HABER AKIŞI

AA İsrail'in son Gazze saldırısında bıraktığı enkazları görüntüledi

 Tarih: 20-11-2018 16:10:00
AA ekibi, İsrail'in "askeri hedefleri vurduğu" iddiasıyla Gazze'ye düzenlediği son saldırının geride bıraktığı enkazı, patlamanın etkisiyle büyük ölçüde zarar gören binaları, yıkılan ev ve iş yerleri ile sönen hayatları görüntüledi.

GAZZE - Moustafa Maged Haboosh/Zeynep Tüfekçi/Hacer Başer (AA) - İsrail'in geçen hafta Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırıları geride çoğunluğu sivil binalardan oluşan büyük bir yıkım bıraktı.

  • Kuruluşunun üzerinden 30 yıl geçen Filistin'de acı dinmiyor
  • İsrail bu yıl 52 Filistinli çocuğu şehit etti
  • İsrail'in son Gazze saldırısının geride bıraktığı yıkım

AA ekibi, İsrail'in "askeri hedefleri vurduğu" iddiasıyla düzenlediği bu saldırılardan geriye kalan enkazı, patlamanın etkisiyle büyük ölçüde zarar gören anaokulunu, vurulan televizyon binasını, yıkılan ev ve iş yerleri ile sönen hayatları görüntüledi.

İsrail'in geçen hafta sivil binaları da hedef aldığı saldırılarda Gazze'nin batısındaki Rimal Mahallesi'nde bulunan Şehed Anaokulu da zarar gördü. Camların tamamen kırıldığı, okul araç gereçlerinin kullanılamaz hale geldiği ve miniklere ait oyuncakların parçalandığı anaokulunda eğitime zorunlu olarak ara verildi.

"Saldırıdan saatler önce burada çocuklar oyun oynuyordu"

Şehed Anaokulu Müdiresi İbtisam el-Yazıcı, saldırı sonrası oluşan yıkım ve dağılan kitap, defter ve oyuncakları göstererek, "İsrail saldırısından saatler önce burada 200 çocuk eğitim görüyor, oyunlar oynuyordu." dedi.

Yazıcı, saldırı nedeniyle içerideki eşyaların çoğunun zarar gördüğünü ve binanın yıkılma tehlikesi olduğunu söyledi.

"Okul formam, kitaplarım, çantam hepsi yandı"

Şehed Anaokulu'nun bitişiğinde bulunan ve İsrail saldırılarında 10'dan fazla roket atılarak yıkılan Yazıcı Apartmanı ise bundan sadece bir hafta önce 14 daire ve bir giyim mağazasından oluşuyordu. Bugün ise bina kullanılamaz halde.

Ailesiyle birlikte söz konusu apartmanda oturan 12 yaşındaki Yezen el-Yazıcı, evlerinin havada asılı kalan kapısına işaret ederek yaşadığı şok ve üzüntüyü şöyle anlattı:

"Artık okula nasıl gideceğimi bilmiyorum. Saldırılar başlayınca üzerimizdeki kıyafetlerle evden çıktık. Şimdi kıyafetlerim, okul formam, kitaplarım, çantam hepsi burada yandı."

İsrail, saldırıdan sadece 4 dakika önce "uyarı füzesiyle uyarıyor"

Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde de 10 kişilik "Dahir" ailesinin yaşadığı eve 4 roket düştü. Daha önce içinden çocuk seslerinin yükseldiği ev bugün hayalete dönmüş durumda.

İsrail güçlerinin uyarı füzesi attığı sırada çocuklarının evde ders çalıştığını anlatan Filistinli anne Ummu Muhammed, "Hemen çocuklarımı da alarak kendimizi dışarı attık. Evimizin yakınındaki bir ofiste çalışan eşim ve komşu evlerde yaşayan 5 aile ile hızlıca oradan kaçtık." dedi.

Uyarı füzesinden sadece 4 dakika sonra ise İsrail güçleri, Dahir ailesi ile diğer 5 ailenin evlerinin bulunduğu bölgeye art arda 3 füze fırlattı. Saldırıda bazı evlerin kısmen, bazılarının ise tamamen yıkıldığı görüldü.

Dahir ailesinden Kamil Dahir ise İsrail'in sadece can ve mallarını değil anılarını da hedef aldığını söyledi.

Dahir, "Saldırıda evimiz, canlarımız hedef alındı. O ev bizim için sadece taş ve toprak değildi. Her köşesinde anılarımızın olduğu yuvamız idi." diye konuştu.

Evlerinin bitişiğinde yem satışı yaptıkları ofisin de saldırıda tamamen yıkıldığını dile getiren Dahir, "52 bin dolar değerindeki mallar kül oldu." dedi.

"İsrail, sivillere karşı bu gücü neden kullanıyor"

Han Yunus kentindeki Filistinli "Berim" ailesi de benzer bir dramı yaşıyor. Ailenin aynı gece İsrail'in üç roket saldırısına hedef olan evi şu an yerle bir olmuş durumda.

Filistinli Nasrullah el-Berim, İsrail saldırısına hedef olan evlerinden geriye kalan enkaza işaret ederek, "Şu çukura, şu derinliğe bir bakın. Sanki evin içinde volkan patlamış. İsrail güçleri, kendileri için hiçbir tehlike oluşturmayan sivillere karşı bu gücü neden kullanıyor?" diye konuştu.

Evinin enkazı arasında sağlam kalan birkaç parça eşya ve anıyı kurtarmaya çalışırken gözyaşlarına hakim olamayan Berim, şunları söyledi:

"Bu ev içindeki anılarımızla bizim hayatımızdı. Burada güldük, burada ağladık. Soğuk kış günlerinde burada ısındık. Bu çatının altında torunlarımla oynadım, karınlarını doyurdum."

Tarihi otel binası da bombaların hedefi oldu

Filistin modern tarihinin bir kısmını yansıtan 4 katlı Emel Oteli de İsrail'in geçen hafta düzenlediği saldırılardan payını aldı.

Gazze'nin Mısır yönetimi altında olduğu 1960'lı yıllarda inşa edilen Emel Otel, yaklaşık 40 yıl boyunca Gazze'yi ziyaret eden turistlerin ikametgahı olmuştu. Filistin'de 2000 yılında patlak veren Aksa İntifadası'nın ardından turizmin gerilemesi nedeniyle otel, hükümete devredilmişti.

Bir süre Sağlık Bakanlığı binası olarak kullanılan otel, yaklaşık iki yıl önce hükümete bağlı bir güvenlik merkezine dönüştürülmüştü.

Söz konusu otele yakın bir konumda oturan Filistinli Muhammed Halid (66), otelin bir dönem turistler için ilk uğrak yeri olduğunu anlattı. Bir döneme tanıklık eden eski otel binasının geçmişten izler taşıdığını ifade eden Halid, enkaz yığınlarını gördüğünde boğazının düğümlendiğini söyledi.

Filistinlilerin sesi "Aksa" televizyonu vuruldu

Abluka altındaki Gazze halkının hikayelerini, acılarını ve sıkıntılarını dünyaya duyuran "Aksa" televizyonu da İsrail bombalarının hedefi oldu. Televizyon binası, saldırı sonrası tamamen yıkıldı.

Medyadaki yayınlarla Gazze'deki Filistinlilere ilişkin Arap ve küresel alanda oluşan sempatiden rahatsız olan İsrail'in, Filistinlilerin sesini dünyaya duyuran "Aksa" televizyonunu özellikle hedef tahtasına koyduğu belirtiliyor.

İsrail saldırısı, televizyon binasını tümüyle enkaz yığınına çevirirken, Aksa televizyonunun dakikalar içinde yayınına başka bir merkezden devam etmesi ise Filistinlilerin buna hazırlıklı olduğunu gösteriyor.

Gazze'deki son gerginlik

Filistinli kaynaklar daha önce Mısır istihbaratının kapsamlı ateşkes görüşmelerinde somut bir ilerleme kaydettiğini belirtse de 11 Kasım Pazar günü İsrail ordusuna bağlı özel kuvvetlerden bir grup askerin sivil bir araçla Gazze'ye sızması bölgede gerilimi yeniden yükseltmişti.

İsrail askerlerinin Hamas'a bağlı birlikler tarafından fark edilmesi üzerine çıkan çatışmada 7 Filistinli şehit olmuş, 1 İsrail askeri öldürülmüştü.

Buna karşılık Filistinli direniş grupları İsrail'e roket saldırısı düzenlemiş, ardından İsrail ordusu Gazze'yi havadan vurmaya başlamıştı. İsrail saldırılarında 7 Filistinli daha şehit olmuştu.

Filistinli gruplar bölgede artan gerilimin ardından geçen 13 Kasım Salı günü Mısır'ın ara buluculuğunda Gazze'de ateşkesin sağlandığını duyurmuştu.

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
2022 Yılında araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz 2022 Yılında araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve..
2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, medeniyet inşa etmenin her topluma nasip olm..
Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin dijital ticaretin ve ekonomilerinin di..
Ticaret Bakanı Pekcan DTÖ Gayriresmi Bakanlar Toplantısı'na katıldı Ticaret Bakanı Pekcan DTÖ Gayriresmi Bakanlar Toplantısı'na katıldı Bakan Pekcan, korumacı eğilimlerin kısa vadeli yararlarına karşı konulması ve ço..
  Ekonomi HABERLERİ
Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, “ivme finansman paketini” açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, “ivme finansman paketini” açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Fi..
`Elektrifikasyona toplam 2,4 milyar lira yatırım yapıldı` `Elektrifikasyona toplam 2,4 milyar lira yatırım yapıldı` Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, “Enerji verimliliği için önem arz e..
İkram Göktaş: “Temel misyonumuz sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil” İkram Göktaş: “Temel misyonumuz sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil” Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, banka olarak temel misyonlarının sektör..
Türkiye Finans, konut finansmanı kar oranlarını artırdı Türkiye Finans, konut finansmanı kar oranlarını artırdı Türkiye Finans Katılım Bankası, konut finansman oranlarında 20 puanlık bir artış..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz da “Etik ve İtibar” dedi Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz da “Etik ve İtibar” dedi 2010 yılında kurulan ve Türkiye'nin önde gelen kurum ve kuruluşlarının yer aldığ..
TİAD’a yeni görsel kimlik TİAD’a yeni görsel kimlik Türkiye takım tezgahları sektörü için itici güç görevi gören eski adıyla Takım T..
TEPED, ZYXEL ile Bir Araya Geldi TEPED, ZYXEL ile Bir Araya Geldi Teknoloji Profesyonelleri Derneği - TEPED, Network ve Ağ Teknolojileri Alanında ..
AB’den KAÇUV’a hibe desteği AB’den KAÇUV’a hibe desteği Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), “Sürdürülebilir Fon Yönetimi ve Sistemler..
  Söyleşi HABERLERİ
Allah tüm inananları affeder Allah tüm inananları affeder Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Allah'ın affediciliğini anlattığı "Gönül Sohbetleri"n..
MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı  Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor MaQasid Melek Yatırımcı Ağı (MAIN) Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz S..
Macaristan’dan Türk yatırımcılara cazip fırsatlar Macaristan’dan Türk yatırımcılara cazip fırsatlar Avantajlı teşvik sistemi ve Türkiye’ye ile kurduğu yakın ilişkilerle yatırımcıla..
Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Eyüpsultan Belediyesi, Ramazan-ı Şerif’i en iyi şekilde ağırlamak, vatandaşların..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi Geçtiğimiz Nisan ayının 25 ve 26’sında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Avra..
Filistin’de görmeniz gereken 9 yer Filistin’de görmeniz gereken 9 yer Çoğu insan için Filistin toprakları bir tatil planına dahil edilecek yerler deği..
İBB, İstanbul’a özgü tasarımları Avusturya’da dünyaya tanıtıyor İBB, İstanbul’a özgü tasarımları Avusturya’da dünyaya tanıtıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avusturya’da, UNESCO’nun desteğiyle gerçekleştiri..
ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi Geçtiğimiz Nisan ayının 25 ve 26’sında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Avra..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü ya..
  Projeler HABERLERİ
Akademi ve iş dünyası “Mesleğimi Tanıyorum” Projesinde buluştu Akademi ve iş dünyası “Mesleğimi Tanıyorum” Projesinde buluştu Gençlerin iş hayatına atılmadan önce kariyerleri ile ilgili tüm koşulları kavram..
Yarış Arabalarıyla Çocukların Yüzü Güldü Yarış Arabalarıyla Çocukların Yüzü Güldü Teamart Motor Sporları Grubu’nun çocuklara trafik kurallarını öğretmek amacıyla ..
 TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB’nin, kurum içi girişimciliği geliştirmek için Türkiye Girişimcilik Vakfı (G..
TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: “Yüksek maliyetli projeleri PPP modeli ve dı..
  Spor HABERLERİ
Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Havaların ısınmasıyla birlikte engelli vatandaşlarını ücretsiz olarak havuz hizm..
Tekvandonun ‘Altın Çocuğu’ Bayrampaşa’dan çıktı Tekvandonun ‘Altın Çocuğu’ Bayrampaşa’dan çıktı Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi’nin spor kulübünde çalışmalarını yürüten Bay..
İBB’nin şampiyon tekvandocusu İrem Yaman tarih yazıyor İBB’nin şampiyon tekvandocusu İrem Yaman tarih yazıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcularından İrem Yaman İngiltere’d..
İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İstanbul Büyükşehir Belediye’nin okullara inşa ettiği spor salonlarında düzenlen..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı