2020 00:31:16
Türkiye’nin önde gelen kişisel bakım ve kozmetik üreticilerinden Giz Kozmetik, üretim kapasitesinin büyük bölümünü kolonya ve antibakteriyel malzemelere ayırdı. Toplumun bu dönemde başta kolonya olmak üzere antibakteriyel temizlik malzemelerine büyük ihtiyaç duyduğunu belirten Giz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Zengin, üretim tesislerinde kapasitenin yarıdan fazlasını bu ürünlere ayırdıklarını söyledi.

Özellikle kötü niyetli kimselerin bu durumu fırsata çevirerek zararlı ürünleri piyasaya sürdüğünü ve halk sağlığını tehlikeye attığını dile getiren İbrahim Zengin, ilk hedeflerinin iç pazardaki talebi karşılamak ve halk sağlığını korumak olduğunu söyledi.

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs Salgını, toplumun hijyen ve temizlik malzemelerine olan ihtiyacını artırdı. Bütün ülkeler bu süreçte hijyen malzemelerinin ihracatına kısıtlama getirdi. Başta kolonya olmak üzere birçok temizlik malzemesi bulunamaz hale gelince piyasada oluşan temizlik ve hijyen ürünlerine ihtiyacı karşılamak yerli üreticilere düştü. Türkiye’nin en büyük kozmetik ve kişisel bakım malzemeleri üreticilerinden 2018 yılı ihracat şampiyonu Giz Kozmetik, oluşan hijyen malzemesi ihtiyacını gidermek için üretim kapasitesinin yarıdan fazlasını kolonya ve temizlik malzemelerine ayırdığını açıkladı.

İLK HEDEF İÇ PAZARDAKİ TALEBİ KARŞILAMAK

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Giz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Zengin şu ifadeleri kullandı: “Biz Türkiye’nin en büyük kozmetik malzemesi üreticilerinden biriyiz. Fakat ülkemiz ve dünya zor bir durumdan geçiyor. İnsanlarımız başta kolonya olmak üzere birçok hijyen malzemesine ulaşamıyor. Bir yandan stokçular ürünlerin bulunmasını zorlaştırıyor. Diğer taraftan ise kötü niyetli kimseler merdiven altı üretimlerle insanların sağlığını korumaya çalıştığı bir dönemde toplum sağlığını tehdit ediyor. Bu sebeple üretim kapasitemizin yarısından fazlasını kolonya ve hijyen malzemeleri üretimine ayırdık. Toplumun bu ihtiyacına cevap vererek Koronavirüs ile mücadelenin bir parçası olmak istiyoruz. İlk hedefimiz iç pazardaki talebi karşılamak.”

ZAM YOK, YENİ ÜRÜNLER İÇİN AR-GE SÜRECİ TAMAMLANDI

Bu dönemde hiçbir ürüne zam yapmadıklarının altını çizen İbrahim Zengin, internet satış kanalı yoluyla Türkiye’nin her yerinden gelen talepleri de karşıladıklarını ifade etti. Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirten Zengin, piyasadaki kolonyaların kalitesi konusunda da vatandaşları uyardı ve şunları söyledi: “Giz Kozmetik olarak Dhose markamızla çikolata, okyanus esintili, gardenyalı ve mandalina esanslı kolonya üretimi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca limon kolonyası üretimine de başladık. Tüm kolonya çeşitlerimiz ideal olan 80 derecedir. Yaşadığımız bu zorlu günlerde, toplumun ihtiyacını gözeterek dezenfektan ve antibakteriyel sıvı sabun üretimi için harekete geçtik, Sağlık Bakanlığı’ndan onay beklemekteyiz. En kısa sürede bu 2 yeni grupta üretime başlayacak, Koranavirüs’e karşı gerçekleştirilen mücadelede, yüzde 100 yerli bir üretici olarak üzerimize düşen görevi yapacağız. Bu ürünlerimiz LEA kataloğu, www.leaint.com ve www.isabelledupont.com üzerinden satışa sunuluyor. Bu kanallar sayesinde ürünlerimizi Türkiye’nin her yerine ulaştırabiliyoruz. İnsanlar evinden çıkmadan ve riske edilmeden ürünlere ulaşabiliyor.”

Giz Kozmetik Hakkında

Türkiye’nin en büyük kişisel bakım ve kozmetik ürünleri üreticilerinden Giz Kozmetik, 2006 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Mütevazı bir ofiste, 2’si kimyager olmak üzere 5 personel ile faaliyetlerine başlayan Giz Kozmetik, bugün İstanbul Trakya Serbest Bölge’de yer alan 4 bin 500 metrekarelik üretim tesislerinde, 100’den fazla kişiye istihdam sağlayan uluslararası bir Türk markası olmuştur. Şirket, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda artan talepleri karşılamak için Mart 2020’de 12 bin metrekarelik yeni tesislerini devreye alacak.

Giz Kozmetik, GIZZENE, ISABELLE DUPONT ve LEA markalarıyla kozmetik, kişisel bakım, aksesuar, parfüm ve ev temizliği gruplarında 150’den fazla ürün çeşidini tüketicilere sunmaktadır. Yıllık 18 milyon parçadan fazla üretim gerçekleştiren Giz Kozmetik, 2020 yılında 45 milyon parça üretim yapmayı hedeflemektedir.

İş hayatında fırsat eşitliğine inanan Giz Kozmetik, istihdamın yüzde 60’ını kadınlara ayırmıştır. LEA markasıyla binlerce kadın girişimcinin doğrudan satış yöntemiyle ekonomik hayata katılmasını sağlayan şirket kadınların toplumdaki yerini güçlendiren çalışmalara imza atmaktadır.

Şirket; İstanbul’da bulunan merkez yönetim ofisinin haricinde, uluslararası marka prensibiyle hareket ederek, Fransa’nın ve modanın başkenti Paris’te laboratuvar kurmuştur. 5 kıtada 100’e yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren Giz Kozmetik, dünyaca ünlü kozmetik markalarına sahip Fransa, İtalya, İngiltere ve ABD gibi ülkelerde de yoğun talep görmektedir.

Geniş ürün ve renk seçeneği sunan Giz Kozmetik, Doğu Avrupa’da Rusya ve Ukrayna’da, Orta Doğu’da ise Birleşik Arap Emirlikleri pazarlarında tüketicinin en çok tercih ettiği markalar arasında yer almaktadır. Bölgesel talepleri doğru analiz eden Giz Kozmetik, geniş renk kataloğuyla Afrika ülkelerinin kozmetik ihtiyacının büyük bölümünü karşılamaktadır. Kendi markalarının yanı sıra Türkiye’nin ve dünyanın önemli perakende markalarına da Private Label (Özel Marka) üretimler gerçekleştiren Giz Kozmetik bu alanda da farkını ortaya koymaktadır.

İnsan sağlığına olduğu kadar hayvanların yaşam hakkına da saygı duyan şirket, ürünlerin deneme ve üretim aşamasında hiçbir canlıyı kullanmamaktadır. Evrensel standartlarda kalite yönetim anlayışını benimseyen ve insan sağlığını önceliği yapan şirket ISO 9001:2015 ve ISO 22716:2007 Kozmetik-İyi Üretim Uygulamaları (GMP) sertifikalarına sahiptir.

Giz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Zengin Hakkında

1976 İstanbul doğumlu olan İbrahim Zengin, Saint Joseph Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirmiştir. Öğrencilik yıllarından itibaren finans şirketlerinde çalışan Zengin, henüz mezun olmadan Türkiye’nin en büyük bankalarından birinde Uzman Yardımcısı olmuştur.

2001 krizine denk gelen yıllarda sektörlere dair analizler yaparken kozmetik sektörünün krizden etkilenmediğini gören Zengin, kariyerine bu sektörde devam etme kararı almıştır. Türkiye’nin önemli kozmetik üreticisi markalarından birinde İhracat Sorumlusu olarak göreve başlayan İbrahim Zengin, görev aldığı sürede şirketin ihracatını 2 katına çıkartmıştır. 2006 yılında kendi girişimi Giz Cosmetics’i kuran Zengin, bugün dünyanın 100’e yakın ülkesine ihracat yapan, yıllık 15 milyon parça üretim gerçekleştiren bir markanın yaratıcısıdır. Anadil seviyesinde Fransızca ve İngilizce bilen İbrahim Zengin, evli ve 1çocuk babasıdır.

  Bu haber 32205 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Şirket - Kurumsal HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı