HABER AKIŞI

İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı”

 Tarih: 25-06-2019 09:50:00  -   Güncelleme: 04-07-2019 01:25:18
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Perakendeciler Komitesi Başkan Yardımcısı Yavuz Altun ile bir araya geldik

Esnaf Bülteni Dergisi olarak, İTO’nun tüm komitelerinin yaptığı çalışmaları 420 bin üyeye ulaştırmayı amaçlıyoruz. İTO’nun 1 numaralı Perakende Ticaret Komitesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi olan, Happy Center Marketleri Genel Müdürü Sayın Yavuz Altun ile bir araya gelerek söyleşi gerçekleştirdik.

Sizler perakendeciler olarak İstanbul’da faaliyet gösteren büyük ve küçük işletmelerdeki perakendecilere nasıl hizmetler hazırlıyorsunuz? Bu komiteyi biz bir mutfak olarak düşünürsek mutfakta neler pişiyor? İstanbul esnafına dolayısıyla tüketiciye İstanbul halkına nasıl yansımaları oluyor? Çalışmalarınız hakkında bilgilerinizi paylaşır mısınız?

İTO Perakende Komitesi Başkan Yardımcısı ve İTO Meclis Üyesi Yavuz Altun: Yaklaşık yirmi yıldır perakende işindeyim. Komite olarak yaptığımız çalışmaları, üyelerimizden gelen talep ve sorunlara öncelik vererek yürütüyoruz. Özellikle geçtiğimiz dönem alacak sigortalarıyla ilgili üyelerimizden gelen sorunlar doğrultusunda yaptığımız çalışmalar ve yeni düzenlemelerimiz oldu. Yeni nesil Pos Cihazları ile ilgili tarih aralığı belirlenmişti. Biz, bu sürenin kaldırılması için taleplerde bulunduk.

Üyelerimizin hem tedarikçi hem üretici hem de perakendeci tarafından yaşadığı sıkıntıları öğrenmek ve çözümlemek için geçtiğimiz günlerde Cemile Sultan Yalısı’nda bir kahvaltı düzenledik. Tedarikçilerin marketlerle yaşadığı sıkıntılar, marketlerin tedarikçilerle yaşadığı sıkıntılar, lojistik operasyon, halciler vs. bütün sektör paydaşlarının bir arada olduğu ve problemleri herkesin dile getirdiği bir toplantı gerçekleştirdik. Burada her üç kesimi birden dinleyerek sorunlarımızı masaya yatırdık. Bu toplantının akabinde çok çeşitli aksiyonlar da aldık. Yurtdışı organizasyonlarına katıldık.
Geçtiğimiz dönem komitemizin bütçesini çeşitli okullarda yapılan laboratuvarlar ve eğitimler için harcadık.

Şu anda ise üye veri tabanı ile ilgili düzenlemeler yapıyoruz. Yeni ve güncel bir veri tabanı oluşturuyoruz.

Perakendecilerin sisteminde ithal ürünlerin, milli ve yerli ürünlerin satış kısmında ayrılması ve milli, yerli ürünlerin teşviki konusunda İTO’nun yaptığı bir çalışma var mı?
Ürün etiketinde yerli firma işlemine çok hızlı bir geçiş yaptık.  Aynı zamanda İTO’nun milli ve yerli ürün için uygulamada olan gıda platformu ve güvenilir ürün platformu var. Milli ve Yerli ürünler için buralarda aktif olarak hareket ediliyor. Sektör paydaşlarının görüşlerini alarak bu süreci devam ettiriyoruz.

Son tüketici olan İstanbul halkı ve perakende satıcı, toptancıdan ürünü alırken ve bu ürünleri satarken nelere dikkat etmeli? Önerileriniz nelerdir?
Örnek vermek gerekirse içeceklerle ilgili ÖTV’nin artması satışları ciddi manada sıkıntıya soktu.  Bunun için Bakanlık ile iletişime geçtik.
Tüketici, üreticinin doğru üretici olup olmadığına dikkat etmeli ve merdiven altı ürünlerden kaçınmalı, ürünlerin standartlarına da dikkat edilmesi lazım. Ürün seçerken firmanın sosyal duyarlılığına dikkat etmeli. Doğru ürün, doğru yerde ve doğru fiyatta sergilenmeli.

Toplum sağlığına zarar veren kimyasal ürünler var. Bu ürünlerin satışının ya da okul kantinlerinde ve marketlerde satışının engellenmesine ve tüketicinin bilinçlendirilmesine dönük nasıl çalışmalarınız var?

Okullarda gazlı içecekler yasaklandı. Tüketicide gazlı içecekten sağlıklı içeceğe doğru, cipslerden kuruyemişe doğru bir yöneliş var. Organik ürünlere özellikle organik yumurta arayışına yönelim var. Tüketici her geçen gün daha fazla bilinçleniyor.

Perakendeciler bu konuda ne yapmalı?
Cips reyonları yerine kuruyemiş reyonları, gazlı içecek yerine meyve suyu reyonlarını büyütüyoruz. Kendi elimizde olan argüman ve sunuş metodlarını kullanarak tüketiciyi yönlendirmeye çalışıyoruz.

Sağlıklı ürün satış oranlarına baktığımızda ciddi bir yol aldığımızı görüyoruz. Halkımızda son 2-3 yılda ciddi bir bilinçlenme söz konusu. Devletin katkı sunduğu Kamu spotları ve okullardaki uygulamalar da ciddi faydalar sağlıyor.

Glikoz kullanımıyla ilgili projelerimiz var; Üreticiye yeni bir kısıtlama getirmeyi hedefliyoruz. Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı, bu nedenle İnsan odaklı çalışmalarımıza hız verdik.

Perakende Komitesinde kaç üyeniz var ve üyelerinizle nasıl iletişim kuruyorsunuz? Üyeleriniz sizinle nasıl iletişim kurmalı?

On binin üzerinde üye sayımız var. Veri tabanı ile ilgili düzenlemelerimiz tamamlandığında e-posta ve telefonla iletişim kurmaya devam edeceğiz. Üyelerimiz de bizlere e-posta ve telefon yoluyla ulaşabilir. Komitemizi veya Meclisimizi ziyaret ederek bizlerle görüşebilir.  

Sürekli bir aktivite içindesiniz ve yoğun olarak çalışıyor, toplantılar ve etkinlikler düzenliyorsunuz. Bu toplantılara üyelerinizden kaçını davet edebiliyorsunuz?
Her etkinlikte, on bin üyeden yaklaşık iki bin üç bin üyeye ulaşım sağlayabiliyoruz. Katılım sağlayanlarla etkinliğimiz gerçekleştiriyoruz. Odanın tüm üyelerine ulaşmak için çeşitli aksiyonlar oluşturuyoruz. Veri tabanımızın düzenlenmesi ve güncellenmesi tamamlandığında daha fazla üyemize ulaşmayı ve onlarla birlikte olmayı hedefliyoruz. Ancak hem üyelerimizim tamamının her etkinliğe gelmesi imkânsız, hem de bizim onları aynı salonda ağırlamamız. Bu nedenle etkinlik hangi perakendeci üyemizi ilgilendiriyorsa onları çağırıyoruz, mesela Kantinciler, bakkallar, büfeler, marketler gibi.    

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Müşteri, tedarikçi ve perakendeci, yani verimliliğin üç bacağını da mutlu edersek başarılı olabiliriz. Kazan kazan ilkesiyle hareket etmeli, birlikte iş birliği yaparak büyümeliyiz.  Ancak ve ancak uzlaşma ile büyümeye gideriz. Hep beraber nasıl bu gemiyi yürütürüz diye düşünmeli, buna uygun çözümler üretmeliyiz. Özellikle dövizdeki değer kaybından sonra birbirimize sahip çıkarak bu süreçten güçlenerek çıkmalıyız.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Logo, Turquality® destek programına dahil edilen ilk yazılım şirketi oldu Logo, Turquality® destek programına dahil edilen ilk yazılım şirketi oldu Türkiye’nin en değerli bilişim markası Logo Yazılım, küresel Türk markaları oluş..
UEFA Süper Kupa Finali’ne NISSAN Damgası UEFA Süper Kupa Finali’ne NISSAN Damgası Liverpool ve Chelsea arasında İstanbul’da oynanan UEFA Süper Kupa Finali’nin res..
Kamuoyu bilgilendirme Kamuoyu bilgilendirme Son günlerde, bazı haber siteleri ve sosyal medyada yer alan, "Bayrampaşa Hali’n..
Konutların yarısında DASK  bulunmuyor Konutların yarısında DASK bulunmuyor Generali Sigorta Direkt Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ker..
  Ekonomi HABERLERİ
Türkiye’nin en büyük 2. mobilya ihracatçısından istihdama katkı Türkiye’nin en büyük 2. mobilya ihracatçısından istihdama katkı Türkiye genelinde 170, yurt dışında ise 31 mağazası bulunan Kilim Mobilya, yurt..
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz OECD tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye iş-yaşam dengesinde Avrupa'dak..
ABD'ye ihracatın püf noktaları ABD'ye ihracatın püf noktaları TABA-AmCham, Türk iş dünyasına ABD'de yatırım yapmanın inceliklerini, hazırladığ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Kızılay 4 kıta ve 51 ülkede kurban kesimlerini tamamladı Kızılay 4 kıta ve 51 ülkede kurban kesimlerini tamamladı İhtiyaç sahiplerinin sofrasına kurban bereketini ulaştırmak için 12 yıldır vekâl..
Büyükşehir ve AFAD’dan kurtarma tatbikatı Büyükşehir ve AFAD’dan kurtarma tatbikatı Muğla Büyükşehir Belediyesi ve altı farklı kurumun katıldığı kaza ve yangın tatb..
Buğday Derneği, Küçükçekmece organik pazardan çekildi Buğday Derneği, Küçükçekmece organik pazardan çekildi 2014 yılında, Küçükçekmece Belediyesi ve Arenapark AVM işbirliğiyle kurulan, Buğ..
İZODER: “Korkmak yerine güvenli binalarla depreme hazırlıklı olmalıyız” İZODER: “Korkmak yerine güvenli binalarla depreme hazırlıklı olmalıyız” Yatılım sektörünün çatı örgütü İZODER, 8 Ağustos’ta Ege Bölgesi’nde yaşanan depr..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor 27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. Uluslararası Gıda Ürü..
Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Avrupa’da futboldan sonra en fazla lisanslı sporcuya sahip branş olan triatlon, ..
Türkiye’de ilk kez anne ve anne adayları, Üsküdar’da emzirme şenliğinde buluştu Türkiye’de ilk kez anne ve anne adayları, Üsküdar’da emzirme şenliğinde buluştu Üsküdar Belediyesi, Emzirme Haftası dolayısıyla, Sağlık Bakanlığı ve TEMAS Emzir..
Endüstriyel reklamcılar, Eylül ayında İstanbul’da bir araya geliyor Endüstriyel reklamcılar, Eylül ayında İstanbul’da bir araya geliyor Endüstriyel reklam dünyası, Eylül ayında gerçekleşecek olan 21. Uluslararası SIG..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘17 Ağustos 1999 Marmara Dep..
98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 17 Ağustos'un 20'nci yıl dönümünde, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu..
Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal Mahallesi sakinleri, bölgede başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarıy..
Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa, orta..
  Projeler HABERLERİ
Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyazıt Meydanı’nın yıllardır ihmal edildiğini belir..
 “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir” “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir” Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şena..
Kobi’lerin sadece yüzde %49’u yıkıcı afetlere hazır Kobi’lerin sadece yüzde %49’u yıkıcı afetlere hazır KOBİ’lerde Afet Direnci Araştırması’nın sonuçları yayınlandı. Afetlere karşı far..
 Akılcı borçlanma ve finansal kaldıraç etkisi Akılcı borçlanma ve finansal kaldıraç etkisi Proje finansmanı için akılcı borçlanma tüm faktörlerin bir arada düşünüldüğü ve ..
  Spor HABERLERİ
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) efsanevi basketbol takımı Sigortam.net İTÜ Ba..
Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro KPMG Football Benchmark ekibinin analizine göre; bu hafta sonu başlayacak İngilt..
‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar ‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar Zeytinburnu ilçesinde ikamet eden engelli çocuklar ve yetişkinler Zeytinburnu Be..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı