HABER AKIŞI

Türkiye Ekonomisi son çeyrekte toparlanır

 Tarih: 26-05-2020 19:26:11
İsabetli tahminleriyle tanınan Ekonomist Murat Sağman, GGYD’nin online üzerinden düzenlediği ve 200’den fazla genç girişimcinin katıldığı İş’te Fırsat Toplantısı’nda konuştu, “Bugünkü koşullarda ekonomimizi yönetmek kolay değil. 2-3 ayda normale dönemeyiz. Son çeyrekte toparlanma olur” dedi.

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği’nin, Ankara’ya mal olmuş en önemli organizasyonlarından İş’te Fırsat Toplantısı bu kez bir otel salonunda değil online gerçekleşti. Ünlü ekonomist Murat Sağman’ın konuşmacı olarak katıldığı 43. İşte Fırsat Toplantısı’na, 200’den fazla genç girişimci ev ve işyerlerinden bağlandı. Zoom üzerinden gerçekleşen toplantı tüm katılımcılara çok farklı bir deneyim yaşatırken, organizasyonun açılış konuşmasını yapan GGYD Başkanı M.Nezih Allıoğlu, “Tüm bu yaşadıklarımız aslında hepimiz için çok sıradışı bir deneyim” ifadelerini kullandı.

Allıoğlu: Destekler Önemli Ama Aksamalar Var

Pandemiye dönüşen salgının bugüne kadar eşine ender rastlanır bir ekonomik felakete dönüşme ihtimalinin yüksekliğinden söz eden Başkan Allıoğlu, “Salgının sağlığa etkileri azalmaya başlayacak belki ancak iyi biliyoruz ki ekonomik etkileri çok uzun yıllar devam edecek. Hükümetimizin, pandeminin ekonomiye, reel sektöre etkilerini azaltmak amacıyla aldığı bir takım tedbirler var. Başlangıç için bu destekler iyi bir adım ama eksikler ve aksamaların hızlıca giderilmesi gerekiyor” dedi. Online toplantıya konuşmacı olarak katılan Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Ekonomist Murat Sağman da Koronavirüs’ün ülkemiz ve dünya ekonomisine olası etkilerine ilişkin çok önemli tahminlerde bulundu.

Sağman: Toparlanma 4. Çeyrekte

Aşı çıkmadan ekonomide kalıcı toparlanmanın söz konusu olamayacağını, aşının en erken çıkma aylarının ise eylül-ekim olduğunu söyleyen Murat Sağman, “Bugün hem arz hem talep şokunun yaşandığı, hem tedarik zincirinin sorunlu olduğu çok nadir bir şey yaşıyoruz. Bu nedenle yılın ikinci çeyreği ekonomi açısından en kötüsü. İkinci çeyrekte ciddi bir küçülme bekliyoruz ki şubat ayında başladı. Yaz aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte yatay bir seyir, son çeyrekte ise ekonomide bir toparlanma bekliyoruz. Çin, Amerika ama en çok da Avrupa bölgesi ekonomisi küçülecek. Türk ekonomisinde ise yüzde 2-3 küçülme olacak gibi gözüküyor. Tabi geçmişteki salgınlarda olduğu gibi çok uzun yıllar sürmeyebilir bu sıkıntılar. Çünkü dünyada çok para basıldı. Türkiye de 50 milyar TL bastı” dedi.

“Yatırım İçin Altın, Altın, Altın Diyorum”

Ekonomist Murat Sağman, 170 milyar dolar gibi yüksek dış borcu Türkiye’nin ekonomik açıdan toparlanması için mutlaka dış kaynağa, dış finansmana ihtiyacı olduğunu da söyledi. “Dış kaynak gelmezse kurun aşağı gideceğini düşünmüyorum” diyen Sağman, kurla ilgili gelen sorular üzerine yatırımlara dair şu önemli tavsiyelerde bulundu; “Böyle bir dönemde dövize yönelmeyi değil beklemeyi tercih edin. Napolyan ‘para, para, para’ demiş. Ben de aylardır ‘altın, altın, altın’ diyorum. Dünyada bugün çok para var. Çok para, çok risk demek. Bu kadar para nereye gidecek? Trump başkan olduğu sürece her zaman portföyünüzde altın tutmanızı öneririm.”

“Çin’in Alternatifi Türkiye Olabilir”

Murat Sağman konuşmasında salgının Türk yatırımcısı, girişimcisi ve üreticisi için fırsata çevrilebileceğine dair de çarpıcı tespitlerde bulundu.  Çin’in salgından çok ciddi darbe alacağını söyleyen Sağman, “Bütün dünya Çin’e dava açıyor bir yandan. Çin artık dünyanın fabrikası olamayacak. Alternatifi Türkiye neden olmasın? Avrupa’ya çok yakınız, jeopilitik konumumuz çok iyi. Uluslararası organizasyonlarda konumumuz iyi. THY her yere uçuruyor. Avrupa’yla da ilişkilerimizi biraz geliştirirsek Çin’den çok ciddi bir pazar payı alabiliriz” dedi. Ekonomist Murat Sağman, devletin mevduatlara el koyabileceği yönündeki iddialara ilişkin bir başka soruya ise şöyle yanıt verdi: “Merak etmeyin mevduatlara el konulmaz. Bankalara, dövizlere el konulmaz, kısıtlamalar getirilmez. Ama bundan sonraki aşamada dış kaynak gelmez, Avrupa’yla ilgili yapısal reformlar olmaz ise ekstra vergi gelebilir.”

  Bu haber 8962 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı