HABER AKIŞI

SINIRLAR İÇİN YERLİ ÇÖZÜMLER HAZIR

 Tarih: 17-10-2019 21:48:41
Askeri radar ve sınır güvenliği alanında yerli ve milli projeler, 2. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde tanıtıldı

Askeri radar ve sınır güvenliği alanında tek ihtisas etkinliği olan 2. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde yerli ve milli projeler görücüye çıktı. Türk savunma sanayinin yerlileşmesini ve dışa bağımlılığının azalmasını sağlayacak projeler, ihracata da hazırlanıyor.

Türkiye’nin ilk multi kalibre keskin nişancı tüfeği üretildi

ATA Arms, Türkiye’nin ilk multi kalibre keskin nişancı tüfeğini MRBS’de tanıttı. Dünyada bu ürünü üreten altı firma arasına giren ATA Arms’ın profesyonel keskin nişancılar için üretilen tüfeği, iki bin metrenin üzerinde atış mesafesine sahip. İki kademeli tetik ağırlığı ayarlama özelliğine sahip olan tüfeğin, dipçik ayarı kişiye özel değişebiliyor ve böylelikle kullanıcıya en rahat atış imkanı sunuyor. Tüfeğin kalibresi saha şartlarında bir dakikadan kısa sürede değiştirilebiliyor.

Deprem ve askeri tatbikatlarda anlık haberleşme artık mümkün

Optima Technic, Ukrayna Acil Durumlar Bakanlığı (SESU) için ürettiği Mobil Haberleşme ve Komuta Kontrol Aracı’nı ilk kez MRBS’de sergiledi. Deprem, sel  gibi doğal afetler ve askeri tatbikatlarda sahaya giderek hızlı durum bilgisi sağlamak üzere üretilen bu ürünün içinde komuta haberleşme için gerekli telefon ve telsizler, radar antenleri, kameralar gibi benzeri ekipmanlar yer alıyor. Ürün sayesinde anlık durum bilgisi ilgili makamlarla paylaşılabiliyor.

Kalaşnikofa yerli mühimmat

Turaç firması, kalaşnikof ve keskin nişancı tüfeklerinde kullanabilecek mühimmatları ilk kez yerli olarak üretti. Yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen mühimmatlar, ordu ve jandarmanın kullanımı için hazır durumda.

Yerli kripto cihazlarıyla güvenli bilgi transferi

Rovenma’nın sergilediği Kindi Ethernet Crypto Cihazları, lokasyon olarak birbirinden uzak olan iki bölge arasında fiber altyapı ile bağladığı cihazların birbiriyle konuşmasını sağlıyor. Gizli ve önemli verilerin karşılıklı şifrelenerek iletilmesine imkan veren ürün, herhangi bir atak karşısında kendisini elektriksel ve yazılımsal korumaya alarak bilginin karşı tarafa aktarımını durduruyor. Lokasyonlar arasında 40 Gbps hıza kadar verileri şifreleyebilen ve bulunduğu hat üzerinden aktarım yapabilen Türkiye’nin L2 alanında PCB, gömülü yazılım ve FPGA tasarımı çözümleri üreten ilk yerli kripto cihazı, seri üretime de hazır durumda.

Öncü birlik robotlar

ElectroLand firmasının Acrob isimli atılabilir mini keşif gözlem robotu, bu alanda yerlileştirilen ilk ürün olma özelliği taşıyor. Üç kilogram ağırlığına sahip olan robotlar, operasyonlar sırasında öncü birlik rolü taşıyor ve 6 metre yüksekliğe kadar zarar görmeden atılabiliyor. Acrob, 360 derece pivot dönüş özelliğine sahip kuyruk kamerası sayesinde de yüksek çözünürlüklü gece ve gündüz görüşü sağlıyor. Özel kuvvetin operasyon yapmadan önce keşif ve gözetleme maksatıyla bu robotlardan faydalanabildiğini açıklayan firma yetkilileri, robotların bina içi haritalama da yapabildiklerini belirtti.

Yerli taşınabilir güç kaynağı ve termal görüntüleme sistemi üretildi

Visco Elektrik, taşınabilir kesintisiz askeri güç kaynağı ve termal görüntüleme sistemini yerlileştirdi. Saha ve sınır operasyonlarında ihtiyaca göre dizayn edilerek ağır iklim koşullarında bile kesintisiz enerji sunan ürün; askeri telsizler, çağrı cihazları, tabletler, telefonlar gibi birçok cihaz için enerji sağlıyor. Açık alanda güneş enerjisiyle şarj edilebilen ürün, karanlık alanlarda 3 metreye kadar uzanan teleskopik projektörü sayesinde de aydınlatma yapabiliyor. Kendi wi-fi port’una bağlı termal kameralar vasıtasıyla zifiri karanlıkta 200 metre çapta insan, hayvan gibi hareketleri tespit ve analiz edebilen cihaz, tablet ve telefon yardımıyla yetkili personele görüntüleri ileterek izleme ve kayıt yapılabiliyor.

TSK’dan sonra Katar Ordusu da tercih etti

Raykar firması MRBS’de çok amaçlı silah ve ekipman dolabını tanıttı. Farklı yapı ve çapta birçok silahın optikleriyle beraber depolanarak korunmasını sağlayacak şekilde üretilen dolaplar, dolap içerisine gizlenebilen kapaklarıyla da yerden tasarruf sağlıyor. TSK için ürettiği inovatif ürünleri Katar ordusuna da ihracat eden Raykar firması, Rus firmalarıyla da emniyet amaçlı bu ürünlerin ihracatı hakkında görüşmelerine devam ediyor.

Mayın temizleme faaliyetleri dijitalleşti

Mayın temizleme süreci için işaretleme, haritalama ve raporlama faaliyetlerini dijitalleştiren Geodo firması,  Akıllı İşaretleme Haritalama ve Raporlama Sistemi’ni ilk kez MRBS’de tanıttı. Türkiye’nin bu alandaki ilk yerli ürünü olan, TÜBİTAK destekli dijital el terminali, santimetre hassasiyetinde konum belirleme imkanı sağlıyor, arazi unsurlarını etiketliyor, işlediği verileri otonom şekilde haritalandırıyor ve ihtiyaç doğrultusunda raporlama yapıyor.

6 kg ağırlıkla 40 dakikalık uçuş imkanı

MLG Teknoloji’nin geliştirdiği HK-3 isimli drone ise 6 kg ağırlıkla 40 dakikalık uçuş süresine sahip olmasıyla dikkat çekti. Savunma sanayide yüksek zırhlar, termal görüşler, gece görüşlerinde kullanılan, sivilde haritalama enerji ve tarım gibi farklı alanlara hizmet edebilen drone’un faydalı yükü hedefe yönelik değişiklik gösteriyor. 8 motorlu yapıya sahip olan HK-3 zorlu hava koşullarına dayanabilme özelliğine de sahip.

Gök-Börü ile sahalarda izinsiz drone uçuşuna son

Sınır gözetleme, sahil güvenlik, arama kurtarma, hapishaneler ve diğer uzun mesafeli alanları aydınlatmak üzere tasarlanan Gök-Börü’nün menzili 1,5 km’ye kadar ulaşıyor. Ürün, drone kameralarını pasifize ederek görüntü almalarını engellemesiyle de dikkat çekiyor.

Farsız gece sürüşüyle terör riskleri engellenebilecek

MLG Teknoloji’nin termal gece sürüş destek sistemi olan IR-1000, 500 metreye kadar yol platformunun görünmesini, 350 metreden araçların 150 metre mesafeden ise insanların tanımlanabilmesini sağlıyor. IR-1000 7,5 cm’lik boyutuyla tüm sivil ve askeri araçlara adapte edilerek araçların dahil ekranlarıyla uyumlu çalışabiliyor.

15 km uzaktan hindi tavuk ayrımı bile yapılabiliyor

Integras, tespit mesafesi 15 km ve 19 km olan termal kameralarını ilk kez MRBS’de tanıttı. 15 km mesafede hindi ve tavuğu bile ayırt edebilen termal kameralar, sınır güvenliği için entegre çözümler sunuyor.

Yıldırım savar projesi yerlileşmeyi bekliyor

Asis Savunma, yıldırım savar projesiyle MRBS’de dikkat çekti. Bulunduğu bölgeye şemsiye gibi görev görerek o bölgeyi yıldırım açısından görünmez hale getiren proje, askeri sahada yıldırımın neden olduğu olumsuzlukların bertaraf edilmesini sağlıyor. Firma yetkilileri, NATO onaylı dünyadaki tek ürün olan bu yıldırımsavarın yakında yerli üretimine başlanacağını belirtti.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı 65ile 74 yaş arası internet kullanan Avrupalı kişilerin Facebook, Twitter gibi s..
PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ, gazi ve şehit ailelerine APS Kurye ve Posta Kargosu gönderilerinde yüzde..
İsmail Gülle “Batılı iş çevrelerine haklı mücadelemizi anlatacağız” İsmail Gülle “Batılı iş çevrelerine haklı mücadelemizi anlatacağız” Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Barış Pınarı Harekatı’nı yürüten Türk Silahl..
İzinsiz fotoğraf ve görüntüye kokartlı önlem İzinsiz fotoğraf ve görüntüye kokartlı önlem Kişisel Verileri Koruma Kurumu, düzenlediği konferans, toplantı ve seminerlerde ..
  Ekonomi HABERLERİ
İnşaat malzemeleri sanayisinde ihracat artışı yeniden hızlandı İnşaat malzemeleri sanayisinde ihracat artışı yeniden hızlandı Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeks..
Hedefimiz 1.5 Milyon Ton Sertifikalı Tohum İle Dünya Tohum Sektöründe İlk 5’te Yer Almak Hedefimiz 1.5 Milyon Ton Sertifikalı Tohum İle Dünya Tohum Sektöründe İlk 5’te Yer Almak Growtech 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları F..
Bilişim Teknolojileri Ankara’da Masaya Yatırıldı Bilişim Teknolojileri Ankara’da Masaya Yatırıldı Yeni nesil iletişim ve kontrol teknolojisi CC-Link’i dünya genelinde yaygınlaştı..
Sanayi çarkları dönmeye başlamıştır Sanayi çarkları dönmeye başlamıştır ORSİAD Başkanı Levent Çamur, sanayi üretimindeki artışın; toparlanmanın gösterge..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
ESDER; ahilik sandığı faizsiz altyapıda olmalıdır ESDER; ahilik sandığı faizsiz altyapıda olmalıdır Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus; Ahilik teşkilatı tari..
Yeni çalışma dönemimiz içinde Merter’deki firmalara ihracat fırsatları açmayı planlıyoruz… Yeni çalışma dönemimiz içinde Merter’deki firmalara ihracat fırsatları açmayı planlıyoruz… İki dönemdir genel kurullarda üyelerinin ve Merter’de bulunan önemli grupların d..
TİM Başkanı:İstanbul’u küresel tasarım merkezine dönüştüreceğiz TİM Başkanı:İstanbul’u küresel tasarım merkezine dönüştüreceğiz Türkiye’de tasarım kültürünün oluşmasına ve Türk tasarımcıların dünyaya tanıtılm..
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İTO Meclisi'ne konuk oldu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İTO Meclisi'ne konuk oldu İstanbul Ticaret Odası’nın Kasım ayı Meclis toplantısı İçişleri Bakanı Süleyman ..
  Söyleşi HABERLERİ
Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri… Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri… Tamamı üretici, zanaatkâr, sanayici, kobi, tüccar, toptancı, perakendeciden oluş..
Ticaretle ilgili sorularımızı,  Adana Müftüsü  Hasan ÇINAR  Cevapladı (4) Ticaretle ilgili sorularımızı, Adana Müftüsü Hasan ÇINAR Cevapladı (4) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
Ticaretle ilgili sorduk Adana Müftüsü Hasan ÇINAR cevapladı (3) Ticaretle ilgili sorduk Adana Müftüsü Hasan ÇINAR cevapladı (3) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
Biz sorduk, Adana Müftüsü Hasan Çınar cevapladı (2) Biz sorduk, Adana Müftüsü Hasan Çınar cevapladı (2) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Milli ve yerli yüzde 100 elektrikli Yeni Nesil Hizmet Aracı TRAGGER T-Car Milli ve yerli yüzde 100 elektrikli Yeni Nesil Hizmet Aracı TRAGGER T-Car Üretimine 2018 yılında başlanan TRAGGER Yeni Nesil Elektrikli Hizmet Araçları’nı..
PTT’den Filateli Alanında Uluslararası Başarı PTT’den Filateli Alanında Uluslararası Başarı PTT AŞ, Çin’de gerçekleşen 16. Uluslararası Föy Yarışması’nda 3’üncülük derecesi..
Sıfır Atık Projesi’nin kapsamı genişletiliyor Sıfır Atık Projesi’nin kapsamı genişletiliyor Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarı’nın resmi açılışında konuş..
Uluslararası 50 Firma İlk Kez R+T Turkey’de Uluslararası 50 Firma İlk Kez R+T Turkey’de Avrasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki panjur, tente, kapı-geçiş ve güneşten ko..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe Evleri’nde bir ayda 276 konut satıl..
Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye ..
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava ..
Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu 10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu Cumhurbaşkanı kararıyla son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 5..
Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom, IDC Yapay Zeka Ödülleri’nde birincilik ödülünün sahibi oldu. Innov..
Türk Telekom’dan gerçek 5G denemesinde dünya hız rekoru Türk Telekom’dan gerçek 5G denemesinde dünya hız rekoru Türk Telekom, Huawei ile birlikte canlı 5G test şebekesi üzerinde gerçekleştirdi..
Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması..
  Spor HABERLERİ
EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK “Geleceğin Futbolcularını Yetiştiriyoruz” sloganı ile 2012 yılında kurulan Kemer..
Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Ekonomik krizlerin etkilemediği sektörlerden biri de halı sahalar. İntegral Grou..
ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! Eyüpsultan’ın köklü kulüplerinden Alibeyköyspor’un teknik direktörü Aydın Yavuz ..
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı