HABER AKIŞI

İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı”

 Tarih: 25-06-2019 09:50:00  -   Güncelleme: 04-07-2019 01:25:18
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Perakendeciler Komitesi Başkan Yardımcısı Yavuz Altun ile bir araya geldik

Esnaf Bülteni Dergisi olarak, İTO’nun tüm komitelerinin yaptığı çalışmaları 420 bin üyeye ulaştırmayı amaçlıyoruz. İTO’nun 1 numaralı Perakende Ticaret Komitesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi olan, Happy Center Marketleri Genel Müdürü Sayın Yavuz Altun ile bir araya gelerek söyleşi gerçekleştirdik.

Sizler perakendeciler olarak İstanbul’da faaliyet gösteren büyük ve küçük işletmelerdeki perakendecilere nasıl hizmetler hazırlıyorsunuz? Bu komiteyi biz bir mutfak olarak düşünürsek mutfakta neler pişiyor? İstanbul esnafına dolayısıyla tüketiciye İstanbul halkına nasıl yansımaları oluyor? Çalışmalarınız hakkında bilgilerinizi paylaşır mısınız?

İTO Perakende Komitesi Başkan Yardımcısı ve İTO Meclis Üyesi Yavuz Altun: Yaklaşık yirmi yıldır perakende işindeyim. Komite olarak yaptığımız çalışmaları, üyelerimizden gelen talep ve sorunlara öncelik vererek yürütüyoruz. Özellikle geçtiğimiz dönem alacak sigortalarıyla ilgili üyelerimizden gelen sorunlar doğrultusunda yaptığımız çalışmalar ve yeni düzenlemelerimiz oldu. Yeni nesil Pos Cihazları ile ilgili tarih aralığı belirlenmişti. Biz, bu sürenin kaldırılması için taleplerde bulunduk.

Üyelerimizin hem tedarikçi hem üretici hem de perakendeci tarafından yaşadığı sıkıntıları öğrenmek ve çözümlemek için geçtiğimiz günlerde Cemile Sultan Yalısı’nda bir kahvaltı düzenledik. Tedarikçilerin marketlerle yaşadığı sıkıntılar, marketlerin tedarikçilerle yaşadığı sıkıntılar, lojistik operasyon, halciler vs. bütün sektör paydaşlarının bir arada olduğu ve problemleri herkesin dile getirdiği bir toplantı gerçekleştirdik. Burada her üç kesimi birden dinleyerek sorunlarımızı masaya yatırdık. Bu toplantının akabinde çok çeşitli aksiyonlar da aldık. Yurtdışı organizasyonlarına katıldık.
Geçtiğimiz dönem komitemizin bütçesini çeşitli okullarda yapılan laboratuvarlar ve eğitimler için harcadık.

Şu anda ise üye veri tabanı ile ilgili düzenlemeler yapıyoruz. Yeni ve güncel bir veri tabanı oluşturuyoruz.

Perakendecilerin sisteminde ithal ürünlerin, milli ve yerli ürünlerin satış kısmında ayrılması ve milli, yerli ürünlerin teşviki konusunda İTO’nun yaptığı bir çalışma var mı?
Ürün etiketinde yerli firma işlemine çok hızlı bir geçiş yaptık.  Aynı zamanda İTO’nun milli ve yerli ürün için uygulamada olan gıda platformu ve güvenilir ürün platformu var. Milli ve Yerli ürünler için buralarda aktif olarak hareket ediliyor. Sektör paydaşlarının görüşlerini alarak bu süreci devam ettiriyoruz.

Son tüketici olan İstanbul halkı ve perakende satıcı, toptancıdan ürünü alırken ve bu ürünleri satarken nelere dikkat etmeli? Önerileriniz nelerdir?
Örnek vermek gerekirse içeceklerle ilgili ÖTV’nin artması satışları ciddi manada sıkıntıya soktu.  Bunun için Bakanlık ile iletişime geçtik.
Tüketici, üreticinin doğru üretici olup olmadığına dikkat etmeli ve merdiven altı ürünlerden kaçınmalı, ürünlerin standartlarına da dikkat edilmesi lazım. Ürün seçerken firmanın sosyal duyarlılığına dikkat etmeli. Doğru ürün, doğru yerde ve doğru fiyatta sergilenmeli.

Toplum sağlığına zarar veren kimyasal ürünler var. Bu ürünlerin satışının ya da okul kantinlerinde ve marketlerde satışının engellenmesine ve tüketicinin bilinçlendirilmesine dönük nasıl çalışmalarınız var?

Okullarda gazlı içecekler yasaklandı. Tüketicide gazlı içecekten sağlıklı içeceğe doğru, cipslerden kuruyemişe doğru bir yöneliş var. Organik ürünlere özellikle organik yumurta arayışına yönelim var. Tüketici her geçen gün daha fazla bilinçleniyor.

Perakendeciler bu konuda ne yapmalı?
Cips reyonları yerine kuruyemiş reyonları, gazlı içecek yerine meyve suyu reyonlarını büyütüyoruz. Kendi elimizde olan argüman ve sunuş metodlarını kullanarak tüketiciyi yönlendirmeye çalışıyoruz.

Sağlıklı ürün satış oranlarına baktığımızda ciddi bir yol aldığımızı görüyoruz. Halkımızda son 2-3 yılda ciddi bir bilinçlenme söz konusu. Devletin katkı sunduğu Kamu spotları ve okullardaki uygulamalar da ciddi faydalar sağlıyor.

Glikoz kullanımıyla ilgili projelerimiz var; Üreticiye yeni bir kısıtlama getirmeyi hedefliyoruz. Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı, bu nedenle İnsan odaklı çalışmalarımıza hız verdik.

Perakende Komitesinde kaç üyeniz var ve üyelerinizle nasıl iletişim kuruyorsunuz? Üyeleriniz sizinle nasıl iletişim kurmalı?

On binin üzerinde üye sayımız var. Veri tabanı ile ilgili düzenlemelerimiz tamamlandığında e-posta ve telefonla iletişim kurmaya devam edeceğiz. Üyelerimiz de bizlere e-posta ve telefon yoluyla ulaşabilir. Komitemizi veya Meclisimizi ziyaret ederek bizlerle görüşebilir.  

Sürekli bir aktivite içindesiniz ve yoğun olarak çalışıyor, toplantılar ve etkinlikler düzenliyorsunuz. Bu toplantılara üyelerinizden kaçını davet edebiliyorsunuz?
Her etkinlikte, on bin üyeden yaklaşık iki bin üç bin üyeye ulaşım sağlayabiliyoruz. Katılım sağlayanlarla etkinliğimiz gerçekleştiriyoruz. Odanın tüm üyelerine ulaşmak için çeşitli aksiyonlar oluşturuyoruz. Veri tabanımızın düzenlenmesi ve güncellenmesi tamamlandığında daha fazla üyemize ulaşmayı ve onlarla birlikte olmayı hedefliyoruz. Ancak hem üyelerimizim tamamının her etkinliğe gelmesi imkânsız, hem de bizim onları aynı salonda ağırlamamız. Bu nedenle etkinlik hangi perakendeci üyemizi ilgilendiriyorsa onları çağırıyoruz, mesela Kantinciler, bakkallar, büfeler, marketler gibi.    

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Müşteri, tedarikçi ve perakendeci, yani verimliliğin üç bacağını da mutlu edersek başarılı olabiliriz. Kazan kazan ilkesiyle hareket etmeli, birlikte iş birliği yaparak büyümeliyiz.  Ancak ve ancak uzlaşma ile büyümeye gideriz. Hep beraber nasıl bu gemiyi yürütürüz diye düşünmeli, buna uygun çözümler üretmeliyiz. Özellikle dövizdeki değer kaybından sonra birbirimize sahip çıkarak bu süreçten güçlenerek çıkmalıyız.

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
İsfanbul’da ilk yarıyıl tatilinde  “eğlence” tüm hızıyla devam ediyor İsfanbul’da ilk yarıyıl tatilinde “eğlence” tüm hızıyla devam ediyor İsfanbul AVM, ilk sömestr tatilinde minik misafirleri için hazırladığı birbirind..
PTT’den öğretmenler günü’ne özel indirim sürprizi PTT’den öğretmenler günü’ne özel indirim sürprizi PTT AŞ, 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırladığı kampanya ile kargo taşımacılı..
Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı 65ile 74 yaş arası internet kullanan Avrupalı kişilerin Facebook, Twitter gibi s..
PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ, gazi ve şehit ailelerine APS Kurye ve Posta Kargosu gönderilerinde yüzde..
  Ekonomi HABERLERİ
Konut satışı artışında Mardin İstanbul’u 20’ye katladı! Konut satışı artışında Mardin İstanbul’u 20’ye katladı! FuzulEv’in “Gayrimenkulün 10 Yılı” araştırması, Türkiye’de son 10 yılda konut sa..
“Büyüme rakamları tarımın önemini yine gösterdi” “Büyüme rakamları tarımın önemini yine gösterdi” Bugün TÜİK tarafından açıklanan Türkiye’nin Üçüncü Çeyrek Büyüme rakamlarını değ..
Katar ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerde büyük artış Katar ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerde büyük artış İstanbul’da 27- 29 Kasım tarihleri arasında 10. kez düzenlenen Boğaziçi Zirvesi’..
Kuveyt Türk XTM ile işaret dilinde finans hizmeti Kuveyt Türk XTM ile işaret dilinde finans hizmeti Dijital dönüşümü ve insanı odağına alarak geliştirdiği projelerle sektöre öncülü..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal EKŞİ oldu. GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal EKŞİ oldu. Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) gerçekleştirmiş olduğu “Girişimci Buluşmaları”..
Arnavutluk sarsıldı, uzat elini yaralarını saralım Arnavutluk sarsıldı, uzat elini yaralarını saralım Arnavutluk’ta meydana gelen ve çok sayıda insanın etkilendiği deprem sonrası böl..
4 farklı sektörde tasarımlarıyla 4 ödül birden kazanarak rekora imza attı 4 farklı sektörde tasarımlarıyla 4 ödül birden kazanarak rekora imza attı Design Week Turkey etkinliği kapsamında yer alan Design Turkey Endüstriyel Tasar..
11 AYLIK İHRACAT 165 MİLYAR DOLARA ULAŞTI 11 AYLIK İHRACAT 165 MİLYAR DOLARA ULAŞTI Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), kasım ayı ihracat rakamlarını İstanbul’da aç..
  Söyleşi HABERLERİ
Eşref Küçükateş: “İşinizi büyütüp, Kazancınızı arttıracak “LONCA İş Buluşmaları” başlıyor. Eşref Küçükateş: “İşinizi büyütüp, Kazancınızı arttıracak “LONCA İş Buluşmaları” başlıyor. Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) ve LONCA İş Buluşmaları (LİB) Yönetim Kur..
HEFİ SAĞLIK; İş Güvenliği Kültür Bilinci gelişmelidir HEFİ SAĞLIK; İş Güvenliği Kültür Bilinci gelişmelidir HEFİ SAĞLIK Genel Müdürü Zehra Çelik: “İşyerinin ve iş görenin güvenliğini sağla..
CMŞ Tül-Perde Fabrika Satış Mağazası fiyatlarıyla dar gelirlinin yüzünü güldürecek CMŞ Tül-Perde Fabrika Satış Mağazası fiyatlarıyla dar gelirlinin yüzünü güldürecek Türkiye’de bir ilk olarak yeni bir konseptle Fabrika Satış Mağazalarını İstanbul..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Helal Zirvesi’nde “Şeriata Uyumlu Üretim ve Helal Et Kesimi” Değerlendirildi Helal Zirvesi’nde “Şeriata Uyumlu Üretim ve Helal Et Kesimi” Değerlendirildi 5. Dünya Helal Zirvesi’nde bu yıl da 100’e yakın yerli-yabancı konuşmacı helal s..
TÜRKİYE’DEKİ MÜZE SAYILARI İKİ KATA YAKIN ARTTI TÜRKİYE’DEKİ MÜZE SAYILARI İKİ KATA YAKIN ARTTI Türkiye’de 2004 yılındaki özel ve Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı tüm müzeler..
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Yıldız Teknopark’a Birincilik Ödülü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Yıldız Teknopark’a Birincilik Ödülü 7'nci Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri ödülleri sahiplerini bu..
İslam İşbirliği Teşkilatı Ülkeleri Yatırım İçin 8-9 Aralık’ta İstanbul’da Buluşuyor İslam İşbirliği Teşkilatı Ülkeleri Yatırım İçin 8-9 Aralık’ta İstanbul’da Buluşuyor Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin ev sahipliğinde, İslam İşbirliği Teşkilatı (İ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe Evleri’nde bir ayda 276 konut satıl..
Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye ..
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava ..
Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
Yenilenebilir Kaynaklardan Elektrik Üretimi Toplam Elektrik Üretiminin Yarısına Ulaştı Yenilenebilir Kaynaklardan Elektrik Üretimi Toplam Elektrik Üretiminin Yarısına Ulaştı TSKB Danışmanlık Hizmetleri, ekonomiye etkileri, global jeopolitik ilişkiler ve ..
Üç operatörün ortaklığında 5G teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda Üç operatörün ortaklığında 5G teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda Mobil uygulama fuarı Mobilefest bünyesinde düzenlenen MMA Innovate Summit ikinci..
10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu 10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu Cumhurbaşkanı kararıyla son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 5..
Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom, IDC Yapay Zeka Ödülleri’nde birincilik ödülünün sahibi oldu. Innov..
  Spor HABERLERİ
EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK “Geleceğin Futbolcularını Yetiştiriyoruz” sloganı ile 2012 yılında kurulan Kemer..
Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Ekonomik krizlerin etkilemediği sektörlerden biri de halı sahalar. İntegral Grou..
ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! Eyüpsultan’ın köklü kulüplerinden Alibeyköyspor’un teknik direktörü Aydın Yavuz ..
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı