HABER AKIŞI

Sudan’daki sel felaketi sonrası Türk STK’larından anlamlı proje:

 Tarih: 18-09-2019 17:30:17
Sudan’ın yaraları Türk Köyleri’nde sarılacak İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği’nin çağrısı ile bir araya gelen 20’den fazla Sivil Toplum Kuruluşu, Sudan’ın yaralarını sarmak için ortak çalışma yürütme kararı aldı.

Türk Kızılay’ın da içinde bulunduğu STK’ların öncülüğündeki “Sudan’ın Yaralarını Birlikte Saralım” ortak sloganı ile yürütülecek kampanyadan elde edilecek bağışlarla, Sudan’ın afetten en çok etkilenen bölgelerinde “Türk Köyleri” inşa edilecek.

Türk Kızılay ve AFAD’ın da içinde yer aldığı ve 20’den fazla Sivil Toplum Kuruluşu’nun oluşturduğu “İnsani Yardım Platformu”, tarihinin en büyük sel felaketiyle karşı karşıya kalan kardeş Sudan halkına yardım eli uzatmak amacıyla harekete geçti.

Sudan’da selden en çok etkilenen bölgelerden El Ceyli şehrinde 1000 adet acil yardım kolisi dağıtımı gerçekleştiren platform üyesi kuruluşlar, aldıkları bilgiler ışığında acil olarak Türkiye’den bir yardım uçağının kaldırılması için girişimler başlattı. Bu girişimler sonucu olarak içerisinde çadır, battaniye, ilaç, tıbbi malzeme, acil gıda paketleri, temizlik setlerinin bulunacağı ilk uçak yarın tarihinde Ankara’dan Sudan’ın Başkenti Hartum’a hareket edecek.

“Sudan’ın Yaralarını Birlikte Saralım” ortak sloganı ile yürütülecek kampanyadan elde edilecek bağışlarla öncelikle Sudan’ın afetten en çok etkilenen bölgelerinde “Türk Köyleri” inşa edilecek.Ayrıca çeşitli bölgelerde mobil klinik hizmeti verilerek Sudan halkına acil sağlık desteği sağlanacak. Kampanya sürecinde yerelden ya da ülkemizden temin edilen acil gıda ve temizlik malzemeleri de ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. 

Yürütülen yardım kampanyasının tanıtım toplantısında söz alan Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Sudan’daki 16 eyalette 65 yaklaşık 350 bin kişiyi evsiz bırakan sel felaketinin hemen ardından ilk etapta 1000 aileye yardım eli uzattıklarını söyledi. İçinde çadır, gıda maddeleri, temizlik malzemeleri ve ilaçlar bulunan 27 tonluk yardım malzemesini yarın uçakla Sudan’a ulaştırmayı amaçladıklarını söyleyen Kerem Kınık, ”Sudan halkına yalnız olmadıklarını göstereceğiz.” dedi.

Kınık: “Sudan’a yardım için STK’lar birlik olacak”

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, şöyle konuştu:“Genel Müdürümüzün de içinde bulunduğu bir heyet Sudan’a giderek incelemelerde bulundu. Gerçekten çok büyük bir felaket söz konusu. 65 binden fazla aile varını yoğunu sele kaptırmış durumda. Sudanlı kardeşlerimizin öncelikle başlarını sokacak bir çadıra, sonrasında bir eve ihtiyacı var. Elbette acil gıdaya ve selin neden olacağı hastalıklardan kurtulmak için acil ilaca ihtiyaçları var. Temiz içme suyuna, yatacakları bir yatacağa acil olarak ihtiyaç duyuyorlar.Daha etkili bir yardım için şu an burada olan sivil toplum kuruluşları güçlerini birleştirme kararı aldı. ‘Sudan’ın yaralarını birlikte saralım’ sloganıyla biraraya gelen Sivil Toplum Kuruluşlarımız Sudan’da önce bir Türk Köyü, ardından belki bir Türk Kasabası, milletimizin teveccühü ile belki de bir Türk Şehri kuracak.”

Yardım Platformu Suriyelilere de yardım eli uzatmıştı

İnsani Yardım Platformu’nun Genel Sekreterliği’ni yürüten Avukat Ali Kurt ise yürüttükleri çalışmaları şu sözlerle özetledi: “İnsani yardım çalışması yapan sivil toplum kuruluşlarımız, daha önce AFAD ve Kızılay desteğinde bir araya gelerek, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği çatısı altında İnsani Yardım Platformu’nu kurdu. Platformumuz bünyesinde 20’den fazla güzide yardım kuruluşumuz bulunuyor. STK’larımız arasında işbirliğini ve afet bölgelerinde koordinasyonu hedefleyen bu platform ekseninde daha önce de Suriyeli kardeşlerimize yönelik “Bir Ekmek Bir Battaniye” keza “Sana İhtiyacım Var” isimli kampanyalar, gerekse Orta Afrika, Yemen ve Gazze gibi sıkıntı içinde olan birçok bölgeye yardım organizasyonları yapmıştık.”  

İşte İnsani Yardım Platformu’ndaki kuruluşlar

Kampanyaya destek veren kuruluşlar ise şu şekilde sıralanıyor: AFAD ve Kızılay başta olmak üzere, alfabetik sırayla; AİD Uluslararası Doktorlar Derneği, Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, Beşir Derneği, Deniz Feneri, Elden Ele Derneği, Göz Bebekleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Hayrat İnsani Yardım Derneği, İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, İsra Uluslararası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İyilik-DER), Sadakataşı Derneği, Türkiye Diyanet Vakfı, Verenel, WeltweiterEinsatzFürArmee.V. (WEFA)

  Bu haber 288 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı