HABER AKIŞI

Kastamonu Entegre’nin Akıllı Yüzey Projesine Uluslararası Ar-Ge Desteği!

 Tarih: 23-08-2020 22:45:51
Ağaç bazlı panel sektörünün global markası Kastamonu Entegre, üretim ve ihracat faaliyetlerine aralıksız devam ederken, Ar-Ge projeleri ile uluslararası platformlarda başarılı çalışmalara imza atmayı sürdürüyor. Şirket son olarak, İspanyol proje ortaklarıyla yürüttüğü “WOODPRINT” adlı akıllı yüzey projesi ile EUREKA Ar-Ge destek programından toplam 1 milyon TL fon almaya hak kazandı.

Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Kastamonu Entegre, yurt içi ve yurt dışı yatırım ve üretim faaliyetleri ile ülke ekonomisine katkısını sürdürürken, öncü Ar-Ge çalışmaları ile uluslararası ortamda Türkiye’yi başarıyla temsil ediyor. Teknopark İstanbul’daki Ar-Ge merkezinde geleceğin teknolojilerini geliştirmek üzere yoğun çalışmalar yürüten Kastamonu Entegre, diğer yandan uluslararası programlara etkin katılım sağlayarak, farklı ülkelerden paydaşlarla birlikte geliştirdiği çözümlerle, global pazarda rekabet gücünü artıracak Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını bir üst kulvara taşıyor.

EUREKA etiketiyle birlikte 1 milyon TL destek

TÜBİTAK ve İspanyol fon kuruluşu tarafından desteklenen WOODPRINT akıllı yüzey projesi, EUREKA programı tarafından da onaylanarak ‘EUREKA etiketi’ almaya hak kazandı. Ar-Ge alanındaki uluslararası işbirliklerini destekleyerek, Avrupa’da ticarileşme potansiyeli yüksek ürünlerin ve üretim süreçlerinin geliştirilmesini teşvik eden EUREKA destek programı, WOODPRINT ile Kastamonu Entegre’ye toplam 1 milyon TL tutarında fon sağlamaya karar verdi.

Farklı fonksiyonları bir arada barındıran “akıllı yüzey”ler üretilecek

İkisi uluslararası olmak üzere, üç farklı otoritenin onayını alan WOODPRINT akıllı yüzey projesi, dijital baskı uygulamaları ve fonksiyonel kaplamalar kullanılarak ağaç bazlı panel sektörüne katma değerli ürünler sunmayı amaçlıyor. İspanyol proje ortakları ile geliştirilecek levhalara; su itici, kaymaz, kolay temizlenebilir vb. özellikler kazandırılarak ürünlerin katma değeri yükseltilecek ve pazara yeni nesil “akıllı yüzey”ler kazandırılmış olacak.

“WOODPRINT, uluslararası proje deneyimimizde yeni bir sayfa açacak”

İlk kez EUREKA desteği aldıklarını belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, şu açıklamalarda bulundu: “Dünyanın 6 ülkesinde üretim tesislerine sahip olan şirketimiz, ihracat liderliklerinin yanı sıra Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla da global marka gücünü sağlamlaştırıyor. Her yıl cirodaki payı artan inovatif ürünlerimizle, inovasyonu büyümenin yeni aracı olarak tanımlıyoruz. Dahil olduğumuz uluslararası projeler ufkumuzu genişletirken, farklı ihtiyaçlara ve özel coğrafyalara yönelik çözümler üretmede bizlere ilham veriyor. İspanyol firmaları TORRECID ve KUPSA ile birlikte yürüteceğimiz WOODPRINT, uluslararası proje deneyimimizde yeni bir sayfa açacak. Uluslararası otoriteler tarafından onaylanan bu değerli projeyi en iyi şekilde sonuçlandırarak, dünyadaki bilinirliğimizi artırmayı ve yeni iş birlikleri için güçlü bir referans oluşturmayı hedefliyoruz. Ülkemizdeki teknik yeterliliğin ve bilgi birikiminin artırılması, kuruluşların uluslararası teknoloji birikimine erişmesi ve uluslararası pazarlarda yer almasına katkı sağlanması amacıyla yürütülen kolektif Ar-Ge projelerinde yer almayı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz.”

Kastamonu Entegre Hakkında

Yüzde yüz yerli sermayeli bir şirket olarak Kastamonu’da üretime başlayan şirket, Türkiye’nin sanayileşme yolunda atılmış cesur adımlarından biri olarak, ağaç bazlı panel sektöründe yarım asırdır kesintisiz üretim yapmaktadır. Yurt içinde Kastamonu, Gebze, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana olmak üzere 6 lokasyonda üretim tesisi olan Kastamonu Entegre; sektöründe yurt dışına yatırım yapan ilk firma olarak Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Rusya, İtalya ve Türkiye yatırımları ile 6 ülkede üretim yapan global bir markaya dönüşmüştür. ABD’de ise odun yongası tedarik ve lojistik süreçlerini yürüttüğü bir şirketi vardır.

Kastamonu Entegre, 20 yılı aşkın süredir devam eden yurt dışı yatırımlarıyla ağaç bazlı panel sektöründe dünyanın en büyük yedinci şirketi olmuş, Avrupa’da ilk dört üreticisi arasına girmiştir. Ana ürün grupları olan MDF, yonga levha, laminat parke, kapı paneli ürünlerinin her birinde dünyanın en büyük 4 üreticisinden biridir. Dünya laminat parke üretiminin %6’sını tek başına üretmektedir.  %30 pazar payı ile Türkiye’nin sektör lideri olan Kastamonu Entegre; aynı zamanda Çin’den Amerika’ya, Avustralya’dan Kanada’ya altı kıtada 100’den fazla ülkeye yaptığı, ihracatla her yıl açık ara sektör birincisidir. Cironun %60’ı yurtdışındaki tesislerden ve ihracattan elde edilmektedir.

1,3 milyar dolarlık cirosu ve üretimdeki gücü, bilgisi ve tecrübesiyle, yurt içi ve yurt dışı üretim tesis ve ofislerinde 6 binden fazla kişiye istihdam sağlamaktadır. Mobilya, dekorasyon ve inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu; MDF ve yonga levha, laminat parke, tezgah ve kapı paneli ürünleri ile toplamda 5,6 milyon m³/yıl ağaç bazlı panel üretim kapasitesine sahip üretim tesislerinde her gün 4.500 konutun yaşam alanlarını oluşturacak hacimde üretim yapılmaktadır. Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (İSO 500) araştırmasında son on yıldır ilk 50 firma arasındadır. “İtalya’nın En Büyük Türk Yatırımcısı” unvanına sahip olan Kastamonu Entegre, aynı zamanda Rusya’nın en büyük MDF üreticisi ve ihracatçısıdır.

Kastamonu Entegre, müşteri talebine istinaden odun hammaddesini %100 sürdürülebilir ve yenilenebilir kaynaklardan elde ederek, FSC ve CARB2/EPA Belgeli ürün üretebilmektedir. Ayrıca tüm tesislerinde E1 kalitede üretim yapılmaktadır. “Floorpan” ve “Artfloor”, üretimde çevre dostu malzemelerin kullanıldığını, ürünlerin insan sağlığına zararlı maddeler içermediğini gösteren “Blue Angel (Mavi Melek)” sertifikasına sahip ilk Türk parke markalarıdır.  Doğal dengeyi koruma ve topluma katkı sağlama misyonuyla hareket eden şirket, Türkiye ağaç bazlı panel sektörünün ilk sürdürülebilirlik raporunu hazırlamıştır. Geleceğin teknolojilerini geliştirmek amacıyla kurduğu Teknopark İstanbul’daki Ar-Ge merkezinde, ürün ve süreç geliştirme, verimlilik artırma, etkin kaynak kullanımı ve ileri malzeme teknolojileri üzerine çalışmaları gerçekleştirmektedir.   

  Bu haber 48095 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Şirket - Kurumsal HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı