HABER AKIŞI

Girişimcilik ekosisteminin kalbi GGH 2021’de atacak!

 Tarih: 30-10-2021 00:27:15
Global Girişimcilik Haftası (GGH) için geri sayım başladı. “Tam zamanı” sloganıyla bu yıl Türkiye’de 14’üncüsü kutlanacak GGH 2021, 8-14 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

GEN Türkiye ve Habitat Derneği’nin genel koordinasyonunda 300’den fazla paydaşı bir araya getiren GGH 2021’de düzenlenecek yüzlerce etkinliği binlerce kişi izleyecek.

Türkiye’de 2008 yılından bu yana her yıl kasım ayında 178 ülkeyle aynı anda kutlanan Global Girişimcilik Haftası (GGH), sivil toplum kuruluşlarından (STK) ve üniversitelerden oluşan 20 kurumun desteğiyle, bu sene Global Entrepreneurship Network’ün (GEN) Türkiye ayağı olarak faaliyetlerini gösteren GEN Türkiye ile Habitat Derneği’nin genel koordinasyonunda düzenleniyor. Bu yıl 8-14 Kasım tarihleri arasında “tam zamanı” sloganıyla kutlanacak GGH 2021 kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında yüzlerce girişimcilik etkinliği gerçekleştirilecek. Hafta boyunca düzenlenecek etkinliklere binlerce kişinin katılması bekleniyor.  

300’DEN FAZLA PAYDAŞ BİR ARADA

Gençlerin girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak değerlendirmelerini teşvik etmenin hedeflendiği GGH; STK’lar, üniversiteler, girişimciler, yatırımcılar, özel sektör, medya ve devlet kurumlarının dahil olduğu, ekosistemde faaliyet gösteren 300’den fazla paydaş kurumu bir araya getiriyor.  GGH paydaşlarının Türkiye genelinde düzenledikleri etkinlikler ile bu alandaki farkındalığın artırılması amaçlanıyor. GGH, Washington DC’de, Kauffman Vakfı desteğiyle, tüm dünyada girişimcilik ekosistemini geliştirmeye odaklanmış Global Entrepreneurship Network (GEN) şemsiyesi altında yürütülüyor.

“TÜRKİYE’Yİ ÜST SIRALARA TAŞIMANIN TAM ZAMANI”

GGH 2021’e ilişkin değerlendirmede bulunan GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Yemek Sepeti CEO’su Nevzat Aydın, “Günümüzde ekonomik kalkınma ve istihdam yaratmak için bir ülkenin en büyük silahı girişimcilik. Girişimcilik sektörünü geliştirmenin ve başarılarımızı çarpan etkisiyle büyütmenin yolu ise yaşayan bir ekosistem oluşturmaktan geçiyor. Global Girişimcilik Haftası, bu bilincinin yaygınlaştırılmasında çok önemli bir nokta.  Bunun için bugün, tam da şu anda harekete geçmemiz gerekiyor. Türkiye’yi girişimcilik alanında dünyanın üst sıralarına taşımak üzere çalışmanın ‘tam zamanı’” dedi.

178 ÜLKEYLE EŞ ZAMANLI KUTLANACAK

GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır da şunları söyledi: “Türkiye’de 2008’den beri her Kasım ayında 178 ülkeyle aynı anda kutlanan GGH; STK ve üniversitelerden oluşan 20 kurumun desteğiyle, bu sene GEN Türkiye ve Habitat Derneği genel koordinasyonunda düzenleniyor. Pandemi dönemi yarattığı olumsuzluklara rağmen girişimcilik ekosistemi için birçok fırsat da ortaya çıkardı. Bu sebeple bu sene tüm girişimcilik ekosistemine fikrini hayata geçirmenin, iz bırakmanın, sınırları aşmanın, yatırım almanın ve girişimciliği yeniden kodlamanın tam zamanı diyoruz.”

“AMACIMIZ GİRİŞİMCİLİK FARKINDALIĞINI ARTIRMAK”

GEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Kolektif House Kurucu Ortağı & CEO’su Ahmet Onur ise “2021 yılı Türkiye girişimcilik ekosistemi için adeta bir milat. Bir yandan startup’lara rekor yatırımlar yapılırken, diğer yandan başarılı exit’lere ve peş peşe çıkan unicorn’lara şahitlik ediyoruz. Bu nedenle bu yılki GGH 2021 kapsamında sloganımızı “tam zamanı” olarak belirledik. Bu süreçte tüm paydaşlarımızın düzenleyeceği etkinliklerle girişimcilik farkındalığını artırmayı hedefliyoruz. Tüm amacımız girişimciliğin giderek güçlenmesi ve tüm Türkiye’de kaldıraç etkisi yaratması” şeklinde konuştu.

“4 ANA KATEGORİYE ODAKLANIYORUZ”

CorpEQ Kurucusu ve GEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Arzu Girişken de “GEN Türkiye bünyesinde eğitim, ekosistem, kapsayıcılık ve politika kategorilerine odaklanıyoruz. GGH süresince paydaşlarımızdan bu alanları özünde barındıran hem çevrimiçi hem de fiziksel olarak atölyeler, film gösterimi ve sohbetler, panel ve konferanslar, çalıştaylar, ‘speed mentor ve/veya yatırımcı buluşmaları, ‘speed’ networking çalışmaları” yapmalarını bekliyoruz. Herkesi sosyal medyadan yapacakları paylaşımlarında da #tamzamani ve #GGH2021 etiketini kullanıp, GEN Türkiye hesaplarını etiketlemeye davet ediyoruz” dedi.

GEN Hakkında:

Her Kasım ayında Global Girişimcilik Haftası’nı (GGH) kutlayan kurumlar tarafından oluşturulan, yıl boyunca girişimcilik programlarını ve girişimleri bir araya toplayan, küresel bir girişimcilik ekosistemi oluşturmayı amaçlayan GEN, 178’den fazla ülkede, insanların fikirlerini ortaya çıkarmasına ve fikirlerini gelecek vaat eden yeni girişimlere dönüştürmesine yardımcı olmaktadır.

GEN Türkiye Hakkında:

GEN Türkiye, Habitat Derneği sekretaryasında, GEN’in bir parçası olarak çalışmalarını sürdürmektedir. GEN Türkiye’nin misyonu, Türkiye’deki girişimcileri geliştiren, destekleyen etkili programlar yapmak ve politikalar belirleyip uygulayarak Türkiye’nin girişimcilik ekosistemini güçlendirmektir. GEN Türkiye, Türkiye’deki girişimleri GEN’in iyi örnekleri ile buluşturarak; Türkiye ekosistemiyle global girişimcilik ekosistemi arasında köprü görevi görmektedir.

Habitat Derneği Hakkında:

Habitat Derneği, sürdürülebilir kalkınma alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. Gençlerin sürdürülebilir kalkınmada etkin rol oynamasını hedefleyen Habitat, 1995 yılında Kopenhag Sosyal Kalkınma Zirvesi ve 1996 yılında Birleşmiş Milletler Habitat II Zirvesi için bir araya gelen gençler tarafından 1997’de kuruldu. Kuruluşundan bu yana bütün çalışmalarında hükümetler, yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla çok paydaşlı ortaklıklar kurmaktadır. Habitat, 1997’den bu yana Türkiye’nin 81 ilinde binlerce genç gönüllüsü ile din, dil, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim, siyasi görüş ayırımı yapmaksızın toplumdaki tüm dezavantajlı gruplara yönelik çalışmaktadır. Teknoloji, girişimcilik ve finansal bilinç alanlarında kapasite artırıcı projeler uygulayan Habitat; yerel ve ulusal düzeyde kamu politikalarına da katkı koymaktadır. Habitat Derneği, yaptığı tüm çalışmalar ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı da desteklemektedir. http://habitatdernegi.org/

  Bu haber 22431 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı