HABER AKIŞI

Darülaceze ‘sosyal şehir’ kuracak

 Tarih: 23-07-2019 20:14:00  -   Güncelleme: 24-07-2019 02:12:25
Bugüne kadar 30 bini çocuk, 72 bin kişiye ‘şefkat yuvası’ olan Darülaceze, halen 600 kişiye hizmet veriyor. Kurum, önümüzdeki dönemde Arnavutköy’de inşa edeceği Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri ile de bölgenin en büyük tesisini hizmete açmaya hazırlanıyor.

Darülaceze Buluşmaları’nın sekizincisi, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun organizasyonu ve İstanbul Ticaret Odası’nın katkılarıyla, restorasyonu henüz tamamlanan ve bu etkinlik ile faaliyete giren ‘Darülirfan’ salonunda gerçekleşti. Toplantıya İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, Oda Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer, Oda Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Polat, Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İstanbul Başkanı ve İTO Meclis Üyesi Hatice Güner Kal, İTO Genel Sekreter Yardımcısı Av. Nurcan Turan, Esra Albayrak, İTO Meclis Üyeleri ve Darülaceze bağışçıları katıldı.

İSTANBUL’UN PROJESİ

Toplantıda konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kuralay, “İTO ticareti ve kalkınmayı, Darülaceze ise toplumun merhamet duygusunun muhtaçlara ve çocuklara yönelik kısmını oluşturuyor” dedi. Kuralay, şunları söyledi: “İTO olarak, İstanbulluya ve milletimize hizmete yönelik her hayrın yanındayız. Özellikle Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri Projesi beni çok heyecanlandırdı. Arnavutköy’de inşa edilecek yeni proje, bu coğrafyanın en büyük tesisi olacak. Projeye sahip çıkmak vazifemiz. Proje, hepimizin, İstanbul’un projesi.”

72 BİN KİŞİYE ‘YUVA’ OLDU

Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci ise kurumun 1895’te Sultan II. Abdülhamid tarafından kurulduğunu hatırlattı ve bugüne kadar 30 bini çocuk olmak üzere toplam 72 bin kişiye ‘şefkat yuvası’ olduğunu söyledi. Cebeci, “Halen 600’e yakın insanımızı barındıran Darülaceze; din, dil, ırk, cinsiyet ve mezhep farkı gözetmeksizin cami, kilise ve havrasıyla dünyada eşi benzeri olmayan bir hayır kurumu” dedi. 

Cebeci, Darülaceze’nin sadece Türkiye’nin değil insanlığın ortak değeri olduğunu vurgulayarak yeni projeleriyle ilgili olarak da şu bilgiyi verdi: 

“Şimdi de Arnavutköy’de Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri Projesi var. Bu şehir; sevgi, merhamet ve şefkat şehri olarak anılacak.

Proje hazırlık çalışmalarının büyük kısmı tamamlandı. Yerleşkedeki yeşil alan inşaat alanından beş kat daha fazla olacak. Tamamen çevreci olacak. Yatay mimarisiyle, yaşanabilir alanlarıyla, çocuk merkeziyle, kütüphanesiyle, kuş evleriyle örnek bir şehir olacak. Bir şehirde olması gereken tüm ideal koşulların orada olacağına inanıyoruz.”

DARÜLACEZE SAKİNLERİNİN EVLADIYIZ 

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İstanbul Başkanı ve İTO Meclis Üyesi Hatice Güner Kal da konuşmasında kadın girişimcilerin üstlendiği sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgi verdi. Kal, “Her yıl devlet himayesindeki çocuklara yönelik şenlik düzenliyoruz. Şehit ailelerimizle birlikte oluyoruz. Şimdi de Darülaceze sakinleri ile bir arada olmak, onlara evlat olmak için ellerini öpmek için buradayız. Biz, anne babaya ‘öf’ bile denilmemesi gerektiği, ataya, anaya, babaya saygı, sevginin hep ön planda olduğu bir toplumun mensuplarıyız” dedi. 

BENCİLLİK HAYATIMIZI DARALTIYOR

Darülaceze buluşmasına katılan Esra Albayrak da, bencil yaşam kültürünün insan hayatının tüm alanlarına hakim olduğuna dikkat çekti: Albayrak, “Milyarlarca insandan biri olarak ‘bu dünyada olmak ne ifade ediyor’ diye düşünmek Batılı kalıpların dışına çıkmayı gerektiriyor. Bencilce yaşama kültürünün hayatlarımıza hakim olduğu ve bunun hepimizi daralttığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu bunalımdan herkes nasibini alıyor. Bu küresel bir vakıa. Bu da bizi milli değerlerimizi yeniden keşfetmeye yöneltmeli” dedi.

İstanbul Ticaret Odası

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE Yeni eğitim ve öğretim yılı ile birlikte ailelere ve öğrencilere tavsiyelerde bu..
Veri sorumluları için kayıt süresi uzatıldı Veri sorumluları için kayıt süresi uzatıldı Kişisel Verileri Koruma Kurumu, veri sorumluları için son kayıt tarihini uzattı...
Ünsal Hukuk Bürosu Etik ve İtibar Derneği’ne Katıldı Ünsal Hukuk Bürosu Etik ve İtibar Derneği’ne Katıldı Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarının yer aldığı Etik ve İtibar Derneği üyeleri ..
İmamoğlu’ndan, “Vira Bismillah” diyen balıkçılara gece ziyareti İmamoğlu’ndan, “Vira Bismillah” diyen balıkçılara gece ziyareti Mezatı yönetti, denizleri ve balıkları koruma uyarısı yaptı
  Ekonomi HABERLERİ
Kuveyt Türk’e Brandon Hall’den mükemmeliyet ödülü Kuveyt Türk’e Brandon Hall’den mükemmeliyet ödülü Kuveyt Türk, uluslararası danışmanlık şirketi Brandon Hall tarafından düzenlenen..
Kuveyt Türk konut-araç alacaklara sağlam destek Kuveyt Türk konut-araç alacaklara sağlam destek Türkiye’nin öncü katılım bankası Kuveyt Türk, konut finansmanında kâr oranını 1,..
İstanbul’un en ucuz ve en pahalı ilçeleri belli oldu İstanbul’un en ucuz ve en pahalı ilçeleri belli oldu Konutta en ucuz ve en pahalı ilçeler belli oldu. Gayrimenkul veri analizi platfo..
TCMB’nin Faiz İndirimi Kararı Ekonomiye Olumlu Yansıyacak TCMB’nin Faiz İndirimi Kararı Ekonomiye Olumlu Yansıyacak Faiz indirimi, Türkiye’yi 11. Kalkınma Planı hedeflerine ulaştıracak
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Sudan’daki sel felaketi sonrası Türk STK’larından anlamlı proje: Sudan’daki sel felaketi sonrası Türk STK’larından anlamlı proje: Sudan’ın yaraları Türk Köyleri’nde sarılacak İslam Dünyası Sivil Toplum Kurul..
MÜSİAD Kadın’dan Diyarbakır Annelerine Destek MÜSİAD Kadın’dan Diyarbakır Annelerine Destek MÜSİAD Kadın, çocuklarının terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıy..
Ahilikle Gelenek Geleceğe Taşınıyor Ahilikle Gelenek Geleceğe Taşınıyor Esenler'de Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. İlç..
Çobanbey saldırısı sonrası Türk Kızılay’dan kınama mesajı: Çobanbey saldırısı sonrası Türk Kızılay’dan kınama mesajı: İnsani yardım çalışanlarına dönük saldırılar son bulsun... Türk Kızılay Genel B..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Türk zeytinyağı ihracatçıları İngiltere pazarına maya çaldı Türk zeytinyağı ihracatçıları İngiltere pazarına maya çaldı Türk zeytinyağı ihracatçıları, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması sonra..
Aydınlatma Sektörü İç Pazarda, Kamu Yatırımları İle Büyümeyi Hedefliyor Aydınlatma Sektörü İç Pazarda, Kamu Yatırımları İle Büyümeyi Hedefliyor Kamu ve Aydınlatma Sektörü, enerji verimliliği konusundaki fırsatları ve beklent..
Gıda sektörü CNR’da rekora koştu Gıda sektörü CNR’da rekora koştu 4 günde 3 milyar doların üzerinde iş hacmine ulaşıldı..... 109’u yabancı 2.00..
Japonya’da Türkiye Rüzgârı Japonya’da Türkiye Rüzgârı MEHTER GÖSTERİSİNE YOĞUN İLGİ Japonya'da gerçekleştirilen Türkiye Festivali, To..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Kentsel dönüşümle yılda 500 milyon $ tasarruf sağlayacak Kentsel dönüşümle yılda 500 milyon $ tasarruf sağlayacak Kentsel Dönüşüm Planı’nın ülkemiz ekonomisine de ciddi katkı sunacağını söyleyen..
Türkiye İMSAD’dan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Açıklaması: Türkiye İMSAD’dan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Açıklaması: Türkiye İMSAD, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kamuoyu ile paylaştığı ..
İZODER’den ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ Açıklaması: İZODER’den ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ Açıklaması: İZODER Başkanı Levent Pelesen: “Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nın uygulanmasıyla ..
2019’un ilk yarısında yabancıya konut satışı 20 bine ulaştı 2019’un ilk yarısında yabancıya konut satışı 20 bine ulaştı Konut satışlarında yaşanan daralmada ipotekli konut satışlarındaki düşüş etkili ..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
Eminevim’e İstihdam ve Ekonomiye Katkı Ödülü Eminevim’e İstihdam ve Ekonomiye Katkı Ödülü Faizsiz Elbirliği Sistemi’ni Türkiye’de kuran ve başarıyla uygulayan Eminevim, s..
SAP Genç Profesyoneller Programı Gaziantep’te SAP Genç Profesyoneller Programı Gaziantep’te Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, gençlerin 21. yüzyılın g..
Kişisel veri güvenliği kişinin kendisi ile başlar Kişisel veri güvenliği kişinin kendisi ile başlar İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB) ev sahipliğinde Kişisel Verilerin Korunması..
BİLİNÇLİ ÜRETİM, PATATESTE DE YÜKSEK VERİM SAĞLADI BİLİNÇLİ ÜRETİM, PATATESTE DE YÜKSEK VERİM SAĞLADI 30 noktada model arazi kuran GÜBRETAŞ’ın Hasat Günleri sürüyor
  Spor HABERLERİ
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
FATİH KELEŞ İBBSK’NIN YENİ BAŞKANI OLDU FATİH KELEŞ İBBSK’NIN YENİ BAŞKANI OLDU İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün yeni başkanı düzenlenen Olağanüst..
Milli sporcularımız Boccia Avrupa Bölge Şampiyonası’na hazır Milli sporcularımız Boccia Avrupa Bölge Şampiyonası’na hazır Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi Petkim’in resmi sponsorluğunu ..
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı