HABER AKIŞI

Sıfır Atık Hareketi Çığ Gibi Büyüdü

 Tarih: 17-10-2019 23:09:49
Esenler Belediyesi ile YTÜ, İstanbul Yerel Yönetimler Sıfır Atık Kongresi'ni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirdi. Erdoğan, 2017’de başlattıkları Sıfır Atık hareketinin bugün çığ gibi büyüdüğünü söyledi.

Esenler Belediyesi'nin Yıldız Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlediği İstanbul Yerel Yönetimler Sıfır Atık Kongresi ve Sergisi yoğun katılımla gerçekleşti. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Davutpaşa Kongre Merkezi'nde düzenlenen programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, akademisyenler ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Kongrenin açılışında protokol üyeleri yaptıkları konuşmalarda israfın önlenmesi, atığın azaltılması ve atıkların dönüştürülmesini kapsayan Sıfır Atık Projesi'nin önemine dikkat çektiler.

GERİ DÖNÜŞÜMLE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

Esenler Belediyesi'nin geri dönüşüm projelerinden bahseden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Esenler'de 9 yıl önce 189 bin hanenin her birine teker teker giderek geri dönüşümün, sıfır atığın ne anlama geldiğini anlatmaya çalıştık. Bugün, günde 40 ton çöp ayrıştırarak EDİM Hayır Marketimizde kullandığımız deterjanı çöpten elde ederek veriyoruz. Her yıl çocuklarımıza 500 bin defteri de çöpten elden ederek veriyoruz. Bugüne kadar da aynı yöntemle 5 milyon defter dağıttık. 'Mavi Kapak' kampanyasıyla şu zamana kadar 31 tanesi akülü toplam 2.981 adet tekerlekli sandalye hediye ettik. Önce sokak başlarına koyduğumuz ESMATİK ile çöplerinizi ekmeğe dönüştürdük. Daha sonra ESMATİK'leri okul kantinlerine koyarak çocukların harçlıklarını çöplerden elde ettik. Bunun aynı zamanda geleceğimizi kurtarmak olduğunu, ülke ekonomisine katkısının ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz.  Çevre felaketlerinin önüne geçmenin yolu, tedbir almaktır. Tedbir almadıktan sonra netice elde edemeyiz. Sayın Bakanımızın ve Emine Erdoğan Hanımefendi'nin bu konuyu özel bir gayretle ülkenin gündemine taşımış olması, on yıllar sonra bu ülkenin geleceğine dikilen en önemli fidan olacaktır" ifadelerini kullandı.

ANADOLU OKULLARINI BİLGİSAYARLA DONATALIM

"Üniversitemiz olarak, devletimize yük olmadan Anadolu'daki tüm okulları bilgisayarla donatabiliriz" diyen YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin şu sözleri söyledi:

"Sıfır atık bize ilham verdi. Bunun yanında birçok açılım yaptık. Bunlardan en önemlisi, hocalarımızın kapasitesini ve hızını düşük gördükleri bilgisayarları atmadık. Bakım ve onarımını yaparak Türkiye'nin 22 şehrine, 43 bilgisayar laboratuvarı kurduk. Bu sıfır atığın bir uzantısıdır. Hedefimiz 43 laboratuvarı, 100 yapmak. Üniversitemiz olarak, devletimize yük olmadan Anadolu'daki tüm okulları bilgisayarını donatabiliriz. Cihazların performansını ölçtük. Performansı düşük cihazları merkez laboratuvarımızda topladık. Aşağı yukarı 30 milyonluk bir cihazı kalibrasyonunu, bakım oranımını yaparak üniversitemize ve sanayiye hizmet eder hale getirdik. Bir yıldaki sanayi ve analiz sayımız bin 600'de 30 bine çıktı. En önemsediğim proje budur. Türkiye'yi atık çöplüğü olmaktan kurtarmamız lazım."

İSTANBUL'A İKİ ATIK GETİRME MERKEZİ KURULACAK

Sıfır Atık Projesinin kazanımlarına dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İstanbulumuza iki tane Atık Getirme Merkezi kuracağız. Önümüzdeki yıl itibariyle biri Anadolu biri Avrupa yakasında olmak üzere. Yine Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte bir Atık Getirme Merkezi kuracağız. Bunların hepsini önümüzdeki yıl itibariyle tamamlamış ve vatandaşlarımıza hizmete açmış olacağız. 2020 Ocak itibariyle de artık Sıfır Atık Belgesi vereceğiz. Bu uygulamaya geçmiş hastaneler, avmler, belediyelere kategorilere göre belge vereceğiz. O belge, o tesisin çevreye ve doğaya olan hassasiyetini de göstermiş olacak" dedi.

2017'DE BAŞLADI, ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 2017’de başlattıkları Sıfır Atık hareketinin bugün çığ gibi büyüdüğünü ifade ederek şöyle konuştu:

"Sıfır Atık Yönetmeliği ile, 2020 yılının ilk yarısında tüm kamu kurumlarını sisteme entegre etmiş olacağız. İkinci yarısında ise, 250 binden fazla nüfusu olan ilçe belediyeleri, organize sanayi bölgeleri gibi büyük ölçekli yerler, sıfır atık yönetim sistemine dahil edilmiş olacaklar. Ülke çapında toplanan atık miktarı ve diğer çalışmalarla ilgili envanter oluşturulması için de Sıfır Atık Bilgi Sistemi devreye girmiştir. Bugüne kadar 22 bin 913 kurum ve kuruluş bu sisteme entegre oldu, veri girişi yapmaya başladı.1 Ocak 2019 itibariyle plastik poşetlerin ücretli hale getirilmesi, poşet tüketimini yüzde 78 oranında azalttı. 2021’i hedefleyerek üzerinde çalıştığımız depozito uygulaması ise, geri dönüşümde bizi hayli ileriye taşıyacak. Sıfır Atık Projesi'nin bir diğer ayağı olan Sıfır Atık Mavi’nin startını Haziran ayında verdik. Tüm yurtta deniz temizliği seferberliği başlattık. Bu çerçevede 122 bin 193 metreküp deniz çöpü toplandı.”

ESENLER BELEDİYESİ'NİN DESTEĞİ TAKDİRLİK

Esenler Belediyesi'nin sıfır atık hareketine destek verdiği projeleri takdir ettiğini belirten Erdoğan, "Bir taraftan atık yönetimi gerçekleştirirken bir yanda da halkın bilinçlenmesine büyük katkıda bulunuyorlar. Esenler Belediyesi'nin bilhassa bu konuda gerçekleştirdiği faaliyetler gerçekten takdire şayan. Mesela plastik poşetlerin ücretli hale gelmesinden sonra Esenler hanımları, ürettikleri file ve bez torbalarını Esenler Metrosunda halka ücretsiz olarak dağıtmışlar. Projenin içselleştirilmesi noktasında mutluluk verici bir çalışma olmuş" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Sıfır Atık Projesi kapsamında yapılan el emeği cam bir objeyi Emine Erdoğan'a takdim etti. Emine Erdoğan ve katılımcılar, programın sonunda hatıra fotoğrafı çektirdi. Protokol üyeleri, YTÜ Merkez Laboratuvarı'nın açılışını da gerçekleştirdiler.

Esenler Belediyesi'nin, Esenler'de hayata geçirdiği geri dönüşüm projelerinin yer aldığı stant da, davetlilerden büyük ilgi gördü.

SIFIR ATIK ÇALIŞMALARI MASAYA YATIRILDI

Panelde, İstanbul genelinde faaliyet gösteren yerel yönetimler, sıfır atık çalışmalarına katkıda bulunan ve bu konuda farkındalık oluşturan kamu kurum ve kuruluşları,  özel sektör temsilcileri ile akademisyenler bilgi ve tecrübelerini paylaştılar. Ayrıca yerel yönetimlerin sıfır atık çalışmalarının masaya yatırıldı, buna dair başarılı uygulama örnekleri tanıtıldı. Panelde ilgili konular, İstanbul’daki belediyeler ve iştiraklerinden yönetici ve uzman katılımcılarla enine boyuna değerlendirildi.  

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yerel HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı 65ile 74 yaş arası internet kullanan Avrupalı kişilerin Facebook, Twitter gibi s..
PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ, gazi ve şehit ailelerine APS Kurye ve Posta Kargosu gönderilerinde yüzde..
İsmail Gülle “Batılı iş çevrelerine haklı mücadelemizi anlatacağız” İsmail Gülle “Batılı iş çevrelerine haklı mücadelemizi anlatacağız” Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Barış Pınarı Harekatı’nı yürüten Türk Silahl..
İzinsiz fotoğraf ve görüntüye kokartlı önlem İzinsiz fotoğraf ve görüntüye kokartlı önlem Kişisel Verileri Koruma Kurumu, düzenlediği konferans, toplantı ve seminerlerde ..
  Ekonomi HABERLERİ
İnşaat malzemeleri sanayisinde ihracat artışı yeniden hızlandı İnşaat malzemeleri sanayisinde ihracat artışı yeniden hızlandı Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeks..
Hedefimiz 1.5 Milyon Ton Sertifikalı Tohum İle Dünya Tohum Sektöründe İlk 5’te Yer Almak Hedefimiz 1.5 Milyon Ton Sertifikalı Tohum İle Dünya Tohum Sektöründe İlk 5’te Yer Almak Growtech 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları F..
Bilişim Teknolojileri Ankara’da Masaya Yatırıldı Bilişim Teknolojileri Ankara’da Masaya Yatırıldı Yeni nesil iletişim ve kontrol teknolojisi CC-Link’i dünya genelinde yaygınlaştı..
Sanayi çarkları dönmeye başlamıştır Sanayi çarkları dönmeye başlamıştır ORSİAD Başkanı Levent Çamur, sanayi üretimindeki artışın; toparlanmanın gösterge..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
ESDER; ahilik sandığı faizsiz altyapıda olmalıdır ESDER; ahilik sandığı faizsiz altyapıda olmalıdır Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus; Ahilik teşkilatı tari..
Yeni çalışma dönemimiz içinde Merter’deki firmalara ihracat fırsatları açmayı planlıyoruz… Yeni çalışma dönemimiz içinde Merter’deki firmalara ihracat fırsatları açmayı planlıyoruz… İki dönemdir genel kurullarda üyelerinin ve Merter’de bulunan önemli grupların d..
TİM Başkanı:İstanbul’u küresel tasarım merkezine dönüştüreceğiz TİM Başkanı:İstanbul’u küresel tasarım merkezine dönüştüreceğiz Türkiye’de tasarım kültürünün oluşmasına ve Türk tasarımcıların dünyaya tanıtılm..
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İTO Meclisi'ne konuk oldu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İTO Meclisi'ne konuk oldu İstanbul Ticaret Odası’nın Kasım ayı Meclis toplantısı İçişleri Bakanı Süleyman ..
  Söyleşi HABERLERİ
Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri… Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri… Tamamı üretici, zanaatkâr, sanayici, kobi, tüccar, toptancı, perakendeciden oluş..
Ticaretle ilgili sorularımızı,  Adana Müftüsü  Hasan ÇINAR  Cevapladı (4) Ticaretle ilgili sorularımızı, Adana Müftüsü Hasan ÇINAR Cevapladı (4) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
Ticaretle ilgili sorduk Adana Müftüsü Hasan ÇINAR cevapladı (3) Ticaretle ilgili sorduk Adana Müftüsü Hasan ÇINAR cevapladı (3) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
Biz sorduk, Adana Müftüsü Hasan Çınar cevapladı (2) Biz sorduk, Adana Müftüsü Hasan Çınar cevapladı (2) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Milli ve yerli yüzde 100 elektrikli Yeni Nesil Hizmet Aracı TRAGGER T-Car Milli ve yerli yüzde 100 elektrikli Yeni Nesil Hizmet Aracı TRAGGER T-Car Üretimine 2018 yılında başlanan TRAGGER Yeni Nesil Elektrikli Hizmet Araçları’nı..
PTT’den Filateli Alanında Uluslararası Başarı PTT’den Filateli Alanında Uluslararası Başarı PTT AŞ, Çin’de gerçekleşen 16. Uluslararası Föy Yarışması’nda 3’üncülük derecesi..
Sıfır Atık Projesi’nin kapsamı genişletiliyor Sıfır Atık Projesi’nin kapsamı genişletiliyor Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarı’nın resmi açılışında konuş..
Uluslararası 50 Firma İlk Kez R+T Turkey’de Uluslararası 50 Firma İlk Kez R+T Turkey’de Avrasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki panjur, tente, kapı-geçiş ve güneşten ko..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe Evleri’nde bir ayda 276 konut satıl..
Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye ..
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava ..
Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu 10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu Cumhurbaşkanı kararıyla son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 5..
Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom, IDC Yapay Zeka Ödülleri’nde birincilik ödülünün sahibi oldu. Innov..
Türk Telekom’dan gerçek 5G denemesinde dünya hız rekoru Türk Telekom’dan gerçek 5G denemesinde dünya hız rekoru Türk Telekom, Huawei ile birlikte canlı 5G test şebekesi üzerinde gerçekleştirdi..
Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması..
  Spor HABERLERİ
EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK “Geleceğin Futbolcularını Yetiştiriyoruz” sloganı ile 2012 yılında kurulan Kemer..
Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Ekonomik krizlerin etkilemediği sektörlerden biri de halı sahalar. İntegral Grou..
ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! Eyüpsultan’ın köklü kulüplerinden Alibeyköyspor’un teknik direktörü Aydın Yavuz ..
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı