HABER AKIŞI

MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor

 Tarih: 23-05-2019 02:14:17
MaQasid Melek Yatırımcı Ağı (MAIN) Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz Selim Sılay MAIN Projelerini Esnaf Bülteni Dergisine açıkladı.

Bugün, Türkiye’nin geleceğine inanan Dünya’nın en önemli on ülkesinden yatırımcıları burada buluşturduğumuz için Allah’a hamdediyorum. Hedefimiz Türkiye’nin geleceğine inanan insanlarla, İstanbul’u işin merkezine alarak üç yıl içerisinde hızlı bir biçimde üç ayrı ülkede şubeler açarak Türkiye’deki körfez sermayesini güçlendirmek ve Türkiye’nin geleceğine destek vermek.

2017 yılında 102 milyon dolar yatırım yapıldı ve Türkiye birinci lige çıktı. Önümüzdeki dört senede tüm hedefimiz start-up dediğimiz ekosistemde, birileri her ne kadar Türkiye’nin güçsüz olduğunu iddia etse de aslında Türkiye’nin kendi potansiyeline inanacağı bir döneme girmesi bizim hedefimiz ve buna sonsuz inancımız var.

Ben 7 yıl Almanya 14 yıl Amerika’da yaşamış bir Türküm ve burada olmaktan onur duyuyorum. Katar’dan, Mısır’dan, Suudi Arabistan’dan, Kuveyt’ten, İngiltere’den ve Avrupa Birliğinden yani, 10’u aşkın ülkeden yatırımcımızla burada ilk açılışımızı yaptık.

10’u aşkın ülkeden yatırımcınız var. Kaç yatırımcıyı desteklemesi öngörülüyor?
Hedefimiz 1.2 milyon Avroluk bir bütçe ile önümüzdeki dönemde toplam 12 start-up’a yatırım yapmak. Yani yaklaşık yüz bin dolar ile iki yüz bin dolar arasında her start-up firması yatırım alacak. Az önce iki yeni yatırım anonsu yaptık. Buna göre 5.5 milyon TL’lik değerlemeden bir bioteknoloji ve bir tarım teknolojisi firmasına yatırım yaptık. Bu yatırımların sayısı artacak. Ayrıca kansere tedavisine yönelik önemli teknolojileri ele aldık. Enerji sektöründe de önemli fırsatları değerlendiriyoruz.

10’u aşkın ülkeden bahsettiniz. Bu ülkelerin melek yatırımcıları bizim Türk yatırımcılarımızı mı fonluyor?
Evet. Paralarını Türkiye’ye aktarıyorlar. Yani gidip İsviçre bankalarına yatırmak yerine inadına Türkiye’yi tercih ediyorlar. Özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra bizim yatırımcılarımızdan iki yüz milyon dolar kadar rakamı getirip, aleyhe çalışılırken burada paralarını bozduran ve Türkiye’nin son kale olduğuna inanan yatırımcılarımız var.

----KUTU---

Hedefimiz Tamamen faizsiz çalışmak. Türkiye’nin ilk ve tek faizsiz ve ahlaki prensiplerle çalışan melek yatırımcısıyız. Melek yatırım ağı olmak için başvurularımızı yapıyoruz. Bu süreç yaklaşık 6 ay sürecek. Şu anda biz körfez sermayesini buraya akıtma niyetiyle bu yola çıktık. Hilton Maslak’ta bugün bunun ilk ışığını yaktık. Niyetimiz İstanbul’u yalnızca ticaretin değil girişimciliğin, inovasyonun ve teknolojinin de merkezi haline getirmek. Muhteşem projelerimiz var. Allah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan razı olsun. Yaptığı havaalanı projeleri ve tüm yapılan projelerin üzerine bu dev kapasiteden sonra yapmamız gereken teknoloji odaklı bir sıçrama. Rahmetli Erbakan hocanın ağır sanayi hamlesi vardır biliyorsunuz. Biz şimdi bunun üstüne hep beraber teknoloji odaklı bir hamleyi başlatıyoruz. Bu hamle içinde yatırımcıların hepsi dünyanın dört bucağından geldiler. İstanbul’un finans merkezi Maslak’ta bir araya gelip bu deklarasyonu ortaya koydular.

Biz tabi ki mütevazı bir şekilde başlıyoruz. İddialı değiliz ancak inançlıyız. Dev kayaları ortadan kaldıran insanlar ufak bir taşla işe başlamıştır. Biz şuan iyi bir niyetle ya Allah Bismillah deyip ufak bir taşı kaldırdık. Bundan sonra da bir kartopu etkisiyle büyüyeceğimize inanıyoruz. Zor zamanda zor işlere talip olmak lazım. İnsanlar şikâyet etmek yerine Türkiye’nin geleceğine inanarak elini taşın altına koyması ve yastık altındaki paraları çıkartıp ülkemizin geleceği olan teknolojiye yatırımyapmalı. İnşaat sektörüne yeterince yatırım yapıldı. Altyapıya yeterince yatırım yapıldı. Türkiye’de kapasite yüksek. Şimdi teknolojiye yatırım devri. Bunun tüm ve en büyük fırsatlarını derleyen bir yapı olarak MAIN Türkiye’de sahneye çıktı.

Daha çok teknoloji şirketlerine yönelik bir fonlama mı söz konusu? Bunun alt kıvrımlarına ilerlediğimizde hangi sektörler yatırımcıların daha çok dikkatini çekiyor?
Evet. Teknoloji ve inovasyon.  Burada ilk hedefimiz enerji. Çünkü dünyayı yönetenler silah sektörünü finansı enerji ve sağlığı yönetiyor. Şimdi enerji ve sağlıkta ve de diğer teknolojilerde sıçrama zamanı. Biz devletin stratejisine uyumlu hareket eden bir yapıyız. Hedefimiz devletimizin 2023 vizyonuna destek olarak enerji ve sağlık teknolojileri ve diğer teknolojilere yatırım yaparak körfez sermayesini buraya akıtmak. Düzce’de bir tesis var. İstanbul’u besleyen kirli suyu elli dakikada tertemiz hale getiriyor. İçerisindeki kiri ise gübreye ve elektriğe çeviriyor. Ve o suyu tekrardan bize sunabiliyor. Bu inanılmaz bir fırsat. CPMC adlı firma. Onlarla da bir ortaklık kurma hazırlığı içerisindeyiz. 15 milyon dolar ile 20 milyon dolar arasında ilk yatırımı Türkiye’ye taşıyacağız.

Sizin 2023 hedefiniz nedir? Faiz oranlarının yüksek olduğu ortamlarda bir şekilde girişimcilerin startuplara erişimi zor. Bu durumu ne oranda kolaylaştırıyorsunuz? Sizin gördüğünüz görevi yorumlarmısınız?
2023 hedefimiz Türkiye’ye 500 milyon dolarlık bir yatırımı taşımak. Biz az söz verip çok iş yapan bir grubuz. Burada 6 tane çok değerli start-up ’ımız var. Optik teknolojiden endoskopiye, tarım teknolojisinden diğer sosyal medya alanlarına. Bunların hepsinde TL olarak yatırım alıyoruz. Biz TL’ye inanıyoruz. Dolayısıyla TL olarak da ilerleyeceğiz. Geri dönüşümü de TL olarak vereceğiz. Bu da aslında TL’yeverdiğimiz desteğin bir göstergesi.

Geri dönüşüm süreleri ne zaman sonlanacak?
Biz arka arkaya birçok fon açacağız. Geri dönüş oranımız genelde 18 ay ile 3 yıl arasında. Bu geri dönüşe göre melek yatırımcılarımız oranlarını arttırabiliyor. Hedefimiz start-up’ları patron yapmak. Yatırımcılar sadece bir destek veriyor. Ve o startup’lar hedefe alınarak yatırımlar yapılıyor. Yalnız para değil, smart network dediğimiz Türkiye’deki bir firmamızın hızlı bir biçimde Katar, Suudi Arabistan, Mısır yani tüm körfez ülkeleri ve devletimizin Afrika stratejisiyle uyumlu biçimde Afrika’ya açılmayı bu firmalara açılacak yol haritası çıkarttık.

Türkiye de başka örnekler var mı?
Evet, var. Eşdeğerimiz Vakıf katılım, Ziraat katılım gibi firmalar var. Biz, SPK onaylı ilk bağımsız katılım firmasıyız. Yatırım fonksiyonları içinde Melek Yatırımcılık daha yüksek risk ve daha yüksek geri dönüşüm almak isteyen yatırımcılara bir opsiyon olacak.
 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Söyleşi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE Yeni eğitim ve öğretim yılı ile birlikte ailelere ve öğrencilere tavsiyelerde bu..
Veri sorumluları için kayıt süresi uzatıldı Veri sorumluları için kayıt süresi uzatıldı Kişisel Verileri Koruma Kurumu, veri sorumluları için son kayıt tarihini uzattı...
Ünsal Hukuk Bürosu Etik ve İtibar Derneği’ne Katıldı Ünsal Hukuk Bürosu Etik ve İtibar Derneği’ne Katıldı Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarının yer aldığı Etik ve İtibar Derneği üyeleri ..
İmamoğlu’ndan, “Vira Bismillah” diyen balıkçılara gece ziyareti İmamoğlu’ndan, “Vira Bismillah” diyen balıkçılara gece ziyareti Mezatı yönetti, denizleri ve balıkları koruma uyarısı yaptı
  Ekonomi HABERLERİ
Kuveyt Türk’e Brandon Hall’den mükemmeliyet ödülü Kuveyt Türk’e Brandon Hall’den mükemmeliyet ödülü Kuveyt Türk, uluslararası danışmanlık şirketi Brandon Hall tarafından düzenlenen..
Kuveyt Türk konut-araç alacaklara sağlam destek Kuveyt Türk konut-araç alacaklara sağlam destek Türkiye’nin öncü katılım bankası Kuveyt Türk, konut finansmanında kâr oranını 1,..
İstanbul’un en ucuz ve en pahalı ilçeleri belli oldu İstanbul’un en ucuz ve en pahalı ilçeleri belli oldu Konutta en ucuz ve en pahalı ilçeler belli oldu. Gayrimenkul veri analizi platfo..
TCMB’nin Faiz İndirimi Kararı Ekonomiye Olumlu Yansıyacak TCMB’nin Faiz İndirimi Kararı Ekonomiye Olumlu Yansıyacak Faiz indirimi, Türkiye’yi 11. Kalkınma Planı hedeflerine ulaştıracak
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Sudan’daki sel felaketi sonrası Türk STK’larından anlamlı proje: Sudan’daki sel felaketi sonrası Türk STK’larından anlamlı proje: Sudan’ın yaraları Türk Köyleri’nde sarılacak İslam Dünyası Sivil Toplum Kurul..
MÜSİAD Kadın’dan Diyarbakır Annelerine Destek MÜSİAD Kadın’dan Diyarbakır Annelerine Destek MÜSİAD Kadın, çocuklarının terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıy..
Ahilikle Gelenek Geleceğe Taşınıyor Ahilikle Gelenek Geleceğe Taşınıyor Esenler'de Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. İlç..
Çobanbey saldırısı sonrası Türk Kızılay’dan kınama mesajı: Çobanbey saldırısı sonrası Türk Kızılay’dan kınama mesajı: İnsani yardım çalışanlarına dönük saldırılar son bulsun... Türk Kızılay Genel B..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Türk zeytinyağı ihracatçıları İngiltere pazarına maya çaldı Türk zeytinyağı ihracatçıları İngiltere pazarına maya çaldı Türk zeytinyağı ihracatçıları, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması sonra..
Aydınlatma Sektörü İç Pazarda, Kamu Yatırımları İle Büyümeyi Hedefliyor Aydınlatma Sektörü İç Pazarda, Kamu Yatırımları İle Büyümeyi Hedefliyor Kamu ve Aydınlatma Sektörü, enerji verimliliği konusundaki fırsatları ve beklent..
Gıda sektörü CNR’da rekora koştu Gıda sektörü CNR’da rekora koştu 4 günde 3 milyar doların üzerinde iş hacmine ulaşıldı..... 109’u yabancı 2.00..
Japonya’da Türkiye Rüzgârı Japonya’da Türkiye Rüzgârı MEHTER GÖSTERİSİNE YOĞUN İLGİ Japonya'da gerçekleştirilen Türkiye Festivali, To..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Kentsel dönüşümle yılda 500 milyon $ tasarruf sağlayacak Kentsel dönüşümle yılda 500 milyon $ tasarruf sağlayacak Kentsel Dönüşüm Planı’nın ülkemiz ekonomisine de ciddi katkı sunacağını söyleyen..
Türkiye İMSAD’dan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Açıklaması: Türkiye İMSAD’dan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Açıklaması: Türkiye İMSAD, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kamuoyu ile paylaştığı ..
İZODER’den ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ Açıklaması: İZODER’den ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ Açıklaması: İZODER Başkanı Levent Pelesen: “Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nın uygulanmasıyla ..
2019’un ilk yarısında yabancıya konut satışı 20 bine ulaştı 2019’un ilk yarısında yabancıya konut satışı 20 bine ulaştı Konut satışlarında yaşanan daralmada ipotekli konut satışlarındaki düşüş etkili ..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
Eminevim’e İstihdam ve Ekonomiye Katkı Ödülü Eminevim’e İstihdam ve Ekonomiye Katkı Ödülü Faizsiz Elbirliği Sistemi’ni Türkiye’de kuran ve başarıyla uygulayan Eminevim, s..
SAP Genç Profesyoneller Programı Gaziantep’te SAP Genç Profesyoneller Programı Gaziantep’te Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, gençlerin 21. yüzyılın g..
Kişisel veri güvenliği kişinin kendisi ile başlar Kişisel veri güvenliği kişinin kendisi ile başlar İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB) ev sahipliğinde Kişisel Verilerin Korunması..
BİLİNÇLİ ÜRETİM, PATATESTE DE YÜKSEK VERİM SAĞLADI BİLİNÇLİ ÜRETİM, PATATESTE DE YÜKSEK VERİM SAĞLADI 30 noktada model arazi kuran GÜBRETAŞ’ın Hasat Günleri sürüyor
  Spor HABERLERİ
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
FATİH KELEŞ İBBSK’NIN YENİ BAŞKANI OLDU FATİH KELEŞ İBBSK’NIN YENİ BAŞKANI OLDU İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün yeni başkanı düzenlenen Olağanüst..
Milli sporcularımız Boccia Avrupa Bölge Şampiyonası’na hazır Milli sporcularımız Boccia Avrupa Bölge Şampiyonası’na hazır Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi Petkim’in resmi sponsorluğunu ..
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı