HABER AKIŞI

LONCA İş Buluşmaları’nın bu yılki ilk toplantısında ŞEYH-ÜL MEŞAYIH belgeleri sahiplerini buldu.

 Tarih: 31-01-2020 00:45:00  -   Güncelleme: 08-05-2020 02:55:00
  HABER VİDEOSU
Lonca İş Buluşmaları Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Küçükateş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Yerli ve Milli" çağrısını anımsatarak, "Biz polisimizin de askerimizin de öğrencinin de memurun da herkesin milli ve yerli olması gerektiğini söyledik. Buradan yola çıkarak esnafın da milli ve yerli olması gerektiğine vurgu yaptık" dedi.

"Milli ve Yerli Esnaf Platformu" sloganıyla yola çıkan "Lonca İş Buluşmaları"nın 2020'deki ilk toplantısı Bayrampaşa Kocatepe’de Wish More otelde FÖY Ödeme Sistemleri A.Ş. destekleriyle gerçekleştirildi.

Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş’ın hediyesi olan Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) yayını olan “Yaşayan ve Gelişen Katılım Bankacılığı” kitabı programın destekleyicisi FÖY Ödeme Sistemleri A.Ş.’nin hediyeleriyle birlikte tüm misafirlere dağıtıldı.    

AHİ geleneğinde olduğu gibi Kur’an Tilavetiyle başlayan programın sunuculuğunu da Eminönü Hobyar Cami İmamı Hacı Arıcı yaptı.

Eşref Küçükateş, ŞEYH-ÜL MEŞAYIH Belgesini vermeye bu sene başladıklarını ilk belgeleri 2016 Ocak Ayından itibaren düzenlenen “Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları”na Onur Konuğu olarak katılarak destek ve katkılarını esirgemeyen; Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila AYDINER. Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram GÖKTAŞ. Albayraklar Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ömer BOLAT. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin AKBAŞOĞLU. İTO Eski Yönetim Kurulu Başkanı – Öğretim Üyesi ve Akademisyen Murat YALÇINTAŞ. İstanbul Halk Ekmek Genel Müdürü Salih BEKAROĞLU. Darülaceze Başkanı Hamza CEBECİ. İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kadir ALÇIKAYA. Emlak Katılım Bankası Eski Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Zeki SAYIN. İTO Meclis Üyesi ve Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Gökhan Murat KALSIN’a vereceklerini, bundan sonra bu toplantıları geleneksel hale getirerek her yıl OCAK ayında ŞEYH-ÜL MEŞAYIH belgesi vermeye devam edeceklerini belirtti.

ŞEYH-ÜL MEŞAYI belgesini kimlere ve hangi kıstaslara göre vereceklerini ise önümüzdeki aylarda açıklayacaklarını belirten Eşref Küçükateş bu belgenin AHİ’lik kurumundaki en yüksek mertebe olduğunu;

Ahilik teşkilatının 3 kapılı 9 dereceli bir düzene dayandığını söyleyen Eşref Küçükateş bunları şöyle sıraladı;

Birinci Kapı; 1. YİĞİT 2. YAMAK 3. ÇIRAK

İkinci Kapı;  1. KALFA 2. USTA 3. AHİ

Üçüncü Kapı;  1. HALİFE 2. ŞEYH 3. ŞEYH-ÜL MEŞAYIH

Küçükateş "LONCA İş Buluşmaları" hakkında bilgiler verdiği konuşmasında "Cumhurbaşkanımız “Yerli ve milli" konusunu dile getirdikten sonra biz polisimizin de askerimizin de öğrencinin de memurun da herkesin milli ve yerli olması gerektiğini öngörerek, esnafın da milli ve yerli olması gerektiğini savunarak “Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları”nı başlattık.  Bu toplantıların birçoğunu ufak yerlerde yaptık. 2016 Ocak ayında başlayan buluşmalar öyle bir noktaya geldi ki daha başka bir aşamaya geçmemiz gerektiği konusunda geri dönüşler oldu." diye konuştu.

Bu toplantıların daha sık ve daha kapsamlı olması taleplerine “LONCA İş Buluşmaları” toplantıları arzıyla karşılık verdik. LONCA İş Buluşmaları kapsamında her salı sabahı toplantıların yapıldığını belirten Küçükateş, şöyle devam etti:

Biz AHİ’leri örnek alıyoruz "AHİ’ler her sabah namazından önce iş yerlerinin bulunduğu bölgelerde üreticisi, toptancısı, perakendecisi, ustası, çırağı toplanıyorlar, namazlarını kılıp bereket dualarını yaptıktan sonra işyerlerini açıp çalışmaya başlıyorlardı. Onlar bunu her gün yapıyorken biz haftada bir gün yapıyoruz. İmalat yapanlar da satanlar da aynı şekilde. Biz de ahiler gibi olmalıyız diye düşündük. Bu nedenle 06.30-09.00 saatlerinde toplantılarımızı yapıyoruz. Bu toplantıların kahvaltı bölümündeki sohbetin tatlı olması nedeniyle uzadığı da oluyor. LONCA İş Buluşmaları her ilçe ve ilde gruplar kurmak üzere organize oluyoruz. Her grupta en fazla 60 kişi olacak. Bu 60 kişiden oluşan grupta aynı meslekten iki üye olmayacak. Buluşmalara katılmak için sadece ticaretin bir dalında bir alanında vergi levhası sahibi üretici veya satıcı olmak yeterli. Vergi levhası sahibi tüm sektörler bu gruplara ve buluşmalara katılabilir. Katılacak kişilerde din, dil, ırk ve cinsiyet gözetmiyoruz. Yeter ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsun. Ülkesine ve milletine saygılı davranan ürünüyle ve ticaretiyle zarar vermeyen kişiler olsun. Biz milli ve yerli olmayı da böyle tanımlıyoruz."

Küçükateş, herkesi kucakladıklarını dile getirerek, yerli ve milli olmayı öncelediklerini söyledi.

FÖY Ödeme Sistemleri A.Ş. Yönetim Danışmanı Mustafa Arıkanlı Toplantının destekleyici şirketinin yaptığı işleri tanıttığı sunumunu gerçekleştirdi. 

Daha sonra onur konukları GÜLLÜCE, AYDINER, SAYIN, GÖKTAŞ, BOLAT, AKBAŞOĞLU, YALÇINTAŞ, BEKAROĞLU, CEBECİ, ALÇIKAYA ve KALSIN’a "ŞEYH-ÜL MEŞAYİH" belgeleri, Doğan Kocaman, Eşref Küçükateş, Yusuf Gecü, Mehmet Necmi Uslu, Remzi Yedikardeş, Recep Cinisli, Bilhan Duman, Mehmet Necmi Uslu, Alaattin Büyükkaya, Mehmet Maşuk Gülaçar, Hacı Arıcı, tarafından verildi.

"ŞEYH-ÜL MEŞAYIH" belgesini alan tüm konuklar yaptıkları konuşmalarda; “AHİ’liğin yaşatılması ve Yeniden İnşa Edilmesi için yapılan bu çalışma ve LONCA İş Buluşmaları’nın iş insanına ve ticaretlerine çok büyük katkı ve fayda sağlayacağına inanıyor, bu çalışmaların ve toplantıların mimarı Eşref Küçükateş’i ve ekibini tebrik ediyor daima yanlarında ve destekçileri olacağımızı ifade ediyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundular”.

Etkinlik AHİ’lerin okuduğu hatimlerin ilk şehidimizden son şehidimize kadar vatan için canını verenlerle vatan ve insanlara hizmet yolunda hayatını kaybedenlere bağışlandıktan ve dua yapıldıktan sonra tüm katılımcılarla toplu olarak çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

  İLGİLİ GALERİ
  Bu haber 3626 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı