HABER AKIŞI

MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mutlu: “Bizim için MASKO’dan memnun BİR müşteri, BİN müşteri demek”

 Tarih: 27-10-2020 15:41:00  -   Güncelleme: 27-10-2020 16:15:00
%100 Müşteri Memnuniyeti için “MASKO Premium” sistemini kurduk ve başarıyla yürütüyoruz diyen MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet MUTLU ile Esnaf Bülteni dergisi okurları için bir söyleşi gerçekleştirdik.

Başkanım Esnaf Bülteni Dergimize göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan ve röportaj için vermiş olduğunuz randevudan dolayı okurlarımız adına teşekkürü bir borç biliriz.  MASKO’yu Türkiye hatta Dünya tanıyor. Ekonomimizde önemli bir yer tutuyor.

MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet MUTLU kimdir. Öncelikle sizi tanımak istiyoruz.

1978 İstanbul Doğumluyum aslen Niğdeliyim, 15 yaşımdan beri Mobilya sektörünün içindeyim. Dededen ve babadan sonra 3. Kuşak olarak bu sektörün içindeyiz. İmalatından toptanına, tasarımından perakende satışına kadar her alanında bulunduk ve halada varız. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

2010 yılında MASKO’nun yönetim kurulunda görev aldım. Yaklaşık 3 yıl kadar o dönemde göstermiş olduğumuz gayret ve başarılardan ötürü üyelerimiz 2018 yılındaki genel kurulda bizlere teveccüh ettiler destek verdiler. MASKO’nun Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilme onuruna nail oldum. 2,5-3 yıldır da bu görevi yönetim kurulundaki arkadaşlarımla beraber layıkıyla yapmaya çalışıyoruz. Tabi seçilirken verdiğimiz vaatler arasında MASKO’yu bir dünya markası yapmak, Türkiye’de ve Dünya’da kalite, misyon ve vizyonumuzu en üst seviyede tutmak ve bu yönde çalışmalar yapmak.

Şu anda Zebrano Mobilya olarak kendi firmamızı işletiyoruz. Aile şirketiyiz. 1998 yılından beridir MASKO’nun içerisinde aktif ticaret yapıyoruz.

1984 yılında MASKO kurulduğunda babalarımız da kooperatife ortak oluyor. Aslında MASKO marangozlara ve imalata yönelik kuruluyor. Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal ve Bedrettin Dalan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde İkitelli Organize Sanayi Bölgesi kuruluyor. Allah razı olsun hepsinden Allah rahmet eylesin. İkitelli Organize Sanayi Bölgemizde çok çok emekleri var. O zamanlar bu kooperatif Marangoz ve Mobilya imalatı olarak kuruluyor. Zaman içerisinde gelişen ekonomi ve doğan boşlukta evrim değiştirerek Mobilya perakende mağazalar satış zinciri oluşuyor.

MASKO’nun içerisinde bugün 778 tane mağaza var, 400 dönüm arazide kurulu. Kendi alanında markalaşmış ülke ekonomisine çok ciddi katkı sağlayan birçok üreticinin ve imalatçının zanaatkârın burada satış showroomu var. MASKO’da 10 bin civarında çalışanımız var hem ülke ekonomimize, hem de istihdam anlamında çok ciddi bir katkı sağlıyoruz.

2,5 yıldır MASKO’nun Başkanısınız, bu süre zarfında yönetim kurulunuzla birlikte neler yaptığınızın detaylarını ve neyi amaçladığınızı ortaya çıkan sonuçlar ile yapılanların sürdürebilirliğini anlatır mısınız?

Tabi birçok şey yaptık, ama ilk hedefimiz insanlar buraya gelsin kaliteli bir şekilde alışveriş yapsın. Bunun için hem site içerisindeki hem site dışındaki temizliği, görselliği, kalite ve hizmet anlayışını yerleştirelim insanlar rahat rahat kahvelerini içsin, yemeklerini yesin, çocukları parkta eylenirken, kara vermek için düşünme fırsatı bulacağı ortamı oluşturduk.

Çünkü mobilya hemen alınabilecek ve kolay karar verilecek bir malzeme değil açıkçası bazen insanların seçimleri günlerce sürebiliyor. Onun için müşterilerimize burada kaliteli hizmet verme açısında restoranlarımız büfelerimizi üst seviyeye getirdik. Bizden önceki yönetiminde buna katkıları oldu. Bizde bunu devam ettirdik.

Bizim yaptığımız en büyük hizmet ise imar durumunda bina yüksekliğini 12 Metreye çıkartmamız oldu. İmar artışı ile 600 metrekare mağazalarımızı 1200 metrekareye kadar çıkarttık. 2019 yılından beri birçok mağazamız yıkılıp yeniden yapılıyor şu anda.

Aynı zamanda ben İOSB de yönetim kurulu üyesiyim. Orda da bu işe çok emeğimiz oldu. Çok çalıştık bunun kaliteli ve kullanışlı olması açısından bilgi birikimimizi ortaya koyduk ve bakanlığımızın da onayıyla bu imar artışlarını gerçekleştirdik.

Bu imar artışına yönetim kurulu olarak ön ayak olmak ve örnek oluşturmak için kendi mağazalarımızı yenilemeye başladık. Mobilya sektöründe en önemli şey metrekaredir. Ürünlerin teşhirini ve sunumu çok iyi yapmamız lazım. Şu anda birçok mağazamız yıkılıp yenilenmeye başladı.

Reklamlara çok önem verdik. Yurtdışı fuarlarına katıldık. Özbekistan’a katıldık ve çok ciddi dönüşler aldık. Bu güne kadar hiç yapılmayan Avrupa TV kanalları, yurt dışı reklamları verdik ve organizasyonlara katıldık. MASKOyu bütün STK’larda ve üst makamlarda en iyi şekilde temsil etmeye bu sayede de bilinirliği en üst seviyeye çıkartmaya çalıştık. Yapılamayan bazı şeyler vardı, üyelerimizle toplu şekilde fuar organizasyonları özellikle İtalya fuarı ve yurt içi fuarlar gibi organizasyonlarımız oldu. Hem üyelerimiz birbirileri ile kaynaşsın hem de tanışsın diye bu tip organizasyonları başardık.

Biliyorsunuz, dijital çağdayız ve e-ticaret çok önemli bu sebepten internet sitemize çok önem verdik. Sosyal medya hesaplarımızı çok hızlı ve etkili kullanmaya başladık. Tabi tam verim alıyoruz diyemem ama zamanla oturdu.

Bir inşaat projemiz var 8 bin metrekare gibi kapalı alan yapacağız. Proje kısmını hazırladık. İçinde düğün salonu olan ve altında işyerlerimiz olacak bu eserde. Genel kurulda yetkisini aldık. Ufak tefek pürüzler kaldı. Onları da halledince inşallah en kısa sürede projemize başlayacağız. Bu da MASKOya çok ciddi bir katkı ve büyümesine ivme sağlayacak.

MÜŞTERİLERİMİZİN %100 MEMNUNİYETİ İÇİN "MASKO PREMİUM" SİSTEMİNİ KURDUK...

Burada müşteri memnuniyetine çok önem veriyoruz. MASKO açık bir AVM müşteri memnuniyeti anlamında firmalarımız gerçekten çok iyi kaliteli hizmet veriyor. Fakat, MASKO misyon ve vizyonunu kavrayamamış bazı firmalarda ufak tefek problemler çıkıyordu. Onun için "MASKO Premium" diye bir projeyi hayata geçirdik. Sorunuzda değindiğiniz gibi MASKO var olduğu sürece sürdürülecek bir projede bu tıpkı imar artışı gibi.

“MASKO Premium” belgesine sahip, camlarında MASKO Premium stickeri olan firmalarımızla MASKO Yönetim Kurulu olarak tüketicilere güvence verdik. Dedik ki siz bu firmalardan alışveriş yaparsanız bu firmalar ve sattığı ürünler MASKO Yönetiminin güvencesi altındadır. Bir aksilik bir problem anlaşmazlık ve çözülemez durumlarda biz MASKO Yönetim Kurulu olarak ilgili birimimiz konulara müdahil olacak.

“Bizim için memnun bir müşteri, bin müşteri demek”, mobilyada bu çok daha önemli. Çünkü ben kendi şirketimden de 15-20 sene önce kazandığım müşterime tekrar hizmet etme imkânı buluyorum. MASKO Premium belgesini geliştirdik ve yönetimimizin kriterlerine uyan firmalara veriyoruz, aslında bu bir ürün garantisi ve müşteriye verilen teminattır.

Bu sabah şehit gazi ailelerine kahvaltımız oldu. Bu tarz organizasyonlar düzenliyoruz. MASKO Kadınlar Kulübünü kurduk. Burada birçok ünlüyü ağırladık. Psikolog olsun, evlilik danışmanı olsun ücretsiz seminer ve söyleşi programları düzenledik.

Sürdürülebilir Projelerimizin en önemlilerinden biriside Hadım Köyde 1.050.000 metrekare bir araziyi 5 kooperatif olarak Galericiler, Oto Yedek Parçacılar ve MASKO’nun da içinde bulunduğu kooperatifler olarak ihaleye girdik ve iller bankasından bu arsayı satın aldık.

Arazinin 200 dönümünü MASKO üyelerine ve esnafına kazandırdık. Bu 200 Dönüm Arazi üzerine 400 adet iş yeri yapacağız. Bunun proje çalışmalarına başlandı. Şuan plan tadilleri yapılıyor. Askıya çıkacak hemen akabinde alt ve üst yapı çalışmaları başlayacak. Buda MASKO üyelerimize yaptığımız çok büyük bir avantaj oldu. Şehir artık Hadımköy’e doğru kayıyor. 2023-2024 yılından sonra 1,5-2 milyon civarında bir nüfusun olacağı söyleniyor.

Corona Virüs salgını tüm dünyayı etkiledi. Bu süreçte üyelerinizi korumak için ne gibi tedbirler aldınız.          

Rabbim en kısa sürede başımızdan def eder inşallah. Pandemi süreci tüm dünya için sancılı geçti. Aslında bazı sektörler çok daha fazla etkilendi açıkçası. Marketlerde iş hacmi arttı ama restoran ve kafeler çok ciddi sıkıntılar yaşadı, turizmde öyle. Bizde mobilya sektörü olarak yara aldık açıkçası. En büyük sıkıntımızda ihracatta oldu. Perakende ticaret ve ihracat yaptığımız için uçuşların durması ve yasaklanması bize çok büyük sekte vurdu. İlk 1-2 aylık dönem gerçekten yurt dışı anlamında bizim için sıkıntılı geçti.

Ancak beklemediğimiz bir durum oluştu. İnsanlar evinde kaldı yasaklar oldu bu sayede evin eksiklerini gördüler. Hayatın biraz daha yavaşlamasını gördüler. Hayatın anlamını gördüler. Evde bazı eksiklikler görününce mobilyaya karşı bir ilgi oluştu. Özellikle ilk iki aydan sonra iç piyasada çok ciddi bir talep patlaması yaşadık. Hemen akabinde bizde yönetim kurulu olarak tüketicilerimiz misafirlerimiz buraya rahat gelsinler diye bünyemizde hemen birimlerimizi oluşturduk. Bütün mağazalarımızı haftada ikişer defa ücretsiz dezenfekte ettik. Buranın açık hava ve güvenli olduğunu tüm platformlarda dile getiriyoruz. Artık uçuşlarında açılması ile şuanda kapasitemiz % 60-70’ler seviyesinde.

MASKO olarak Türk Mobilyasını temsil ettiğinize inanıyorum. Türkiye ve dünyadaki mobilya pazarında MASKO’yu nereye koyuyorsunuz.

Bugün MASKO'nun en büyük avantajı sadece mobilya satışı olmamasından kaynaklıdır. MASKO’nun içerisinde 50’nin üzerinde avize mağazası var, 50’ye yakın halı mağazası, 50’den fazla perdeci ve 70-80 kadar ofis mobilyası satan mağazamız var. Bunların dışında bebek, genç mobilyaları vitrifiye, mutfak ve banyo dolabı gibi bir evi ve ofisi tamamlayıcı her şey MASKOnun içerisinde mevcut. Bu durum MASKO için çok büyük bir avantaj.  

hep söylerim insanlar eskiden mobilya için Zeytinburnu, Avize için Şişhane, Halı ve Perde için Unkapanı’na gidiyordu. Bütün bunlar insanlar için zaman kaybı oluyordu ayrıca aldıklarının birbirine uyduracak entegre edecek gibi sıkıntılar yaşıyordu. Bizim burada her şey mevcut aksesuarından, özel dekorasyon yapmak için mimar ekibi olan mağazalarımıza kadar mevcut. Yani evinin veya ofisinin tüm odalarını tek bir firmada dekore edip gidebiliyor insanlar.

İHRACAT FAZLASI VEREN TEK SEKTÖRÜZ...

Geçen yılki verilerde Türkiye’nin mobilya ihracatı 4 milyar dolar civarındaydı ve mobilya sektörü ender sektörlerden bir tanesidir bunun sebebi dış ticaret açığı vermemesinden kaynaklıdır. 4 milyar ihracat, 800 milyon dolar ithalat yapıyoruz yani 3 Milyar 200 Milyon Dolar cari fazla veriyoruz. Bunun sebebi bizim mobilya kalitemiz, ürün kalitemiz, hizmetimiz bugün İtalya’dan aşağı değildir. Bakıldığı zaman fiyatlarımız çok cazip. Doların 8 liraya gelmesi sıkıntılı bir durum fakat ihracat için ihracatçı için avantajlı duruma geçti bazı noktalarda.

İhracatta en büyük eksiğimiz lojistikte ve teslimatta sıkıntılar yaşıyorduk. Malzemeyi sağlıklı göndermediğin anda müşteriyi orada üzdüğün anda çok büyük sıkıntılar yaşıyorsun. Ama bunu firmalarımız çok güzel aştı paketleme, lojistik ve montaj dahil her türlü sıkıntıyı firmalarımız giderdi hatta montaj ekibini bile artık yollar oldular. Bu sayede cirolarımız da çok fazla arttı.

Pandemi sürecinde bir yavaşlama oldu yılsonunda göreceğiz bakalım ne durumdayız. Bu seneyi böyle geçirdik ama ileriki yıllarda devam görüşmelerimiz sürüyor TİM de olsun İTO da olsun mobilya ihracatında hedefimiz 10 milyar dolar. MASKO’nunda burada %10 gibi bir payı var diyebilirim.

MASKO’NUN ve MÜŞTERİLERİMİZİN GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKLİ TÜM TEKNOLOJİK YATIRIMI YAPTIK...

Atlamamamız gereken bir nokta var. MASKO halka açık bir yer 6 adet giriş kapımız var. Burada bizim 8-10 tane kamera sistemimiz vardı. Halka açık bir yer hırsızlık olabilir. Mağazalarımız çok lüks mağazalar ve beyaz eşya mağazaları da var. Hırsızlık olayları da yaşıyorduk. Yönetime gelince ilk işimiz buna el atmak oldu. Gelir gelmez MASKO’nun güvenlik merkezini oluşturduk. Bu merkezde 160 kamera mevcut 360 derece 20 tanesinde yüz okuma sistemi mevcut. MASKO’nun bütün ana ve ara arterlerini kontrol altına aldık.

7-8 ay oldu bu sistemi kuralı bu sürede hırsızlık problemini çözdük, kayıp eşya problemini çözdük. Birçok kazayı çözdük. Kapılarımızın hepsine plaka tanıma sistem yaptık. Giren çıkan araçlarımızın hepsini hem kaydediyor, hem de sayıyoruz. Bu bana göre MASKO’ya yapılmış en büyük hizmetlerden bir tanesi.

Ben Genel Kurulda şunu söylemiştim. MASKO’yu profesyonel bir şirket gibi yöneteceğiz. Bütün birimlerini ayırdık ve hepsinin başına profesyonel insanlar getirdik. Bununda meyvelerini yiyoruz şu anda çok şükür. İşleri daha hızlı ve daha çabuk çözüyoruz.

Mobilyada KDV%8 e indi ama devlet şunu da yapsa bize daha fazla yarar diyebileceğiniz bir isteğiniz var mı?

KDV nin 8 e düşmesi iç pazarda ciddi bir faydası oldu ve devam edecektir. Yurt dışı piyasalarda da etkin olmak için bütün ülkelerle iyi geçinmemiz lazım. Dış siyaseti iyi yapmamız lazım. Çünkü bizim en büyük gelir kaynağımız turizm ve ihracat. Siyaseten bazı problemler devletlerarasında olabiliyor ama düzelteceğimizi de düşünüyorum inşallah.

Bizim ihracatımızı arttırmamızın en kolay yolu sürekli yurt dışı fuarlarına katılmak. Bununla alakalıda devletimizin bizlere destek vermesi gerekiyor. Bazı destekler yetersiz. Yurt dışında MASKO gibi bir yapı yok. Yurt dışında en fazla 100-150 mağazalı bu tip pazarlar açmamız lazım.  Romanya Fas gibi yerlerde çok ciddi pazarlar var bu gibi ülkeleri belirleyip buralarda çalışma yapmak için katkı sağlanması lazım. 

Masko yönetimi olarak yeni normalde ne gibi hedefleriniz var.

Bundan sonraki ana hedefimiz MASKO yönetimi olarak bazı sıkıntılarımız var bunları aşmamız lazım. Burası kooperatif bizlerde üyelerin seçmiş olduğu idarecileriz.

Ancak kooperatifler konunun da bizi engelleyen sıkıntılar var. Kooperatifler ticaretin içinde aktif olamıyor maalesef, ticari hamleler yapamıyoruz, teşvikler alamıyoruz. Onun için üyelerimizden ilk genel kurulda şirket kurma yetkisi isteyeceğiz. Şirket kurma yetkisini neden istiyoruz.

Biz artık MASKO’yu ticari anlamda işin içine sokmak istiyoruz. Yurtdışı fuarına gidiyoruz destek alamıyoruz. Ticari yetki ile oraya gitsek %50-60 oranlarında destekler var biz bunları alamıyoruz. Bu destekleri almak için şirkete ihtiyacımız var.

En önemlisi de MASKO’nun e-ticaret sitesini kuracağız. Burada mobilyayı kendi pazarımızda özellikle pandemi sürecinde değeri artan sanal ortamda satmak istiyoruz. Çalışmasını da yaptık ama bunun yetkisini üyelerimizden almamız lazım. İnşallah bu güveni bu teveccühü bize verir üyelerimiz.

Bundan sonra yurtdışına ağırlık vereceğiz. Yurt dışı reklamlarına ve fuarlarına kesinlikle katılacağız. Hem sektörün büyümesi açısından hem de oradaki tüketicinin ayağına gitmek bizim için çok büyük avantaj olacak. Kayseri OSB önderliğinde Dubai’de bir projemiz vardı fakat pandemiden dolayı o da yarım kaldı. Tüm bu sıkıntıları üyelerimizle beraber aşacağımıza inanıyorum. Yurt dışında ilk işimiz Dubai olacak orada yerde hazır, her şeyi bitti ancak uçuşlar durdu.

Otobana cephe 200 metrekare Led ekran yapıyoruz şimdi. Burada da hem firmalarımızın reklamların döndüreceğiz hem de dışardan da reklam alarak MASKO’ya çok ciddi gelir sağlayacağımızı düşünüyoruz. Bir ay içerisinde hizmete girecek.

Buradan da İBB Kentsel Tasarım Müdürümüze de çok teşekkür ediyorum. Karayolları Genel Müdürümüze de teşekkür ediyorum ziyaret ettiğimizde çok büyük destek oldular bu anlamda. MASKOya hem ekonomik anlamda hem de vizyon anlamında çok büyük şeyler katacağına inanıyorum.

Konut faizlerindeki düşüş bize çok artı sağladı. Ciddi konut satışları gerçekleşti. Bu sebepten dolayı çok ciddi dönüşler geleceğini düşünüyorum. Hazır elinde konut şişen müteahhitlerimiz vardı onlar sattılar dönüşlerini gördük daha da olacak inşallah. Mobilya sektörü inşaat sektörü ile beraber büyüyor çünkü.

Esnaf Bülteni Dergisi sayfalarında bize yer ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Okurlarınızı MASKO’da ağarlamaktan onur duyarız.

Bizde Esnaf Bülteni Dergisi olarak okurlarımız adına sıcak ve samimi sohbetinizden dolayı teşekkür eder, başarılı çalışmalarınızın ve MASKO’ya hizmette atığınız adımların sonuçlarını en kısa zamanda görmenizi temenni ederiz.

  Bu haber 134498 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı