HABER AKIŞI

Başkan Kopuz yerel zincirler buluşuyor 2019 toplantısına katıldı

 Tarih: 19-04-2019 10:35:51
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İSTİB Başkanı Ali Kopuz, Yerel Zincirler Buluşuyor 2019 Toplantısına katıldı. Toplantıya İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Beşir Kılıç ve Meclis Üyesi İhsan Korkmaz ve İlhan Şimşek de katıldı.

Yerel Zincirler Buluşuyor 2019 toplantısında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, hayatın hızla dijitale doğru evrildiğini belirterek, “Ürün incelemesi, ürün kıyaslaması, ne, nerede, nasıl sorgusu, marka deneyimi, tecrübe paylaşımı, hepsi internette. Bu nedenle, perakende sektörü, 2019’u dijital hamle yılı olarak kullanmalı. Gündemimizde; Kullanıcı dostu dijital mecra tasarımları, Mobil uyumluluk, On-line iş yapma stratejileri, Dijital görünürlük olmalı. Sektörümüzün geleceği parlak. Zira Türkiye, çok hızlı biçimde şehirleşiyor” dedi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında zor bir senenin geride kaldığına işaret ederek, döviz Kurları, faizler ve enflasyondaki yükselişin, ekonomiyi gözle görülür şekilde yavaşlattığını hatırlattı. Hem reel sektör, hem de hanehalkı güven endekslerindeki gerilemenin sonucu, tüketim ve yatırım harcamalarının kısıldığını ve perakende ticaret hacminin son 7 aydır devamlı azaldığını bildirdi.

Geçen yıl son çeyrekte, reel olarak, yüzde 2, bu senenin ilk 2 ayındaysa yüzde 6 gerileme yaşandığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Hükümetin de geçenlerde ifade ettiği gibi, son 2 çeyrektir ekonomide bir resesyon, yani durgunluk dönemindeyiz. Bu sıkıntılı süreci aşmak için, TOBB olarak, hem sizlerle, hem de hükümetimizle devamlı istişare içinde olduk. Burada, sizlerin görüşlerine özellikle önem verdik

Zira perakende demek, iç tüketim demek. Ekonominin yüzde 60’ı demek. Sektörümüz, ekonominin hem lokomotifi, hem de öncü göstergesi” diye konuştu.

Piyasadaki gidişatı, en iyi bu sektör, yani sizler bilir, vatandaşın nabzını en iyi perakendecilerin tuttuğunu söyleyen TOBB Başkanı şunları söyledi: “Biz de, sizlerin sıkıntılarını, görüş ve önerilerini, kamu idaresine aktarıyor, birlikte çözüm arıyoruz. Bizler için en önemli konuların başında istihdam geliyordu. Zira istihdamda lider sektörüz. En çok kayıtlı istihdamı sizler sağlıyorsunuz. İşte bu kapsamda, Hükümetimizle istişare ederek ve birlikte çalışarak, önemli adımlar atılmasını sağladık

Kısa Çalışma Ödeneğinde mevzuat değişti, işler hale geldi. Bu şu demek; işler yavaşlasa bile istihdamı koruyabiliriz. 3 ay boyunca maaşlar İşsizlik Fonu’ndan ödeniyor. Şu ana kadar 800 civarında firma, 72 bin çalışan için bundan yararlandı. İşverene Asgari Ücret Desteği geçen sene Ekim’de sona ermişti

Talebimiz üzerine yeniden başlatıldı, miktarı da 100 lira’dan, 150 lira’ya yükseltildi. Daha sonra sayın Cumhurbaşkanımız, yeni bir istihdam kampanyası yapmamızı istedi. Biz de 25 Şubat’ta “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla, İstihdam Seferberliği 2019’u başlattık. Sonrasında yine hükümetimizle bir araya geldik.

İstihdamı ödüllendiren tarihi destekler çıkmasını sağladık. 30 Nisan’a kadar yapılacak her yeni istihdamda, maaş-vergi-prim, 3 ay devlet karşılıyor. Sonrasında da, en az 9 ay vergi ve prim ödemiyoruz. Yani, sağlayacağınız her 1 ilave istihdam için, size yılda yaklaşık 20 bin lira destek geldi. Bunlarla ilgili detay bilgilere, TOBB web sayfasından, veya Odalarımızdan ulaşabilirsiniz.”

Bir diğer önemli sıkıntının da, iş mahkemelerinde yaşandığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Davalar hem uzun sürüyor, hem de işverenler hep haksız çıkıyordu. Bizim çabalarımız sonucu, 2018'de işçi-işveren uyuşmazlıklarında, arabuluculuk zorunlu kılınmıştı. Sonrasında 2019’da ticari uyuşmazlıklarda da arabuluculuk zorunlu hale getirildi.Eskiden bir dava 2-3 yıl sürebiliyordu. Arabuluculukla, çoğunlukla 1 haftada, ama en fazla 2 ayda çözüm sağlanabiliyor. Arabuluculuk aynı zamanda bir kazan-kazan yöntemi.  Taraflar helalleşerek ayrılıyor. Böylece arabuluculuk toplumsal barışa da katkı sağlıyor. Sonuçlara baktığımızda, İş-işveren arasındaki anlaşmazlıklarda, 350 bin dosyanın yüzde 70’inde, taraflar, zorunlu arabuluculuk sayesinde anlaştı. İşte biz de TOBB olarak, hem arabuluculuk hem de tahkimin, ülkemiz genelinde ve iş dünyamızda yaygınlaşmasına gayret ediyoruz. Bu kapsamda, önce kendi bünyemizde TOBB tahkimini kurduk. 81 İl’deki Odalarımızda da, Tahkim ve Arabuluculuk Merkezleri açmaya başladık. Bütün işverenlere, önce bunları kullanıp, sorunlarını çözmeye çalışın diyoruz” ifadesini kullandı.

Öte yandan sektörde, haksız rekabete yol açan uygulamaların da mevcut olduğunu bildiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, indirim mağazaları ve “private label” markalı ürünlerin, hem KOBİ’lerin büyümesini, hem de markalaşmasını engellediğini anlattı. Hisarcıklıoğlu, “Bu durum sektörün kendi içinde de rekabetini bozuyor. Bir taraftan markalaş diyoruz. Ama markalaşanın da paçasında tutuyoruz. Eğer bu işin önü alınmazsa, milli bir sanayimiz kalmaz. Sanayicimiz ve üreticimiz de taşeronlaşır. O halde bunları da denetim altına almak lazım. Perakende kanunu’nun, bunu kapsayacak şekilde, revize edilmesi için de uğraşıyoruz. Kamudan talep ederken, çuvaldızı da kendimize batıracaz

Teknolojiye ayak uyduramayan geri kalır. Gelecek e-ticarette. Dünyada perakende sektöründe yıllık büyüme yüzde 3-4. Ama küresel e-ticaret satışları yüzde 16 büyüyor. Dünyadaki bu trendi yakalayanlar için büyük fırsatlar var. Dünyanın 17. büyük ekonomisiyiz. Ama e-ticaret’te 49.yuz.E-ticaretin payı bizdeki henüz sadece yüzde 3’lerde. Ama Türkiye'de 70 milyon kişiye mobilden ulaşabiliyorsunuz. Bu işe en hızlı sizler adapte olabilirsiniz. Bunun için girişimci ve cesur olmak lazım.

İşte siz yerel zincirler, bu 2 özelliği de sahipsiniz. e-ticaret satışlarının 2018'de 50 milyar TL'ye ulaştığı tahmin ediliyor. Son 5 senede Türkiye’de e-ticaret hacmi yılda ortalama yüzde 30 büyüdü. Aramızda kimin cirosu bu hızla artıyor? Her 4 kişiden 1’i internet üzerinden alışveriş yaptı. Ve bu oran artmaya devam ediyor. Perakende ticaretin son 2 ay yüzde 6 düştüğünü söylemiştim. Ama aynı dönemde, internet üzerinden satışlar yüzde 23 büyüdü. Dolayısıyla, interneti daha etkin kullanmaya mecburuz” dedi.

Araştırmaların, tüketicilerin %81’inin, satın almadan önce, internette ürünle ilgili araştırma yaptığını gösterdiğini belirten Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Tüketiciler, artık yalnızca birkaç sayfayı tıklayarak, ürün fiyatının fazla olup olmadığını görüyor ve daha uygun alternatifler keşfedebiliyor. Dünyadaki bir diğer trend de, perakendeciler sosyal medya reklamlarına odaklanıyor. Şirketler, hedeflenmiş reklamlarla, demografi, ilgi alanları ve davranışları baz alarak, spesifik kitlelere hitap edebiliyor. Facebook’un 6 milyon; Instagram’ınsa 2 milyon reklam vereni bulunuyor. Sosyal medyada reklam harcamaları yükselişte. Yıllık bazda yüzde 20’nin üzerinde bir büyüme söz konusu.

Mesela, 2018 yılında İngiltere’deki toplam dijital reklam harcamalarının dörtte biri, sosyal medya platformlarına yönlendirildi. Önde gelen perakendeciler, daha çok müşteriye erişmek için, sosyal medyanın gücünü kullanıyor. Özetle hayat hızla, dijitale doğru everiliyor Tüketici, dijitalde. Tüketici, alışverişini de dijitale taşıyor. Ürün incelemesi, ürün kıyaslaması, ne, nerede, nasıl sorgusu, marka deneyimi,  tecrübe paylaşımı, hepsi internette. Bu nedenle, perakende sektörü, 2019’u dijital hamle yılı olarak kullanmalı.

Gündemimizde; Kullanıcı dostu dijital mecra tasarımları, Mobil uyumluluk, On-line iş yapma stratejileri, Dijital görünürlük olmalı. Sektörümüzün geleceği parlak. Zira Türkiye, çok hızlı biçimde şehirleşiyor. 1950’de nüfusun sadece yüzde 25’i şehirlerdeydi. Şimdi bu oran yüzde 80’i geçti ve artmaya devam ediyor. Almanya’da 100 sene alan bir süreç, bizde neredeyse 1 nesilde gerçekleşti. Öte yandan, daha mobil hale de geldik. Motorlu taşıt sayısı, daha 34 sene önce, 1985’de  ancak 1 milyondu. 99’da 4 milyona, 2009’da 7 milyona ulaştı 2019’da 12 milyonun üzerine çıktı.

Karşımızda daha şehirli, daha mobil, daha hızlı ve kolay tüketim yapmak isteyen, büyük bir nüfus var. Onlara en çabuk ulaşacak sektör de biziz. O yüzden sektörümüzü sahip çıkalım. Firmalarımıza sahip çıkalım, koruyalım. Ve bir de, şirketlerde kadınlara, özellikle de yönetim düzeyinde daha çok yer verin. Zira tüketim kararlarında, en çok kadınların sözü geçiyor, onların tercihleri belirleyici oluyor. Dolayısıyla kadınların bakış açılarını bilmeniz lazım Ayrıca kadınlar iş hayatında titiz çalışıyorlar. Önsezileri kuvvetli. Liderlik vasıfları da üstün. Önümüzde 4 yıla yakın, seçimsiz bir dönem var.

Bu dönemde ekonomiye odaklamalıyız Eksik bıraktığımız yapısal sorunları çözmeliyiz. Ekonomideki ve özellikle de turizm sektöründeki toparlanmanın devam etmesiyle, perakende başta olmak üzere, diğer sektörlere yönelik talebin artmasını bekliyoruz. Ayrıca İstanbul yeni havalimanı da, buradaki perakende sektörüne olumlu yansıyacak. Ortadoğu’dan, Afrika’dan, Uzakdoğu’dan yüksek alım gücüne sahip turist girişinin artması, perakende sektörümüz için itici güç olacak. Biz de TOBB olarak, her zaman, sektörümüzün yanında olacak, sizlerin önemini Ankara’da anlatmayı sürdüreceğiz. Zira sizleri ve sektörümüzü güçlendirecek her adım, ekonominin tamamına olumlu yansır. Kamu ve özel sektör el birliği içinde çalışarak, sektörümüzü geliştirmeye devam edeceğiz.”

İstabul Ticaret Borsası

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Logo, Turquality® destek programına dahil edilen ilk yazılım şirketi oldu Logo, Turquality® destek programına dahil edilen ilk yazılım şirketi oldu Türkiye’nin en değerli bilişim markası Logo Yazılım, küresel Türk markaları oluş..
UEFA Süper Kupa Finali’ne NISSAN Damgası UEFA Süper Kupa Finali’ne NISSAN Damgası Liverpool ve Chelsea arasında İstanbul’da oynanan UEFA Süper Kupa Finali’nin res..
Kamuoyu bilgilendirme Kamuoyu bilgilendirme Son günlerde, bazı haber siteleri ve sosyal medyada yer alan, "Bayrampaşa Hali’n..
Konutların yarısında DASK  bulunmuyor Konutların yarısında DASK bulunmuyor Generali Sigorta Direkt Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ker..
  Ekonomi HABERLERİ
Türkiye’nin en büyük 2. mobilya ihracatçısından istihdama katkı Türkiye’nin en büyük 2. mobilya ihracatçısından istihdama katkı Türkiye genelinde 170, yurt dışında ise 31 mağazası bulunan Kilim Mobilya, yurt..
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz OECD tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye iş-yaşam dengesinde Avrupa'dak..
ABD'ye ihracatın püf noktaları ABD'ye ihracatın püf noktaları TABA-AmCham, Türk iş dünyasına ABD'de yatırım yapmanın inceliklerini, hazırladığ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Kızılay 4 kıta ve 51 ülkede kurban kesimlerini tamamladı Kızılay 4 kıta ve 51 ülkede kurban kesimlerini tamamladı İhtiyaç sahiplerinin sofrasına kurban bereketini ulaştırmak için 12 yıldır vekâl..
Büyükşehir ve AFAD’dan kurtarma tatbikatı Büyükşehir ve AFAD’dan kurtarma tatbikatı Muğla Büyükşehir Belediyesi ve altı farklı kurumun katıldığı kaza ve yangın tatb..
Buğday Derneği, Küçükçekmece organik pazardan çekildi Buğday Derneği, Küçükçekmece organik pazardan çekildi 2014 yılında, Küçükçekmece Belediyesi ve Arenapark AVM işbirliğiyle kurulan, Buğ..
İZODER: “Korkmak yerine güvenli binalarla depreme hazırlıklı olmalıyız” İZODER: “Korkmak yerine güvenli binalarla depreme hazırlıklı olmalıyız” Yatılım sektörünün çatı örgütü İZODER, 8 Ağustos’ta Ege Bölgesi’nde yaşanan depr..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor 27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. Uluslararası Gıda Ürü..
Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Avrupa’da futboldan sonra en fazla lisanslı sporcuya sahip branş olan triatlon, ..
Türkiye’de ilk kez anne ve anne adayları, Üsküdar’da emzirme şenliğinde buluştu Türkiye’de ilk kez anne ve anne adayları, Üsküdar’da emzirme şenliğinde buluştu Üsküdar Belediyesi, Emzirme Haftası dolayısıyla, Sağlık Bakanlığı ve TEMAS Emzir..
Endüstriyel reklamcılar, Eylül ayında İstanbul’da bir araya geliyor Endüstriyel reklamcılar, Eylül ayında İstanbul’da bir araya geliyor Endüstriyel reklam dünyası, Eylül ayında gerçekleşecek olan 21. Uluslararası SIG..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘17 Ağustos 1999 Marmara Dep..
98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 17 Ağustos'un 20'nci yıl dönümünde, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu..
Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal Mahallesi sakinleri, bölgede başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarıy..
Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa, orta..
  Projeler HABERLERİ
Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyazıt Meydanı’nın yıllardır ihmal edildiğini belir..
 “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir” “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir” Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şena..
Kobi’lerin sadece yüzde %49’u yıkıcı afetlere hazır Kobi’lerin sadece yüzde %49’u yıkıcı afetlere hazır KOBİ’lerde Afet Direnci Araştırması’nın sonuçları yayınlandı. Afetlere karşı far..
 Akılcı borçlanma ve finansal kaldıraç etkisi Akılcı borçlanma ve finansal kaldıraç etkisi Proje finansmanı için akılcı borçlanma tüm faktörlerin bir arada düşünüldüğü ve ..
  Spor HABERLERİ
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) efsanevi basketbol takımı Sigortam.net İTÜ Ba..
Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro KPMG Football Benchmark ekibinin analizine göre; bu hafta sonu başlayacak İngilt..
‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar ‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar Zeytinburnu ilçesinde ikamet eden engelli çocuklar ve yetişkinler Zeytinburnu Be..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı