HABER AKIŞI

Darülaceze ‘sosyal şehir’ kuracak

 Tarih: 23-07-2019 20:14:00  -   Güncelleme: 24-07-2019 02:12:25
Bugüne kadar 30 bini çocuk, 72 bin kişiye ‘şefkat yuvası’ olan Darülaceze, halen 600 kişiye hizmet veriyor. Kurum, önümüzdeki dönemde Arnavutköy’de inşa edeceği Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri ile de bölgenin en büyük tesisini hizmete açmaya hazırlanıyor.

Darülaceze Buluşmaları’nın sekizincisi, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun organizasyonu ve İstanbul Ticaret Odası’nın katkılarıyla, restorasyonu henüz tamamlanan ve bu etkinlik ile faaliyete giren ‘Darülirfan’ salonunda gerçekleşti. Toplantıya İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, Oda Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer, Oda Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Polat, Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İstanbul Başkanı ve İTO Meclis Üyesi Hatice Güner Kal, İTO Genel Sekreter Yardımcısı Av. Nurcan Turan, Esra Albayrak, İTO Meclis Üyeleri ve Darülaceze bağışçıları katıldı.

İSTANBUL’UN PROJESİ

Toplantıda konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kuralay, “İTO ticareti ve kalkınmayı, Darülaceze ise toplumun merhamet duygusunun muhtaçlara ve çocuklara yönelik kısmını oluşturuyor” dedi. Kuralay, şunları söyledi: “İTO olarak, İstanbulluya ve milletimize hizmete yönelik her hayrın yanındayız. Özellikle Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri Projesi beni çok heyecanlandırdı. Arnavutköy’de inşa edilecek yeni proje, bu coğrafyanın en büyük tesisi olacak. Projeye sahip çıkmak vazifemiz. Proje, hepimizin, İstanbul’un projesi.”

72 BİN KİŞİYE ‘YUVA’ OLDU

Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci ise kurumun 1895’te Sultan II. Abdülhamid tarafından kurulduğunu hatırlattı ve bugüne kadar 30 bini çocuk olmak üzere toplam 72 bin kişiye ‘şefkat yuvası’ olduğunu söyledi. Cebeci, “Halen 600’e yakın insanımızı barındıran Darülaceze; din, dil, ırk, cinsiyet ve mezhep farkı gözetmeksizin cami, kilise ve havrasıyla dünyada eşi benzeri olmayan bir hayır kurumu” dedi. 

Cebeci, Darülaceze’nin sadece Türkiye’nin değil insanlığın ortak değeri olduğunu vurgulayarak yeni projeleriyle ilgili olarak da şu bilgiyi verdi: 

“Şimdi de Arnavutköy’de Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri Projesi var. Bu şehir; sevgi, merhamet ve şefkat şehri olarak anılacak.

Proje hazırlık çalışmalarının büyük kısmı tamamlandı. Yerleşkedeki yeşil alan inşaat alanından beş kat daha fazla olacak. Tamamen çevreci olacak. Yatay mimarisiyle, yaşanabilir alanlarıyla, çocuk merkeziyle, kütüphanesiyle, kuş evleriyle örnek bir şehir olacak. Bir şehirde olması gereken tüm ideal koşulların orada olacağına inanıyoruz.”

DARÜLACEZE SAKİNLERİNİN EVLADIYIZ 

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İstanbul Başkanı ve İTO Meclis Üyesi Hatice Güner Kal da konuşmasında kadın girişimcilerin üstlendiği sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgi verdi. Kal, “Her yıl devlet himayesindeki çocuklara yönelik şenlik düzenliyoruz. Şehit ailelerimizle birlikte oluyoruz. Şimdi de Darülaceze sakinleri ile bir arada olmak, onlara evlat olmak için ellerini öpmek için buradayız. Biz, anne babaya ‘öf’ bile denilmemesi gerektiği, ataya, anaya, babaya saygı, sevginin hep ön planda olduğu bir toplumun mensuplarıyız” dedi. 

BENCİLLİK HAYATIMIZI DARALTIYOR

Darülaceze buluşmasına katılan Esra Albayrak da, bencil yaşam kültürünün insan hayatının tüm alanlarına hakim olduğuna dikkat çekti: Albayrak, “Milyarlarca insandan biri olarak ‘bu dünyada olmak ne ifade ediyor’ diye düşünmek Batılı kalıpların dışına çıkmayı gerektiriyor. Bencilce yaşama kültürünün hayatlarımıza hakim olduğu ve bunun hepimizi daralttığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu bunalımdan herkes nasibini alıyor. Bu küresel bir vakıa. Bu da bizi milli değerlerimizi yeniden keşfetmeye yöneltmeli” dedi.

İstanbul Ticaret Odası

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Depremin hemen ardından eksperlerimizle sahaya indik ve ödemelere başladık Depremin hemen ardından eksperlerimizle sahaya indik ve ödemelere başladık Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Elazığ ve Malatya’ya ziyaret gerçekleştire..
Kış aylarında trafik kazası riski 6 kat fazla Kış aylarında trafik kazası riski 6 kat fazla Lider oto bakım ve onarım markası AUTO KING, kış mevsiminde artan kaza oranların..
VERİYE SAHİP ÇIKMANIN VAKTİ GELDİ! VERİYE SAHİP ÇIKMANIN VAKTİ GELDİ! Verinin önemine ve korunmasına yönelik farkındalık yaratmak için Avrupa ve Ameri..
- - "İstanbul Ticaret Odası olarak Elazığ’ın yaralarını sarmak için göreve hazırız" İTO Başkanı Şekib Avdagiç: - "Üzerimize düşen her türlü maddi ve manevi sorumlu..
  Ekonomi HABERLERİ
Z. Altan Elmas: “Ekonomimizdeki düzelme gayrimenkul sektörüne de yansıdı” Z. Altan Elmas: “Ekonomimizdeki düzelme gayrimenkul sektörüne de yansıdı” Türkiye genelinde Ocak ayında 113 bin 615 adet konut satıldı. Bir önceki yılın a..
Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı Yerli Tohum seferberliği başladı Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı Yerli Tohum seferberliği başladı • Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, gelecek nesillerin sürdürülebilir ..
Mobilya ihracatçıları URGE Projesiyle dünyaya açılacak Mobilya ihracatçıları URGE Projesiyle dünyaya açılacak Türkiye’ye 2019 yılında 3.5 milyar dolar döviz kazandıran, 2 milyar doların üzer..
KOBİ’lerin geleceği dijitalde KOBİ’lerin geleceği dijitalde Büyümenin yolu dijitalden geçiyor Alanında uzman ve eğitimli kadrosuyla sektörü..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Ege İhracatçı Birlikleri ihracatın yıldızlarını ödüllendirecek Ege İhracatçı Birlikleri ihracatın yıldızlarını ödüllendirecek Türkiye’ye 2019 yılında 13 milyar 302 milyon dolar döviz kazandıran Ege İhracatç..
GYODER ÇÖZÜM PLATFORMUNUN GÜNDEMİ ‘TURİZM’DE DÖNÜŞÜM’ OLDU GYODER ÇÖZÜM PLATFORMUNUN GÜNDEMİ ‘TURİZM’DE DÖNÜŞÜM’ OLDU TTYD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin: “Turizmde dönüşüm hareketi başlamalı” ..
TÜRKİYE’NİN GENÇLERİ İLERİ ANALİZ ARAŞTIRMALARI SONUÇLANDI TÜRKİYE’NİN GENÇLERİ İLERİ ANALİZ ARAŞTIRMALARI SONUÇLANDI Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP) gençlik için çalışmalarına devam ediyo..
Türk doğal taş sektörü Katar’dan ihracat bağlantılarıyla döndü Türk doğal taş sektörü Katar’dan ihracat bağlantılarıyla döndü En büyük ihraç pazarı Çin’de yaşanan corona virüsü salgını nedeniyle alternatif ..
  Söyleşi HABERLERİ
Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Baklavacı ve Tatlıcılar Derneği (BAKTAD) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim ..
Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Bir işveren, iş gördürdüğü sürekli olarak yanında çalışan elemanı veya geçici, s..
HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK Genel Müdürü Zehra Çelik: “İşyerinin ve iş görenin güvenliğini sağla..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Ticaret Bakanlığı bu yıl da Yapı Fuarı - Turkeybuıld İstanbul Katılımcılarını Destekliyor Ticaret Bakanlığı bu yıl da Yapı Fuarı - Turkeybuıld İstanbul Katılımcılarını Destekliyor İnşaat sektörünün trendlerinin konuşulacağı ve en son yapı teknolojileriyle yapı..
Çin’deki Corona virüs nedeniyle dünya mobilyacıları rotasını İzmir’e çeviriyor! Çin’deki Corona virüs nedeniyle dünya mobilyacıları rotasını İzmir’e çeviriyor! 45 Ülkeden alım heyeti MODEKO’ya geliyor MODEKO 31. Uluslararası İzmir Mobilya ..
Dünyanın En Büyük Mobilya Fuarlarının Boşluğunu Türk İhracatçısı Dolduracak Dünyanın En Büyük Mobilya Fuarlarının Boşluğunu Türk İhracatçısı Dolduracak İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkileye..
BÜYÜK ETKİNLİĞE KAYITLAR BAŞLADI! BÜYÜK ETKİNLİĞE KAYITLAR BAŞLADI! İŞ VE EKONOMİ DÜNYASI ULUDAĞ EKONOMİ ZİRVESİ’NDE BULUŞACAK Bölgenin en önemli i..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Eroğlu Gayrimenkul’ün yeni teknolojiler,kusursuz mimarive konforu prestijle bulu..
 "AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARINDA İLK ÖRNEK KANAL İSTANBUL OLACAK" Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nin açılışında bir konuşma yapa..
Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu)tarafından düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm..
3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe Evleri’nde bir ayda 276 konut satıl..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
Üsküdar Üniversitesinde milli reaktif geliştirildi Üsküdar Üniversitesinde milli reaktif geliştirildi Üsküdar Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve Arel Üniversitesi bili..
Tasarımı ve üretimi yerli olan elektrikli araç DA VİNCİ tanıtıldı Tasarımı ve üretimi yerli olan elektrikli araç DA VİNCİ tanıtıldı Tasarımı ve üretimi tamamen yerli olan ve Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektör..
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank BÜDOTEK’i ziyaret etti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank BÜDOTEK’i ziyaret etti Boğaziçi Üniversitesi’nin Dudullu Organize Sanayi Bölgesi ortaklığı ile kurduğu ..
SİBER GÜVENLİKTE GÖZ ARDI EDİLEN 10 BOŞLUK SİBER GÜVENLİKTE GÖZ ARDI EDİLEN 10 BOŞLUK Siber saldırıların sayısı arttıkça şirketler, en değerli varlıkları olan veriler..
  Spor HABERLERİ
Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı AB Şehir Eşleştirme Hibe Programı çerçevesinde Bayrampaşa Belediyesi’nin başarıy..
PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT Spor’da gerçekleşen Olağan Genel Kurul sonucunda başkanlığa PTT AŞ Genel Müd..
TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve Türk Uçurtma takımı kaptanı Mehmet Naci..
Anne-Çocuk Basketbol Turnuvası Heyecana Sahne Oldu Anne-Çocuk Basketbol Turnuvası Heyecana Sahne Oldu Gaziosmanpaşa’da düzenlenen Anne-Çocuk Basketbol Turnuvası renkli görüntüler olu..
  Şirket Haberleri HABERLERİ
Kilim Mobilya 2020 yatırım planlarını anlattı Kilim Mobilya 2020 yatırım planlarını anlattı  Yurt dışında hedef; 25 milyon dolar Türkiye’de sahip olduğu 4 fabrika ve 171 ..
İstanbul Havalimanı’nda Üst Düzey Atama İstanbul Havalimanı’nda Üst Düzey Atama Benzersiz mimarisi, güçlü alt yapısı, üstün teknolojisi ve sunduğu üst düzey yol..
Limak “Daha İyi Bir Dünya İçin Söylemden Eyleme” Geçiyor! Limak “Daha İyi Bir Dünya İçin Söylemden Eyleme” Geçiyor! Çevre ve toplumsal sorumluluk bilinciyle, faaliyet gösterdiği tüm alanlarda pozi..
KVKK UYUMLULUĞU İÇİN GEREKLİ 10 İDARİ TEDBİR KVKK UYUMLULUĞU İÇİN GEREKLİ 10 İDARİ TEDBİR KVKK kapsamında kişisel verilerin hukuka aykırı şekilde işlenmesi ve erişilmesi ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı