HABER AKIŞI

Ali Karslı: “2020 yılı gayrimenkul satışında cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı”

 Tarih: 23-01-2021 20:38:08
GOODS REAL ESTATE Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Ali KARSLI Konut ve Ticari Gayrimenkullerde 2020 yılında yaşananlar ile ilgili soruları www.esnafbulteni.com ve Esnaf Bülteni Dergisi okurları için cevapladı...

2020’DE GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE REKOR YILI OLDU?

Gayrimenkul sektörüde büyük ölçüde 2020 yılının olumsuzluklarından etkilendi. Başta küresel bir salgın olan covid-19, depremler, seller gibi konularda ülkemiz zor bir yıl geçirdi.

2020 yılının olumsuzlukları, gayrimenkul alanında fırsatlar doğmasına da neden oldu. Devlet bankalarının sağlamış olduğu çok uygun oranlı banka kredileri sayesinde cumhuriyet tarihimizin en yüksek gayrimenkul satış rakamlarına ulaşıldı.

2017 yılında gayrimenkul alanında cumhuriyet tarihi satış rekoru 1 MİLYON 409 BİN adetle kırılmıştı! 2020’de 1 MİLYON 499 BİN adetle bir kez daha kırıldı.

PEKİ, NE OLDU DA BÖYLESİNE KÖTÜ GEÇEN BİR YILDA BU KADAR YÜKSEK SATIŞ RAKAMLARINA ULAŞILDI?

Bu konunun derinine inersek işin içinde konut ihtiyacı güdüsünden çok sosyolojik durumların etkili olduğunu görüyoruz.

Ülkemizin ciddi deprem fayları üzerinde yer alması Elazığ, İzmir gibi illerimizde yaşanan deprem felaketleri, deprem yönetmeliğine uygun olmayan plansız evlerde yaşayanlar yeni mülk edinme arayışına girerek deprem yönetmeliği sonrası yapılmış planlı, dayanıklı, güvenilir mülklere yönelmişlerdir.

Orta gelir ve üst düzey gelire sahip alıcılarda ise küresel salgının etkisiyle şehrin dış çeperine doğru uzak mesafeli konut arayışına girdikleri ve alım yaptıklarını görüyoruz. Sıkışık konut yapısından vazgeçip bahçeli ya da sosyal donatı alanları olan yeşili öne çıkaran konut projelerinin tercih edildiğini gözlemledik.

2020 yılında konut satışının rekor seviyeye ulaşmasının en büyük etkeni devlet bankalarının sunduğu yeni konut (1. El) ve eski konut (2. El) konut kredilerinin etkisini görüyoruz.

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi konut satışları, ocak ayında 100 bin âdetin üzerinde başlamış nisan ayına kadar 100 bin trendinde devam etmiştir.

Ülkemizde ilk covid-19 vakasının açıklanması, yasak ve kısıtlamaların başlamasının etkisiyle nisan, mayıs aylarında 40 bin seviyesine kadar düşmüştür.

Devlet bankalarının haziran ayında başlattığı uygun kredi kampanyalarıyla birlikte Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında satışlar 200 bin sevilerine ulaşmıştır. Sonrasındaki aylarda satış trendi aşağıya doğru iniş sergilemiştir.

TİCARİ GAYRİMENKULLERDE NELER YAŞANDI?

Küresel salgının etkilerini en fazla hisseden gayrimenkul dalı Ticari gayrimenkuller oldu.

Ekonomik göstergelerin olumsuz görünmesi, salgının getirmiş olduğu korku ve endişe ticaret yapanlar ve yapmaya hazırlananlar açısından tam bir yıkım oldu.

Ülkemizde vakaların görülmesi ile birlikte yasaklar ve kısıtlamalar başlamış iş dünyası yeni bir yola girmişti. Salgının etkileri iş dünyasının 2025 yılında beklediği teknolojik dönüşümü 2020 yılında yaşamış oldu.

Özellikle ofis çalışanları uzaktan çalışmaya başlamış birçok ofis kapanmış veya kısmı olarak faaliyet gösterdi.

Cadde ve AVM deki işyerleri, dükkanlar, mağazalar faaliyet gösteremeyip sıkıntılı bir şekilde küçülme yada kapanma yoluna gitti.

PEKİ, 2020 YILINDA TİCARİDE NELER OLDU?

Yeni iş modelleri gelişti;

Kullanıcı artık alışveriş ihtiyacını kendisi karşılamak yerine internet üzerinden sipariş yoluyla gidermeye başladı. İnternet alışverişlerinin artmasıyla tedarikçilerde inanılmaz bir depolama ihtiyacı oluştu, bunun sonucunda tedarikçiler her yerde lokal depolar tutmaya başladı. Birçok bölgede depo kalmadı talep karşılanamadı.

2020 yılında ofisler boşaldı, dükkânlar boşaldı, AVM’ ler boşaldı, kalabalık mekânlar boşaldı.

2021 yılının neler getirdiğini hep beraber göreceğiz! Bu konudaki öngörü ve önerilerimizi önümüzdeki günlerde www.esnafbulteni.com haber sitesi ve Esnaf Bülteni Dergisi ile yapacağım yeni röportajda istifadenize sunacağım...

Ali KARSLI

Goods Real Estate Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

www.goodsrealestate.istanbul

  Bu haber 72558 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı