HABER AKIŞI

İslam’da Ticaretle ilgili soruları Adana Müftüsü Hasan ÇINAR Cevapladı (5)

 Tarih: 25-12-2019 00:30:23
İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı sorusuna cevap bulmak ve Esnaf Bülteni Dergisi okurlarını bilgilendirmek için ticaretle ve gündemdeki konularla ilgili Adana Müftüsü Hasan Çınar Hocaya sorduk.

SORU: Ben sarrafım. Kuyumcu dükkânımdaki ticaret mallarının zekâtını nasıl vereceğim?

CEVAP: İşyerinizdeki satışa sunduğunuz her şey zekâta tabidir.  Altınların üzerinden bir kameri yıl (354 gün) geçmiş ve nisap olarak da 80.18 grama ulaşmışsa (tartıda altın ayarı dikkate alınmaz, hepsi tartılır.) toplamının kırkta birini zekât vermek farzdır. Hesaplamada ayarları farklı olanları ayrı ayrı, her birini kendi ayarında hesap eder, altın olarak veya kıymetini zekât vermek farzdır.

Diğer ziynet altınlarının işçilik, taş vb. şeylerle kıymeti artmışsa o artan değerinden zekâtları hesaplanır. Örnek; 20 gr. altın 4000₺ değerinde ama bu altın işlenmiş ve kıymeti 6000₺ ye yükselmiş. 6000₺’ den zekâtı verilir.

Ticaret için olduğu için pırlanta, elmas vb. madenler de zekâta tabidir.

SORU: Yılbaşı çekilişi için piyango bileti almam caiz midir?

CEVAP: Hayır, caiz değildir. Piyango bileti almak haramdır. Haram yiyen kesin tövbe etmedikçe duası da kabul olunmaz. Çünkü bu bir kumar çeşididir. Alın teri olmadan elde edilen kazancın zekâtı olmayacağı gibi öldüğünde varislere miras olarak da kalmaz. Bu ve benzeri helal olmayan malı hemen sahibine geri vermek gerekir. Eğer sahiplerini bulunamaz ise,  zaruret durumunda fakir olanlara dağıtılır ve sevap beklenmez. Çünkü haramın hayrı olmaz.         .                                                     

SORU: Bahçeden aldığımız portakal, mandalina vb. mahsulün zekâtını vermemiz gerekir mi?

CEVAP: Evet, alınan mahsulün öşrünü (zekâtını) vermek farzdır. Eğer sulama masrafımız yoksa mahsul alınınca onda biri (1/10) veya kıymeti ihtiyaç sahiplerine verilir. Eğer masraf mal sahibi tarafından karşılanıyorsa o zaman yirmide bir (1/20)  fakirlere öşür olarak verilir. Üzerinden bir yıl geçmesi gerekmez. Her mahsul alındığında öşrünü (zekâtını) vermek farzdır.

Ayrıca öşürle (bağ, bahçe, tarla vb.) zekâtın (para, ticaret malı, altın vb. ) farkı; zekâtta borçlar düşülür ama öşürde düşülmez.

Selam ve Hürmetlerimle

  Bu haber 11931 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı