HABER AKIŞI

Konaklamada yeni gözde: ‘Hikayeli’ Oteller

 Tarih: 21-08-2019 20:35:11
Yatak kapasitesini her geçen gün artıran konaklama sektöründe yeni açılım ise hikayesi olan oteller. Bu otellerden biri de Sura Oteller zincirinin hizmete sokacağı Kırmızı Köşk. İttihat ve Terakki’nin 1908-1918 yılları arasında genel merkezi olarak kullanılan binada, dönemin hikayeleri yeniden yaşatılacak.

Türkiye, konaklama sektöründe her geçen yıl büyüyor. Geçen yıl 4 bin 918 Bakanlık belgeli tesis sayısına ulaşılırken, yatak kapasitesi 1 milyon 200 bin oldu. Konaklama sektörünün yeni gözdesi ise hikayesi olan oteller. Sektörde yeni açılım yapmak isteyen otel zincirleri, hikayesi olan binaları alarak müze otel konseptine dönüştürüyor. Bunlardan biri de Sura Oteller zinciri. İstanbul’da iki oteli olan firma, önümüzdeki günlerde bir zamanlar İttihat ve Terakki’nin yönetim merkezi olarak kullanılan Kırmızı Köşk’ü ve Beyazıt’ta bulunan Peyk Han’ı turizme kazandıracak.

 Konaklama sektöründeki bu yeni açılımı uygulayacak olan Sura Oteller zinciri, ilk tesisini 2010’da ziyaretçi ile buluşturdu. Aslen kuyumcu olan Kaygısız ailesi, iş bağlantısı için yurtiçi ve yurtdışından gelen konukları için bir misafirhane oluşturma fikriyle yola çıktı. Sultanahmet’te bir bina satın alarak misafirhane oluşturan Kaygısız ailesi, daha sonra burayı otele dönüştürdü. 
 
ORJİNALİ MUHAFAZA

Sura Oteller zincirinin ikinci oteli ise ilk otellerinin tam karşısına yani bir zamanlar Sultanahmet İlkokulu, daha sonra da Başbakanlık Osmanlı Arşivleri Binası olarak kullanılan mekanda açıldı. Osmanlı Arşivleri’nin taşınmasının ardından ihale ile alınan bina, orijinal hali muhafaza edilerek yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunuldu. Sura Otel’in bundan sonraki projesi ise İstanbul’un ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde tarihe tanıklık etmiş mekânlara, tarihi yaşatan oteller açmak.

YENİDEN YAPILACAK

Bu projenin ilk ayağı, bir zamanlar Münif Paşa Konağı olarak bilinen, 1908-1918 yılları arasında ise İttihat ve Terakki’nin genel merkezi olarak kullanılan Kırmızı Köşk. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında Maarif Nazırlığı yapan Münif Paşa’ya ait olan köşk, daha sonra el değiştirerek İttihat ve Terakki’nin genel merkezi olarak kullanıldı.
 
DEVLET BURADAN YÖNETİLDİ

II. Meşrutiyet’in ilanının ardından Osmanlı Devleti’nin yönetimi bu binadan gerçekleşti. Daha sonra Cumhuriyet Gazetesi’nin genel merkezi olarak da kullanılan bina yıkıldı. Anıtlar Kurulu’nun himayesinde olan binanın yeri, binanın aslına uygun yapılması şartıyla Sura Oteller zincirine verildi. Aslına birebir uygun yapılacak olan bina, ziyaretçi-lerine tarihi soluyarak konaklama imkânı sunacak.
 
YAYA HABERCİLER

Hikayeli otellerin ikincisi Beyazıt’a yapılacak. Osmanlı Devleti’nde ‘Peykhâne-i Hassa Ocağı’ adlı bölgeye yakınlığı nedeniyle Peyk Han olarak adlandırılan iş hanına kurulacak otelde de tarih yaşatılacak. İmparatorluk zamanında padişahın yaya habercileri olarak görev yapan ‘peykler’ için kurulan ocak, yaya haber taşıyıcılarının hizmet bölüğü idi. Peykler bir gün bir gece koşarak İstanbul’dan Edirne’ye haber taşıyabiliyorlardı. Çok gizli haberlerde atlı ulakların yerine tercih edilen peykler, Beyazıt’ta bulunan bu bölgede eğitime tabi tutuluyordu. Sura Otel’in yeni konsepti Peyk Han olarak adlandırılan iş hanında hayat bulacak. 

DÜNYADAN ‘HİKAYELİ’ OTELLER

Tarihi hikayesi olan oteller, dünyanın farklı yerlerinde ziyaretçilerle buluşuyor. Bunlardan bazıları şu şekilde:

* Sofitel Legend The Grand Amsterdam: Otel, Amsterdam’da 15. yüzyılda inşa edilmiş manastır binasında bulunuyor.

* Claris Hotel: Barselona’da bulunan otel, 1892 yılında Vedruna Sarayı olarak inşa edilen binadan otele dönüştürülmüş.

* Schloss Fuschl: Avusturya’da bir piskopos için inşa edilen tarihi kale, günümüzde otel olarak kullanılıyor.

* Swinton Park Hotel: İngiltere’de bulunan otel, 13. yüzyılda kale olarak inşa edilmiş.

* Otel Giritti: Venedik’te 1475 yılında inşa edilen Giritti Sarayı, günümüzde otel olarak kullanılıyor.

* Ashford Castle Hotel: İrlanda’da 800 yıl önce inşa edilen kale, günümüzde otel olarak hizmet veriyor.

İstanbul Ticaret Odası

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
İsfanbul’da ilk yarıyıl tatilinde  “eğlence” tüm hızıyla devam ediyor İsfanbul’da ilk yarıyıl tatilinde “eğlence” tüm hızıyla devam ediyor İsfanbul AVM, ilk sömestr tatilinde minik misafirleri için hazırladığı birbirind..
PTT’den öğretmenler günü’ne özel indirim sürprizi PTT’den öğretmenler günü’ne özel indirim sürprizi PTT AŞ, 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırladığı kampanya ile kargo taşımacılı..
Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı 65ile 74 yaş arası internet kullanan Avrupalı kişilerin Facebook, Twitter gibi s..
PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ, gazi ve şehit ailelerine APS Kurye ve Posta Kargosu gönderilerinde yüzde..
  Ekonomi HABERLERİ
Yaş meyve sebze sektöründe yapısal sorunlar çözüm bekliyor Yaş meyve sebze sektöründe yapısal sorunlar çözüm bekliyor Türkiye’nin ihracatına katkı sağlayacak ve katma değer üretecek ihracat atılımla..
TÜRKTRAKTÖR’DEN İKİNCİ AR-GE MERKEZİ TÜRKTRAKTÖR’DEN İKİNCİ AR-GE MERKEZİ TürkTraktör, İstanbul’daki 2. Ar-Ge Merkezi için ‘VII. Teknoloji Geliştirme Bölg..
Tarımda verim son 10 yılda %30 arttı Tarımda verim son 10 yılda %30 arttı İGSAŞ’ın “Tarımda Verimlilik” araştırmasının sonuçları belli oldu. Doğru tarım u..
Kuveyt Türk’ten işletmelere uygun oranlı, esnek ödemeli ve hızlı finansman! Kuveyt Türk’ten işletmelere uygun oranlı, esnek ödemeli ve hızlı finansman! Türkiye’nin öncü finansal kuruluşlarından Kuveyt Türk, işletme finansmanında caz..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İTO’dan ihracatta ‘Gate of Business’ atağı İTO’dan ihracatta ‘Gate of Business’ atağı 8 ülkeden 500 ithalatçı firma B2B için geldi. - İstanbul Ticaret Odası yurtdışı..
558 yılın hikayesi bu kitaba sığdı: Geçmişten Geleceğe Kapalıçarşı 558 yılın hikayesi bu kitaba sığdı: Geçmişten Geleceğe Kapalıçarşı - Dünyanın ilk ve en büyük alışveriş merkezi olan ve 2 bin 500 dükkanı ile her a..
ESDER; ahilik sandığı faizsiz altyapıda olmalıdır ESDER; ahilik sandığı faizsiz altyapıda olmalıdır Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus; Ahilik teşkilatı tari..
Yeni çalışma dönemimiz içinde Merter’deki firmalara ihracat fırsatları açmayı planlıyoruz… Yeni çalışma dönemimiz içinde Merter’deki firmalara ihracat fırsatları açmayı planlıyoruz… İki dönemdir genel kurullarda üyelerinin ve Merter’de bulunan önemli grupların d..
  Söyleşi HABERLERİ
Ticaretle ilgili sorularımızı Adana Müftüsü Hasan ÇINAR Cevapladı (5) Ticaretle ilgili sorularımızı Adana Müftüsü Hasan ÇINAR Cevapladı (5) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri… Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri… Tamamı üretici, zanaatkâr, sanayici, kobi, tüccar, toptancı, perakendeciden oluş..
Ticaretle ilgili sorularımızı,  Adana Müftüsü  Hasan ÇINAR  Cevapladı (4) Ticaretle ilgili sorularımızı, Adana Müftüsü Hasan ÇINAR Cevapladı (4) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
Ticaretle ilgili sorduk Adana Müftüsü Hasan ÇINAR cevapladı (3) Ticaretle ilgili sorduk Adana Müftüsü Hasan ÇINAR cevapladı (3) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Yıldız Teknopark’a Birincilik Ödülü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Yıldız Teknopark’a Birincilik Ödülü 7'nci Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri ödülleri sahiplerini bu..
İslam İşbirliği Teşkilatı Ülkeleri Yatırım İçin 8-9 Aralık’ta İstanbul’da Buluşuyor İslam İşbirliği Teşkilatı Ülkeleri Yatırım İçin 8-9 Aralık’ta İstanbul’da Buluşuyor Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin ev sahipliğinde, İslam İşbirliği Teşkilatı (İ..
İş ahlakı uygulamalarında hukuki boşluk doldurulmalı İş ahlakı uygulamalarında hukuki boşluk doldurulmalı İGİAD tarafından "İş Ahlakı, Hukuk ve Adalet İlişkisi" temasıyla Türkiye İş Ahla..
Tarım Ve Sera-Bahçe Fuarına Büyük İlgi Tarım Ve Sera-Bahçe Fuarına Büyük İlgi TÜYAP Adana Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarları, ziyaretçilerin yoğun ilgi..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe Evleri’nde bir ayda 276 konut satıl..
Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye ..
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava ..
Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu 10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu Cumhurbaşkanı kararıyla son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 5..
Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom, IDC Yapay Zeka Ödülleri’nde birincilik ödülünün sahibi oldu. Innov..
Türk Telekom’dan gerçek 5G denemesinde dünya hız rekoru Türk Telekom’dan gerçek 5G denemesinde dünya hız rekoru Türk Telekom, Huawei ile birlikte canlı 5G test şebekesi üzerinde gerçekleştirdi..
Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması..
  Spor HABERLERİ
EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK “Geleceğin Futbolcularını Yetiştiriyoruz” sloganı ile 2012 yılında kurulan Kemer..
Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Ekonomik krizlerin etkilemediği sektörlerden biri de halı sahalar. İntegral Grou..
ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! Eyüpsultan’ın köklü kulüplerinden Alibeyköyspor’un teknik direktörü Aydın Yavuz ..
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı