HABER AKIŞI

Pandemi Sürecinde Hukuki Problemler

 Tarih: 18-01-2021 23:25:04
Pandemi sürecinde yaşanabilecek hukuki problemlere karşı çalışan ve işveren açısından değerlendirmeler yapan Özkök Hukuk Bürosu Kurucu Ortağı Avukat Özlem Zennup Özkök, faydalı açıklamalarda bulundu.

Bursa’nın kıymetli hukuk bürolarından Özkök Hukuk Bürosu’nun Kurucu Ortağı Avukat Özlem Zennup Özkök ile pandemi sürecinde yaşanan hukuksal süreçler üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. Covid-19 döneminde olası hukuksal problemlerle ilgili sorularımızı yanıtlayan Özkök, sürece dair değerli bilgileri bizlerle paylaştı. Konuyu hem çalışan hem de işveren gözünden ele alan deneyimli avukat, tecrübeleri çerçevesinde konuya açıklık getirdi.

Kısaca sizi tanıyalım.

Bilkent Üniversitesi’nden 2010 senesinde mezun oldum. İstanbul’da 2 sene kadar uluslararası arenada boy gösteren hukuk bürolarında tecrübe edindikten sonra kendi hukuk ofisimi 2012 senesinde kurdum. O gün bugündür çok kıymetli ekip arkadaşlarımla birlikte çeşitli davalar yürüttük. Kurucusu olduğum Özkök Hukuk Bürosu ile başarılı bir tablo yarattıysak eğer bunu ofisimi ilk kurduğum günkü heyecanı hala hissediyor oluşuma borçluyum. Çalışma arkadaşlarım beni işkolik olarak niteliyor J Haksız değiller. Bir daha dünyaya gelsem hiç düşünmeden yine avukat olurdum. Bana göre bu meslek ya sevilir ve başarılı olunur ya da sevilmez ve icra edilemez.  Benim şansım mesleğime âşık oluşum.

Bunlar dışında evliyim ve anaokuluna giden bir kızımız var. İş dışındaki vaktimi neredeyse tamamen onlarla geçiriyorum. Kitap okumayı ve müzik dinlemeyi çok seviyorum, lise yıllarıma kadar giden hobilerim bunlar, hatta kitap okumaya bağımlıyım da diyebilirim. Eşimle de seyahat etmeyi ve bağımsız sinema filmlerini izlemeyi çok seviyoruz. Tabi seyahat kısmı pandemi döneminde imkânsız hale geldi. Biz de herkes gibi yeniden film galalarına, konserlere, tatillere gidebilmeyi dört gözle bekliyoruz.

Covid sürecinde işveren ve çalışanlar ne gibi problemlerle karşılaşıyor?

Bursa yönünden konuyu değerlendirdiğimizde, bize göre işçiler açısından şu an için görünen en büyük sorun, işverenlerin kısa çalışma ödeneğine başvurmuş olmalarına ve işçilerin kısa çalışma ödeneğinden faydalanmalarına rağmen işçilerin halen pandemi öncesindeki gibi çalışmalarının tam zamanlı olarak devam etmesidir. Bugün isim yapmış birçok firmanın dahi bu yola başvurduğuna pandemi sürecinde bizzat şahit olduk.

Bunun haricinde pandemi sürecinde işçiyi işten çıkarmak yasak olduğundan işçilerden zorla istifa metinleri almaya çalışıldığını görüyoruz. Bazı firmaların işçilerinin çalışmalarına son vermek istediği işçilerine ücretsiz izin uygulaması ile mobbing uyguladığına şahit oluyoruz.

Sizce çalışanlar nelere dikkat etmeli Covid-19 sürecince ve tabii ki sonrasındaki hakları için?

Bu durum ile karşı karşıya kalan işçi, iş akdini haklı nedenle derhal feshedebilir. Zira bu durum işveren tarafından işçinin ücretinin eksik ödenmesi anlamına gelmektedir. İşçi önce bir ihtarname çekerek iş akdini haklı nedenle feshettiğini bildirmeli, arabuluculuk sürecini başlatmalı. Eğer arabuluculuk sürecinde anlaşma sağlanamadıysa iş mahkemelerinde dava açarak hakkını aramalıdır. İşçi böyle bir durumda kıdem tazminatını, fazla mesai alacağını, yıllık izin alacağını, ulusal bayram ve genel tatil ücretini, hafta tatili ve bakiye ücret alacağını işverenden talep ve tahsil edebilecektir.

Bunun yanı sıra Covid-19 rahatsızlığı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu bakımından da bir hastalık hali olarak kabul edilmiştir. Çalışan hastalar gerek karantina gerek tedavi süresince istirahat raporlarına istinaden hastalık sigortası kapsamında istirahat sürelerinin 3. gününden itibaren geçici iş göremezlik ödeneğinden (rapor parası) yararlanabilmektedir.

İşçilerin yanı sıra mağdur durumda olan çok fazla işveren de var. Bu süreçte kendilerini hukuki anlamda nasıl korumalılar?

İşyerinde bulaşan Covid-19 hastalığı sonucu işverenlere açılan çok sayıda iş kazası davası oluşmuştur. Bundan sonra da bu tür davalar devam edecektir. Bu nedenle Covid-19 nedeniyle açılan iş kazası tespit ve tazminat davalarında, işveren sorumluluğunun azaltılması açısından iş sağlığı ve güvenliği için gerekli önlemlerin alınması ve bu durumun belgelendirilebilir olması önemlidir. Covid-19’un işyerine ulaşmaması için önleyici tedbirler alınmalıdır. Detaylar için İSG tarafından yayınlanan önlemler kılavuzuna göz atmakta fayda var. Evde çalışılan süreçte ise pandemi süreci dışındaki gibi çalışanların ücret tahakkuklarının ve SGK bildirimlerinin yapılmaya devam edilmesi gerekir.

Ayrıca işçilere haksız yere ödenen kısa çalışma ödeneklerinin, sonrasında işverenden yasal faiziyle istenmesi söz konusu olacaktır. Bu durumda işverenler yüklü bir cezai yaptırımla karşılaşacaklar.  Bu nedenle koronavirüs nedeniyle herhangi bir maddi kayba uğramadığı halde kısa çalışmaya giden ve haksız yere kısa çalışmadan yararlanan işverenler korona sonrası ciddi bir mali problemle karşılaşabilirler.

İleride Covid-19’un hukuki olarak doğuracağı sonuçlar neler olur dersiniz?

Bu dönemde en çok konuşulan konu, Covid-19’un, mücbir sebep olarak ileri sürülüp sürülemeyeceği ve bunun sonucunda sözleşmenin değişen şartlara uyarlanıp uyarlanamayacağı oldu. Maalesef pandemi döneminde birçok işyeri kapandı ya da kapanma eşiğine geldi. Örneğin birçok uçak bileti iptal edildi. Oteller ya da tur şirketleri de bu süreçte yara aldı. Bu şirketlerden o dönem mevcut bulunan sözleşmeyi ifa etmelerini bekleyemeyiz. Özel okullar yüz yüze eğitime son verdi. Bu sonucu engellemek mümkün değil. Fakat buna rağmen hastaneler, eczaneler, marketler, fırınlar veya kargo şirketleri pandemi dönemi dışındaki gibi ve hatta belki daha yoğun bir şekilde işlerine devam ettiler. Kısacası sözleşmelerin ifası açısından, bazı sektörler yönünden, Covid-19, mücbir sebep olarak değerlendirilebilir. Buna karşılık diğer bazı sektörler yönünden Covid-19’un mücbir sebep olduğunun ileri sürülmesi mümkün değildir. Bu süreçte birçok firma, tarafı oldukları sözleşmelerin, Covid-19 mücbir sebebine dayanılarak askıya alınması yönünde ihtarname keşide ettiler. Bu aslında geçici olarak ifa yani borcu ödeme imkânsızlığı anlamına geliyor. Alacaklının da elbette böyle bir durumda kendisini güvence altına alması beklenir. Bu durumda kendisine güvence verilinceye dek ifadan kaçınma, uygun bir sürede ifada bulunulmaz ise de sözleşmeden dönme hakkı olduğu unutulmamalıdır. 

Kurucu Avukat Özlem Zennup Özkök

Av. Özlem Zennup Özkök 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Kariyerinin ilk yıllarında Türkiye’nin önde gelen hukuk bürolarından Pekin&Bayar, Elig, Paksoy, Yarsuvat&Yarsuvat ve GSI hukuk bürolarında stajyerlik ve avukatlık yapmış; bu dönemde şirket birleşme ve devralmaları, hissedarlık sözleşmeleri, yönetim ve genel kurul düzenlemeleri, hukuki due dilligence hizmetleri, hisse alım-satım sözleşmeleri ve uluslararası firmalara genel hukuk danışmanlığı sunulması alanlarında tecrübe edinmiştir.

2012 yılında Özkök Hukuk Bürosu’nu kuran Özkök, 8 yıldır kendi ofisi bünyesinde avukatlığa devam etmektedir. İş Hukuku, Şirketler Hukuku, Sözleşmeler Hukuku, Ticaret Hukuku, İcra ve İflas Hukuku ile Tazminat Hukuku alanlarında üst düzey bilgi ve deneyime sahip olmasının yanı sıra 4 yıl boyunca işçilik alacakları ve aktüerya bilirkişiliği yapmış ve bu alandaki tecrübesini de geliştirmiştir. Tekstil, gıda, savunma sanayi, makine, lojistik, enerji, medya, otomotiv gibi sektörlerde faaliyet gösteren müvekkil firmalarına; bütüncül bir yaklaşım benimseyerek, şirketlerin kurumsal işleyişleri kapsamında ihtiyaç duyabileceği tüm konularda hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir. Bursa Barosu’na kayıtlı olan Av. Özlem Zennup Özkök, ileri derecede İngilizce bilgisine sahiptir.

Özkök Hukuk Bürosu Hakkında

Özkök Hukuk Bürosu; kurulduğu günden itibaren çalışma tarzı ve sağladığı hizmetler ile diğer hukuk bürolarından farklılaşmayı amaç edinmiştir. Müvekkillerine en uygun hukuki çözümü en hızlı, etkili ve kaliteli şekilde vererek katma değer sağlama disiplini ile çalışan Özkök Hukuk Bürosu’nun başarısının temelinde de bu disiplin yatmaktadır. Kurucu Ortak Av. Özlem Zennup Özkök ve Yönetici Ortak Yiğit Sarıtürk öncülüğündeki güçlü̈ ve alanında tecrübeli ekibi ile Özkök Hukuk Bürosu, iş ortaklarına etkin şekilde hizmet vermeye devam etmektedir.

  Bu haber 73303 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı