HABER AKIŞI

Genç MÜSİAD Yunus Furkan Akbal ile yola devam dedi...

 Tarih: 28-09-2021 19:24:00  -   Güncelleme: 29-09-2021 00:18:40
Genç MÜSİAD’ın 25 Eylül Cumartesi günü gerçekleşen 14'üncü Olağan Genel Kuruluaa, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD Kurucu Başkanı Erol Yarar, önceki dönem MÜSİAD ve Genç MÜSİAD Başkanları ile Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafından gelen Genç MÜSİAD’lıların katılımıyla MÜSİAD Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Yeni hedeflerle, yeni projelerle, yenilenmiş bir ekiple yeni hedeflere yelken açacağız

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Genç MÜSİAD’ın sinevizyon gösterimi ile başlayan genel kurul, Genç MÜSİAD Başkanı Yunus Furkan Akbal’ın konuşmasıyla devam etti. Akbal konuşmasında “2019 yılı itibarıyla Genç MÜSİAD olarak dönüşüm ve aksiyon mottosuyla çıktığımız yolda kurulduğu günden bu yana üyelerini ulusal arenadan, global arenaya taşıyan MÜSİAD’a layık olacak biçimde, çalışmalarımızı sürdürdük. Henüz pasaportu olmayan veya pasaportu olup yurt dışına adım atmamış pek çok arkadaşımızla ilk yurt dışı ticari deneyimlerini ve heyecanlarını birlikte yaşadık. Bu global hedefler kapsamında Birçok üyemizi yeni pazarlarla tanıştırdık ve Dünya’nın giderek büyük bir köy halini aldığı şu zamanlarda etkin bir dış diplomasi için şube sayılarının artmasının önemini biliyorduk. Dolayısıyla hedeflediğimiz gibi teşkilatımıza 13 yeni şube ve irtibat noktası kazandırdık. Tabi malumunuz uluslararası alanda etkin diplomasi yalnızca kendi imkânlarınızı kullanarak bir yere kadar gelişebiliyor, bu nedenle uluslararası alanda daha çok ses getirebilmek için yeni partnerler kazandık, mevcut iş birliklerimizi ise kuvvetlendirdik. Ve bu vesileyle Çin’den, Rusya’ya, Azerbaycan’dan, Malezya’ya, Endonezya’dan, Pakistan’a kadar ülkemizi temsil ettik. Bu süreç zarfında 70’den fazla ülkenden 100’lerce katılımcıya dokunma, çalışmalarımızı anlatma ve girişimcilik yolunda daha iyi bir ekosistem için fikirlerimizi aktarma şansı yakaladık.” ifadelerine yer verdi.

MÜSİAD Kurucu Başkanımız Erol Yarar konuşmasında MÜSİAD’ın kuruluş yıllarından bugüne olan serüveninden bahsederek Müslümanlar olarak iktisaden güçlü olmamız gerektiğine değindi. Ardından MÜSİAD 3. Dönem Başkanı Prof. Dr. Ömer Bolat konuşmasında, Genç MÜSİAD’ın kuruluş gayelerinden, gençlikten beklentilerden ve gençliğe olan inançtan bahsetti.  

Ekonomik olarak güçlü olmadığımız hiçbir dönemde başka alanlarda da güçlü olamadık

Toplantımızda konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı, yeni yönetim kuruluna başarılar dileyerek, 'Şimdi önümüzde omuz omuza çalışacağımız 2 yılımız var. Genç MÜSİAD olarak bu 2 yılda birlikte çok güzel işler yapacağımıza, hatta siz gençlerin bizleri zorlayarak daha da azimli hareket etmemizi sağlayacağınıza inancım tamdır.' dedi.

Asmalı, Anadolu topraklarının bin yıldır şehitlerin kanlarıyla yoğrulduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: 'Çünkü vatan; şehit kanlarıyla yoğrulduğu zaman toprak olmaktan çıkar, vatan olur. İşte böyle vatan yaptık bu toprakları ve tarih boyunca kesintisiz bir mücadeleyle vatanımıza sahip çıktık. Tıpkı 15 Temmuz'da olduğu gibi, milletimizle beraber hep birlikte, topyekun sahip çıkmaya da devam ediyoruz. Cumhuriyet tarihimiz boyunca vatanımıza yönelik saldırılar, dolayısıyla verdiğimiz mücadele hiç eksilmedi. Bin yıllık sahibi de olsak bu topraklarda rahat bırakılmayacağımız bize hep hatırlatıldı. Bütün bu bin yıllık sürece dönüp baktığımızda MÜSİAD olarak fark ettiğimiz çok önemli bir konu ortaya çıkıyor; biz ne zaman iktisadi olarak güçlü olduysak o zaman her alanda aziz olduk.'

Asmalı, 'Sizlere gerçekten güveniyoruz. Bunun da ilk adımı olarak, bu dönem ilk kez Genç MÜSİAD yönetiminden MÜSİAD yönetimine doğrudan 2 arkadaşımızı aldık. Yine diğer ilkler olarak; Karz-ı Hasen Başkanı ve MÜSİAD Kadın Başkanı'nı Genç MÜSİAD okulundan mezun olan kardeşlerimizden seçtik. Yönetim kurulumuzun yüzde 20'si 35 yaşın altında. En önemlisi tüzükte değişiklik yaparak bu dönem Genç MÜSİAD'ımız, direkt genel başkana bağlı olarak çalışacak.' ifadelerini kullandı.

"Yolumuza koşarak devam ediyoruz"

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati MÜSİAD’ın evimiz olduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye'nin gelişmişlik açısından 20 yılda çok önemli bir yol kat ettiğini belirterek, "Biz yolumuza devam ediyoruz. Çalışıyoruz, güçlüyüz. 20 yıldır bu ülkede değişmedik bir şey kalmadı. Eviniz, yolunuz, aracınız, bindiğiniz uçak, gittiğiniz havalimanı, hastalandığınızda gittiğiniz özel-kamu hastaneleri, okullar, çocuklarınızı gönderdiğiniz okulların sıralarına kadar her şeyde bir değişim var." ifadelerini kullandı.

Söz konusu değişimlerle 20 yılda Türkiye'nin standartlarının ciddi şekilde yükseldiğini ve bunun devam edeceğini aktaran Nebati, "Yolumuza koşarak devam ediyoruz. Birileri durdurmaya çalışıyor. Birileri aramıza nifak sokmaya çalışıyor. Birileri farklı işlerle uğraşabiliyor ama biz bildiğimiz yoldan, hedef koyduğumuz noktadan asla taviz vermeden yolumuza devam ediyoruz."

"Türkiye'nin gençleri olarak büyüyerek ve paylaşarak beraberce yürüyeceğiz"

Genel Kurulumuza katılımlarıyla bizleri onurlandıran Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Dr. Mehmet Kasapoğlu, çıtayı daha yükseklere taşımak gerektiğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti:"Gençlik bizim en büyük umudumuz. Sadece yarınlarımız değil, bugünlerimiz için de bir umut. Burada Türkiye'nin farklı illerinden gelen gençlerimiz var. Gençlerimizin umutlarını çalmak isteyenlere, onları karamsarlık tablolarıyla boğmak isteyenlere inat, gençler güçlü yarınlara inançla, azimle, üreterek, katkı sağlayarak ve daha büyük hedefleri birlikte düşleyerek yürüyorlar. Sevgili gençler, hiçbir zaman karamsarlığa kapılmayın. Bizim inancımız, kültürümüz, geleneğimiz hiçbir şekilde karamsarlığı kabul etmez. Bilakis hayallerimizi büyütmeyi ve o hayallerin peşinden inançla, azimle ve kardeşçe yürümeyi emreder. O yüzden Türkiye'nin gençleri olarak daha güçlü yarınlara üreterek, büyüyerek ve paylaşarak beraberce yürüyeceğiz." 

Protokol konuşmalarının ardından Furkan Akbal döneminde görev yapan eski yönetim kurulu üyeleri, sektör kurulu başkanları ve şube başkanlarına Sayın Bakanımız, MÜSİAD ve Genç MÜSİAD Başkanımız tarafından plaket takdiminde bulunuldu. Ardından Genç MÜSİAD’ın her daim yanında olan ve desteklerini hiç esirgemeyen Fuzul Grup, İştirak Şehircilik, Özgül Kutu Ambalaj, Naz City Hotel, Destek Patent, Cem Otomotiv ve Sistem Bant temsilcilerine hediye takdiminde bulunuldu.

Genel Kurul Genç MÜSİAD’ın 2020 değerlendirme kriterlerine göre ilk üçe giren şubeleri ödüllendirmekle devam etti. 3. Adana, 2. Konya ve 1. Kahramanmaraş şubelerine Bakanımız tarafından hediye takdimi yapıldı.

Genel Kurulumuz yeni yönetim kurulu üyelerinin tanıtılması ve aile fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

  Bu haber 6809 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı