HABER AKIŞI

SALGIN SÜRECİNDE ANKARA’NIN İHRACAT KAYBI YÜZDE 8.6

 Tarih: 11-09-2020 13:29:22
ORSİAD Başkanı Levent Çamur, TİM’in ocak-temmuz dönemini kapsayan iller ihracat verilerini değerlendirdi, Ankara’nın bu süreçte toplam 4 milyar 255 milyon dolarlık ihracat yaptığını bildirdi. Geçen yılın aynı dönemine göre kaybımızın yüzde 8.6 olduğunu bildiren Çamur, “Hazır giyimde rekor artış, savunmada sert düşüş yaşadık” dedi.

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Başkan Levent Çamur, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan 2020 Ocak-Temmuz dönemi ihracat verilerini değerlendirdi. Salgın sürecine denk gelen verilere göre Başkent Ankara’nın, İstanbul, Bursa, Kocaeli ve İzmir’den sonra Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 5’nci ili olmaya devam ettiğini bildiren Başkan Çamur, “Ankara’nın, bu yılın ilk 7 ayı yaptığı toplam ihracat miktarı 4 milyar 255 milyon 302 bin dolardır. Geçen yılın ilk 7 ayındaki ihracat toplamı ise 4 milyar 656 milyon 487 bin dolardır. Yani yüzde 8.6’lık bir kayıp söz konusudur. Ancak bu düşüş morallerimizi bozmasın. Çünkü salgının en yoğun olduğu, pandemi önlemlerinin en üst düzeyde tutulduğu bir dönemde yaşadığımız bu kayıp tahminlerin altındadır” dedi.

Hazır Giyimde Rekor, Savunmada Düşüş

ORSİAD Başkanı Levent Çamur Ankara’nın ihracat kalemlerine ilişkin de önemli veriler paylaştı. Başkan Çamur, “Geçen yılın ilk 7 ayında 373 milyon 926 bin dolarlık çelik ihraç eden Ankara, bu yılın aynı döneminde çelik ihracatını yüzde 7.4 arttırarak 401 milyon 784 bin dolara çıkarmıştır. Ankara en büyük artışı ise hazır giyim sektöründe yakalamıştır. Geçen yılın ilk 7 ayında 39 milyon 472 bin dolarlık hazır giyim ihraç eden Ankara, bu yılın aynı döneminde satışını yüzde 140 arttırarak 94 milyon 855 bin dolara çıkarmıştır. Pandemi sürecinde en büyük ihracat kaybı ise savunma ve havacılık sanayinde yaşanmıştır. Bu sektörde geçen yılın ilk 7 ayında 682 milyon 220 bin dolarlık ihracat yapan şehrimiz, bu yılın ilk 7 ayında yüzde 47.8’lik düşüşle ihracatını 356 milyon dolara geriletmiştir. Savunma sektörümüzün salgının etkileri azaldıkça hızlı toparlanma yaşayacağına, ihracatta yeni rekorlara imza atacağına inancımız tamdır” diye konuştu.

ABD’ye İhracatımız Azaldı, Çin’e Arttı

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, Ankara’nın en fazla ihracat yaptığı ülkelere ilişkin de çarpıcı bilgiler verdi. Geçen yılın ilk 7 ayında ABD’ye 419 milyon 411 bin dolarlık ihracat yapan Ankara’nın, bu yılın aynı dönemde yüzde 10’luk bir kayıp yaşadığını kaydeden Başkan Çamur, “Pandemi sürecinde ABD’ye ihracatımız 374 milyon 181 bin dolara gerilemiştir. Geçen yılın ilk 7 ayında Almanya’ya ihracatımız 388 milyon 597 bin dolar iken bu yılın aynı döneminde yüzde 12’lik bir gerilemeyle ihracatımız 341 milyon 288 bin dolara düşmüştür. Salgının merkezi Çin’e ihracatımız geçen yılın ilk 7 ayına oranla yüzde 1.5,  Avustralya’ya ihracatımız yüzde 26.3, Bulgaristan’a ihracatımız yüzde 51,  Güney Kore’ye ihracatımız yüzde 7.9, Irak’a ihracatımız yüzde 9, Rusya’ya ihracatımız yüzde 40.5 artmış, buna karşın Fransa’ya ihracatımız yüzde 33, Hollanda’ya ihracatımız yüzde 15.8, İran’a ihracatımız yüzde 20.6, Suriye’ye ihracatımız yüzde 31.6 azalmıştır. Türk ihracatçısı olarak umudumuzu kaybetmeden çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. Devletimizle sanayicimiz, işadamımız, esnafımız, tüccarımızla güçbirliğimiz sürdüğü sürece bu sıkıntılı günler mutlaka geçecek” diye konuştu.

  Bu haber 311 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı