HABER AKIŞI

Madde Bağımlılığı ile Mücadelede Önemli Adım

 Tarih: 29-08-2019 23:22:15
“Atık Sulardan Psikoaktif Maddelerin Tespit Edilmesi Projesi” protokol imza töreni T.C. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Yeşilay Genel Başkanı Prof Dr. Mücahit Öztürk’ün katılımı ile 28 Ağustos 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleşti. Avrupa ülkelerinde aynı zamanda uygulanan proje, Türkiye’de 18 ilde hayata geçirildi.

2010 yılında kurulan Avrupa Uyuşturucu İzleme Ağı tarafından başlatılan ve şehirlerin atık sularının incelenmesi yoluyla uyuşturucu ile mücadeleye yönelik veri toplanması amacı taşıyan “Atık Sulardan Psikoaktif Maddelerin Tespit Edilmesi” projesi, Avrupa’nın önemli şehirlerinden sonra Türkiye’de 2019 yılı itibari ile yürütülmeye başladı. T.C. İçişleri Bakanlığı ortaklığı, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı işbirliği ile yürütülen proje, 18 ilde uygulanmaya devam ediyor.  

2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı (UMEP) kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından sağlanan fon ile projenin Yeşilay koordinasyonunda; İçişleri Bakanlığı ortaklığında Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde yürütülmesine karar verildi. Ocak 2019 tarihinde başlayan ve 2. Fazı tamamlanan projede, T.C. İçişleri Bakanlığı’nın katkı ve desteğinin çerçevesini belirleyen protokol, T.C. İçişleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Bakan Süleyman Soylu ve Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk’ün katılımı ile imzalandı. İmzalanan protokol uyarınca, 2019 sonuna kadar belirlenen illerde 4 fazdan oluşan numune toplama çalışmaları gerçekleştirilecek. Atık su numunelerinin, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü, Çukurova Üniversitesi Madde Bağımlılığı Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Birimi tarafından analizi yapılmaktadır.

Atık Sulardan Psikoaktif Madde Analizi Projesi; Türkiye’nin de aralarında yer aldığı, İspanya’dan Danimarka’ya toplam 20 ülkede 73 şehirde uygulanıyor. Bunlar arasında, Madrid, Lizbon, Barselona, Bristol, Amsterdam, Berlin, Milano, Paris, Oslo, Helsinki, Kopenhag, Dortmund, Münih, Zagreb gibi şehirler bulunuyor.

Bu çalışma ile Türkiye genelinde uyuşturucu ile mücadele kapsamında, bilimsel kanıta dayalı rakamsal verilere sahip olunması, araştırma kapsamındaki diğer ülkelerle karşılaştırma, arza yönelik trend analizi ve gelişim ve önleme çalışmalarına dair rakamsal veriler elde edilebilecek.  

Protokol ve proje hakkında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, araştırmanın önemine değinerek şunları söyledi:

“Türkiye’nin ve dünyanın, hatta insanlığın önemli bir meselesi olan uyuşturucu ile mücadelede hem ülkemizin hem de tarihimizin önemli cemiyetlerinden, önemli kurumlarından olan Yeşilay ile bir protokol imzalamanın memnuniyeti içerisindeyiz. Memnuniyetimiz iki türlü. Birincisi, uyuşturucu ile mücadelede belki de elimizdeki veri ve bilgi setlerini çok daha iyi değerlendirebileceğimiz, analiz edebileceğimiz ve elimizde bulunacak ve bizim politika oluşturabilme amacımıza kaynak teşkil edebilecek bir adımı atmak. İkincisi; özellikle Türkiye’de çok ihtiyacımız olan, bir sivil toplum kurumu ile bunu yapabilme kabiliyetine sahip olmak. Yani sorumlulukları paylaşabilmek, beraber politika oluşturabilecek veri setlerini, bilgi setlerini tanzim edebilmek, takip edebilmek ve bunu birlikte paylaşabilmek. Öncelikle başta Mücahit Bey olmak üzere tüm Yeşilay camiasına burada bu sorumlulukları kendi üzerine aldıkları, bunu paylaştıkları için ve aslında burada çok da ihtiyaç, bunu toplumsallaştırmaya çalıştıkları için teşekkür etmek istiyorum.”

“Bilimsel temelli verilerle sağlıklı işler yapabiliriz”

Protokolün imza töreninin ardından Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Yeşilay’ın bağımlılıklardan arınmış sağlıklı bir topluma ulaşılması yolunda çalıştığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Bilimsel temelli, kanıta dayalı verilerle ancak sağlıklı işler yapabiliriz. Yeşilay olarak, çalışma alanlarımızı ve yöntemlerimizi belirlerken; gelecek sonuçlardan yararlanacağız, neyle mücadele ettiğimizi, hangi alanda hangi tarafa yoğunluk vermemiz gerektiğini çok iyi bileceğiz. Adeta nokta atışı yapabileceğiz. Gelen bilgiler ve akışlar Türkiye'nin bağımlılık haritasını çıkartmamızda bize çok destek verecek. Mücadele yöntemimizi belirleyecek ve gücümüzü artıracak. Yeşilay, dünyada katıldığı tüm toplantılarda ve Birleşmiş Milletler nezdinde bağımlılığın ve bağımlılık yapıcı maddelerin tümüne karşı eşit mesafede durulması gerektiği ve önleyiciliğin en önemli nokta olduğunu, bağımlılıkla mücadeleden vazgeçmemiz gerektiğini yüksek sesle haykırıyor. Ve bugün 57 ülkede ‘Yeşilay’ var. Ülke Yeşilayları da savunuculuk faaliyetlerinde bizlere hem kendi ülkelerinde hem de uluslararası camiada ciddi destekler veriyorlar. Bizim için gurur verici bir tablo. STK ile Kamu iş birliğinin çok güzel sergileneceği ve bu projenin çok hayırlı olacağını, faydalı olacağını düşünüyoruz. Tekrar Sayın Bakanımıza ve bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Teknoloji-Proje HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Depremin hemen ardından eksperlerimizle sahaya indik ve ödemelere başladık Depremin hemen ardından eksperlerimizle sahaya indik ve ödemelere başladık Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Elazığ ve Malatya’ya ziyaret gerçekleştire..
Kış aylarında trafik kazası riski 6 kat fazla Kış aylarında trafik kazası riski 6 kat fazla Lider oto bakım ve onarım markası AUTO KING, kış mevsiminde artan kaza oranların..
VERİYE SAHİP ÇIKMANIN VAKTİ GELDİ! VERİYE SAHİP ÇIKMANIN VAKTİ GELDİ! Verinin önemine ve korunmasına yönelik farkındalık yaratmak için Avrupa ve Ameri..
- - "İstanbul Ticaret Odası olarak Elazığ’ın yaralarını sarmak için göreve hazırız" İTO Başkanı Şekib Avdagiç: - "Üzerimize düşen her türlü maddi ve manevi sorumlu..
  Ekonomi HABERLERİ
Z. Altan Elmas: “Ekonomimizdeki düzelme gayrimenkul sektörüne de yansıdı” Z. Altan Elmas: “Ekonomimizdeki düzelme gayrimenkul sektörüne de yansıdı” Türkiye genelinde Ocak ayında 113 bin 615 adet konut satıldı. Bir önceki yılın a..
Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı Yerli Tohum seferberliği başladı Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı Yerli Tohum seferberliği başladı • Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, gelecek nesillerin sürdürülebilir ..
Mobilya ihracatçıları URGE Projesiyle dünyaya açılacak Mobilya ihracatçıları URGE Projesiyle dünyaya açılacak Türkiye’ye 2019 yılında 3.5 milyar dolar döviz kazandıran, 2 milyar doların üzer..
KOBİ’lerin geleceği dijitalde KOBİ’lerin geleceği dijitalde Büyümenin yolu dijitalden geçiyor Alanında uzman ve eğitimli kadrosuyla sektörü..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Ege İhracatçı Birlikleri ihracatın yıldızlarını ödüllendirecek Ege İhracatçı Birlikleri ihracatın yıldızlarını ödüllendirecek Türkiye’ye 2019 yılında 13 milyar 302 milyon dolar döviz kazandıran Ege İhracatç..
GYODER ÇÖZÜM PLATFORMUNUN GÜNDEMİ ‘TURİZM’DE DÖNÜŞÜM’ OLDU GYODER ÇÖZÜM PLATFORMUNUN GÜNDEMİ ‘TURİZM’DE DÖNÜŞÜM’ OLDU TTYD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin: “Turizmde dönüşüm hareketi başlamalı” ..
TÜRKİYE’NİN GENÇLERİ İLERİ ANALİZ ARAŞTIRMALARI SONUÇLANDI TÜRKİYE’NİN GENÇLERİ İLERİ ANALİZ ARAŞTIRMALARI SONUÇLANDI Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP) gençlik için çalışmalarına devam ediyo..
Türk doğal taş sektörü Katar’dan ihracat bağlantılarıyla döndü Türk doğal taş sektörü Katar’dan ihracat bağlantılarıyla döndü En büyük ihraç pazarı Çin’de yaşanan corona virüsü salgını nedeniyle alternatif ..
  Söyleşi HABERLERİ
Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Baklavacı ve Tatlıcılar Derneği (BAKTAD) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim ..
Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Bir işveren, iş gördürdüğü sürekli olarak yanında çalışan elemanı veya geçici, s..
HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK Genel Müdürü Zehra Çelik: “İşyerinin ve iş görenin güvenliğini sağla..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Ticaret Bakanlığı bu yıl da Yapı Fuarı - Turkeybuıld İstanbul Katılımcılarını Destekliyor Ticaret Bakanlığı bu yıl da Yapı Fuarı - Turkeybuıld İstanbul Katılımcılarını Destekliyor İnşaat sektörünün trendlerinin konuşulacağı ve en son yapı teknolojileriyle yapı..
Çin’deki Corona virüs nedeniyle dünya mobilyacıları rotasını İzmir’e çeviriyor! Çin’deki Corona virüs nedeniyle dünya mobilyacıları rotasını İzmir’e çeviriyor! 45 Ülkeden alım heyeti MODEKO’ya geliyor MODEKO 31. Uluslararası İzmir Mobilya ..
Dünyanın En Büyük Mobilya Fuarlarının Boşluğunu Türk İhracatçısı Dolduracak Dünyanın En Büyük Mobilya Fuarlarının Boşluğunu Türk İhracatçısı Dolduracak İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkileye..
BÜYÜK ETKİNLİĞE KAYITLAR BAŞLADI! BÜYÜK ETKİNLİĞE KAYITLAR BAŞLADI! İŞ VE EKONOMİ DÜNYASI ULUDAĞ EKONOMİ ZİRVESİ’NDE BULUŞACAK Bölgenin en önemli i..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Eroğlu Gayrimenkul’ün yeni teknolojiler,kusursuz mimarive konforu prestijle bulu..
 "AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARINDA İLK ÖRNEK KANAL İSTANBUL OLACAK" Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nin açılışında bir konuşma yapa..
Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu)tarafından düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm..
3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe Evleri’nde bir ayda 276 konut satıl..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
Üsküdar Üniversitesinde milli reaktif geliştirildi Üsküdar Üniversitesinde milli reaktif geliştirildi Üsküdar Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve Arel Üniversitesi bili..
Tasarımı ve üretimi yerli olan elektrikli araç DA VİNCİ tanıtıldı Tasarımı ve üretimi yerli olan elektrikli araç DA VİNCİ tanıtıldı Tasarımı ve üretimi tamamen yerli olan ve Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektör..
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank BÜDOTEK’i ziyaret etti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank BÜDOTEK’i ziyaret etti Boğaziçi Üniversitesi’nin Dudullu Organize Sanayi Bölgesi ortaklığı ile kurduğu ..
SİBER GÜVENLİKTE GÖZ ARDI EDİLEN 10 BOŞLUK SİBER GÜVENLİKTE GÖZ ARDI EDİLEN 10 BOŞLUK Siber saldırıların sayısı arttıkça şirketler, en değerli varlıkları olan veriler..
  Spor HABERLERİ
Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı AB Şehir Eşleştirme Hibe Programı çerçevesinde Bayrampaşa Belediyesi’nin başarıy..
PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT Spor’da gerçekleşen Olağan Genel Kurul sonucunda başkanlığa PTT AŞ Genel Müd..
TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve Türk Uçurtma takımı kaptanı Mehmet Naci..
Anne-Çocuk Basketbol Turnuvası Heyecana Sahne Oldu Anne-Çocuk Basketbol Turnuvası Heyecana Sahne Oldu Gaziosmanpaşa’da düzenlenen Anne-Çocuk Basketbol Turnuvası renkli görüntüler olu..
  Şirket Haberleri HABERLERİ
Kilim Mobilya 2020 yatırım planlarını anlattı Kilim Mobilya 2020 yatırım planlarını anlattı  Yurt dışında hedef; 25 milyon dolar Türkiye’de sahip olduğu 4 fabrika ve 171 ..
İstanbul Havalimanı’nda Üst Düzey Atama İstanbul Havalimanı’nda Üst Düzey Atama Benzersiz mimarisi, güçlü alt yapısı, üstün teknolojisi ve sunduğu üst düzey yol..
Limak “Daha İyi Bir Dünya İçin Söylemden Eyleme” Geçiyor! Limak “Daha İyi Bir Dünya İçin Söylemden Eyleme” Geçiyor! Çevre ve toplumsal sorumluluk bilinciyle, faaliyet gösterdiği tüm alanlarda pozi..
KVKK UYUMLULUĞU İÇİN GEREKLİ 10 İDARİ TEDBİR KVKK UYUMLULUĞU İÇİN GEREKLİ 10 İDARİ TEDBİR KVKK kapsamında kişisel verilerin hukuka aykırı şekilde işlenmesi ve erişilmesi ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı