HABER AKIŞI

Unstereotype Alliance Küresel Üye Zirvesi izleyicilerle buluştu

 Tarih: 30-05-2021 00:48:39
Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından yürütülen Reklamverenler ve Reklamcılar Derneği liderliğindeki Unstereotype Alliance Türkiye, 25-26 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen küresel üye zirvede yerini aldı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve UN Women İcra Direktörü Dr. Phumzile Mlambo–Ngcuka, UN Women İyi Niyet Elçisi ödüllü aktris Anne Hathaway ve UN Women İyi Niyet Elçisi ödüllü aktris Danai Gurira’nın açılışını yaptığı Zirve’de küresel Unstereotype Alliance üyelerinin yanı sıra 9 farklı ülkede aktif olan ulusal platformlardan üyeler eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık alanında yaptıkları öncü çalışmaları ve iyi uygulama örneklerini paylaştılar.

Zirve kapsamındaki küresel oturumlara Türkiye’den Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Concept Ajans Başkanı Volkan İkiler ve Eczacıbaşı Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı Eylem Özgür katıldı.

Unstereotype Alliance Türkiye, Brezilya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Güney Afrika platformlarından temsilcilerin katıldığı panelde Eczacıbaşı Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı Eylem Özgür, “Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliğinin önündeki en büyük zorluk, kökleşmiş toplumsal cinsiyet rollerimizdir. Bu kalıbı kırmak ve kültürel değişim yaratmak için planlı ve hedefli bir çaba, buna yönelik projelerin yanında iletişim dilimizi de değiştirmemiz gerekiyor” ifadelerini paylaştı.

Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Concept Ajans Başkanı Volkan İkiler; Birleşik Krallık, Japonya ve Brezilya’dan temsilcilerle birlikte katıldığı “Yerel seviyede değişimi etkinleştirme (Activating Change at local level)” küresel oturumunda şu ifadeleri paylaştı:

“Reklamlar, toplumsal cinsiyet rollerinin ve bilinçsiz önyargıların yansımasıdır. Kadınlar senelerdir geleneksel rollerde resmediliyor. Bu kısır döngüyü kırmak için bir strateji ile başlayın ve mevcut gidişatı bozun.”

İkiler konuşmasında, toplumda farkındalık yaratma amacıyla 2020’de açık hava, radyo ve dijitalde lanse edilen; ulusal ve uluslararası çapta 10’dan fazla ödül alan “Reklamlar Değişir Toplum Değişir” kampanyasına değindi. Kampanya 13 milyondan fazla kişiye ulaştı ve diğer ulusal platformlara ilham kaynağı oldu.

Değişime ne kadar hazırız?

Unstereotype Alliance Türkiye, Zirve kapsamında iki ulusal oturum tasarladı.

Türkiye’nin reklamlarda toplumsal cinsiyet eşitliği karnesinin ve toplumsal algı ve tutumların Fatoş Karahasan’ın moderatörlüğünde sunulduğu “Algılar ve İçgörüler” oturumunda Kantar Insights Ülke Direktörü Hande Beceren, Bahçeşehir Üniversitesi Yardımcı Doçent Gül Şener ve Kantar Medya Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Erdem Tolon yer aldı.

Kantar’ın gerçekleştirdiği “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Yaklaşımları Araştırması (Gender Equality Attitudes Study)” sonuçlarına göre Türkiye’de katılımcıların çoğunluğu kadınların yaşamlarını ilgilendiren karar alımlarında, evlilik kararı ve kişisel finansal kararlar gibi, daha az kontrolü olduğunu düşünüyor.

Gül Şener tarafından sunulan Effie Awards Türkiye 2020 Televizyon Reklamlarının Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi Araştırması’nın sonuçlarına göre kadınların reklamlardaki görünürlülüğü artıyor ve kadın karakterlerin cinsiyet rolleri çeşitleniyor; ancak reklamlardaki kadın dış ses oranı hala istenen düzeyde değil. Erkeklerin ise otorite figürü ve komik adam gibi geleneksel rollere sıkıştırıldığı görülüyor.

Unstereotype Alliance Türkiye üyelerinden eşitlik pozu!

Unstereotype Alliance Türkiye üyelerinden 4 temsilcinin katıldığı “Amaç ve Anlam: Eşitliği Hızlandırmak” oturumunda hem reklamveren hem de reklam ve PR ajansı perspektifiyle reklamlarda ve iş yerinde toplumsal cinsiyete dayalı zararlı kalıp yargıları dönüştürme konusunda atılan önemli adımlar ve sürdürülebilirlik stratejileri paylaşıldı.

Nezih Orhon moderatörlüğündeki oturuma katılan Publicis Groupe Türkiye CEO’su İnanç Dedebaş, Hill+Knowlton Strategies Türkiye Genel Müdürü Pelin Kocaalp, Koç Holding Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ebru Bakkaloğlu Tüzecan ve Unilever Türkiye Orta Asya ve İran Ev Bakım Kategorisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Leyal Eskin Yılmaz eşitlik pozu verdi.

  Bu haber 991 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Dünya HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı