HABER AKIŞI

GİV Ekim Konuğu Dr. Yalçın KOÇAK oldu.

 Tarih: 15-10-2019 00:29:50
Kendir Enstitüsü Kurucusu ve Avrasya Bir Vakfı Mütevelli ve Garbiyat Enstitüsü Vakfı Başkanı Dr. Yalçın KOÇAK’ın konuşmacı olarak katıldığı “Yakın Plan Girişimci Buluşmaları” Bahariye Mevlevihanesi’ndeki Girişimci İşadamları vakıf merkezinde gerçekleşti.

“Girişimci Olmak Bir Ülkenin Dinamiğidir”

Dr. Yalçın Koçak “Endüstriyel Kenevire Bakış” başlıklı konuşmasında kenevirin bilinmeyenlerini, önemini ve ülke ekonomisine katkılarını anlattı. Kısa olarak gerçekleşen tanışma faslı ve ikram sonrasında devam eden programda İşadamı, girişimci ve akademisyenler de zaman zaman cevap aradıkları sorularla program akışına aktif katılım sağladılar.

“Müteşebbis ruhunuz varsa yarınlar sizi bekliyor” diyen Dr. Yalçın KOÇAK “Kenevire 47 yıllık ekim arası verildi. Hint Keneviri ismi verilmesi doğru değildir. Bu Hint değil, Türk keneviridir. Dokuz bin yıl önceki bir mezarda bir cesedin altında kenevirden yapılma kilim bulunmuştur. Sümer Yazıtlarında dört önemli bitkiden bahsedilir. Bunlar; Buğday, arpa, keten ve kenevirdir. Kenevir 240 hastalığı direk tedavi edebiliyor. Beyindeki kanseri dahi gerilettiğine dair kuvvetli deliller var. Bir litre keneviri sıkarsanız iki yüz gram yağ elde edebilirsiniz. Pamukludan yapılan bir yelken tuzlu suda çözülüp parçalanırken kenevirden yapılan yelkenler pupa yelken (parçalanmadan) şişiyor. Benim ülkem senede 1,4 milyon dolarlık kâğıt alıyor. Avrupa’da kenevirin bir tonu 15 milyon Euro. Kenevirden yapılan tuğla hem hafif (depreme karşı daha az riskli) hem de maliyet açısından daha avantajlı. Araçların kaportasının kenevirden yapılması halinde hafif kaporta sebebiyle daha hızlı çekiş imkânına sahip olan bu araçlarda daha az yakıtla tasarruf imkânı olur. Bu kenevir bitkisine börtü böcek gelemiyor ama kuşlar çok geliyor. O sebeple artık ekim alanlarımıza kuş kovucular ekliyoruz.” Diyerek konuşmalarını tamamlamasının ardından katılımcılardan gelen sorulara cevap verdi. Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) tarafından kendisine verilen plaket takdimi sonrası hatıra fotoğraf çekimiyle program sona erdi. 

  Bu haber 328 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı