HABER AKIŞI

Öztürk ORAN: “Sektörün, referans kurumu olmak” hedefiyle yola çıktık.

 Tarih: 18-08-2020 00:29:00  -   Güncelleme: 20-08-2020 14:52:09
Piyasaların en durgun olduğu dönemde işçinin, işverenin, memurun yanında duran Kamu Katılım Finans Kurumlarının en genç üyelerinden olan ve Finans Sektöründe birçok ilke imza atan Vakıf Katılım Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk ORAN 4 yıllık serüvenlerini ve covit-19 dönemi faaliyetlerini Esnaf Dergisi’ne anlattı.

Yaşadığımız covit-19 salgını süresince tüm iş dünyası ve çalışanları büyük ölçüde iş kaybına uğradı, faaliyetlerini devem ettirmekte toplum olarak zorluklar yaşadık ve hala yeni normale alışmaya çalışırken salgının etkisinden kurtulmaya çalışıyoruz.

Böyle bir ortamda röportaj teklifimizi memnuniyetle karşılayarak; “yeni normale katkısı olacak her eylemin içinde olmaya hazırız” diyerek, tüm içtenliği ve samimiyeti ile sorularımızı cevaplandıran Vakıf Katılım Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk ORAN’a teşekkürü bir borç biliriz. 

Başkanım, sohbetimize Vakıf Katılım’ın kuruluş serüveni ile başlayalım mı?

Vakıf Katılım, tamamı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bayezid Han-ı Sani (II.Bayezid) Vakfı, Mahmut Han-ı Evvel Bin Mustafa Han (I.Mahmut) Vakfı, Mahmut Han-ı Sani Bin Abdulhamit Han-Evvel (II.Mahmut) Vakfı ve Murat Paşa Bin Abdusselam (Murat Paşa) Vakfı tarafından ödenmiş 805.000.000  TL sermayesi ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun 03 Mart 2015 tarih ve 29284 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, 27 Şubat 2015 tarih 6205 sayılı kuruluş izniyle 25 Haziran 2015 tarihinde bir anonim şirket olarak kuruldu.

Katılım finans sektörünün en genç üyelerinden olan Vakıf Katılım, yüzyıllardır kültürümüzün önemli bir parçası olarak günümüze gelen ve bugün ana kurucusu Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yaşatılan “Vakıf Kültürü”nün önemli bir kurumu olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Vakıf Kültürü ile faizsiz finans ilkelerini bir araya getiren Vakıf Katılım, bu minvalde üstlendiği misyonla çalışmalarını sadece ortakları ya da müşterileri için değil tüm topluma faydalı olma ilkesi çerçevesinde yürütmeyi hedefliyor.

Sermayeniz ve şube sayınız ile birlikte geldiğiniz son durum nedir?

2016 yılında “sektörün referans kurumu olmak” hedefiyle yola çıktık. Aradan geçen 4 yıl içinde bu amaç doğrultusunda başarılı bir performans sergiledik. Son olarak Yönetim Kurulumuzun 11 Şubat 2020 tarihli kararıyla, 1 milyar 20 milyon TL olan ödenmiş sermaye tutarımızı 2 milyar 200 milyon TL artırarak, toplamda 3 milyar 220 milyon TL’ye yükselttik. Atılan bu adım, hedeflerimize ulaşmada bizlere önemli anlamda güç katacak. “Sektörün referans kurumu olma” vizyonumuz doğrultusunda yeni projeleri hayata geçirmede kurumumuza güç verecek. Bu doğrultuda 42 ilde 108 şube ve yaklaşık 1500 çalışanımızla büyük bir gayretle belirlenen hedeflere doğru ilerliyoruz.

Vakıf Katılım’ın şimdiye kadar katılım bankacılığı alanında gerçekleştirdiği bir ilk var mı?

Dünyanın dijital dönüşümü çok hızlı gelişiyor. Geceden gündüze farklı teknolojik gelişmelerin yaşandığı çağımızda yatırımlarımızı yaparken dijital projeler üzerine daha fazla odaklanıyoruz.

Bu kapsamda MobildePOS ürünümüzü geliştirdik. Vakıf Katılım, alışagelmiş standart POS cihazlarına bağlılığı ortadan kaldırarak; toplumun ticaret yapan her kesimi tarafından kolayca kullanılabilecek MobildePOS ürünüyle POS dünyasına yeni bir bakış açısı getirmiş oldu. MobildePOS; işletme sahibi ya da işletmedeki çalışanlar tarafından NFC özellikli telefonlarla kolayca kullanılabilen Vakıf Katılım’a ait bir POS uygulamasıdır.

Uygulamanın işletme sahibi tarafından yüklenmesinden sonra NFC özellikli cep telefonu istenildiği zaman bir POS cihazına dönüşüyor ve işletme sahibinin yetkilendirdiği çalışanlar tarafından kolaylıkla kullanılabiliyor. Bu projemiz, kamu ve katılım bankaları arasında ilk kez Vakıf Katılım tarafından uygulandı.

Söz konusu uygulama ile bir POS cihazının gerçekleştirdiği tüm işlemler yapılabiliyor ve dolayısıyla POS cihazı satın alma mecburiyetinin önüne geçerek; taksici kardeşimizin, esnaf dostumuzun, işletme sahiplerimizin masraflarını bir nebze de olsa azaltmış olmak bizleri mutlu ediyor.

Vakıf Katılım olarak; aynı zamanda Ar-Ge Merkezi unvanına sahip ilk kamu finans kurumu olmamız sayesinde önümüzdeki dönemde özellikle dijital inovasyon çalışmalarımıza ivme kazandırmayı, akademik ve fintech ekosistem ile yeni stratejik iş birlikleri geliştirmeyi planlıyoruz.

Ayrıca, bu dönemde bildiğiniz üzere çağrı merkezlerindeki yoğunluk da fazlasıyla arttı, müşterilerimizin sorularına hızlı cevap verebilmek adına yakın zamanda yapay zeka destekli ‘chatbot’umuzu da web sitemizde devreye alacağız. Bir yandan da Mobil Şubemizi geliştirme çalışmalarımıza devam etmekteyiz; biyometrik doğrulama ile giriş gibi birçok yeni özelliği de devreye alarak müşterilerimizin dijital kanallardaki deneyimini bir üst seviyeye çıkarmayı planlıyoruz.

Kurumunuzun dönüşüm ve son yıllardaki atılımlarını gerçekleştirirken hangi alanlarda fark oluşturduğunuzu düşünüyorsunuz

Vakıf Katılım olarak, finans sektörüne iki alanda imzamızı attığımızı söyleyebiliriz. Stratejik hedeflerimizden biri Türkiye’nin Milli Altın Kurumu olmak. Gelinen nokta itibarıyla kıymetli maden piyasalarında piyasa yapıcısı olan ilk kamu finans kurumu konumundayız.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasasında (KMTP) en fazla altın ve gümüş hacmi gerçekleştiren kurum olduk. 2019 yılı içerisinde 63.4 ton fiziksel külçe altın alım satımı; 236.7 ton fiziksel gümüş işlemi yaptık.

İkinci alan ise; 2017 yılı ikinci yarısında başlamış olduğumuz kira sertifikası ihraçlarımız ile 2019 yılına damgamızı vurduk.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) verilerine göre; katılım finans kurumları arasında 2019 yılında en fazla yurt içi TL kira sertifikası ihracı gerçekleştiren katılım finans kurumu olduk.

Bu başarımız 2020 yılı için SPK’dan 12 milyar TL’lik kira sertifikası ihraç tavanı onayı almamızı sağladı.

Vakıf Katılım olarak, son 3 yılda yaklaşık 22 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı rakamına ulaşırken, en son 2 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 1.03 milyar TL’lik işlemle katılım finans kurumları arasında bir günde en yüksek tutarlı kira sertifikası (sukuk) ihracına imza atan kurum olduk. Bu doğrultuda önümüzdeki dönemlerde de fark oluşturan projelere imzalar atmayı sürdürmeye devam edeceğiz.

Yaşadığımız salgın döneminde müşterilerin şube ve dijital kanalları kullanımı, bu noktada alışkanlıkları nasıl değişti?

Dijital kanallarımız özelinde 2020 ikinci çeyrek verilerimiz değerlendirildiğinde 183 bin para çekme işleminin yüzde 74’ünün ATM’lerden yapıldığını görüyoruz. 577 bin ödeme işleminin de yüzde 69’u dijital kanallar aracılığıyla yapılmış durumda. Bu işlemlerin de yüzde 44’ü için mobil hatlar tercih edilmiş. Ayrıca, bilindiği üzere Vakıf Katılım, 2019 yılında Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar (KMTP) piyasasında en fazla işlem yapan finans kurumu oldu. Türkiye’de bu alanda oyun kurucu pozisyonuna geldik ve bu alandaki liderliğimizi çok önemsiyoruz. Pandemi sürecinde de kıymetli taşlar alanındaki hizmetimiz yoğun olarak devam etti. İlk 6 ayda kıymetli maden alanında 530 bin işlem yapılırken yüzde 96’sı yine dijital kanallar üzerinden gerçekleşti. Bu işlemlerin de yüzde 89’u mobil hatlar üzerinden yapıldı. Bu veriler salgın döneminde müşterilerimizin dijital hizmetleri etkin bir şekilde kullandığını net bir şekilde gösteriyor.

Koronavirüs salgını sürecinde devletin-ekonominin ve müşterilerinizin yanında durmak, onları desteklemek ve ticari faaliyetlerini devam ettirmelerine katkıda bulunmak için neler yaptınız?

Gücünü vakıf kültüründen alan bir katılım finans kurumu olarak; her zaman toplumun yanında olduk. Bunun son örneği pandemi sürecinde yaşandı. Vakıf Katılım ailesi olarak parçası olduğumuz topluma hizmet etmeyi görev bilirken hiçbir zaman da sorumluluktan kaçmadık.

Bu kapsamda salgının ülke ekonomisine etkilerini bertaraf etmek adına Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi açıklandı. Bu paket içinde birçok sektöre hizmet eden destek paketleri de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Vakıf Katılım olarak bu paketlerde aktif rol aldık. “İşe Devam Finansman Desteği”, “Çek Ödeme Destek Finansmanı” ve “Bireysel İhtiyaç Desteği Finansmanı” destek paketlerinde hizmet sunduk.

Tüzel firmalara yönelik KGF garantörlüğünde hazırlanan “İşe Devam Finansman Desteği” kapsamında 3,3 milyar TL, “Çek Ödeme Destek Finansmanı” kapsamında 101 milyon TL  finansman desteği sağladık. Bireysel müşterilerimize yönelik yine KGF garantörlüğünde hazırlanan “Bireysel İhtiyaç Desteği Finansmanı” kapsamında 17.8 milyon TL finansman desteğinde bulunduk. Ekonominin en önemli çarkı olan KOBİ’ler ağırlıklı olmak üzere imalat, toptan ve perakende ticaret, tarım, inşaat olmak üzere birçok sektöre yönelik finansman yaptık. Bu zor süreçte tüm çalışanlarımızla mesai mefhumu gözetmeden çözüme ortak olmak amacıyla ekonomiye destek olduk.

Yeni normalde ekonominin hızla eski gönlerine dönmesi için neler yapıyorsunuz?

Vakıf Katılım olarak, özellikle hükümetimiz tarafından hayata geçirilen destek paketlerinde etkin rol aldık. Vakıfların paylaşım kültürünü kamunun gücüyle birleştirerek katılım finans dünyasına yeni bir soluk getirdiğimiz gibi karşılaşılan zorluklarda taşın altına elimizi koymaktan da çekinmedik. Kurumumuzun temelini oluşturan vakıf kültürünün yapı taşları arasında dayanışma ruhu ve sorumluluk almak bulunmaktadır. Biz de bu değerler çerçevesinde parçası olduğumuz toplumun pandemi döneminden en az zararla çıkması için emek harcadık. Önümüzdeki dönemde de sorumluluk alarak, toplumumuza, esnafımıza, iş adamımıza, sanayicimize, KOBİ’lerimize kısaca ekonomideki her kesime destek olmaya devam edeceğiz.  

Esnaf Dergisi okurları adına bize zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz...

Bende Esnaf Dergisine ve okurlarına bu vesileyle selam ve saygılarımı sunar sayfalarınızda bize ve kurumumuza yer ayırdığınız için teşekkür ederim...

  Bu haber 202425 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı