yabancı dizi izle warez script porno izle hacklink shell indir astropay astropay astropay ankara travesti paykasa paykasa
HABER AKIŞI

AA İsrail'in son Gazze saldırısında bıraktığı enkazları görüntüledi

 Tarih: 20-11-2018 16:10:00
AA ekibi, İsrail'in "askeri hedefleri vurduğu" iddiasıyla Gazze'ye düzenlediği son saldırının geride bıraktığı enkazı, patlamanın etkisiyle büyük ölçüde zarar gören binaları, yıkılan ev ve iş yerleri ile sönen hayatları görüntüledi.

GAZZE - Moustafa Maged Haboosh/Zeynep Tüfekçi/Hacer Başer (AA) - İsrail'in geçen hafta Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırıları geride çoğunluğu sivil binalardan oluşan büyük bir yıkım bıraktı.

  • Kuruluşunun üzerinden 30 yıl geçen Filistin'de acı dinmiyor
  • İsrail bu yıl 52 Filistinli çocuğu şehit etti
  • İsrail'in son Gazze saldırısının geride bıraktığı yıkım

AA ekibi, İsrail'in "askeri hedefleri vurduğu" iddiasıyla düzenlediği bu saldırılardan geriye kalan enkazı, patlamanın etkisiyle büyük ölçüde zarar gören anaokulunu, vurulan televizyon binasını, yıkılan ev ve iş yerleri ile sönen hayatları görüntüledi.

İsrail'in geçen hafta sivil binaları da hedef aldığı saldırılarda Gazze'nin batısındaki Rimal Mahallesi'nde bulunan Şehed Anaokulu da zarar gördü. Camların tamamen kırıldığı, okul araç gereçlerinin kullanılamaz hale geldiği ve miniklere ait oyuncakların parçalandığı anaokulunda eğitime zorunlu olarak ara verildi.

"Saldırıdan saatler önce burada çocuklar oyun oynuyordu"

Şehed Anaokulu Müdiresi İbtisam el-Yazıcı, saldırı sonrası oluşan yıkım ve dağılan kitap, defter ve oyuncakları göstererek, "İsrail saldırısından saatler önce burada 200 çocuk eğitim görüyor, oyunlar oynuyordu." dedi.

Yazıcı, saldırı nedeniyle içerideki eşyaların çoğunun zarar gördüğünü ve binanın yıkılma tehlikesi olduğunu söyledi.

"Okul formam, kitaplarım, çantam hepsi yandı"

Şehed Anaokulu'nun bitişiğinde bulunan ve İsrail saldırılarında 10'dan fazla roket atılarak yıkılan Yazıcı Apartmanı ise bundan sadece bir hafta önce 14 daire ve bir giyim mağazasından oluşuyordu. Bugün ise bina kullanılamaz halde.

Ailesiyle birlikte söz konusu apartmanda oturan 12 yaşındaki Yezen el-Yazıcı, evlerinin havada asılı kalan kapısına işaret ederek yaşadığı şok ve üzüntüyü şöyle anlattı:

"Artık okula nasıl gideceğimi bilmiyorum. Saldırılar başlayınca üzerimizdeki kıyafetlerle evden çıktık. Şimdi kıyafetlerim, okul formam, kitaplarım, çantam hepsi burada yandı."

İsrail, saldırıdan sadece 4 dakika önce "uyarı füzesiyle uyarıyor"

Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde de 10 kişilik "Dahir" ailesinin yaşadığı eve 4 roket düştü. Daha önce içinden çocuk seslerinin yükseldiği ev bugün hayalete dönmüş durumda.

İsrail güçlerinin uyarı füzesi attığı sırada çocuklarının evde ders çalıştığını anlatan Filistinli anne Ummu Muhammed, "Hemen çocuklarımı da alarak kendimizi dışarı attık. Evimizin yakınındaki bir ofiste çalışan eşim ve komşu evlerde yaşayan 5 aile ile hızlıca oradan kaçtık." dedi.

Uyarı füzesinden sadece 4 dakika sonra ise İsrail güçleri, Dahir ailesi ile diğer 5 ailenin evlerinin bulunduğu bölgeye art arda 3 füze fırlattı. Saldırıda bazı evlerin kısmen, bazılarının ise tamamen yıkıldığı görüldü.

Dahir ailesinden Kamil Dahir ise İsrail'in sadece can ve mallarını değil anılarını da hedef aldığını söyledi.

Dahir, "Saldırıda evimiz, canlarımız hedef alındı. O ev bizim için sadece taş ve toprak değildi. Her köşesinde anılarımızın olduğu yuvamız idi." diye konuştu.

Evlerinin bitişiğinde yem satışı yaptıkları ofisin de saldırıda tamamen yıkıldığını dile getiren Dahir, "52 bin dolar değerindeki mallar kül oldu." dedi.

"İsrail, sivillere karşı bu gücü neden kullanıyor"

Han Yunus kentindeki Filistinli "Berim" ailesi de benzer bir dramı yaşıyor. Ailenin aynı gece İsrail'in üç roket saldırısına hedef olan evi şu an yerle bir olmuş durumda.

Filistinli Nasrullah el-Berim, İsrail saldırısına hedef olan evlerinden geriye kalan enkaza işaret ederek, "Şu çukura, şu derinliğe bir bakın. Sanki evin içinde volkan patlamış. İsrail güçleri, kendileri için hiçbir tehlike oluşturmayan sivillere karşı bu gücü neden kullanıyor?" diye konuştu.

Evinin enkazı arasında sağlam kalan birkaç parça eşya ve anıyı kurtarmaya çalışırken gözyaşlarına hakim olamayan Berim, şunları söyledi:

"Bu ev içindeki anılarımızla bizim hayatımızdı. Burada güldük, burada ağladık. Soğuk kış günlerinde burada ısındık. Bu çatının altında torunlarımla oynadım, karınlarını doyurdum."

Tarihi otel binası da bombaların hedefi oldu

Filistin modern tarihinin bir kısmını yansıtan 4 katlı Emel Oteli de İsrail'in geçen hafta düzenlediği saldırılardan payını aldı.

Gazze'nin Mısır yönetimi altında olduğu 1960'lı yıllarda inşa edilen Emel Otel, yaklaşık 40 yıl boyunca Gazze'yi ziyaret eden turistlerin ikametgahı olmuştu. Filistin'de 2000 yılında patlak veren Aksa İntifadası'nın ardından turizmin gerilemesi nedeniyle otel, hükümete devredilmişti.

Bir süre Sağlık Bakanlığı binası olarak kullanılan otel, yaklaşık iki yıl önce hükümete bağlı bir güvenlik merkezine dönüştürülmüştü.

Söz konusu otele yakın bir konumda oturan Filistinli Muhammed Halid (66), otelin bir dönem turistler için ilk uğrak yeri olduğunu anlattı. Bir döneme tanıklık eden eski otel binasının geçmişten izler taşıdığını ifade eden Halid, enkaz yığınlarını gördüğünde boğazının düğümlendiğini söyledi.

Filistinlilerin sesi "Aksa" televizyonu vuruldu

Abluka altındaki Gazze halkının hikayelerini, acılarını ve sıkıntılarını dünyaya duyuran "Aksa" televizyonu da İsrail bombalarının hedefi oldu. Televizyon binası, saldırı sonrası tamamen yıkıldı.

Medyadaki yayınlarla Gazze'deki Filistinlilere ilişkin Arap ve küresel alanda oluşan sempatiden rahatsız olan İsrail'in, Filistinlilerin sesini dünyaya duyuran "Aksa" televizyonunu özellikle hedef tahtasına koyduğu belirtiliyor.

İsrail saldırısı, televizyon binasını tümüyle enkaz yığınına çevirirken, Aksa televizyonunun dakikalar içinde yayınına başka bir merkezden devam etmesi ise Filistinlilerin buna hazırlıklı olduğunu gösteriyor.

Gazze'deki son gerginlik

Filistinli kaynaklar daha önce Mısır istihbaratının kapsamlı ateşkes görüşmelerinde somut bir ilerleme kaydettiğini belirtse de 11 Kasım Pazar günü İsrail ordusuna bağlı özel kuvvetlerden bir grup askerin sivil bir araçla Gazze'ye sızması bölgede gerilimi yeniden yükseltmişti.

İsrail askerlerinin Hamas'a bağlı birlikler tarafından fark edilmesi üzerine çıkan çatışmada 7 Filistinli şehit olmuş, 1 İsrail askeri öldürülmüştü.

Buna karşılık Filistinli direniş grupları İsrail'e roket saldırısı düzenlemiş, ardından İsrail ordusu Gazze'yi havadan vurmaya başlamıştı. İsrail saldırılarında 7 Filistinli daha şehit olmuştu.

Filistinli gruplar bölgede artan gerilimin ardından geçen 13 Kasım Salı günü Mısır'ın ara buluculuğunda Gazze'de ateşkesin sağlandığını duyurmuştu.

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Teknik heyet LENINGRAD NGS’de incelemelerde bulundu Teknik heyet LENINGRAD NGS’de incelemelerde bulundu Rusya’nın başkenti Moskova’da 3-4 Aralık’ta gerçekleştirilen АТОМEKS-2018 Nüklee..
Tadında Anadolu Yerli Malı Haftası’nı kutluyor Tadında Anadolu Yerli Malı Haftası’nı kutluyor Anadolu mutfağının kültür mirasını koruyarak, eşsiz lezzetleri geçmişten günümüz..
İstanbul ulaşım çeşitliliğinde dünya klasmanında İstanbul ulaşım çeşitliliğinde dünya klasmanında Deloitte’un dünya çapında 52 şehri inceleyen ‘Şehir Mobilite Endeksi’ çalışmasın..
Türk kırtasiyecilerinin gücü bir kez daha Avrupa'da gösterilecek Türk kırtasiyecilerinin gücü bir kez daha Avrupa'da gösterilecek Geçtiğimiz yıl 44 firma ile dünyanın en büyük kağıt, kırtasiye ve ofis malzemele..
  Ekonomi HABERLERİ
Ahmet Ünal: Ana gündemimiz ekonomi olmalı Ahmet Ünal: Ana gündemimiz ekonomi olmalı Türk ekonomisinin durgunluk ve yüksek enflasyon ile karşı karşıya olduğunu dile ..
Kasım ayı maden ihracatı 399,1 milyon dolar Kasım ayı maden ihracatı 399,1 milyon dolar İMİB’in verilerine göre maden sektörünün 11 aylık toplam ihracatı 4,19 milyar do..
‘Türkiye ekonomisi V çıkışı gerçekleştirecek güçtedir’ ‘Türkiye ekonomisi V çıkışı gerçekleştirecek güçtedir’ İTO Başkanı Avdagiç: ​ “Yaz aylarında yaşadığımız ekonomik kıskaç, 3. çeyrek bü..
Borsa güne yükselişle başladı Borsa güne yükselişle başladı Açılışta BIST 100 endeksi, 335,28 puan ve yüzde 0,37 artışla 92.136,13 puana çık..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Makinenizi kiralayin vergi ödemeyin Makinenizi kiralayin vergi ödemeyin Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, makine sektöründe kiralama işlemine talebi..
Yeşilay’dan bağımlılık için başucu kitabı Yeşilay’dan bağımlılık için başucu kitabı Yeşilay, “101 Soruda Bağımlılık” kitabı ile alkol, tütün, uyuşturucu madde, kuma..
İnşaat Sektörünün Sorunları Mardin'de Ele Alındı İnşaat Sektörünün Sorunları Mardin'de Ele Alındı Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu tarafından..
2019 Yılına Dair Beklentilerimiz Artıyor 2019 Yılına Dair Beklentilerimiz Artıyor Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz-Eylül 2018 büyüme rakamlarını açıkladı...
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Alevilik Sempozyumu’nda bildiriler açıklandı Alevilik Sempozyumu’nda bildiriler açıklandı Alevi İnanç Birliği Vakfı tarafından 8-10 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekl..
Türkiye’de Bir İlk Gerçekleşiyor Türkiye’de Bir İlk Gerçekleşiyor Turizm sektöründe yeni bir kavram olan macera turizmine ilgi her geçen gün artıy..
“Şampiyon” filminin sevilen oyuncuları Cinetime ÖzdilekPark’da buluştu “Şampiyon” filminin sevilen oyuncuları Cinetime ÖzdilekPark’da buluştu Uzun zamandır merakla beklenen, yaşanmış bir hikayeden esinlenerek hazırlanan “Ş..
Dünyanın trend konuları İTÜ trendler zirvesinde konuşulacak Dünyanın trend konuları İTÜ trendler zirvesinde konuşulacak İstanbul Teknik Üniversite Yatırım Kulübü tarafından düzenlenen Trendler Zirvesi..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Karayolları Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Daireler Sahiplerini Buluyor Karayolları Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Daireler Sahiplerini Buluyor Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm konutları hak sahipleriyle buluşmaya devam ediy..
Tokatköy Şehr-i Sitare Projesi İBB Meclisi’nden Geçti Tokatköy Şehr-i Sitare Projesi İBB Meclisi’nden Geçti Beykoz’un ilk kentsel yenileme projesi Tokatköy Şehr-i Sitare’nin uygulanmasına ..
Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Mahalle Buluşmaları kapsamında Sarıgöl Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Ba..
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
  Projeler HABERLERİ
Austrorherm’den sokak kedilerine sıcak bir yuva! Austrorherm’den sokak kedilerine sıcak bir yuva! Isı yalıtım malzemeleri üretimi alanında geçmişi 65 yıl öncesine dayanan ve Avru..
“Kardeşim üşümesin” yürekleri ısıtıyor “Kardeşim üşümesin” yürekleri ısıtıyor UEDAŞ’ın yardıma muhtaç çocuklara el uzattığı projesi “Kardeşim Üşümesin” bu yıl..
Avrupa’nın en iyi karma projesi ödülü Türkiye’ye Avrupa’nın en iyi karma projesi ödülü Türkiye’ye Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yaptığı projeler ve aldığı ödüllerle ..
İSGAP Projesi tamamlandı İSGAP Projesi tamamlandı İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı’nın (İSGÜM)..
  Spor HABERLERİ
Türk Kadını VakıfBank ve Eczacıbaşı VitrA ile bir kez daha Dünya’nın Zirvesinde Türk Kadını VakıfBank ve Eczacıbaşı VitrA ile bir kez daha Dünya’nın Zirvesinde 4 – 9 Aralık tarihlerinde Çin’in Shaoxing kentinde düzenlenen FIVB Dünya Kulüple..
Fenerbahçe Trnava deplasmanında Fenerbahçe Trnava deplasmanında Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi D Grubu'ndaki son maçında yarın deplasmanda Slovaky..
 ‘Minik Sporcular Projesi’ ‘Minik Sporcular Projesi’ Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin P&G ve Migros iş birliğiyle hayata geçirdiği ‘Mini..
Beşiktaş Avrupa kupalarında 216. maçına çıkıyor Beşiktaş Avrupa kupalarında 216. maçına çıkıyor UEFA Avrupa Ligi I Grubu son hafta karşılaşmasında yarın İsveç temsilcisi Malmö'..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı