HABER AKIŞI

MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor

 Tarih: 23-05-2019 02:14:17
MaQasid Melek Yatırımcı Ağı (MAIN) Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz Selim Sılay MAIN Projelerini Esnaf Bülteni Dergisine açıkladı.

Bugün, Türkiye’nin geleceğine inanan Dünya’nın en önemli on ülkesinden yatırımcıları burada buluşturduğumuz için Allah’a hamdediyorum. Hedefimiz Türkiye’nin geleceğine inanan insanlarla, İstanbul’u işin merkezine alarak üç yıl içerisinde hızlı bir biçimde üç ayrı ülkede şubeler açarak Türkiye’deki körfez sermayesini güçlendirmek ve Türkiye’nin geleceğine destek vermek.

2017 yılında 102 milyon dolar yatırım yapıldı ve Türkiye birinci lige çıktı. Önümüzdeki dört senede tüm hedefimiz start-up dediğimiz ekosistemde, birileri her ne kadar Türkiye’nin güçsüz olduğunu iddia etse de aslında Türkiye’nin kendi potansiyeline inanacağı bir döneme girmesi bizim hedefimiz ve buna sonsuz inancımız var.

Ben 7 yıl Almanya 14 yıl Amerika’da yaşamış bir Türküm ve burada olmaktan onur duyuyorum. Katar’dan, Mısır’dan, Suudi Arabistan’dan, Kuveyt’ten, İngiltere’den ve Avrupa Birliğinden yani, 10’u aşkın ülkeden yatırımcımızla burada ilk açılışımızı yaptık.

10’u aşkın ülkeden yatırımcınız var. Kaç yatırımcıyı desteklemesi öngörülüyor?
Hedefimiz 1.2 milyon Avroluk bir bütçe ile önümüzdeki dönemde toplam 12 start-up’a yatırım yapmak. Yani yaklaşık yüz bin dolar ile iki yüz bin dolar arasında her start-up firması yatırım alacak. Az önce iki yeni yatırım anonsu yaptık. Buna göre 5.5 milyon TL’lik değerlemeden bir bioteknoloji ve bir tarım teknolojisi firmasına yatırım yaptık. Bu yatırımların sayısı artacak. Ayrıca kansere tedavisine yönelik önemli teknolojileri ele aldık. Enerji sektöründe de önemli fırsatları değerlendiriyoruz.

10’u aşkın ülkeden bahsettiniz. Bu ülkelerin melek yatırımcıları bizim Türk yatırımcılarımızı mı fonluyor?
Evet. Paralarını Türkiye’ye aktarıyorlar. Yani gidip İsviçre bankalarına yatırmak yerine inadına Türkiye’yi tercih ediyorlar. Özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra bizim yatırımcılarımızdan iki yüz milyon dolar kadar rakamı getirip, aleyhe çalışılırken burada paralarını bozduran ve Türkiye’nin son kale olduğuna inanan yatırımcılarımız var.

----KUTU---

Hedefimiz Tamamen faizsiz çalışmak. Türkiye’nin ilk ve tek faizsiz ve ahlaki prensiplerle çalışan melek yatırımcısıyız. Melek yatırım ağı olmak için başvurularımızı yapıyoruz. Bu süreç yaklaşık 6 ay sürecek. Şu anda biz körfez sermayesini buraya akıtma niyetiyle bu yola çıktık. Hilton Maslak’ta bugün bunun ilk ışığını yaktık. Niyetimiz İstanbul’u yalnızca ticaretin değil girişimciliğin, inovasyonun ve teknolojinin de merkezi haline getirmek. Muhteşem projelerimiz var. Allah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan razı olsun. Yaptığı havaalanı projeleri ve tüm yapılan projelerin üzerine bu dev kapasiteden sonra yapmamız gereken teknoloji odaklı bir sıçrama. Rahmetli Erbakan hocanın ağır sanayi hamlesi vardır biliyorsunuz. Biz şimdi bunun üstüne hep beraber teknoloji odaklı bir hamleyi başlatıyoruz. Bu hamle içinde yatırımcıların hepsi dünyanın dört bucağından geldiler. İstanbul’un finans merkezi Maslak’ta bir araya gelip bu deklarasyonu ortaya koydular.

Biz tabi ki mütevazı bir şekilde başlıyoruz. İddialı değiliz ancak inançlıyız. Dev kayaları ortadan kaldıran insanlar ufak bir taşla işe başlamıştır. Biz şuan iyi bir niyetle ya Allah Bismillah deyip ufak bir taşı kaldırdık. Bundan sonra da bir kartopu etkisiyle büyüyeceğimize inanıyoruz. Zor zamanda zor işlere talip olmak lazım. İnsanlar şikâyet etmek yerine Türkiye’nin geleceğine inanarak elini taşın altına koyması ve yastık altındaki paraları çıkartıp ülkemizin geleceği olan teknolojiye yatırımyapmalı. İnşaat sektörüne yeterince yatırım yapıldı. Altyapıya yeterince yatırım yapıldı. Türkiye’de kapasite yüksek. Şimdi teknolojiye yatırım devri. Bunun tüm ve en büyük fırsatlarını derleyen bir yapı olarak MAIN Türkiye’de sahneye çıktı.

Daha çok teknoloji şirketlerine yönelik bir fonlama mı söz konusu? Bunun alt kıvrımlarına ilerlediğimizde hangi sektörler yatırımcıların daha çok dikkatini çekiyor?
Evet. Teknoloji ve inovasyon.  Burada ilk hedefimiz enerji. Çünkü dünyayı yönetenler silah sektörünü finansı enerji ve sağlığı yönetiyor. Şimdi enerji ve sağlıkta ve de diğer teknolojilerde sıçrama zamanı. Biz devletin stratejisine uyumlu hareket eden bir yapıyız. Hedefimiz devletimizin 2023 vizyonuna destek olarak enerji ve sağlık teknolojileri ve diğer teknolojilere yatırım yaparak körfez sermayesini buraya akıtmak. Düzce’de bir tesis var. İstanbul’u besleyen kirli suyu elli dakikada tertemiz hale getiriyor. İçerisindeki kiri ise gübreye ve elektriğe çeviriyor. Ve o suyu tekrardan bize sunabiliyor. Bu inanılmaz bir fırsat. CPMC adlı firma. Onlarla da bir ortaklık kurma hazırlığı içerisindeyiz. 15 milyon dolar ile 20 milyon dolar arasında ilk yatırımı Türkiye’ye taşıyacağız.

Sizin 2023 hedefiniz nedir? Faiz oranlarının yüksek olduğu ortamlarda bir şekilde girişimcilerin startuplara erişimi zor. Bu durumu ne oranda kolaylaştırıyorsunuz? Sizin gördüğünüz görevi yorumlarmısınız?
2023 hedefimiz Türkiye’ye 500 milyon dolarlık bir yatırımı taşımak. Biz az söz verip çok iş yapan bir grubuz. Burada 6 tane çok değerli start-up ’ımız var. Optik teknolojiden endoskopiye, tarım teknolojisinden diğer sosyal medya alanlarına. Bunların hepsinde TL olarak yatırım alıyoruz. Biz TL’ye inanıyoruz. Dolayısıyla TL olarak da ilerleyeceğiz. Geri dönüşümü de TL olarak vereceğiz. Bu da aslında TL’yeverdiğimiz desteğin bir göstergesi.

Geri dönüşüm süreleri ne zaman sonlanacak?
Biz arka arkaya birçok fon açacağız. Geri dönüş oranımız genelde 18 ay ile 3 yıl arasında. Bu geri dönüşe göre melek yatırımcılarımız oranlarını arttırabiliyor. Hedefimiz start-up’ları patron yapmak. Yatırımcılar sadece bir destek veriyor. Ve o startup’lar hedefe alınarak yatırımlar yapılıyor. Yalnız para değil, smart network dediğimiz Türkiye’deki bir firmamızın hızlı bir biçimde Katar, Suudi Arabistan, Mısır yani tüm körfez ülkeleri ve devletimizin Afrika stratejisiyle uyumlu biçimde Afrika’ya açılmayı bu firmalara açılacak yol haritası çıkarttık.

Türkiye de başka örnekler var mı?
Evet, var. Eşdeğerimiz Vakıf katılım, Ziraat katılım gibi firmalar var. Biz, SPK onaylı ilk bağımsız katılım firmasıyız. Yatırım fonksiyonları içinde Melek Yatırımcılık daha yüksek risk ve daha yüksek geri dönüşüm almak isteyen yatırımcılara bir opsiyon olacak.
 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Söyleşi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Yavuz Sondaj Gemisi Uğurlandı Yavuz Sondaj Gemisi Uğurlandı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Dilovası'ndaki Belde Limanı'nda ..
Foça Cezaevine 9 yeni iş kolu için tesis Foça Cezaevine 9 yeni iş kolu için tesis Foça Açık Ceza İnfaz Kurumunda 9 yeni iş kolunda eğitim ve üretim yapacak atölye..
Türkiye-Irak İş Forumu Türkiye-Irak İş Forumu Bakan Pekcan, Türkiye ve Irak olarak ekonominin her alanında ilişkileri en üst d..
Eğitim, Ar-Ge ve Teknoloji Üssü Kuruyor Eğitim, Ar-Ge ve Teknoloji Üssü Kuruyor Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Maslak’ta yer alan arazisi için harekete geçildi...
  Ekonomi HABERLERİ
Ahmet Albayrak: “Tüm faizsiz hazine yatırım ürünlerini tek platformda topladık” Ahmet Albayrak: “Tüm faizsiz hazine yatırım ürünlerini tek platformda topladık” Kuveyt Türk Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ..
Melikşah Utku: “Tüm girişimci adaylarını Albaraka Garaj’a bekliyoruz” Melikşah Utku: “Tüm girişimci adaylarını Albaraka Garaj’a bekliyoruz” Albaraka Türk, verimliliği yüksek inovasyon modellerini deneyimleyebilmek ve hay..
Katılım bankalarının dağıttıkları kar paylarında yüze 18 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar paylarında yüze 18 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 24 Haziran 2019 ..
Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti? Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti? Hürriyet Emlak, Emlak Endeksi verileri Anadolu’nun emlak piyasasının yükselen yı..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı” İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Perakendeciler Komitesi Başkan Yardımcısı Yavuz Alt..
‘Odağımız 100. yılımıza güçlü bir ekonomi ile girmek olmalı’ ‘Odağımız 100. yılımıza güçlü bir ekonomi ile girmek olmalı’ Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, “Bugünden itibar..
TÜGİAD Başkanı’ndan istanbul seçim değerlendirmesi TÜGİAD Başkanı’ndan istanbul seçim değerlendirmesi TÜGİAD Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu: ‘Demokrasi Kazandı’
Modanın Başkenti Merter’de ihracat bereketi! Modanın Başkenti Merter’de ihracat bereketi! Her geçen gün tüm dünyada daha çok tanınan, Modanın Başkenti Merter'deki firmala..
  Söyleşi HABERLERİ
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Ankara’nın En Tatlı Festivali’ne Geri Sayım Başladı Ankara’nın En Tatlı Festivali’ne Geri Sayım Başladı Ece Türkiye tarafından yönetilen Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden A..
Türkiye drone şampiyonası 2. Etap mücadelesi Çanakkale’de Türkiye drone şampiyonası 2. Etap mücadelesi Çanakkale’de Türkiye’nin ilk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında düze..
Makina sektörü İzmir’de 500 milyon dolarlık iş hacmi hedefliyor Makina sektörü İzmir’de 500 milyon dolarlık iş hacmi hedefliyor Türkiye sanayisinin gelişiminde kilit rol üstlenen takım tezgahları sektörünün t..
2. Ulusal çatıcılar yarışmasına kadın ustalar damga vurdu 2. Ulusal çatıcılar yarışmasına kadın ustalar damga vurdu Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) tarafından, TÜYAP 42. Yapı Fuarı ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Gaziosmanpaşa’da 13 bölgede kentsel dönüşümün startını verdiklerini belirten Çev..
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
  Projeler HABERLERİ
 Poşet kullanımı yüze 80 azaldı Poşet kullanımı yüze 80 azaldı Türkiye’de “Sıfır Atık” uygulaması ile başlayan poşetlerin ücretlendirilmesinden..
Havalimanı İnşaatında Çıkan Atıklar Sanat Eseri Oldu Havalimanı İnşaatında Çıkan Atıklar Sanat Eseri Oldu İGA’nın, Çevre ve Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yürüttüğü “Atıktan Sa..
İBB’nin “Kentsel Tasarım Rehberi” çalışması Türkiye’ye kaynak olacak İBB’nin “Kentsel Tasarım Rehberi” çalışması Türkiye’ye kaynak olacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan “Kentsel Tasarım Rehb..
  Spor HABERLERİ
İstanbul Büyükşehir Sporcuları avrupa oyunları’nda 20 sporcu ile Milli Formayı terletecek İstanbul Büyükşehir Sporcuları avrupa oyunları’nda 20 sporcu ile Milli Formayı terletecek Belarus'ta bu yıl ikincisi düzenlenecek ve Tokyo 2020 Olimpiyatları’na direkt ko..
Küpü kim kırdı? Küpü kim kırdı? Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında 100’e yakın okçunun yarıştığı Hasbahçe'deki ..
Gaziosmanpaşa’da Yaz Spor Okulları Başladı Gaziosmanpaşa’da Yaz Spor Okulları Başladı Gaziosmanpaşa Belediyesi, öğrencilere spor sevgisi aşılamak, yetenekli gençleri ..
Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Kağıthane Belediyesi’nin Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında bu yıl 28’ncisini d..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı