HABER AKIŞI

HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ

 Tarih: 28-12-2019 10:54:07
HEFİ SAĞLIK Genel Müdürü Zehra Çelik: “İşyerinin ve iş görenin güvenliğini sağlamak AHİ kültürü ile üretim yapan işyerlerinin ve işverenin vicdani ve insani görevidir. AHİ’lik nasıl bir yaşam kültürüyse İş Güvenliği ’de işveren ile iş görenin aile birliği ve bütünlüğü çerçevesinde tüm işletmelerde, bir yaşam kültürü olarak yerleşmeli ve yaşatılmalıdır. İş güvenliği tüm kuralları ile bir kültür olarak uygulanan işletmelerde huzur, üretilen üründe kalite, üretimde rekora ulaşılır.”

Bir akademide 2015 yılından beri İlkyardım ve yangın eğitimlerinin yanı sıra İstanbul’un birçok vizyon projesinde iş güvenliği görevleri üstlenen Zehra Çelik ile deneyim ve tecrübelerine dayanarak iş sağlığı ve güvenliğinin prensipleri ve önemi ile İş(çi) Sağlığı ve İş Güvenliğinin geleceği ile ilgili konuştuk.

Çalışanların tarih boyunca inşa ettiği dünya ve serüveninde yaşadığı sıkıntı ve meşakkatlerle uğradığı hak kayıplarını ve bu hakları almak için verdiği mücadeleyi hepimiz bilmekteyiz. Peki, şimdiye bakacak olursak bu hakların temini ne düzeyde gerçekleşti, yapılması gerekenler yapıldı mı?

Bu konuda çıkan yasa ve kanunlara verilen ad üzerinde de önemli bir ifade değişikliği yapılarak hedefin çalışan olduğu vurgulanmalı. Yani, İş Sağlığı ve Güvenliğinin (İSG) adı resmi olarak İş(çi) Sağlığı ve İş güvenliği (İSİG) olarak değiştirilmeli ve uygulanmalıdır.

Her ne kadar son yıllardaki gelişmeler önümüze ışık tutsa da içinde bulunduğumuz buhranı söndürmeye ne yazık ki kâfi değil. İş(çi) Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi verilerine göre 2018 yılı iş cinayeti raporunda; Türkiye’nin 81 ilinde 119’u kadın 1804’ü erkek olmak üzere 1923 işçi yaşamını yitirdi. 2019’un ilk 9 ayında ise 1320 işçi hayatını kaybetti. Ve bu sayı, tespit edilip kayıtlara geçenler… Yaşadığımız bu dünyanın gerçeklerine baktığımızda geleceğin üzerindeki koca yükü görmek çok da zor değil.

Özetle dünü ve bugünü ifade ettiğimiz İş(çi) Sağlığı ve İş Güvenliğinin yakın geleceği; evrensel insan haklarının giderek daha da yerleşmesi ile korele bir şekilde önem kazanmıştır. Teknolojik gelişmelerin her yıl sağladığı yeni imkânlar ve yapay zekâ ile beden iş gücünün robotlarla yer değiştirmesi sayesinde; medeniyetimizin İş(çi) Sağlığı ve İş Güvenliği kapsamında da farklı bir evrene taşınacağı kesin. Yalnız bunun için daha çok erken. Peki, bu aşamada önümüzde duran şey nedir? Değişmedi, hâlâ insan hayatı…

Bilim hızla gelişirken şirket sahiplerinin gelişen teknolojiyi OSGB’ler aracılığıyla uluslararası düzeyde takip edip; gerekli teknolojiyi çalışanlar için sağlaması, belki de en kritik noktalardan biridir. Bunun için sermaye sahiplerinin elbette maddi kaygılarını göz ardı etmeden, çalışanların ve ailelerinin geleceklerini vicdani bir boyutta ele almaları hayati bir öneme sahip olacaktır. Keza bunla ilgili bilincin ve kültürün oluşturulması sürecini bir önceki yazımızda dile getirmiştik. Ayrıca işçi haklarının giderek anlam kazandığı bu dönemde, doğabilecek kazalarda işverenler üzerindeki hukuki boyutların neredeyse şirketleri batırma noktasına getirebileceğini unutmamak lazım. Erken atılan küçük adımlar büyük felaketlerin yolunu kesebilir.

İnsanların doğası gereği, maddi kaygıların haklı gerekçeleri olmakla beraber vicdan muhasebesinde de galip geldiğimiz,  İş(çi) Sağlığı ve İş Güvenliğinin tam olarak sağlandığı bir gelecek dileğiyle.

  Bu haber 16516 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı