HABER AKIŞI

23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti

 Tarih: 28-03-2018 01:42:00  -   Güncelleme: 11-04-2018 02:16:32
Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşmaları”nın 23.sü İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. Ali KOPUZ’un katılımıyla Regaip kandili gecesine özel ve indirilen hatimlerin bağışlanma duasıyla Eyüpsultan- Demirkapı’da Vezir Sofrası-Karadeniz Mutfağı Lezzet Tesislerinde gerçekleşti.

Vezir Sofrası-Karadeniz Mutfağı’nın lezzetli yemeklerinin servisinin başlamasının ardından Eğitimci-Yazar Çetin DENİZ açılış sunumunda şunları söyledi: Sayın başkanımız Eşref Küçükateş öncülüğünde Esnaf Dergisi olarak başlattığımız bu toplantılarda, bu yapılanmada esnafın temel yapıtaşı olduğunu ve her işini, davranışını Milli ve Yerli duygulara bağlı olarak yapması gerektiğini anlatmak ve yaygınlaştırmak için bu zamana kadar hep iyilerle iyileri, devletle milleti bir araya getirmeye çalıştık. Aslında bütün bu çalışmalara ve sürece baktığımızda suya atılan küçük bir taşın oluşturduğu halkalar misali büyüdüğümüzü ve güzel işler yaptığımızı görmek bizi fazlasıyla memnun etmektedir. Bu süreç içerisinde çok sayıda önemli konuğu da burada ağırlama imkânına sahip olduk. Hepsinden de çok güzel şeyler öğrendik. Bize de çok güzel katkılarda bulundular. İnşallah daha fazla büyüğümüzü de bundan sonraki süreçte bu konuları konuşmak üzere ağırlayacağız. Milli ve Yerli olma anlayışını benimseyen ve 3 yıldır yaşatma gayreti içerisinde olan Milli ve Yerli Esnaf Platformu olarak düzenli gerçekleştirdiğimiz Sayın Ali Kopuz beyefendinin de onurlandırdığı toplantımıza hepiniz hoş geldiniz.

Değerli konuğumuz Sayın Ali Kopuz beyefendi ve değerli konuklar; Öncelikli olarak Regaip Kandiliniz mübarek olsun. Bu mübarek gecede yapacağımız bu toplantı hepimiz için hayırlara vesile olsun. Sizlere birde Eşref Küçükateş başkanımız bir takdim edeyi. Eşref abi bu takdim kısmını yapmamamız konusunda ısrarlı ama sonuçta bu toplantıların hamisi bütün programları yaparak başkanlığını yapma gayreti içerisinde. Çok da emek veriyor. Bence bu takdimi, bu söylemi de sonuna kadar hak ediyor. Faydalı bilgiler vermek bütün amaç. Sevgi, saygı, birliktelik kültürünü yaygınlaştırmak amaç. Bunun için çaba gösteriyor. Kendisine tekrar çok teşekkür ediyorum.

İstanbul’un her yerinden çeşitli sektör ve kurumlarda çalışan katılımcıların kısaca kendilerini şirketlerini, kurumlarını ve yaptıkları işlerle hedef kitlelerini açıklamasının ardından Esnaf bülteni dergisi sahibi, Milli ve Yerli Yaşam İnşası Platformu (MİYYİP) ve Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) Başkanı Eşref Küçükateş konuşmasında şunları söyledi;

Kıymetli İstanbul Ticaret Borsası Başkanımız Ali Kopuz Bey ve değerli hazurun. Gerçekten birbirinden değerli insanlarsınız. Birbirinden değerli özelliklere sahipsiniz. Hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz. 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması toplantımıza başkanımız bizi kırmayıp hemen hemen iki buçuk üç ay önceden gününü verdi, o günü de değiştirmeden sabit tutup sözünde durup geldi. Şükranlarımı teşekkürlerimi sunuyorum. Hepinizden Allah razı olsun diyorum aramızda olduğunuz için. Bu gece aynı zamanda Regaib Kandili.  Böyle önemli bir gecede hocam da üzerinde durdu, isteyin isteyebildiğiniz kadar bu gece diyor.

Bize kandil gecesi toplantı olur mu diyenlere, şunu söyledik; Eskiden ahiler de toplanırdı ve Regaip miş veya Cuma akşamıymış diye bakmıyordu, her akşam toplanıyordu, o gecenin önemine göre de ibadetini ve zikrini yapıyorlardı. Dünya işlerini de konuşuyorlardı. Çünkü Regaip Kandili diye dünyadaki mücadele durmuyor, bitmiyor. Regaip Kandili diye, bayram diye Amerika’sı, İsrail’i insanları öldürmeyi bitirmiyor. Dolayısıyla bizim de durmak gibi, çalışmalarımızı, mücadelemizi, cihadımızı ertelemek gibi bir lüksümüz bir şansımız yok. Burada olduğunuz için sizlerden Allah razı olsun. Bizim işimiz uzun, bizim yolumuz kısa değil. Cumhurbaşkanımız diyor ya biz uzun maraton koşucusuyuz. Gerçekten öyle ve dur durağımız olmamalı, olamaz da. Bu çerçeve de de bu toplantıları yapıyoruz yapmaya devam da edeceğiz.

Milli ve yerliyiz. Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile yola çıktık. Türkiye için, insan için iyi düşünenleriz biz burada. Kötü düşünenler aramızda duramaz, gelir giderler buradan. Kimseyi de kovmayız. Onlar da bizim gibi olsun diye çaba gösteririz. Olurlarsa olurlar, olmazlarsa da zaten olamayacaklarını görür ve giderler, barınamazlar aramızda. Biz Türkiye ve insan için iyi düşünen, sağlıklı üreten, aldatmadan satan, her türlü ticaretini alışverişini dürüstçe yapan gurubuz, bir ekibiz böyle görüyoruz, böyle de olmaya devam edeceğiz diyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Herkesi İTO seçimlerinde oy kullanmaya davet ediyoruz.

Şimdi İTO seçimlerinde yetki belgesi düzenleniyor, o yetki belgesinin arkasına da imza sirküleri ekleniyor. Herkes bulunduğu komitenin yetki belgesini bize ulaştırsın arkadaşlar. Burada herkese vereceğiz. O yetki belgesini doldursun, arkasına da imza sirkülerini eklesin. Ticaret odasına üye olanlara söylüyorum tabi ki bunu. Hangi komiteye üyeyse tabi ki muhasebecisi bilir. Bilmiyorsa bizi arasın biz öğrenelim. Kendisine bildirelim. O komiteye göre hazırlasın, herkesi İTO seçimlerinde oy kullanmaya davet ediyoruz.

Ali Bektaş, Roma Yönetim Danışmanlığı ismiyle insan kaynakları ve danışmanlık firmam ve Yıldız Teknik Üniversitesi Tekno Park’ta kurumsal yönetim çözümleri sunan bir iş ortaklığımız var.

e-Ticaret sitesinden tüm arka muhasebe, siarem ve bir şirketin ihtiyacı olabilecek tüm sistemleri barındıran 170 modülden oluşan bir ürünümüz var. Bu ürünle şirketin hem re organizasyonu yapılırken hem de teknolojik olarak arka planda destekleniyor. Firmanın başka hiçbir programa ihtiyacı olmadan yürüyüşünü, siaremini, müşteri ilişkilerini, satışını, tekniklerini ve tüm aşamalarını takip edebileceği bir yapı. Bunun haricinde İnsan Kaynakları Liderleri Derneği’nin (LİDERİK) başkanlığını yürütüyorum. Türkiye’de 1000’in üzerinde A plus diyebileceğimiz sektörleri temsil eden insan kaynakları yöneticileriyle bir network ve bu networkun gücüyle de bu alana gönül veren insanların yetiştirilmesi için üniversitelerle hareket ederek programlar ve seminerler düzenliyoruz. Tamamıyla ücretsiz gönüllü insan kaynakları yöneticilerinin desteklediği bir program yürütüyoruz. Sadece üniversite ortamlarında bu çalışmayı yapıyoruz. Dışarıda böyle bir çalışma yürütmüyoruz. Yine çok güzel bir çalışma olan e-İhracat Birliği adlı bir birliğin kurulumuyla alakalı bir toplantıdan geliyorum. Çok uzun ama çok verimli bir toplantıydı. e-İhracat daki sıkıntıları prosedürleri ve çıkmazları bu konudaki firmaların eksikliğinden kaynaklı yaşadıkları zorlukları, cezaları ve tüm uğraşlarına rağmen yurt dışına çıkamamalarını konuştuk. Çok değerli bir ekiple beraberdik. İnşallah bu alanda da çok yakında sesimizi duyurup herkese bu konuda Türkiye’nin dışındaki kapıları açmayı hedefliyoruz.

E-Ticaret normal ticaretin yanında küçük gibi görünüyor. Fakat bu 2-3 sene içerisinde cironun %25’ini, 30’unu bulabiliyor. Özellikle mevsimsel durgunluklar, ekonomideki tıkanıklıklar döneminde bu çok rahatlatıcı bir kapı oluyor. Ama o yüzde oranındaki küçüklük insanların buraya girmesinde bir gecikmeye sebep oluyor. Aynı zamanda telif haklarından tutun yurt dışında ismin telifinin sağlanması, çıkışla alakalı izinler, lojistikle alakalı konular bu e-bildirimler, kg göre yapılacak olan bildirimler gibi pek çok çıkmaz sebebiyle de bu tarafa çok meyil edilmiyor. Ama aslında çok büyük bir kapı. The Age Gate firması şimdiden Türkiye’ye geldi. Belki buradan yurt dışına çıkışları da sağlayacak. Kayseri’de depolarını kurdu, Şişli’de mağazasını açtı, 1.100 kalem ürünle Türkiye’ye ürün getiriyor. Amazon Temmuz ayında Türkiye’ye geliyor. Belki 1-1,5 yıl sonra Türkiye’yi dünyaya açacak. Ne olacağını çok kestiremiyor insanlar ama bu tarafa doğru bir gidiş var orada geç kalanlar gerçekten bir müddet sonra çok zorlanacaklar. Buraya bu günden adım atanlar bu avantajı yakalayacaklar diye düşünüyoruz.

Kadir Çakır, Mali Müşavir, Türk Kızılayı Gaziosmanpaşa Şube Başkanı;

Fazla bir şey söylemeye gerek yok, bir Kızılaycı ne ister? Kan ister. Çok kısa olarak şöyle söyleyeyim. 18 yaş altında alamıyoruz. 65 yaş üstünden alamıyoruz. Kalp hastasından alamıyoruz, şeker hastasından alamıyoruz. Dişini çektirdiğinde alamıyoruz. Birçok alınamama sebebi var. Birçok sebepten ve birçok kişiden alamıyoruz ama biz herkese kan vermek zorundayız. Bu da sadece insandan temin ediliyor. Regaip Kandilinizi kutlar, bu yemeğe de vesile olanlara ve maliyetini karşılayan Bilhan Duman Müdürümüze teşekkür ederiz. Kesenize bereket olsun. Bir de kök hücre alımı var. Çok az miktarda. Onlar çadırlarda alınmıyor. Onların materyalleri farklı. Çapa kan merkezine gidilerek de, kök hücre için numune verebilirsiniz. Sağlık Bakanlığı ile birlikte yürütüyoruz bunu. Bu bir nevi organ nakli. Kızılay veri topluyor, veri tabanını hazırlıyor. Çok geç kalınmış bir olay. Bu konuda da desteğinizi bekliyorum. Bizim ihtiyacımız öncelikle kan. Kış günlerinde vatandaşlar ve otobüsümüz fazla dışarıda olamadığı için kana ihtiyaç daha fazla oluyor. 10 yaşından 70 yaşına kadar herkese kan vermek zorundayız. Bu konuda hassasiyetlerinizi rica ediyorum. Bilimsel olarak bir açıklaması yok belki ama kan vermenin de insan vücuduna birçok yararları var. Sürekli kan veren insanlardan 70 yaşına kadar kan alına bilir. Bu ne demektir? Sürekli kan verdiğiniz için daha dinçsiniz ve kanınız yenileniyor demektir. Hürmetler, teşekkür ediyorum.

Hüseyin Emin Sert,  İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi; Regaip kandili vesilesiyle buradaki atmosferimizi de ibadet şuuru ile yaptığımızda inşallah meleklerin rağbet ettiği şekilde bizde bu meclise icabet etmiş olduk. 

Programımızın adı Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşmaları, Milli kelimesinin köküne doğru biraz indiğimizde kuranı kerimdeki bir ayete kadar dayanır ki millet bu manada din demektir. Milli demek te dinle irtibatlı demektir. İlahi dinler noktasına geldiğimizde de Adem(as.)dan bir itibar bizim iman noktasında peygamberlere imanla bütünleştirerek düşünmemiz lazım. Bu meyanda da bizim Hıristiyanlarla, Yahudilerle hangi noktada ayrılıp buluştuğumuzu iyi fark etmemiz lazım. Yurt dışı ihracat bağlantıları, onlarla hasbıhaliniz olduğunda şunu rahatlıkla kullanabilirsiniz; biz sizin peygamberinize inanmasak Müslüman olamayız. Bizim Müslümanlığımız sizin peygamberinize inanmak noktasında kemale erer. İmanın 6 şartından birisi neydi, birde kitaplara inanma şartı var değil mi? 

Regaip Kandilinin sırrı? Âmine validemizin Peygamger efendimize hamile kaldığını fark ettiği zaman olarak ifade edilir ki Peygamber efendimizin Âdem(as.) ve onun nuru ile alakalı bir bağı vardır. Ondan dolayı ezan-ı Muhammedi okunurken eşhedü enne muhammeden kısmı geldiğinde şu başparmağımızın tırnak altında kalan beyaz kısmını Peygamber efendimizin nurunu rengini temsil ettiği için öpüp gözlere sürülür. Senin nurunla gözlerimiz nurlandı deyip Peygamber efendimize o saygımızı ve muhabbetimizi ifa ederiz.

Biz kime ne verdik, ne istiyoruz?  Temel soru. Her birimizin soracağı bu, ticaretinizi geliştirmenizin sırrı da bu. Hangi ürünü nasıl yapıyorsunuz ve hedef kitlenize nasıl ulaşacaksınız. Şimdi e-Ticaret’e işaret edildi. Buradaki “e” elektronik kelimesinin e’si aslında. Çok iyi ve net ifade etmeniz lazım. Şimdi sayıyı verince benimde bir web sayfam var. İlk kurduğumda Doğan Cüceloğlu bu alanın duayenlerinden, onu hedef almıştım.  3 milyon 750 bindi, benimki şimdi 7 milyona vardı ama bu ticarete dönüşmüyor. Ticarete nasıl dönüşecek onu da öğrenmemiz gerekiyor. O konuyu da ilgililere havale edeceğiz.

Milli ve Yerli hayat inşası bir hayatı inşa ede bilmek ama önce kendimizi inşa edebilmemiz gerekiyor. Eğer kalbimiz, kafamız, kesemiz ve kemerimiz “ kese parayı, kemer namusu ifade ediyor”  bu 4 K tevhit inancı etrafında şekillenmediğinde bizden adam olmaz. Zaten şu anda en büyük sıkıntımız sözümüzle işimizin birbirine uyması. Sözü başka işi başka olduğu zaman adam zaten bir bakıyor 3 adım sonra bundan adam olmaz diyor.

Bir de STK’lara işaret edildi. İpekyolu, Asya diye Orta Asya Türkiye Cumhuriyetlerinde eğitim faaliyetleri yapan bir derneğin aynı zamanda Hicaz Eğitim Kültür ve Dostluk Derneği o da Doğu Akdeniz “bu Orta Doğu denmemesi, Doğu Akdeniz denmesi ile ilgili bir anektod var bu önemli bir nokta” Doğu-Batı biz işin merkezindeyiz ona da işaret etmiş olayım. Şimdi batıda ciddi bir çöküş var, doğuda kıpırdanış var biz işin merkezindeyiz ve mihenk noktasıyız. İki gün önce uluslararası bir toplantıdaydım, Arap âleminin daha ziyade katıldığı İslam dünyasında ekonomik krizler çözüm önerileri noktasında çok ciddi anlamda bizden bir beklentileri var. Sizde düştü bu sancak, sizden yükselecek, sizin bu hareketiniz içini dolduracak. İşte o içini dolduracak meclislerden birisi burası. Ondan dolayı da önemsiyorum. İlk günlerde misafir olarak gelmiştik ama Eşref abimizin ve diğer kardeşlerimizin temsiliyle biraz sorumluluk olarak ve ayda bir benim, her şeyin bir zekâtı vardır, bizim zekâtımız da bu olsun niyetiyle geldiğimiz bir meclis. Bu manada da bir sorumluluğumuz var. Karşılıklı birbirimizi bileyleyip geliştirmek sorumluluğumuz var. nefis muhasebesinin, iç muhasebenin gelişim yolculuğuna ki bu gelişim yolculuğunda elimizi tutup birbirimizi güçlendirerek bir sonraki noktaya geçmekle alakalı bir sorumluluğumuz var. Hepinizi saygı, hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.

Çetin Deniz; Ali Kopuz beyefendiyi kısaca size takdim etmek istiyorum. Ondan sonra da kendisine sözü bırakacağım.  1961 yılında Rize’nin Gündoğdu ilçesine bağlı Veli Köyde doğdu. İlkokulu İstanbul Tarhan Kolejinde, İstanbul Fatih İmam hatip Lisesinde öğrenim hayatına devam etti. İş hayatına aile şirketi olan Elif Et Mamülleri Sanayi ve Ticaret AŞ.’de başlayan Kopuz hala bu şirketin yönetim kurulu başkanıdır. Bu şirketin yanı sıra; gıda ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren Al Et Gıda Şirketi’nin ve Kopuzoğlu İnşaat Nakliyat Limited Şirketi’nin de yönetim kurulu başkanıdır. Ali Kopuz aynı zamanda Türkiye’nin en büyük ve Avrupa’nın 2. Büyük gıda merkezi olan Mega Center Yapı Kooperatifi’nde Yönetim kurulu başkanlığını da yürütmektedir. Ali Kopuz 2013 Mayıs ayında yapılan İstanbul Ticaret Borsa’sı seçimlerinde meclis üyeliğine ve akabinde yapılan seçimlerde yönetim kurulu başkanlığına seçilmiştir. Ali Kopuz beyefendi Ağustos 2013 de gerçekleştirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 69. Genel kurulunda Toob yönetim kurulu başkan yardımcılığına seçildi. Evli ve 3 çocuk, 3 torun sahibi kendisi. Allah hepsine sağlık sıhhat versin. Okumakla bitmeyecek bir biyografisi var kendisinin. Biz çok çalışıyoruz diye bazen dillendiriyoruz ama sayın başkanın biyografisini görünce baktım ki biz çok az çalışıyormuşuz. Allah size sağlık sıhhat versin başkanım.

İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali KOPUZ dikkatle dinlenilen konuşmasında şunları söyledi:

Ben Regaip gecesinin bütün İslam âlemine ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Sizin gibi her biri birbirinden değerli insanlarla bir arada olmaktan dolayı da gurur duyuyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Hocamız demin konuştu. Hocamızın o veciz konuşmasından sonra bize çok fazla bir şey kalmadı. Artık bizde dilimizin döndüğünce ekonomiyle ilgili bir şeyler anlatıp sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Türkiye şu anda bir kıskacın altında ve hamdolsun ki bütün bunların üstesinden gelecek güce de sahip:

Düşünebiliyor musunuz? Milli savunmanın %65 ini Türkiye kendisi karşılıyor ve Afrin’de 57 günlük bir mücadelede kendi yerli silahıyla mücadele ediyor. Eğer biz 2000 senelerindeki gibi veya 90’lardaki gibi silahını kendisi yapamayan, milli duruşu olmayan bir ülke olsaydık Afrin’e giremeden 3 günde çıkardık. Hiç kimseden silah alamıyoruz. Parasıyla silah satmıyorlar. Her şerden bir hayır doğar ya, şimdi silahımızı kendimiz üretiyoruz. Gerek ekonomide gerekse siyasette zor günler geçiriyoruz ama biz şuna inanıyoruz. Başımızdaki lider dimdik, onun dik duruşu bize de şevk veriyor, bizi de umutlandırıyor. Bizim insanımıza, esnafımıza, memurumuza, sanayicimize düşen Türkiye’nin bir silahlı kuvvetleri var, ikinci sivil silahlı kuvvetleri de iş dünyasının temsilcileri. Biz çalışıp üreteceğiz, satacağız, ekonomimizi en ileri seviyelere getireceğiz ve ülkemiz kalkınacak. Bunda hemfikiriz. Bu duygu ve düşüncelerle sabah işimize gidiyoruz, akşam da işimizden geri dönüyoruz. Ama bunların olmazsa olmazı sivil toplum örgütleridir.

Cumhurbaşkanımızın dediği çok güzel bir şey var. Milli insan olmak, milli olmak amblem falan değil. Eğer biz birlik beraberliği, milliliği gerçekleştirirsek inanın dünyada hiç kimse bizim önümüzde duramaz. Çünkü bizim zaten küllenen bir geçmişimiz var,  o külü kaldırdığımız zaman bizim çok öyle yerinde duracak insanımız yok. Dünyada en genç nesilleri yetiştiren bir toplumuz şu anda. Avrupa’ya bakıyorsunuz şu anda yaş ortalaması 55 ve gittikçe yukarıya doğru çıkıyor. Biliyorsunuz 90’lı senelerde KOÇ gurubunun desteklediği bir çocuk sahibi olma, bilinçlenme ile ilgili bir çalışması vardı. Aile planlaması vardı. Bu aslında Türkiye nüfusunu yok etmeye, ileride tamamen bitirmeye ilişkin bir çalışmaydı. Türk Tabipler Birliği, Türk Barolar Birliği gibi birlikler var ya, bu gibi birliklerin çalışmasıydı. Cumhurbaşkanımız 3 tane çocuk istiyoruz diye İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığında söylemeye başladı ve şimdi 5 çocuğa kadar da çıktı. İnanın biz onun 15-20 sene önce söylediklerini şimdi anlıyoruz. Her sene 700 bin 800 bin genç nüfus katılıyor Türkiye nüfusuna. Avrupa’da, nesil bitiyor, çocuk yapılmıyor diye çıkıyor cumhurbaşkanı, başbakanı şikâyette bulunuyor. Nesil bitiyor yani Avrupa diye bir yer kalmayacak. Çok şükür biz şu anda 81 milyon nüfusla Avrupa ve dünyada söz sahibi bir ülkeyiz.

Bunu ekonomi alanında da katlamaya başladık inşallah 2023 hedefleriyle 500 milyar dolar ihracat hedefini de gerçekleştirirsek bizim önümüzde hiç kimse duramaz. Bu yükselişin önüne geçmek isteyenler bize 15 Temmuzu yaşattı, gezi olaylarını yaşadık ve içimizdeki hainlerle de mücadele etmekten bıkmadık. Halen, cumhurbaşkanımız mücadele ediyor.  Allah da yardım ediyor. Allah doğru yapanın her zaman yardımcısıdır.

Burada ben bu gecenin hürmetine bizi yöneten idarecilerimize, başta cumhurbaşkanımız olarak, onlara güç kuvvet vermesini istiyorum. Niyaz ediyorum rabbimden. Onun yanında olan arkadaşlarının niyetlerini halis tutup ona yardımcı olacak şekilde niyetlerini de temizleyip bu ülke için faydalı olmalarını canı gönülden rabbimden niyaz ediyorum.

İnşallah bize düşen de elimizden geleni yapıp bu ülkenin kalkınması ile ilgili her türlü yardımı, kimisi işte iş hayatında, görev yapanların bulundukları yerlerde, sanayicimizin, üretim yapan kardeşimizin iş hayatında. Hepimize görevler düşüyor.

Artık halk bilinçlendi;

Biz özümüze dönmeye başladık, geçmişimizi hatırlamaya başladık, geçmişimize sahip çıkmaya başladık. Bu gün torunlarım o oku, yayı, kılıcı benden istiyorlar. Biri ben Ertuğrul olucum, biri ben Alp olucum diyor. Biz şimdiye kadar hep kovboy filmleriyle büyüdük. Ama şimdi çok şükür hamdolsun evlatlarımız, torunlarımız şimdi yetişmeye başladı. Özünü hatırladı. Bizim bir geçmişimiz var. 1000 senelik, 2000 senelik bir geçmişe sahibiz. Bunu bize unutturdular. Benim okuduğum tarihlerde Abdülhamit’i kızıl sultan olarak okuduk kitaplarda. 33 sene bu ülkeyi ne şartlarda idare ettiğini hepimiz sonradan öğrendik ve aynı taktikleri Recep Tayyip Erdoğan’a uyguladılar. 15 Temmuz süreci, ondan önceki süreçler, gezi olayları, bunların hepsi sultan Abdülhamit’e uygulanan stratejilerdi ve hepsini şu anda Recep Tayyip Erdoğan’a uyguluyorlar. Ama burada bir farklılık var. Burada artık halk bilinçlendi.

Camiye gidiyorsun küpelisi, sakallısı senle safta duruyor. Hiç kimseyi hor görmemek lazım. Görünüşü ile ön yargılı olmamak lazım. Birahaneden çıkıp da ben şimdi şehit olursam cennete gider miyim diyen bir nesil var ortada. Biz biraz daha bunların elinden tutacağız, gerçek kimliğine kavuşturmak için mücadele edeceğiz.

Bazen arkadaşlarla oturup konuşurken diyorum ki;  biz 80’leri, 90’ları yaşadık. Şükretmemiz lazım. Şu anda Güney Doğu da bir savaş var. Ordumuz resmen bir savaşın içerisinde savaşıyor. 40 yıllık bir belayı, terör belasını def etmek için tankıyla, tüfeğiyle orada. Düşünebiliyor musunuz? Bir kitap atıldı 50 milyar dolarımız kayboldu. Dolar birden fırladı. Şu anda ekonomide, piyasada durgunluk var bunu kabul etmek lazım ama biz hiçbir şey hissetmiyoruz ki. Bekir kardeşimiz anlatsın, oradaki durumu bir anlatsın. O Afrin’de yaşananları biliyor. Oradaki insanların halini görüyor. Dönüyorsun sınırdan bu tarafa geçiyorsun bambaşka bir dünyayla karşı karşıyasın. İstanbul, büyük vilayetler, oradan biraz daha bu tarafa geldiğin zaman hiçbir şey hissetmiyor. Hiçbir şeyden haberimiz yok. Haber seyrediyorsan bazı şeylerden haberin oluyor. Rabbimize hamdolsun çok şükür, biz gene çok iyi durumdayız. Bu kadar kıskacın içerisinde gerçekten çok iyi durumdayız. Elhamdülillah. Sıkıntılarımız yok mu? Var. Var ama bunlar aşılmayacak sıkıntılar değil. Bunu da aşmanın en önemli yollarından bir tanesi, birlik beraberliğimizi bozmadan, birbirimizin eksiklerini görmeden, eleştirmeden el ele verip, kol kola girip bütün bu badirelerin üstesinden geleceğimize inanıyorum. 

Faiz haram ama insanlarımız işini geliştirmek için bu faiz girdabına giriyor.

Şu anda en büyük karı elde eden kamu bankaları. Halk Bank, Vakıf Bank, Ziraat bankası. Bu faiz oranları ile gerçekten yatırım yapmak çok zor. Faiz zaten haram ama bir şekilde insanlarımız işini geliştirmek için bu faiz girdabına giriyor. Ama şu andaki faiz oranları ile bizim üretim yapmamız, para kazanmamız mümkün değil. bu bankaların elini vicdanına koyması lazım. Bunun hiçbir tutar tarafı yok. Bütün işletmelerin karlarını düşürürken bankaların karlarını 5’e, 10’a, 20’ye katlaması; bu normal bir şey değil.  Yarın bir gün para verecek adam bulamazsınız, çünkü piyasada esnaf kalmaz, tüccar kalmaz, sanayici kalmaz. Onun için bunun biraz daha vicdanı ölçülerde düşünmemiz lazım. O şekilde karar vermemiz lazım.

Bu sene yine Başbakanımızla, Maliye Bakanımızla, Bankalarla konuştuk anlaştık. En kısa zamanda bunun açıklamasını Ankara’da yapacağız bakanımızla beraber;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde başkan yardımcısıyım. Yani Ticaret Borsasını yapacaklar ayrı, ama odalar birliği bizim en üst çatı kuruluşumuz olduğu için bizim bütün sorunlarımızı orada devlet yetkilileri ile bakanlıklarla biz görüşüp halledebiliyoruz. Orada hiç sıkıntımız yok. Mesela geçen sene bir anlaşma yaptık, nefes kredisi ile ilgili. Bizim bünyemizde bulunan paralardan biz 7,5 ile bu anlaştığımız bankalara para yatırıyoruz. Biz 1 milyon yatırıyorsak onlar 10 milyon kredi açıyorlar bize.  7.5 ile yatırdığımız parayı 9.90 la bizim üyelerimize dağıtıyorlar. Bu en fazla 250 bin lira, en az 50 veya 100 bin lira gibi rakamlar. Böyle bir çalışma yaptık biz ticaret borsası olarak 7 milyon lira piyasaya, esnafımıza para verdik. Kendi üyelerimize para verdik. Bu parayı 9.90 la dağıttık. 27 milyon lira para kullanıldı.

Yine bir kredi limiti açtık. Bu limitlerle orta ölçekli işletmelere ve küçük ölçekli işletmelere bu paraları yine dağıtacağız. Çünkü bu piyasa sıkıştığında bir can suyu oluyor. Gerçekten önemli. Birde KGF ile ilgili bir çalışmamız vardı. Geçen dönem 250 milyar lira yani garanti. Bu devletin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin, bankalar birliğinin de içinde olduğu bir kredi Garanti fonu. Buradan 250 milyon lira para kullandırdık biz. Büyük, orta ölçekli işletmelere ve projelere para verdik. Bu paralarla geçen senedeki büyümede KGF’nin payı %1-1,5 civarında. Bu küçümsenmeyecek bir rakam. Yani normal 7,9’un 1,5’i veya 1,4’ü KGF den dolayı işletmelerin ihracat üretimini fazlalaştırılması ve hızlandırmasından dolayı kaynaklanan bir şey.

Biz iş dünyasının sorunları ile ilgili bazen oturuyoruz konuşuyoruz. Diyorlar ki, odalar ne yapıyor? Borsalar ne yapıyor? Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ne yapıyor?

Şöyle söyleyeyim bunu zamanında biz de eleştirdik ama işin içine girdikten sonra, bir de işte söz sahibi olduktan sonra bunları sormak değil de nedenlerini izah edebiliyorsun. Öyle düşündüğümüz gibi değil. Şimdi biz hükümetle yaptığımız çalışmalarda iş dünyasının sorunları ile ilgili aldığımız kararları sizden gelen talepleri hükümete götürdük. Bunların içinde mesela bir inşaatçının sorunu 16 tane imza attırıyor bir ruhsat alana kadar. Biz şimdi bunu ikiye bire düşürdük.

Türkiye dünyada 70. sırada prosedür hızlılığı bakımından biz bunu ilk 20’ye çekmek için mücadele ediyoruz. Şu torba yasalarda çıkan bütün kanunlarda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin, yani 365 tane oda, Sanayi Odası, Ticaret Odası’nın görüşleri alınarak bu torba yasalar hazırlanıyor. İş ortamının iyileştirilmesi, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması, KOBİ’lere destek olunması, sektör ekonomisinin geliştirilmesi, nefes kredisi. Mesela sizin fabrikanızın tapusu var. Tapuyu veriyorsunuz kredi alıyorsunuz. İçerideki makine miktarı tutarı çok fazla, belki de tapu tutarından daha fazla içeride makine var. İşte biz buna da kredi çıkması ile ilgili çalışma yaptık içerideki makineleri rehin ederek buna da kredi alabiliyorsunuz. Adama 15 milyon kredi lazım, fabrikanın limiti onu dolduruyor ama işletme sermayesi lazım, içerideki makine değeri 10 milyon lira. Bunu rehin vermekte zorlanıyordu. Şimdi bunu rehin verip kredi alabilecek. Artık maddi değeri olan her varlık araçlar, iş makinaları, stoklar, marka değeri hatta tarladaki mahsulünüz bile rehin verilebiliyor.

Geçen sene cumhurbaşkanımızın başkanlığında İstanbul seferberliği başlattık. Geçen yıl 1,5 milyon ilave istihdam sağlandı. Bütün bunları biz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yani çatı kuruluşu ve bunu bakanlıklarla da konuşup kullanımını sağlıyoruz. Geçen genel kurulda cumhurbaşkanımız vardı. Bizden her işletme, odalar birliğinin 1,5 milyon üyesi var, bir tane araba alacak. Bizde cumhurbaşkanımıza söz verdik hamdolsun sözümüzü de yerine getirdik, cumhurbaşkanımıza da o talebimizi kabul ettirdik. Bunu karşılığında da teşviklerin uzatılmasını talep ettik cumhurbaşkanımızdan. Bunu da kabul etti cumhurbaşkanımız.

Biliyorsunuz yeni birini işe aldığınız zaman prim ve vergi devletten, işveren işçisine net asgari ücreti ödeyecek;

Yani 1.603 lira sizden, 887 lira devletten. Teşvikler 3 yıl boyunca yürürlükte olacak. Siz şimdi yeni birini istihdam ettiğiniz zaman bunun 1.605 lirasını siz veriyorsunuz, geri kalan 887 lirayı devlet kendisi karşılıyor. Bu vasıflı eleman olma durumuna göre de değişiyor. SSK ve Muhtasar’ı hepsini devlet ödüyor. Bu yeni işe girenlerle ilgili. Elemanı iş kurdan talep ederek alıyorsunuz. Bunun başka bir türlü olması mümkün değil, istismarların önüne geçilebilmesi için böyle olmak zorunda. Ayrıca biz 100 lira asgari ücret desteği istedik hükümetimizden. 2018 sonuna kadar bu 100 lira eksik ödemeleri de kabul edildi.

Tek tık tek durak da şirket kurulacak. Şirket kurmak için yapılan 8 tane işlem 1’e düşürüldü;

Tek durak olarak Ticaret Sicil Müdürlükleri belirlendi onlar bu şirket kurulumu işlemlerini yapacak. Bunların ne faydası var diyeceksiniz. Hem kendi esnafımıza hem de dışarıdan gelen yatırımcının şirket kurmasına kolaylık sağlıyor. Dışarıdan Türkiye’ye bizim yatırımcı çekmemiz lazım onun için de burada kuracakları şirketlerden oturduğu yerden şirketi bir günde kurup ertesi gün faaliyete başlayabiliyor. İnşaat projelerinde 18 tane prosedür vardı 6 ya indi. İnşaat ruhsatındaki imza sayısı 18 den 1’e düşüyor. Muhtasar ve SGK beyannameleri düşüyor. Senede biz 40-45 tane beyanname veriyorduk bu 12’ye düşüyor. KDV ile ilgili çok güzel bir gelişme oldu, biz gerçi KDV de bazı şeylerin inmesi ile ilgili baya mücadele verdik ama bu Afrin olaylarından dolayı çok da ısrar edemedik maalesef. Çünkü KDV devletin kasasına giren peşin para;

Başka bir ortamda bununla ilgili taleplerimiz çok daha farklı olurdu. Devletten bizim, sanayicimizin, tüccarımızın, esnafımızın 140 Milyar lira alacağı var. KDV alacağı. Devlet, alacağına şahin borcuna karga, dedik ki alacağını alırken faiz uyguluyorsun her şeyi yapıyorsun. Bundan sonra bizim sizde biriken kullanamadığımız KDV’leri de bize ödemeniz lazım. Devlet müracaatları değerlendiriyor 100-140 milyar lira biriken KDV’yi 1 sene içerisinde ödeyecek. Bundan sonra biriken KDV lerde de 2 ay içerisinde eğer kullanamıyorsak KDV parasını geri verecek. İlk bir yıl içinde de piyasaya 100-140 milyar lira para girişi olacak.

Birde zorunlu arabuluculuk, hangi çalışan personelinizle mahkemelik oldunuz da kazandınız bir taneniz söylesin. Mümkün değil!

Hâkimin kilitleneceği konu şu; bu işveren bunun hakkını yemiştir adam haklıdır verin parasını. Bunların hepsi aslında bizim belki tecrübesizliğimizden, belki esnafımızın dürüstlüğünden, adama itimadından dolayı. Belki hakkını fazlasıyla vermiştir ama bir avukata gidiyor bu davayı kazan, yarısı senin yarısı benim diyor. Biz bu zorunlu arabuluculuk sistemi ile bu tür haksızlıkların önüne geçilmesini kabul ettirdik. Şimdi işçi işveren anlaşmazlıklarında ara bulucuya gidiyorsunuz ara bulucunun neredeyse mahkeme kadar yetkisi var. Rakamlar net olarak elimde değil ama 35 bin dosyadan 32 binini sonuçlandırdık 2 ay içerisinde. 3 bin dosya kaldı. Hepsi karşılıklı anlaşma ile. Bu arabuluculuk sistemi mahkemelerinde yükünü hafifletti. Mahkemelerde yığılmayı. Bir de süreyi kısalttı. Bu ileride daha da iyi olacak. Yalnız bütün bu sözleşmelerin altına tahkim ve ara buluculukla ilgili kısımları not almayı unutmayın. Çünkü bu bize her zaman lazım olacak bu gün değil yarın da olacak.

Gümrük vergisi ile ilgili indirimlerde mesela bizim sektörümüzde baharatçıların çok şikâyeti vardı.

Sektör ürünlerinin, ithalat yapılan ürünlerin gümrük vergilerinin çok yüksek olmasından kaynaklanan şikâyetlerimiz vardı. Bizim bir özelliğimiz bakanlarla ve müsteşarlarla çok iyi temas kurmamız. Çünkü haftada bir iki defa muhakkak karşılaşıyoruz. Yüzden utanır derler ya, isterken de artık mecbur kalıyorlar. Biz o oranları düşürdük. % 40’a, %45’e kadar çıkan oranları %20’lere kadar çektik. Buda bizim esnafımız, tüccarımız, sanayicimiz için çok önemli bir şey. Bir de böylece kayıt dışının da önüne geçiyorsun. Çünkü arada fark olunca insanlar kaçak yollara yöneliyorlar.  Bunun da önüne geçilmiş oluyor.

Bir de yeni bir çalışma yapıyoruz. Lisanslı depoculuk;

Lisanssız depoculukla sizin ürünlerinizi alıyoruz. Sıkıştığımızda piyasanın altında bir rakama satıyoruz veya depo ücreti ödememekle ilgili sıkıntılarımız oluyor. Borsaların ve bakanlığın da içerisinde olduğu bir şirket kuruldu. Lisanslı depoculuk. Bunla beraber yapıyoruz bu işi. Malı kalibre edip tasnif edilip şahısların adına depolara konuluyor.

Bunun daha ilerisi Türkiye Ürün İhtisas Borsasını kurduk;

İstanbul Borsası ile ortak senet çıkartıyoruz. Adama para lazım dimi, içerde 5 ton malı var mesela, bu gidiyor malın bir kısmını bankaya ipotek verip kredi kullana biliyor. Belli bir müddet için çünkü malı orada. İnsansız depoculukla malını kendi pazarlıya biliyor. O sertifika elinde ya benim şu sertifikalı malım var 10 ton. Adam bakıyor aynı kâğıt alım satımı gibi o malı orada alıp satabiliyor. Bu da Türkiye’deki çiftçinin ürününün gerçek değerini bulması için çok önemli bir adım. Çünkü adam sıkıştığı zaman malını erken ve zararına satıyor. Şimdi öyle bir şey olmayacak. Ziraat ten aldığı belge ile lisanslı depoculukda muhafaza ettiği malı rahatlıkla satabiliyor. Bu da bizim ülkemiz açısından yeni bir adım.

Birde biz Ticaret Borsasında hijyen eğitimine başladık. Çünkü yanında çalışan insanların bir hijyen eğitimi alması lazım. Hijyen sertifikası almadan çalışmak cezaya tabi. Yani çalışmaması lazım. Bununla ilgili biz geçen sene 2.800 kişiye hijyen eğitimi verdik. Bedava. Hani diyorlar ya borsalar ne yapıyor. Eskiden biz de aynısını diyorduk ama biz gerçekten güzel işler de yaptık. Benim 10 senelik bir ticaret odası geçmişim var. Ben 18 senedir Ticaret Odasında yönetimde görev almış bir kişiyim. Ticaret borsasına son anda geçtim. Gerçekten çok güzel işler yaptık.

54 sene bir başkanımız vardı, hala yaşıyor 98 yaşında, 54 senede 23 milyon para biriktirdi binde 3 tescil özelliğiyle, biz geldik binde 1 e düşürdük, 90 küsur milyon liraya parayı çıkarttık. Ama biz çok seyahate çıkmadık. Bütün üyelerimizi fuarlara götürdük, gıda fuarlarına. Biz giderken üyelerimizin yatak ve uçak paralarını veriyoruz, bir de yetmiyor cebine de 250 dolar da para veriyoruz. Ben bunu kaldırdım. Dedim ki arkadaşlar bu yanlış bir şey. Eğer bir insan dışarı gidiyorsa, bunun bilet parasını, yatak parasını borsa veriyorsa eğer cebinde de harçlığı yoksa hiç bu borsaya girip te meclis üyesi olmasın. Bunu kaldırmamız lazım arkamızdan hiç iyi konuşmuyorlar dedim. Hiç itirazsız oy birliği ile kaldırdık.

Bunu yanında çok eğitimler, yardımlar yapıyoruz. 15 Temmuz sonrası Türkiye Odalar, Borsalar ve Sanayi Odaları içinde en büyük yardımı İstanbul Ticaret Borsası yaptı. Bu milletin verdiklerini bu milletin evlatlarına geri iade ettik. Çünkü onlar bu millet için bizler için can verdiler. Onlara en büyük yardımı biz yaptık. Bunu yanında okullara yardım yapıyoruz, senede 2000 tane burs veriyoruz. Fakir öğrencilere. Bizim hiçbir iftarımız büyük otellerde olmaz, Tuzla’daki yerimizde yetim çocuklara veririz iftarı. En az 1000 kişilik bir iftarımız olur. Orada pamuk helva arabaları gelir, dondurma arabaları gelir o yetimleri toplar sevindiririz. Efendimizin hadisidir. Yetim sevindirenin sırtı yere gelmez. Onun saçı kadar sevap alıyorsun. Onlar bizim evlatlarımız. Aslında anlatacağım çok şey var ama fazla da vakti uzatmak istemiyorum.  

Eşref Küçükateş’in 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşmasına katılan İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Bşk. Yrd.  Ali KOPUZ’a üzerinde ESNAF şiiri yazılı olan plaket takdiminin ve toplu fotoğraf çekilmesinin ardından toplantı sona erdi.

YİRMİÜÇÜNCÜ “Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları”na katılan konuklar;

Ali KOPUZ İstanbul Ticaret Borsası Yön. Kur. Bşk. ve TOBB Yönetim Kurulu Başk. Yrd. / Eşref KÜÇÜKATEŞ Milli ve Yerli Hayat İnşası Platformu Başkanı, Esnaf Bülteni Dergisi sahibi ve Yeniden İnşa Derneği Gen. Bşk. / Çetin DENİZ Yazar-Psikolog-Kişisel Gelişim Uzmanı / Bilhan DUMAN Ziraat Katılım Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi / Bekir KAPLAN Başbakanlık AFAD Basın Müşaviri / Ali BEKTAŞ İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği Bşk./ Dr. Hüseyin Emin SERT İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğr. Üyesi / Hüseyin AKARÇEŞME Akarçeşme Kömür AŞ İTO Meclis üyesi / Kadir ÇAKIR Türk Kızılay’ı Gaziosmanpaşa Şb. Bşk. / Metin RUŞEN MAVİKARADENİZ TV / Emrullah ÇINAR T.C. Ziraat Bankası / Nazife Ağırbaş KALE ÜÇSAN Makine / Sezayi TUĞLA Kâğıthane Belediyesi Koordinatör / Onur SAKAR Karadeniz Fm. Onur'un Taksisi / Zuhal AYANOĞLU İstanbul Büyükşehir Belediyesi / Naci YILDIRIM Yıldırım Yumurtacılık Gıda ve İnş. Ltd. Şti / Mevlüt DİLEK İstanbul Çevre Yönetimi A.Ş / Hasan GEDİK Destek Patent / Cafer PETEK TRT / Cengiz SATILMIŞ Hilal Mefruşat / Hasan GEDİK Başkanlık Danışmanı Destek Patent / Cumhur MUMCUOĞULLARI Hazır Beton / Efendi YÜCEER Hedef elektrik motor bobinaj / Emin GAZOZCU BP / Murat SARI Çağın Ofis Mobilyaları / Sabire TOKAÇ Su Kutusu-Ambalaj Malzemeleri / Mevlut KİRACIOĞLU Hilal Mefrusat  / Yasin AKYÜZ Destek Patent A.Ş / İbrahim GİRİTLİ İSG Hizmetleri / Mustafa ŞENTÜRK TOKİ Muhasebe-Siyaset ve Strateji Dern. Bşk. Yrd. / Necat ÇOLAK Necat Asansör / Şeref KÜÇÜKATEŞ Yeniden İnşa Derneği Yön. Kur. Üye. / İsmail TUĞLA Gülzade Değirmecioğlu Baklava / Şükrü KÜÇÜKATEŞ İBB İtfaiye / Yasin ÖZBİLİR Hilal Perde

VİDEOLAR : http://www.esnafbulteni.com/video-galeri/ 

  İLGİLİ GALERİ
  Bu haber 9775 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Şirket - Kurumsal HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı