HABER AKIŞI

Aydın Köksal onuruna “bilim ödülü”

 Tarih: 06-12-2018 20:51:14
Türkiye Bilişim Derneği (TBD), derneğin kurucu başkanı ve ‘bilişim’ kelimesinin isim babası Prof. Dr. Aydın Köksal’ın onuruna ‘bilim ödülü’ verdi.

TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, ömrünü bilime ve Türkçeye adayan Prof. Dr. Aydın Köksal’ın dilimize, 2 bin 500 bilimsel sözcüğü kazandırdığını belirterek, “Dilimiz bizim hazinemiz, Aydın Köksal ise bu hazineye önemli katkılar sağlamış bir değerimiz” dedi.

Türkiye bilişimine yön veren TBD, gerçekleştirdiği “35’inci Ulusal Bilişim Kurultayı”nda, ‘Prof. Dr. Aydın Köksal Ödülleri’ yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. Ödüller; “Bilgisayar Mühendisliği Bilim Ödülü”, “Özgün Yerli Yazılım Ödülü” ve “Yazılım Dışsatım Ödülü” olmak üzere 3 kategoride verildi.

Özgün Yerli Yazılım Ödülü’nü ATAR (Automated Threat Analysis and Response), Bilgisayar Mühendisliği Bilim Ödülü’nü Prof. Dr. Albert Levi, Yazılım Dışsatım Ödülü’nü (Kriminal Laboratuvar Yönetim Sistemi) Verisis A.Ş. Genel Müdürü Aydın Kolat aldı.

“AYDIN KÖKSAL’I KENDİMİZE ÖRNEK EDİNMELİYİZ”

Prof. Dr. Aydın Köksal, bilgisayar, bilgi işlem, bilişim, yazılım, çevrimiçi, yazıcı, bellek, donanım, iletişim, komut, bellek konumu, işletim gibi 2 bin 500’den fazla bilimsel sözcüğü Türkçeye kazandıran bir isim.

‘Prof. Dr. Aydın Köksal Ödülü’ hakkında bilgi veren TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, şunları söyledi:

“Prof. Dr. Aydın Köksal, sadece kurucusu olduğu TBD için değil ülkemiz için de, kendini bilişime ve Türk diline adayan bir değerimizdir. Dilimizi zenginleştirmiş, Türkiye’yi bilişim alanında aydınlatan isim olmuştur. 280’i aşkın bilimsel yayını olan Prof. Dr. Köksal, halen ülkemize ve dilimize olan katkılarını sürdürmektedir. Günümüzde artık ulusal diller yok oluyor, değişime uğruyor. Bu nedenle, Aydın Köksal’ı kendimizi örnek edinip değerlerimize sahip çıkmalıyız.”

PROF. DR. AYDIN KÖKSAL KİMDİR?

Aydın Köksal 1940'ta İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni birincilikle bitirdikten sonra, Fransa'da INSA de Lyon'dan Elektronik Y.Müh. diploması aldı (1964). Bilişimsel Dilbilim dalında Bilim Doktoru (1975, Hacettepe Ü.), Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği dalında Üniversite Doçenti (1980, HÜ), Bilgisayar Yazılımı ana bilim dalında Profesör oldu (1991, Gazi Ü.)

Prof. Dr. Köksal’ın bilişim sektöründeki başarıları özetle şöyle: Hacettepe Üniversitesi’nin kuruluş çalışmalarına katıldı(1967), HÜ Bilgi İşlem Merkezi’ni kurdu(1967-1980), Bilişim Enstitüsü’nün kurulmasını sağlayarak(1973), Bilgisayar Mühendisliği dalında Türkiye’nin ilk Doktora Programı’nı başlattı 1974); HÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü, yine bu alanda Türkiye’de açılan ilk bölüm olarak kurdu(1977); bu bölümün başkanlığını yaptı(1980-85). Türkiye Bilişim Derneği’ni (TBD) kurdu(1971), uzun süre başkanlığını yaptı(1971-75; 1981-87); Bilişim dergisini yayınladı(1972-87); bu derginin yayın kurulu üyeliğini 1996’ya değin sürdürdü. Aralarında, bilgisayar, bilgi işlem, yazılım, donanım, bilişim, iletişim gibi kelimelerin de bulunduğu yaklaşık 2 bin 500 kelimeyi Türkçe bilim terminolojisine kazandırdı. Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Projesini, Bilgi İşlem Birim Başkanı olarak örgütledi ve yönetti (1974-80); ÖSYM Bilgi İşlem Merkezi’nin kuruluşunu gerçekleştirdi (1976). Başta Hacettepe Üniversitesi Fen ve Mühendislik Fakültelerinde (1968-1985) olmak üzere, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde (1968-69), Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (1971-74), Gazi Üniversitesi İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi’nde (1990-95) dersler verdi.

Kamu İktisadi Kuruluşlarını Yeniden Düzenleme Komisyonu Bilişim Altkomisyonu üyeliği(1971); Devlet Planlama Teşkilatı(DPT) Elektronik Bilgi İşlem Sürekli Özel Uzmanlık Kurulu üyeliği (1975-86) ve başkanlığı(1977-78) yaptı; Başbakanlık Danışmanlığı’nda (Devlet Durum Merkezi) bulundu(1981-82). Türk Dil Kurumu(TDK) üyeliğine(1975), Yönetim Kurulu üyeliğine(1982-83), Terim Kolu başkanlığına (1982-83); TÜBİTAK Bilim Adamı Yetiştirme Grubu Yürütme Kurulu üyeliğine (1984-87); Türkiye Odalar, Borsalar Birliği (TOBB) Yazılım Meclisi üyeliğine (2006); Toros Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliğine(2007) seçildi. Kuruluş yıllarında Dil Derneği Genel Yazmanlığı yaptı (1987-88), yönetim kurulu üyeliğini 1992’ye kadar sürdürdü; Ulusal Eğitim Derneği’nin kurucu üyeliğini yaptı (2003); Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) 2001 yılında başlattığı Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü çalışmalarına katıldı.

Birleşmiş Milletler, UNESCO, SPIN, OECD, IFIP vb. uluslararası örgütlerde, yurt dışında Türkiye’yi 22 kez temsil etti.

Prof. Dr. Köksal, Bilişim(Türkiye Bilişim Derneği); Dil Dergisi – Language Journal(Ankara Üniversitesi); Öğretmen Dünyası; Savunma Sanayii Gündemi(Savunma Sanayii Müsteşarlığı); EMO Bilimsel Dergi – Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Biyomedikal Mühendisliği Bilimsel Dergisi – Journal of Electrical, Electronics, Computer and Biomedical Engineering (Elektrik Mühendisleri Odası) gibi birçok bilimsel kurultay ve çalıştayların düzenleme kurullarında ve dergilerin yayın ve danışma kurullarında görev aldı.

Bir mühendis olarak, özellikle bilişim teknikbiliminin ekonomik ve toplumsal kalkınmada en etkin bir araç olarak kullanılabileceğine inanan Prof. Dr. Köksal, Türk toplumunun “çağdaş bir bilişim toplumu”na dönüşmesi doğrultusunda sivil toplum örgütleri  çerçevesinde yoğun çaba gösterdi. Üye olduğu dernekler şunlardır: Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Türkiye Bilgi İşlem Sanayicileri Derneği TÜBİSAD), Türkiye Bilişim Vakfı, Atatürkçü Düşünce Derneği, Dil Derneği, Ulusal Eğitim Derneği, Türk-Fransız Mühendisleri Dostluk Derneği, Türk-Japon Dostluk Derneği, Ankara Galatasaraylılar Birliği, Galatasaray Spor Kulübü, Ankara Tenis Kulübü. Galatasaray Spor Kulübü’nün 400 metre ve 400 metre engellide lisanslı atleti olarak atletizm yaptı (1956-60).

Prof. Dr. Köksal’ın kazandığı ödüllerden başlıcaları şunlardır: (a) 1960’ta Galatasaray Salih Zeki Matematik Ödülü; (b) 1979’da Prof. Dr. Tarık Özker ile paylaştığı, Tüm Öğretim Üyeleri Derneği (TÜMÖD) Dr. Necdet Bulut Fen ve Mühendislik Ödülü: Bilgisayar Mühendisliğinin Türkiye’de bir bilim dalı olarak örgütlenmesi, bilişim sözcüklerinin Türkçeye kazandırılması, DPT Bilgi İşlem Özel Uzmanlık Kurulunda bilgisayarların Türkiye’de planlı ve etkin kullanımı doğrultusundaki çalışmaları, TBD kurucusu olarak bilişim mesleğini örgütlemesi dolayısıyla; (c) 1980’de Türk Dil Kurumu (TDK) Deneme ve İnceleme Ödülü: “Dil İle Ekin” yapıtı dolayısıyla; (ç) 1996’da, ilk kez tanımlandığı yıl, TBD-TÜBİSAD Yaşam Boyu Hizmet Ödülü; (d) 1996’da Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği (TÜDÖKSAD) Onur Üyeliği: “Cumhuriyetimizin geleceği Türk gençliğinin eğitiminde ve bilim çağının Türkiye’de yapılanmasında gösterdiği üstün gayret ve başarılardan dolayı”; (e) 2003’te TBD Onursal Başkanlığı; (f) 2007’de Prof. Dr. Şerafettin Turan ile paylaştığı Konak, İzmir 6. Türkçe Günleri Dil Ödülü; (g) 2008’de Jülide Gülizar ve Ali Püsküllüoğlu ile paylaştığı, Ankara Halkla İlişkiler Derneği (AHİD) Türkçeyi Sahiplenenler Ödülü; (ğ) 2009’da HP’nin 20. Yılında Türkiye’de Teknolojinin ve Yenilikçiliğin Gelişmesine En Önemli Katkı Veren 20 Kişi Ödülü; (ı) 2010’da İstanbul Beykoz Rotary Derneği’nin Bilişim Meslek Ödülü (Öteki Meslek Ödülleri: Arkeoloji: Prof Dr. Halet Çambel; Mimarlık: Doğan Hasol; Gazetecilik: Rahmi Duman; Tıp: Prof. Dr. Adil Baykan; Sanat: Zekâi Tunca); (i) 24-26 Haziran 1010’da Bakû, Azerbaycan’da “Türk Cumhuriyetleri Bilişim ve Ortak Terimler Alanında İşbirliği Platformu”nda Türk Dil Kurumu Onur Ödülü. (j) 26 Eylül 2010 Dil Bayramı’nda Dil Derneği’nden TDK 78. Yıl Onur Ödülü, soyadlarına göre abece sırasında Ülkü Günay (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ankara Şubesi Başkanı), Turhan Günay (Cumhuriyet Kitap Eki Editörü), Işık Kansu, Prof. Dr. Cahit Kavcar, Hayrettin Karaca (TEMA Vakfı Kurucu Başkanı), Prof. Dr. Doğan Kuban, Ahmet Miskioğlu (Türk Dili Dergisi sahibi), Güray Öz, Prof. Dr. Süleyman Çetin Özoğlu, Prof. Dr. Orhan Öztürk, Metin Uca, Dilek Göğüş Ülgüray, Şemsettin Ünlü ve Mustafa Kemal Yılmaz ile birlikte.

Hacettepe Üniversitesi Senatosu, Mühendislik Fakültesi Dekanlığı’nın önerisiyle, 2009’da TÜBİTAK Hizmet Ödülü’ne oybirliğiyle Prof. Dr. Aydın Köksal’ı aday göstermiştir; ancak o yıl bu hizmet ödülü verilmemiştir.

Prof. Dr. Köksal, 1985’ten bu yana, üniversiteden kendi isteğiyle ayrılarak kurduğu danışmanlık kurumu ve yazılımevi olan Bilişim AŞ’yi yönetmektedir. Bu göreviyle Türk ulusal yazılım endüstrisinin gelişmesine katkıda bulunmaya çalışan Prof. Dr. Köksal, diğer yandan, kitapları, yazıları, yurdun birçok bölgesinde verdiği konferansları ve katıldığı radyo ve televizyon programlarıyla Türk aydınlanmasına katkılarını sürdürmektedir. 280’i aşkın yayını bulunan Köksal İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca bilmektedir. Prof. Dr. Aydın Köksal, Prof. Dr. Gülden Köksal ile evlidir.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
2022 Yılında araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz 2022 Yılında araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve..
2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, medeniyet inşa etmenin her topluma nasip olm..
Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin dijital ticaretin ve ekonomilerinin di..
Ticaret Bakanı Pekcan DTÖ Gayriresmi Bakanlar Toplantısı'na katıldı Ticaret Bakanı Pekcan DTÖ Gayriresmi Bakanlar Toplantısı'na katıldı Bakan Pekcan, korumacı eğilimlerin kısa vadeli yararlarına karşı konulması ve ço..
  Ekonomi HABERLERİ
Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, “ivme finansman paketini” açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, “ivme finansman paketini” açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Fi..
`Elektrifikasyona toplam 2,4 milyar lira yatırım yapıldı` `Elektrifikasyona toplam 2,4 milyar lira yatırım yapıldı` Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, “Enerji verimliliği için önem arz e..
İkram Göktaş: “Temel misyonumuz sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil” İkram Göktaş: “Temel misyonumuz sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil” Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, banka olarak temel misyonlarının sektör..
Türkiye Finans, konut finansmanı kar oranlarını artırdı Türkiye Finans, konut finansmanı kar oranlarını artırdı Türkiye Finans Katılım Bankası, konut finansman oranlarında 20 puanlık bir artış..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz da “Etik ve İtibar” dedi Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz da “Etik ve İtibar” dedi 2010 yılında kurulan ve Türkiye'nin önde gelen kurum ve kuruluşlarının yer aldığ..
TİAD’a yeni görsel kimlik TİAD’a yeni görsel kimlik Türkiye takım tezgahları sektörü için itici güç görevi gören eski adıyla Takım T..
TEPED, ZYXEL ile Bir Araya Geldi TEPED, ZYXEL ile Bir Araya Geldi Teknoloji Profesyonelleri Derneği - TEPED, Network ve Ağ Teknolojileri Alanında ..
AB’den KAÇUV’a hibe desteği AB’den KAÇUV’a hibe desteği Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), “Sürdürülebilir Fon Yönetimi ve Sistemler..
  Söyleşi HABERLERİ
Allah tüm inananları affeder Allah tüm inananları affeder Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Allah'ın affediciliğini anlattığı "Gönül Sohbetleri"n..
MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı  Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor MaQasid Melek Yatırımcı Ağı (MAIN) Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz S..
Macaristan’dan Türk yatırımcılara cazip fırsatlar Macaristan’dan Türk yatırımcılara cazip fırsatlar Avantajlı teşvik sistemi ve Türkiye’ye ile kurduğu yakın ilişkilerle yatırımcıla..
Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Eyüpsultan Belediyesi, Ramazan-ı Şerif’i en iyi şekilde ağırlamak, vatandaşların..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi Geçtiğimiz Nisan ayının 25 ve 26’sında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Avra..
Filistin’de görmeniz gereken 9 yer Filistin’de görmeniz gereken 9 yer Çoğu insan için Filistin toprakları bir tatil planına dahil edilecek yerler deği..
İBB, İstanbul’a özgü tasarımları Avusturya’da dünyaya tanıtıyor İBB, İstanbul’a özgü tasarımları Avusturya’da dünyaya tanıtıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avusturya’da, UNESCO’nun desteğiyle gerçekleştiri..
ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi Geçtiğimiz Nisan ayının 25 ve 26’sında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Avra..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü ya..
  Projeler HABERLERİ
Akademi ve iş dünyası “Mesleğimi Tanıyorum” Projesinde buluştu Akademi ve iş dünyası “Mesleğimi Tanıyorum” Projesinde buluştu Gençlerin iş hayatına atılmadan önce kariyerleri ile ilgili tüm koşulları kavram..
Yarış Arabalarıyla Çocukların Yüzü Güldü Yarış Arabalarıyla Çocukların Yüzü Güldü Teamart Motor Sporları Grubu’nun çocuklara trafik kurallarını öğretmek amacıyla ..
 TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB’nin, kurum içi girişimciliği geliştirmek için Türkiye Girişimcilik Vakfı (G..
TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: “Yüksek maliyetli projeleri PPP modeli ve dı..
  Spor HABERLERİ
Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Havaların ısınmasıyla birlikte engelli vatandaşlarını ücretsiz olarak havuz hizm..
Tekvandonun ‘Altın Çocuğu’ Bayrampaşa’dan çıktı Tekvandonun ‘Altın Çocuğu’ Bayrampaşa’dan çıktı Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi’nin spor kulübünde çalışmalarını yürüten Bay..
İBB’nin şampiyon tekvandocusu İrem Yaman tarih yazıyor İBB’nin şampiyon tekvandocusu İrem Yaman tarih yazıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcularından İrem Yaman İngiltere’d..
İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İstanbul Büyükşehir Belediye’nin okullara inşa ettiği spor salonlarında düzenlen..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı