HABER AKIŞI

Hayatı ve Eserleriyle Mihrişah Valide Sultan

 Tarih: 20-10-2019 16:43:11
Eyüpsultan Belediyesi, hayırseverliğiyle bilinen ve kabri Eyüpsultan’da bulunan Mihrişah Valide Sultan’ı ölüm yıldönümünde, Eyüpsultan Araştırma Merkezi’nde düzenlenen bir programla andı.

Program, Eyüpsultan Camii arkasında bulunan Mihrişah Valide Sultan’ın kabir ziyareti ile başladı. Okunan duaların ardından Eyüpsultan Araştırma Merkezi’ne geçilerek Tarihçi Yazar İbrahim Akkurt tarafından ‘’Şahsiyeti ve Hayır Eserleriyle Mihrişah Valide Sultan’’ sunumu gerçekleştirildi. Seminerde Mihrişah Valide Sultan’ın hayatı ve yaptırdığı eserler detaylarıyla konuklarla paylaşıldı.

Programa, Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcı Zekeriya Yıldız, Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Eda Çaçtaş, FSM Vakıf Üniversitesi’nden İdris Akarçeşme, İ.T.Ü’den emekli Emel Geçkinli, FSM Üniversitesi’nden Eyüp Sabri Kala, İstanbul Türbeler Müze Müdürlüğü’nden emekli Erman Güven, İ.B.B. Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü’nden Hatice Atik, İ.Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Hatice Arslan Sözüdoğru, İ.Ü.’den Öğretmen Zeynep Soyutemiz, Medipol Üniversitesi Hastanesi Red. Tek. Fatma Hilal Akgün, Eskişehir Anadolu Ün. Tarih Öğretmeni Hediye Tuğba Sezer, Psikolojik Danışman Fatma Zehra Karadağ, Eyüpsultan Diyanet’ten Ayşe Çalışkan ile Eyüpsultan Belediyesi müdür ve çalışanları katıldı.

Programın sonunda Eyüpsultan Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü İrfan Çalışan tarafından Tarihçi Yazar İbrahim Akkurt’a Eyüpsultan Minyaturü hediye edildi.

 

MİHRİŞAH VALİDE SULTAN

Kesin olarak bilinmemekle birlikte Mihrişah Sultan’ın 1745 yılından önce doğduğu tahmin edilmektedir. 1 Sultan III. Ahmed ile Emine Mihrişah Sultan’ın gelini olan Mihrişah Sultan 26. Osmanlı padişahı III. Mustafa’nın eşidir. Mihrişah Sultan III.Selim, Hibetullah Sultan ve Fatma Sultan’ın annesidir. 1774’te III. Mustafa’nın aniden vefatı üzerine Eski Saray’a gönderilen Mihrişah Sultan, I. Abdülhamit’in 15 yıl süren saltanatı boyunca burada kalmıştır.

1789 yılında oğlu III. Selim’in 28.Osmanlı padişahı olması üzerine valide alayı ile Topkapı Sarayı’na dönen Mihrişah Sultan,Valide Sultan unvanını almıştır. Dindar ve hayırsever bir saraylı olan Valide Sultan, Eyüp Sultan’ın manevi boyutunu önemsemenin yanı sıra siyasi boyutunu da ihmal etmemiş, en önemli mimari abidelerinden biri 11 olan külliyesini Bostan İskelesi’nde, cülus yolunun kenarında inşa etmiştir. Şehzâdelerin padişah olmak üzere kılıç kuşanma merasimi için Eyüp Sultan’ın huzuruna giderken attan indikleri, kılıç kuşanıp padişah olduktan sonra ata bindikleri binek taşı Valide Sultan İmareti’nin kapısının önündedir. Önemli bir merkezde inşa edilen külliye, mimari ve estetik açıdan da bir şaheserdir. Kendini hayır hasenat işlerine adayıp devlet işlerine karışmayan Mihrişah Valide Sultan bu hizmetlerini kalıcı kılmak için valide sultanlığının henüz birinci yılında vakfını kurmuş, ömrünün kalan kısmını vakıf hizmetlerine adamıştır. Kurduğu vakıf aracılığıyla oğlu III. Selim’in yenilikçi girişimlerini desteklemiş, yeni kurulan kışlalara cami ve hamamlar inşa etmiş, askerlere yemek ücreti olarak vakıftan tahsisat ayırmış, yeni kurulan hastane personelinin ücretini vakfından karşılamıştır. 60’lı yaşlarda iken 16 Ekim 1805’te Topkapı Sarayı’nda vefat eden Mihrişah Valide Sultan, Eyüp Sultan’da yaptırmış olduğu külliyenin bir parçası olan türbeye defnedilmiştir. Mihrişah Valide Sultan’ın eşi Sultan III. Mustafa, oğlu III. Selim ve kızları Hibetullah Sultan ile Fatma Sultan ise III. Mustafa’nın yaptırdığı Laleli Külliyesi’nde medfundur. Valide Sultan, vakfının en önemli müessesesi olan külliyesini kurarken Eyüpsultan semtini seçmiştir.

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yerel HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı 65ile 74 yaş arası internet kullanan Avrupalı kişilerin Facebook, Twitter gibi s..
PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ, gazi ve şehit ailelerine APS Kurye ve Posta Kargosu gönderilerinde yüzde..
İsmail Gülle “Batılı iş çevrelerine haklı mücadelemizi anlatacağız” İsmail Gülle “Batılı iş çevrelerine haklı mücadelemizi anlatacağız” Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Barış Pınarı Harekatı’nı yürüten Türk Silahl..
İzinsiz fotoğraf ve görüntüye kokartlı önlem İzinsiz fotoğraf ve görüntüye kokartlı önlem Kişisel Verileri Koruma Kurumu, düzenlediği konferans, toplantı ve seminerlerde ..
  Ekonomi HABERLERİ
İnşaat malzemeleri sanayisinde ihracat artışı yeniden hızlandı İnşaat malzemeleri sanayisinde ihracat artışı yeniden hızlandı Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeks..
Hedefimiz 1.5 Milyon Ton Sertifikalı Tohum İle Dünya Tohum Sektöründe İlk 5’te Yer Almak Hedefimiz 1.5 Milyon Ton Sertifikalı Tohum İle Dünya Tohum Sektöründe İlk 5’te Yer Almak Growtech 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları F..
Bilişim Teknolojileri Ankara’da Masaya Yatırıldı Bilişim Teknolojileri Ankara’da Masaya Yatırıldı Yeni nesil iletişim ve kontrol teknolojisi CC-Link’i dünya genelinde yaygınlaştı..
Sanayi çarkları dönmeye başlamıştır Sanayi çarkları dönmeye başlamıştır ORSİAD Başkanı Levent Çamur, sanayi üretimindeki artışın; toparlanmanın gösterge..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
ESDER; ahilik sandığı faizsiz altyapıda olmalıdır ESDER; ahilik sandığı faizsiz altyapıda olmalıdır Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus; Ahilik teşkilatı tari..
Yeni çalışma dönemimiz içinde Merter’deki firmalara ihracat fırsatları açmayı planlıyoruz… Yeni çalışma dönemimiz içinde Merter’deki firmalara ihracat fırsatları açmayı planlıyoruz… İki dönemdir genel kurullarda üyelerinin ve Merter’de bulunan önemli grupların d..
TİM Başkanı:İstanbul’u küresel tasarım merkezine dönüştüreceğiz TİM Başkanı:İstanbul’u küresel tasarım merkezine dönüştüreceğiz Türkiye’de tasarım kültürünün oluşmasına ve Türk tasarımcıların dünyaya tanıtılm..
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İTO Meclisi'ne konuk oldu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İTO Meclisi'ne konuk oldu İstanbul Ticaret Odası’nın Kasım ayı Meclis toplantısı İçişleri Bakanı Süleyman ..
  Söyleşi HABERLERİ
Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri… Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri… Tamamı üretici, zanaatkâr, sanayici, kobi, tüccar, toptancı, perakendeciden oluş..
Ticaretle ilgili sorularımızı,  Adana Müftüsü  Hasan ÇINAR  Cevapladı (4) Ticaretle ilgili sorularımızı, Adana Müftüsü Hasan ÇINAR Cevapladı (4) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
Ticaretle ilgili sorduk Adana Müftüsü Hasan ÇINAR cevapladı (3) Ticaretle ilgili sorduk Adana Müftüsü Hasan ÇINAR cevapladı (3) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
Biz sorduk, Adana Müftüsü Hasan Çınar cevapladı (2) Biz sorduk, Adana Müftüsü Hasan Çınar cevapladı (2) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Milli ve yerli yüzde 100 elektrikli Yeni Nesil Hizmet Aracı TRAGGER T-Car Milli ve yerli yüzde 100 elektrikli Yeni Nesil Hizmet Aracı TRAGGER T-Car Üretimine 2018 yılında başlanan TRAGGER Yeni Nesil Elektrikli Hizmet Araçları’nı..
PTT’den Filateli Alanında Uluslararası Başarı PTT’den Filateli Alanında Uluslararası Başarı PTT AŞ, Çin’de gerçekleşen 16. Uluslararası Föy Yarışması’nda 3’üncülük derecesi..
Sıfır Atık Projesi’nin kapsamı genişletiliyor Sıfır Atık Projesi’nin kapsamı genişletiliyor Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarı’nın resmi açılışında konuş..
Uluslararası 50 Firma İlk Kez R+T Turkey’de Uluslararası 50 Firma İlk Kez R+T Turkey’de Avrasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki panjur, tente, kapı-geçiş ve güneşten ko..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe Evleri’nde bir ayda 276 konut satıl..
Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye ..
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava ..
Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu 10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu Cumhurbaşkanı kararıyla son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 5..
Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom, IDC Yapay Zeka Ödülleri’nde birincilik ödülünün sahibi oldu. Innov..
Türk Telekom’dan gerçek 5G denemesinde dünya hız rekoru Türk Telekom’dan gerçek 5G denemesinde dünya hız rekoru Türk Telekom, Huawei ile birlikte canlı 5G test şebekesi üzerinde gerçekleştirdi..
Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması..
  Spor HABERLERİ
EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK “Geleceğin Futbolcularını Yetiştiriyoruz” sloganı ile 2012 yılında kurulan Kemer..
Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Ekonomik krizlerin etkilemediği sektörlerden biri de halı sahalar. İntegral Grou..
ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! Eyüpsultan’ın köklü kulüplerinden Alibeyköyspor’un teknik direktörü Aydın Yavuz ..
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı