HABER AKIŞI

Bakan Varank, Amasya'da kauçuk bentli hidroelektrik tesisinin açılışını yaptı

 Tarih: 19-03-2019 09:34:19
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yeşilırmak Kauçuk Bendi’nin resmi açılışını yaptı. Bu projenin Amasya’nın 20 yıllık hayali olduğunu belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “20 milyon liraya mal olan bu proje sayesinde Yeşilırmak’ı Kauçuk Bent ile şişirdik.

Böylece belli dönemlerde debisinin düşmesinin önüne geçtik. Bu da nehrin sandallarla gezilmesine, dört mevsim turist çekilmesine ve yaz aylarında kokunun önlenmesine de katkı sağlıyor. Şişirilen Yeşilırmak’ın üzerine bir Hidroelektrik tesisi kurduk.” dedi.

Bakan Varank, yerel seçimler öncesinde Diyarbakır, Çanakkale, Adana, Kahramanmaraş, Kocaeli, Bolu, Elazığ, Kars, Aydın, Eskişehir, Van, Ağrı, Nevşehir,  Aksaray, Muş, Bitlis, Siirt ve Batman’ın ardından Amasya’da çeşitli programlara katıldı. Yeşilırmak Kauçuk Bendi’nin açılışını yapan Varank, törende yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

 

ŞEHZADELER ŞEHRİ: İlimizin 20 yıllık hayalini gerçekleştirdiğimiz bu projenin açılışı vesilesiyle sizlerle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Amasya, bağrında şehzadeler gezdiren bir şehir. Amasya, Osmanlı Devletini ikinci defa kuran Çelebi Sultan Mehmed’in şehri. Amasya, İstiklal Harbindeki mücadelemizin kritik duraklardan birisi. Biz istedik ki; Amasya yılın tamamında turistler için bir çekim merkezi haline gelsin, ilimizin ekonomisi de bu sayede daha güçlensin, rekabet avantajı kazansın. Kalkınma ajansımız, belediyemiz ve il özel idaremiz elini taşın altına koydu. İşte bu sayede Yeşilırmak Kauçuk Bendi, Rekreasyon Alanlarının Oluşturulması ve Yenilenebilir Enerji Eksenli Gelişim Projesini başlattık.

 

DÖRT MEVSİM TURİST ÇEKECEK: 20 milyon liraya mal olan bu projeye, bakanlık olarak kalkınma ajansımız kanalıyla 7 milyon lira katkıda bulunduk. Bu proje sayesinde Yeşilırmak’ı Kauçuk Bent ile şişirdik. Böylece belli dönemlerde debisinin düşmesinin önüne geçtik. Bu da nehrin sandallarla gezilmesine, dört mevsim turist çekilmesine ve yaz aylarında kokunun önlenmesine de katkı sağlıyor. Şişirilen Yeşilırmak’ın üzerine bir Hidroelektrik tesisi kurduk; yani temiz enerjiden en iyi şekilde faydalanmayı amaçladık. Bu santral saatte 200 kilowatt ve yılda 1 milyon 728 bin kilowatt üretim kapasitesine sahip. Kasım ayı itibariyle elektrik üretilmeye başlandı. Yine Yeşilırmak’ın iki yakasında rekreasyon alanları oluşturup, Amasya’nın yaşam kalitesini artırdık.

 

GELİRİ 14 KAT ARTTI: Resmi açılışını yaptığımız bu alan gibi pek çok yatırımı 17 yılda Amasya’ya kazandırdık. İstedik ki ilimiz güçlensin, ilimiz büyüsün, tüm vatandaşlarımızın refahı artsın. Amasya iktidarımız boyunca 12 milyar liralık kamu yatırımından faydalandı. Özel sektörün de yatırımlarını teşvik ettik.  Bunun için 2 milyar liralık sabit yatırım teşviği verdik, 7 binin üzerinde vatandaşımıza iş imkânı sağladık. Amasya’da 3 OSB’de 5 bin kişi istihdam ediliyor. Bu OSB’lere bakanlık olarak 75 milyon lira kredi aktardık. Şehirdeki sanayi sitelerinin sayısını 5’ten 7’ye çıkardık; 2 bin 500 kişiye çalışma imkanı sağladık. Amasya, 16 yılda milli gelirini 14 kat artırdı. Devletimizin destekleri sizlerin üretim azmiyle birleşti.

 

YOZGAT MODELİ: Hayırlı birkaç müjdeyi daha buradan ilan etmek istiyorum. Merzifon OSB’nin tevsii projesinin 42 hektarlık altyapı yapım işi ihalesini 9 Nisan’da yapıyoruz. Projenin tamamlanmasıyla ilimizde bin kişiye daha istihdam imkânı sağlanacak. Ajansımız turizmin daha da gelişmesi için 7 farklı projeye 4,5 milyon lira destek verecek. Sofular Mahallesi'ni kültür turizmine, Boraboy Gölü'nü de doğa turizmine kazandırmayı hedefliyoruz. Biliyorsunuz tarımsal yatırımlarda karşılaşılan en önemli sorunlardan biri arazilerin bölünmüş olması. Sorunu çözmek için Yozgat’ta uygulanan modeli, kalkınma ajansımız aracılığıyla Amasya’da da uygulamak için çalışıyoruz.

 

T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

  Bu haber 504 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Bilişim-Teknoloji-Proje HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı