HABER AKIŞI

Tezmaksan ve Akım Metal güçlerini birleştirdi.

 Tarih: 23-03-2020 21:55:42
Hedef; Yerli takım tezgahları kullanımını yaygınlaştırmak, dışa bağımlılığı azaltmak.

İmalat sanayide ana üretim malı olarak kullanılan takım tezgâhları sektörünün iki büyük temsilcisi, güçlerini birleştirdi. CNC satış, servis, teknolojik danışmanlık, finansman, yazılım ve eğitim konusunda uzman olan TEZMAKSAN, Türkiye’nin yerli CNC üreticisi SMB Technics’ın distribütörü oldu. Gerçekleştirilen işbirliği ile Türkiye’de imalat sanayinde yerli takım tezgâhı kullanımının artırılması; savunma, havacılık ve otomotiv gibi sektörlerde kullanılan takım tezgâhları için yerli çözümlerin üretilmesi amaçlanıyor.

Türkiye takım tezgâhları sektörünün lider, Avrupa’nın ise beşinci büyük markası TEZMAKSAN, Akım Metal ve A Grup şirketlerden SMB Technics ile işbirliği protokolü imzaladı. Protokole göre Türkiye’nin yerlileşme hamlesiyle paralel bir şekilde geliştirilen TT-550 ve TT-850 gibi çift taretli, robot otomasyonlu CNC torna tezgâhlarının Türkiye satışı TEZMAKSAN tarafından gerçekleştirilecek. Yerli CNC takım tezgâhlarının yaygınlaştırılıp, dışa bağımlılığın azaltılması amaçlanan iş birliğinde ayrıca ihracatın arttırılması da hedefleniyor.

40’dan fazla yerli ve yabancı markanın distribütörlüğünü yapan TEZMAKSAN ile gerçekleştirilen iş birliğini değerlendiren Akım Metal A Grubu Genel Müdürü Ali Fazıl Böyet, şunları kaydetti: “1963 yılından bu yana sektörün gelişmesi için çalışmaktayız. TEZMAKSAN ile de bu anlamda geçmişten bu güne uzanan çok önemli işbirliklerimiz oldu. Yine sektöre ve ülke ekonomisine katkısının çok yüksek olacağına inandığımız bir projede güçlerimizi birleştirdik. Şimdiye kadar Türkiye’de universal tezgâhlarda ve sac işleme tezgâhlarında bir torna üretimi yapılmamış. Talaşlı imalatta Türkiye rüştünü ispatlamaya çalışıyor. İşte bu nedenle biz de taşın altına elimizi koyduk, çalışmalarımızı teknolojik olarak TEZMAKSAN ile birlikte daha da ileri noktalara taşıyacağımıza inanıyorum.”  

Takım tezgâhlarının ihracata dolaylı katkısı 21 milyar dolar

Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu ise konuya ilişkin şunları söyledi: “İstikrarlı ve güçlü; yerli ve milli bir markayı bünyemize katarak güzel bir işbirliğine imza attık. Artık Akım Metal ürün gamında bulunan tezgâhların dağıtımı, satış mühendislerinden oluşan ekibimiz tarafından gerçekleştirilecek. Böylece birçok sektöre ulaşma olanağımız daha da artacak ve ihracat portföyümüz genişleyecek. Güç birliğimiz, her iki firmayı da daha iyi noktalara taşıyacaktır.”

Aydoğdu, imalat sanayide ana üretim malı olarak kullanılan takım tezgâhlarının havacılık, savunma, otomotiv, beyaz eşya ve kalıpçılık gibi Türkiye ihracatının lokomotif sektörlerine katkısının değer bazında 21 milyar dolar olduğunu da sözlerine ekleyerek, “Söz konusu işbirliği ile Türkiye’nin daha çok kazanacağına inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Akım Metal A Grubu Şirketlerinden SMB Technics, savunma sanayine yüksek teknolojili robotlu namlu tezgâhları da üretiyor. Ürün gamında TT-550 ve TT-850 gibi çift taretli, robot otomasyonlu CNC torna tezgâhları bulanan SMB Technics’in fabrikası İstanbul Anadolu yakası Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunuyor.

TEZMAKSAN HAKKINDA

40 yılı aşkın bilgi birikimiyle talaşlı imalat sanayinde çalışmalar yapan TEZMAKSAN, Türkiye makine pazarının lider markasıdır. Dünyadaki yenilikleri ve gelişen teknolojileri de takip ederek sektöründe CNC satış, servis, teknolojik danışmanlık, finansman, yazılım ve eğitim hizmeti vermeye devam etmektedir. Kuruluşundan bu yana sadece teknolojiyi takip etmekle kalmayıp, makina imalatıyla teknoloji üretimine katkıda da bulunan firma, sektörün yurtdışına açılmasında da önemli bir misyon üstlenmiştir. 5 yıl önce kurduğu AR-GE departmanıyla teknoloji yatırımlarına ara vermeden devam eden TEZMAKSAN, geliştirdiği yazılım ve otomasyon sistemleriyle de öne çıkmaktadır.

www.tezmaksan.com.tr

  Bu haber 776 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Şirket - Kurumsal HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı