HABER AKIŞI

GENÇLER DENEYİM OKULU İLE HAYATI ÖĞRENİYOR

 Tarih: 16-08-2022 00:36:00  -   Güncelleme: 31-08-2022 01:32:28
Gençler sahaya indi; kimisi temizlik işçisi oldu sokakları süpürdü, kimisi zabıta oldu fiyatları denetledi, kimisi de asfalt döktü. Kağıthane Belediyesi gençlerin merak ettiği alanlarda tecrübe kazanması için Deneyim Okulu adında bir proje başlattı.

Kağıthane Deneyim Okulu Nedir?

Kâğıthane Deneyim Okulu, gençlere 5 iş günü süresince belediyenin farklı birimlerinde görev alarak, merak ettikleri alanlarda deneyim kazanma imkanı sunuyor. Gençler işin uzmanlarından meslek becerisi kazanırken çeşitli ödüllerin de sahibi oluyor. Şehir yönetimi hakkında bilgi sahibi de olan gençlerin şehre aidiyet duygusu da bir o kadar gelişiyor. Temizlik işçisi görevini üstlenen gençler sokakların temiz tutulması, zabıta görevinde bulunan gençler alışveriş ürünlerinin insan sağlığı ve piyasalara uygunluğu, veterinerlikte görev alan gençler sokak hayvanlarının yaşamı konularında daha bilinçli oluyor.

Proje gençlere özgüven, duygu ve hisleri yönetebilme becerisi, liderlik becerisi, planlama ve problem çözme becerisi, toplumsal sorumlulukların farkında olma, farklı kültürleri anlama, toplum için faydalı hissetme gibi psikososyal gelişimler de kazandırıyor.

Projeye 550 genç başvuru yaptı. Eylül ayı ortasına kadar her hafta 100 kadar genç, belediyenin farklı birimlerinde görev alacak. Gençler proje sonrası bilgisayar, akıllı cep telefonu, ipad ve elektrikli scooter gibi ödüller kazanacaklar. Gençlerin Kağıthane Belediyesi’nde görev alacakları işler başlıca aşağıdadır:

-Atık yağ ve mavi kapakların toplanması

-Ekip ile birlikte ağaç budama çalışması

-İş yerlerinde ses ve gürültü denetimleri

-Belirlenen mahalle ve sokakların çöplerini toplama

-Ana cadde ve sokakları süpürerek temizlik çalışması yapma

-Semt pazarlarının ve normal pazarların atıklarını toplama

-Sokaklarda ilaçlama çalışması

-Sokak hayvanlarına besleme yapma

-Pazar yeri denetimi ve etiket denetimi

-Market ve manavlarda etiket denetimi

-Asfalt çalışmalarında ekiplere yardımcı olma…

Kâğıthane Belediyesi Deneyim Okulu proje tanıtım toplantısı 16 Ağustos Salı saat 10.00’da belediye yerleşkesinde gençlerin katılımıyla yapıldı. Toplantıda gençler bir hafta süresince yaşadıkları deneyimleri paylaştı.

  Bu haber 2084 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yerel HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı