HABER AKIŞI

Ticaretle ilgili sorularımızı Adana Müftüsü Hasan ÇINAR Cevapladı (5)

 Tarih: 21-11-2019 01:56:08
İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı sorusuna cevap bulmak ve Esnaf Bülteni Dergisi okurlarını bilgilendirmek için ticaretle ve gündemdeki konularla ilgili Adana Müftüsü Hasan Çınar Hocaya sorduk.

SORU*: Bir dostum ev almak istiyor. Bankadan faizle kredi çekecek. Kefil istemişler. Benim, dostumun bu işlemi için kefil olmam günah mıdır?

CEVAP: Evet, günahtır. Faiz dinimizde kesinlikle haramdır. Ev vb. şeyler için faizle kredi çekmek caiz değildir. Helal olmayan bir şeye kefil olmak da haramdır.

Dinimiz, en yakın akraba dahi olsa, sevap işlerde yardımlaşmayı emrediyorken, günahlarda yardımlaşmayı yasaklamıştır.                        

SORU*: Paraya acil ihtiyacı olan bir tanıdığım, galericiden taksitle 100 bin ₺ye bir araba satın alıp, tekrar aynı galericiye peşin 80 bin ₺ye sattı. Bu işlem dinimizde caiz midir?

CEVAP: Hayır, caiz değildir. Buna iyne satışı (بيع العينة) denir. Nakit paraya ihtiyaç duyan birinin bunu borç olarak alamayınca, birinden malı taksitle yüksek fiyata satın alıp yine aynı malı, daha düşük fiyata aynı kişiye satmasıdır. Bu iyne satışıdır ve tahrimen mekruhtur. Çünkü böyle bir satış faiz şüphesini içinde saklamaktadır. Eğer vadeli aldığı malı üçüncü kişiye satsaydı bu caiz olurdu.

SORU*: Ben sanayide çalışıyorum. İş elbiselerimle namaz kılabilir miyim?

CEVAP: Namaz kıldığımız yerin, elbisemizin ve vücudumuzun necasetten (namaza engel pisliklerden) temiz olması farzdır. Kendisiyle namaz kıldığımız İş elbisesinde boya, yağ, toz, çamur gibi dinimizin necaset saymadığı şeylerin bulunması namaza engel değildir. Böyle iş elbiseleriyle namaz kılmanın mahzuru yoktur. Bununla birlikte Camiye gideceğimiz zaman en temiz elbiselerimizi giymemiz dinimizin tavsiyesidir.

SORU*: Kardeşimi emekli maaşı alması için şirketimde çalışıyor gibi gösteriyorum. Sigortasını ödüyorum. Bu dinimize göre uygun mudur?

CEVAP: Kamu idaresi emeklilik maaşının bağlanmasını belirli şartlara bağlamıştır. Dolayısıyla emeklilik maaşının hak edilebilmesi için o şartların yerine gelmesi lazımdır. Şayet bu şartlar gerçekleşmediyse yalan beyanla emekli olmak devleti ve kurumları aldatarak menfaat temini anlamına gelir ki bu da caiz olmaz. Buna destek olanlar da vebaldedir.

Müslüman dosdoğru olmalıdır. Hem kendi kendisini aldatmamalı, hem de başkalarını aldatmamalıdır.

Hele kamu hakkının söz konusu olabileceği iş ve işlemlerde kesinlikle yalan beyanda bulunmamalıdır. Kul hakkıdır, haramdır.

Selam ve Hürmetlerimle

  Bu haber 1192 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı