HABER AKIŞI

İtalyan futbol devi Sampdoria: Ticarette golü birlikte atalım

 Tarih: 10-08-2022 19:36:33
İtalya’nın Cenova kenti futbol takımlarından U.C. Sampdoria’nın Başkanı Marco Lanna ve beraberindeki heyet ile Ligurya Eyaleti Vekil Yardımcısı Alessandro Piassa, İstanbul Ticaret Odası’nı (İTO) ziyaret etti. Görüşmede, kültür ve futbol çatısı altında iki ülkenin ticaretinin nasıl daha da güçlendirilebileceği konuşuldu.

KÜLTÜREL BENZERLİK

İTO Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay, konuk heyetle yapılan toplantıda, Türkiye ve İtalya’nın kültürel olarak birbirine benzediğini söyledi.
 
Dr. Kuralay, şöyle konuştu: “Hem güçlü ekonomisiyle hem kültür ve sanatıyla hem de sporu ile dünyanın önde gelen ülkelerinden İtalya ile ekonomik ilişkilerimiz de üst düzeyde. Türkiye’nin ihracatında dördüncü, ithalatında da beşinci sırada yer alan İtalya ile ticareti daha da geliştirmek, iletişimi güçlü tutmak ve sürdürülebilir bir işbirliği için çalışmamız gerekiyor. İki ülke arasındaki ticareti, kültür-futbol çatısı altında güçlendirelim.”
 
Dr. Kuralay, İTO’ya üye 460 İtalyan şirketin olduğunu hatırlatarak, bu şirketlerin sayısının da artması gerektiğini vurguladı.
 
BAŞLANGIÇ NOKTASI FUTBOL
 
Toplantıya katılan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Münir Üstün de Türk-İtalyan futbol yüzlerinin ve markalarının destekleyeceği projelerin iki ülke açısından da önemli olacağını belirtti. Türk futbolundaki yıldızların ilk rotasının İtalya olduğunu hatırlatan Üstün, konuşmasına şöyle devam etti: “Fatih Terim, Cengiz Ünder, Merih Demiral gibi futbol yıldızlarını işbirliğine dahil ederek İstanbul ve Cenova markasını güçlendirebiliriz, ticaretimizi geliştirebiliriz. Ticaretin artması için futbol başlangıç noktası olabilir.”
 
NİTELİKLİ ORTAKLIK
 
U.C. Sampdoria Başkanı Marco Lanna, Cenova ve İstanbul arasında güçlü bir ticari ortaklık kurmak için Türkiye’ye geldiklerini söyledi. Lanna, “Bölgenin sanayisini geliştirmek için futbolu çatı endüstri olarak kullanabiliriz. İki ülke ortaklığında kaliteli ve nitelikli projeler üretebiliriz. Bu ziyaretimizin ortak projelerimizin bir başlangıcı olması için çalışacağız, daha çok ziyarette bulunacağız” dedi.

  Kaynak: HABER: BARIŞ CABACI itohaber.com   Bu haber 296 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı