HABER AKIŞI

Rüzgâr Enerjisi 1 numaralı elektrik kaynağı olma yolunda!

 Tarih: 18-07-2021 16:35:47
Temiz enerjiye geçişte elektrifikasyon önemli bir faktör. Elektriğin temiz enerjiden elde edilmesinde ise en güçlü oyuncu rüzgâr enerjisi olarak görülüyor.

Rüzgâr enerjisinin 2025’ten sonra Avrupa’nın en büyük elektrik kaynağı haline geleceğini belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın’a göre, sıfır karbon hedefleri için Türkiye’nin de rüzgâra yatırımını sistematik şekilde artırması gerekiyor.

Küresel bir enerji dönüşümü günden güne daha da önem ve hız kazanıyor. Bu değişim sadece fosil yakıtlardan temiz enerjiye geçişi değil, beraberinde temiz enerjiden elde edilen gücü de doğru şekilde kullanmayı içinde barındırıyor. ETIPWind ve WindEurope tarafından yayınlanan bir rapora göre elektrifikasyon, Avrupa ekonomisini karbondan arındırmanın en uygun maliyetli yolu. Bu sürecin öncülüğünü rüzgar enerjisinin yapacağını dile getiren Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, evlerden ulaşıma, üretimden tüm endüstri kollarına kadar yapılacak doğru atılımlarla Avrupa’daki elektrik üretiminin yarısının 2050’ye kadar rüzgar enerjisi tarafından karşılanacağını belirtiyor.

Rüzgar Enerjisi En Büyük Elektrik Kaynağı Olma Yolunda

Avrupa Komisyonu'nun senaryoları, rüzgâr enerjisinin 2025'ten sonra Avrupa'nın en büyük elektrik kaynağı haline geldiğini ve 2050 yılına kadar Avrupa'nın elektrik sisteminin %50'sini oluşturduğunu öngörüyor. Bununla birlikte Avrupa’daki elektrik talebinin 2050 yılına kadar 6.800 TWh'ye çıkacağı tahmin ediliyor. Bütün bu gelişmelerin rüzgâr enerjisinde büyük genişlemelere yol açacağını belirten Ali Aydın, geleceğin enerji sisteminin merkezinde olacak olan rüzgâr enerjisinin halihazırda en uygun maliyetli enerji üretim kaynağı olduğunu aktarıyor. Avrupa’nın karbonsuzlaşma hedeflerinde rüzgâr enerjisine bağlı elektrifikasyon gücünün bu atılımlarla birlikte daha da artacağına dikkat çeken Aydın, Türkiye’nin rüzgâr enerjisi alanında daha ileri teknoloji geliştirmeleri ve daha iyi izin prosedürleri uygulaması gerektiğini, bu sistemli ilerleyişle de rüzgâr enerjisini 1 numaralı elektrik kaynağı haline getirebileceğimizi dile getiriyor.

Rüzgâra Dayalı Elektrifikasyon, Karbondan Arınmanın Yolu

Karbon emisyon oranını 2030’a kadar %55 oranında azaltmayı kabul eden AB’nin geleceğe yönelik adımlarının ilk sırasında, rüzgâr enerjisine yönelik yatırımları artırmak bulunuyor. Bunun yanı sıra Avrupa Komisyonu'nun analizi de elektrifikasyonun, enerji sektörü karbon emisyonlarını 2050 yılına kadar net sıfıra indirmenin en uygun maliyetli ve enerji açısından verimli yolu olduğunu raporluyor. Burada ise öncülük edecek en büyük temiz enerji kaynağı olarak da rüzgâr görülüyor. Rüzgâr enerjisinin en ucuz elektrik üretim biçimleri arasında olduğuna dikkat çeken Ali Aydın, türbin teknolojisindeki iyileştirmeler ile bakım ve onarımlardaki kaliteli hizmet ve gelişmiş raporlamanın rüzgâr enerjisinin üretim çıktılarını daha da ucuz hale getireceğini belirtiyor. Bu nedenlerle rüzgâra dayalı elektrifikasyonun daha önemli hale geldiğini aktaran Aydın’a göre, rüzgâr enerjisi Avrupa ve Türkiye ekonomisini ivmelendirebilecek en büyük enerji gücü.

Ülke Enerji Hakkında:

Yurtiçi ve yurtdışındaki rüzgâr enerjisi santrallerine servis hizmetleri sunan Ülke Enerji, dinamik ve tecrübeli kadrosu ile özel çözümler sunmaktadır. Rüzgâr enerjisi santralleri alanında Türkiye'nin en deneyimli kadrosunu bünyesinde barındıran Ülke Enerji, santrallerdeki maksimum üretim sürekliliği için önceden belirlenen hizmet seviyelerini daima korumayı amaçlar. Hızlı çözümler üretebilen, dinamik ve tecrübeli mühendislik desteği sayesinde santrallerin yaşam döngülerini en verimli hale getiren Ülke Enerji, oluşabilecek arıza ve problemler için proaktif çözümler hazırlar.

  Bu haber 1644 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı