HABER AKIŞI

“Milletimiz şaşmaz sağduyusunu 31 Mart’ta bir kez daha gösterecek”

 Tarih: 16-03-2019 13:21:00  -   Güncelleme: 17-03-2019 17:53:29
İstanbul Ticaret Borsası’nın Mart ayı meclisinde konuşan İSTİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, 31 Mart’ta gerçekleşecek seçimlerle ilgili görüşlerini paylaştı.

 

 31 Mart’ta yapılacak “Mahalli İdareler Genel Seçimlerin”in sadece bir yerel seçim olmadığına inandığını belirten Kopuz, “Ülkemizin belirsiz bir sürece girmemesi ve 2023 yılına kadar istikrarlı bir yönetimin sürmesi, yerel seçimlerdeki sonuçlara bağlıdır. Bu nedenle,  Ben Ali Kopuz olarak oyumu Cumhur ittifakı adaylarına kullanacağım. Milletimizin de şaşmaz sağduyusunu bir kez daha kanıtlayacağına inandığım bu seçimlerin, hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Büyüme Memnuniyet Vericidir

Konuşmasında güncel ekonomik değerlendirmelerde bulunan Başkan Ali Kopuz, 2018 yılında başlayan ekonomik saldırıların ekonomimizi olumsuz etkilemesine rağmen son dönemde gelen verilerde nispeten iyileşmeler gözlenmeye başladığını belirtti.

Kopuz şöyle konuştu: “Tüketici Fiyat Endeksi, şubat ayında yüzde 0,16 oranında; beklentilerin altında artış göstermiştir. Yıllık bazda ise TÜFE yüzde 19,67 oranında gerçekleşerek, uzun zaman sonra yüzde 20 seviyesinin altına gerilemiş durumdadır.

Genel Ticaret Sistemi'ne göre şubat ayı ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 yükselerek 14,3 milyar dolar civarında olmuştur. Bu rakam, Türkiye tarihinin en yüksek Şubat ayı ihracatı olarak kayda geçmiştir.

Böylece 2019 yılının ilk 2 ayında ihracatımız yüzde 5 artarken, ithalat yüzde 23 azalmıştır.

Dış ticaret açığı ise, 2018 yılı Şubat ayında 6,78 milyar dolar iken, yaklaşık yüzde 70 azalarak 1,85 milyar dolara düşmüştür.

Bunlarla beraber bildiğiniz gibi, Pazartesi günü büyüme rakamları açıklandı. Son çeyrekte yüzde 3 daralan Türkiye ekonomisi, 2018 yılının genelini ise yüzde 2.6 büyüme ile tamamlamış oldu.

Geçmiş konuşmalarımda, ekonomik saldırıların yol açtığı kur dalgalanmalarının, önümüzdeki en büyük engellerden biri olduğunu belirtmiştim. Zira yükselen kur, üretim maliyetlerine etki ederken, yaşanan türbülans da bazı reel sektör kollarındaki üretimde tedirginlik yaratıyordu.

Ayrıca unutulmaması gerekir ki, Ticaret Savaşları ve Brexit başta olmak üzere, konjonktürel sebeplerle, Avrupa ve dünya ekonomisinde ciddi yavaşlama beklentilerinin olduğu bir dönemden geçiyoruz.

Nitekim OECD, geçen hafta yayınladığı raporunda, 2019 yılı küresel büyüme tahmini, yüzde 3.5’ten, yüzde 3.3’e düşürüldü.

Tüm bu olumsuzlukları hesaba katarsak, 2018 yılı için yüzde 2,6 oranındaki büyüme memnuniyet vericidir. Ancak altını çizmek isterim ki, bu büyüme oranı, Türkiye’nin ekonomik potansiyelinin çok altındadır.”

Mücadele teşviklerle sürüyor…

Hükümetin ekonomik saldırılarla çok yönlü olarak mücadele ettiğini belirten İSTİB Başkanı Ali Kopuz, “Bu noktada devletimiz kararlı bir mücadele sürdürmeye devam ediyor. Önce kur dalgalanmaları belli ölçüde dizginlendi. Şimdi de sağlanan sayısız destek ve teşvik ile KOBİ’lerimiz ve iş dünyamıza önemli kolaylıklar sağlanıyor.

Son olarak, 20 milyar TL’si Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kefalet desteği olan, toplamda 25 milyar TL’lik “KOBİ Değer Kredisi 2” devreye girdi.

Bunun yanında, bir süredir Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla başlatılan istihdam seferberliği kapsamında da, önemli adımlar atılmaya devam ediliyor” dedi. 

Bu mücadelede iş dünyasının üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getireceğine olan inancının tam olduğunu belirten Başkan Kopuz, “İş dünyası olarak, üzerimize düşen görevi yapıp iç piyasada hareketliliği sağlamak için, bu destek ve teşviklerden yararlanıp, istihdam sayımızı artırmalıyız.

Bu kapsamda, yarın İstihdam Seferberliği 2019 ile alakalı, Sayın Çalışma Bakanımızın ve Sayın Valimizin de içinde bulunduğu, geniş katılımlı bir toplantı yapacağız. Bütün İstanbul iş âlemine bu destekleri anlatacağız. Fakat, destek ve teşvikleri açıklayıp kenara çekilmek yok. Daha güçlü bir iş dünyası ve ekonomi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. 

İş dünyası ve hükümetimiz arasında üstlendiği köprü görevini sürdüren, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Hem özel sektörün talep ve ihtiyaçlarının gözetildiği, hem de milletimize fayda sağlayacak istihdam teşviklerinin hayata geçmesi noktasında TOBB’un büyük katkısı olmuştur” şeklinde konuştu.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Bakan Varank Macaristan’a gidiyor Bakan Varank Macaristan’a gidiyor Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Kom..
İşten ayrılma süreci nasıl yönetilmeli? İşten ayrılma süreci nasıl yönetilmeli? Digital insan kaynakları yazılımı üzerine uzman şirket Poldy A.Ş'nin kurucu orta..
Makina Almanın Tam Zamanı Makina Almanın Tam Zamanı ‘Makina sahibi olmayan firma kalmayacak’ mottosu ile hareket eden Emektar Makina..
İstanbul seçimlerinde Türk demokrasisi kazandı İstanbul seçimlerinde Türk demokrasisi kazandı Seçim bitti, Türkiye’nin gündemi ekonomiyi düzlüğe çıkarmak olmalı
  Ekonomi HABERLERİ
Ahmet Albayrak: “Tüm faizsiz hazine yatırım ürünlerini tek platformda topladık” Ahmet Albayrak: “Tüm faizsiz hazine yatırım ürünlerini tek platformda topladık” Kuveyt Türk Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ..
Melikşah Utku: “Tüm girişimci adaylarını Albaraka Garaj’a bekliyoruz” Melikşah Utku: “Tüm girişimci adaylarını Albaraka Garaj’a bekliyoruz” Albaraka Türk, verimliliği yüksek inovasyon modellerini deneyimleyebilmek ve hay..
Katılım bankalarının dağıttıkları kar paylarında yüze 18 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar paylarında yüze 18 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 24 Haziran 2019 ..
Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti? Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti? Hürriyet Emlak, Emlak Endeksi verileri Anadolu’nun emlak piyasasının yükselen yı..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı” İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Perakendeciler Komitesi Başkan Yardımcısı Yavuz Alt..
‘Odağımız 100. yılımıza güçlü bir ekonomi ile girmek olmalı’ ‘Odağımız 100. yılımıza güçlü bir ekonomi ile girmek olmalı’ Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, “Bugünden itibar..
TÜGİAD Başkanı’ndan istanbul seçim değerlendirmesi TÜGİAD Başkanı’ndan istanbul seçim değerlendirmesi TÜGİAD Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu: ‘Demokrasi Kazandı’
Modanın Başkenti Merter’de ihracat bereketi! Modanın Başkenti Merter’de ihracat bereketi! Her geçen gün tüm dünyada daha çok tanınan, Modanın Başkenti Merter'deki firmala..
  Söyleşi HABERLERİ
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Millet Bahçesi’nde ilk konser coşkusu Millet Bahçesi’nde ilk konser coşkusu Üsküdar’daki Nakkaştepe Millet Bahçesi, birbirinden keyifli kültür-sanat etkinli..
Selim Şiper: “Geleneksel istasyonlar, artık bütüncül yakıt istasyonlarına dönüşmüştür” Selim Şiper: “Geleneksel istasyonlar, artık bütüncül yakıt istasyonlarına dönüşmüştür” Dünya LPG Birliği Bölgesel Zirvesi - WLPGA Regional Summit Turkey 2019, LPG endü..
Dünya gıda sektörü Türkiye’de buluşacak Dünya gıda sektörü Türkiye’de buluşacak Türkiye’nin gıda alanında en köklü fuarı olarak kabul gören Uluslararası Gıda Ür..
En Lezzetli Yarışma En Lezzetli Yarışma Zeytinburnu’nda bu yıl 20’ncisi düzenlenen Merkezefendi Tıp Festivali Yöresel Ye..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Gaziosmanpaşa’da 13 bölgede kentsel dönüşümün startını verdiklerini belirten Çev..
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
  Projeler HABERLERİ
 Poşet kullanımı yüze 80 azaldı Poşet kullanımı yüze 80 azaldı Türkiye’de “Sıfır Atık” uygulaması ile başlayan poşetlerin ücretlendirilmesinden..
Havalimanı İnşaatında Çıkan Atıklar Sanat Eseri Oldu Havalimanı İnşaatında Çıkan Atıklar Sanat Eseri Oldu İGA’nın, Çevre ve Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yürüttüğü “Atıktan Sa..
İBB’nin “Kentsel Tasarım Rehberi” çalışması Türkiye’ye kaynak olacak İBB’nin “Kentsel Tasarım Rehberi” çalışması Türkiye’ye kaynak olacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan “Kentsel Tasarım Rehb..
  Spor HABERLERİ
İstanbul Büyükşehir Sporcuları avrupa oyunları’nda 20 sporcu ile Milli Formayı terletecek İstanbul Büyükşehir Sporcuları avrupa oyunları’nda 20 sporcu ile Milli Formayı terletecek Belarus'ta bu yıl ikincisi düzenlenecek ve Tokyo 2020 Olimpiyatları’na direkt ko..
Küpü kim kırdı? Küpü kim kırdı? Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında 100’e yakın okçunun yarıştığı Hasbahçe'deki ..
Gaziosmanpaşa’da Yaz Spor Okulları Başladı Gaziosmanpaşa’da Yaz Spor Okulları Başladı Gaziosmanpaşa Belediyesi, öğrencilere spor sevgisi aşılamak, yetenekli gençleri ..
Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Kağıthane Belediyesi’nin Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında bu yıl 28’ncisini d..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı