HABER AKIŞI

Konaklamada yeni gözde: ‘Hikayeli’ Oteller

 Tarih: 21-08-2019 20:35:11
Yatak kapasitesini her geçen gün artıran konaklama sektöründe yeni açılım ise hikayesi olan oteller. Bu otellerden biri de Sura Oteller zincirinin hizmete sokacağı Kırmızı Köşk. İttihat ve Terakki’nin 1908-1918 yılları arasında genel merkezi olarak kullanılan binada, dönemin hikayeleri yeniden yaşatılacak.

Türkiye, konaklama sektöründe her geçen yıl büyüyor. Geçen yıl 4 bin 918 Bakanlık belgeli tesis sayısına ulaşılırken, yatak kapasitesi 1 milyon 200 bin oldu. Konaklama sektörünün yeni gözdesi ise hikayesi olan oteller. Sektörde yeni açılım yapmak isteyen otel zincirleri, hikayesi olan binaları alarak müze otel konseptine dönüştürüyor. Bunlardan biri de Sura Oteller zinciri. İstanbul’da iki oteli olan firma, önümüzdeki günlerde bir zamanlar İttihat ve Terakki’nin yönetim merkezi olarak kullanılan Kırmızı Köşk’ü ve Beyazıt’ta bulunan Peyk Han’ı turizme kazandıracak.

 Konaklama sektöründeki bu yeni açılımı uygulayacak olan Sura Oteller zinciri, ilk tesisini 2010’da ziyaretçi ile buluşturdu. Aslen kuyumcu olan Kaygısız ailesi, iş bağlantısı için yurtiçi ve yurtdışından gelen konukları için bir misafirhane oluşturma fikriyle yola çıktı. Sultanahmet’te bir bina satın alarak misafirhane oluşturan Kaygısız ailesi, daha sonra burayı otele dönüştürdü. 
 
ORJİNALİ MUHAFAZA

Sura Oteller zincirinin ikinci oteli ise ilk otellerinin tam karşısına yani bir zamanlar Sultanahmet İlkokulu, daha sonra da Başbakanlık Osmanlı Arşivleri Binası olarak kullanılan mekanda açıldı. Osmanlı Arşivleri’nin taşınmasının ardından ihale ile alınan bina, orijinal hali muhafaza edilerek yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunuldu. Sura Otel’in bundan sonraki projesi ise İstanbul’un ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde tarihe tanıklık etmiş mekânlara, tarihi yaşatan oteller açmak.

YENİDEN YAPILACAK

Bu projenin ilk ayağı, bir zamanlar Münif Paşa Konağı olarak bilinen, 1908-1918 yılları arasında ise İttihat ve Terakki’nin genel merkezi olarak kullanılan Kırmızı Köşk. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında Maarif Nazırlığı yapan Münif Paşa’ya ait olan köşk, daha sonra el değiştirerek İttihat ve Terakki’nin genel merkezi olarak kullanıldı.
 
DEVLET BURADAN YÖNETİLDİ

II. Meşrutiyet’in ilanının ardından Osmanlı Devleti’nin yönetimi bu binadan gerçekleşti. Daha sonra Cumhuriyet Gazetesi’nin genel merkezi olarak da kullanılan bina yıkıldı. Anıtlar Kurulu’nun himayesinde olan binanın yeri, binanın aslına uygun yapılması şartıyla Sura Oteller zincirine verildi. Aslına birebir uygun yapılacak olan bina, ziyaretçi-lerine tarihi soluyarak konaklama imkânı sunacak.
 
YAYA HABERCİLER

Hikayeli otellerin ikincisi Beyazıt’a yapılacak. Osmanlı Devleti’nde ‘Peykhâne-i Hassa Ocağı’ adlı bölgeye yakınlığı nedeniyle Peyk Han olarak adlandırılan iş hanına kurulacak otelde de tarih yaşatılacak. İmparatorluk zamanında padişahın yaya habercileri olarak görev yapan ‘peykler’ için kurulan ocak, yaya haber taşıyıcılarının hizmet bölüğü idi. Peykler bir gün bir gece koşarak İstanbul’dan Edirne’ye haber taşıyabiliyorlardı. Çok gizli haberlerde atlı ulakların yerine tercih edilen peykler, Beyazıt’ta bulunan bu bölgede eğitime tabi tutuluyordu. Sura Otel’in yeni konsepti Peyk Han olarak adlandırılan iş hanında hayat bulacak. 

DÜNYADAN ‘HİKAYELİ’ OTELLER

Tarihi hikayesi olan oteller, dünyanın farklı yerlerinde ziyaretçilerle buluşuyor. Bunlardan bazıları şu şekilde:

* Sofitel Legend The Grand Amsterdam: Otel, Amsterdam’da 15. yüzyılda inşa edilmiş manastır binasında bulunuyor.

* Claris Hotel: Barselona’da bulunan otel, 1892 yılında Vedruna Sarayı olarak inşa edilen binadan otele dönüştürülmüş.

* Schloss Fuschl: Avusturya’da bir piskopos için inşa edilen tarihi kale, günümüzde otel olarak kullanılıyor.

* Swinton Park Hotel: İngiltere’de bulunan otel, 13. yüzyılda kale olarak inşa edilmiş.

* Otel Giritti: Venedik’te 1475 yılında inşa edilen Giritti Sarayı, günümüzde otel olarak kullanılıyor.

* Ashford Castle Hotel: İrlanda’da 800 yıl önce inşa edilen kale, günümüzde otel olarak hizmet veriyor.

İstanbul Ticaret Odası

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE Yeni eğitim ve öğretim yılı ile birlikte ailelere ve öğrencilere tavsiyelerde bu..
Veri sorumluları için kayıt süresi uzatıldı Veri sorumluları için kayıt süresi uzatıldı Kişisel Verileri Koruma Kurumu, veri sorumluları için son kayıt tarihini uzattı...
Ünsal Hukuk Bürosu Etik ve İtibar Derneği’ne Katıldı Ünsal Hukuk Bürosu Etik ve İtibar Derneği’ne Katıldı Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarının yer aldığı Etik ve İtibar Derneği üyeleri ..
İmamoğlu’ndan, “Vira Bismillah” diyen balıkçılara gece ziyareti İmamoğlu’ndan, “Vira Bismillah” diyen balıkçılara gece ziyareti Mezatı yönetti, denizleri ve balıkları koruma uyarısı yaptı
  Ekonomi HABERLERİ
Kuveyt Türk’e Brandon Hall’den mükemmeliyet ödülü Kuveyt Türk’e Brandon Hall’den mükemmeliyet ödülü Kuveyt Türk, uluslararası danışmanlık şirketi Brandon Hall tarafından düzenlenen..
Kuveyt Türk konut-araç alacaklara sağlam destek Kuveyt Türk konut-araç alacaklara sağlam destek Türkiye’nin öncü katılım bankası Kuveyt Türk, konut finansmanında kâr oranını 1,..
İstanbul’un en ucuz ve en pahalı ilçeleri belli oldu İstanbul’un en ucuz ve en pahalı ilçeleri belli oldu Konutta en ucuz ve en pahalı ilçeler belli oldu. Gayrimenkul veri analizi platfo..
TCMB’nin Faiz İndirimi Kararı Ekonomiye Olumlu Yansıyacak TCMB’nin Faiz İndirimi Kararı Ekonomiye Olumlu Yansıyacak Faiz indirimi, Türkiye’yi 11. Kalkınma Planı hedeflerine ulaştıracak
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Sudan’daki sel felaketi sonrası Türk STK’larından anlamlı proje: Sudan’daki sel felaketi sonrası Türk STK’larından anlamlı proje: Sudan’ın yaraları Türk Köyleri’nde sarılacak İslam Dünyası Sivil Toplum Kurul..
MÜSİAD Kadın’dan Diyarbakır Annelerine Destek MÜSİAD Kadın’dan Diyarbakır Annelerine Destek MÜSİAD Kadın, çocuklarının terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıy..
Ahilikle Gelenek Geleceğe Taşınıyor Ahilikle Gelenek Geleceğe Taşınıyor Esenler'de Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. İlç..
Çobanbey saldırısı sonrası Türk Kızılay’dan kınama mesajı: Çobanbey saldırısı sonrası Türk Kızılay’dan kınama mesajı: İnsani yardım çalışanlarına dönük saldırılar son bulsun... Türk Kızılay Genel B..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Türk zeytinyağı ihracatçıları İngiltere pazarına maya çaldı Türk zeytinyağı ihracatçıları İngiltere pazarına maya çaldı Türk zeytinyağı ihracatçıları, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması sonra..
Aydınlatma Sektörü İç Pazarda, Kamu Yatırımları İle Büyümeyi Hedefliyor Aydınlatma Sektörü İç Pazarda, Kamu Yatırımları İle Büyümeyi Hedefliyor Kamu ve Aydınlatma Sektörü, enerji verimliliği konusundaki fırsatları ve beklent..
Gıda sektörü CNR’da rekora koştu Gıda sektörü CNR’da rekora koştu 4 günde 3 milyar doların üzerinde iş hacmine ulaşıldı..... 109’u yabancı 2.00..
Japonya’da Türkiye Rüzgârı Japonya’da Türkiye Rüzgârı MEHTER GÖSTERİSİNE YOĞUN İLGİ Japonya'da gerçekleştirilen Türkiye Festivali, To..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Kentsel dönüşümle yılda 500 milyon $ tasarruf sağlayacak Kentsel dönüşümle yılda 500 milyon $ tasarruf sağlayacak Kentsel Dönüşüm Planı’nın ülkemiz ekonomisine de ciddi katkı sunacağını söyleyen..
Türkiye İMSAD’dan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Açıklaması: Türkiye İMSAD’dan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Açıklaması: Türkiye İMSAD, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kamuoyu ile paylaştığı ..
İZODER’den ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ Açıklaması: İZODER’den ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ Açıklaması: İZODER Başkanı Levent Pelesen: “Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nın uygulanmasıyla ..
2019’un ilk yarısında yabancıya konut satışı 20 bine ulaştı 2019’un ilk yarısında yabancıya konut satışı 20 bine ulaştı Konut satışlarında yaşanan daralmada ipotekli konut satışlarındaki düşüş etkili ..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
Eminevim’e İstihdam ve Ekonomiye Katkı Ödülü Eminevim’e İstihdam ve Ekonomiye Katkı Ödülü Faizsiz Elbirliği Sistemi’ni Türkiye’de kuran ve başarıyla uygulayan Eminevim, s..
SAP Genç Profesyoneller Programı Gaziantep’te SAP Genç Profesyoneller Programı Gaziantep’te Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, gençlerin 21. yüzyılın g..
Kişisel veri güvenliği kişinin kendisi ile başlar Kişisel veri güvenliği kişinin kendisi ile başlar İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB) ev sahipliğinde Kişisel Verilerin Korunması..
BİLİNÇLİ ÜRETİM, PATATESTE DE YÜKSEK VERİM SAĞLADI BİLİNÇLİ ÜRETİM, PATATESTE DE YÜKSEK VERİM SAĞLADI 30 noktada model arazi kuran GÜBRETAŞ’ın Hasat Günleri sürüyor
  Spor HABERLERİ
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
FATİH KELEŞ İBBSK’NIN YENİ BAŞKANI OLDU FATİH KELEŞ İBBSK’NIN YENİ BAŞKANI OLDU İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün yeni başkanı düzenlenen Olağanüst..
Milli sporcularımız Boccia Avrupa Bölge Şampiyonası’na hazır Milli sporcularımız Boccia Avrupa Bölge Şampiyonası’na hazır Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi Petkim’in resmi sponsorluğunu ..
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı