HABER AKIŞI

21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti

 Tarih: 28-01-2018 18:49:00  -   Güncelleme: 01-02-2018 23:19:32
Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşmaları”nın 21.si İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla Demirkapı / Eyüpsultan’daki Vezir Sofrası & Karadeniz Mutfağı Lezzet Tesislerinde gerçekleşti.

Program, İstanbul’un her yerinden çeşitli sektör ve kurumlarda çalışan katılımcıların kısaca kendilerini şirketlerini, kurumlarını ve yaptıkları işlerle hedef kitlelerini açıklamasının ardından Esnaf bülteni dergisi sahibi, Milli ve Yerli Yaşam İnşası Platformu (MİYYİP) ve Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) Başkanı Eşref Küçükateş’in konuşmasıyla başladı.

Kıymetli başkanım Gökhan Murat Kalsın Bey bizi kırmayıp programımıza icabet ettikleri için şükranlarımı sunuyorum. Hepiniz 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşmalarına hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

Biz bu toplantılarımızı esnaf bülteni dergisi olarak 2016 yılının ocak ayında başlattık. 2015 Temmuz seçimlerinden sonra Cumhur Başkanımız milletvekilleri Milli ve Yerli olmalı demişti. 1 Kasım seçimlerinden sonra biz dedik ki Milli ve Yerliliğe sahip çıkılması lazım. Bu günde görüyoruz ki bütün platformlarda başbakanından cumhurbaşkanına kadar bakanlarına kadar enerji de olsun ulaşımda olsun diğer sektörler de olsun milliliği ve yerliliği sıkça vurguluyorlar. Demek ki 2016 yılında iyi bir şeyi yakalayıp tespit etmişiz bu doğrultuda da bu toplantıları başlatmakla ne iyi yapmışız diye kendi kendime söylüyorum.

Bu toplantıların başlamasının bir sebebi de esnaf dergisine hiç yıldönümü toplantısı yapmadık. Yani bir gece düzenleyip dergimiz 6 yaşına geldi 7 yaşına geldi 8 yaşına geldi diye böyle bir gece yapmadık. Bizim milli ve yerli ruha uygun yapmamız lazımdı, onun formatını oluşturamadık bulamadık. Ama Allah bize bu milli ve yerli esnaf buluşmalarını yılda bir değil her ay hem de kimseden bir karşılık bir şey beklemeden yapmayı nasip etti. Ancak bu arada tabi bizi yalnız bırakmayan ve abi her zaman sen veriyorsun bizde verelim diyen, kardeşlerimiz ağabeylerimiz dostlarımız oldu Yusuf Gecü bunlardan birisi. bir kaç tane daha arkadaşımız karşıladı. Bu şekilde bu toplantıların 21. sine ulaşmış olduk. Ben bize destek veren bizi yalnız bırakmayan maddi manevi aramızda olan herkese tekrar teşekkür ediyorum.

Nasıl bir boşluğu doldurduğumuzdan bahsetmek istiyorum;

Yine cumhurbaşkanımızdan örnek vereceğim. Cumhurbaşkanımız diyanet işleri başkanına dedi ki; “Dinde boşluk bıraktınız Fetöcüler de geldi o dindeki boşluğu doldurdu”. Bakıyoruz hakikaten doldurulmayan boşlukları birileri dolduruyor.

Din de nasıl bir boşluk kaldıysa ve fetöcüler bunu nasıl doldurduysa diğer alanlarda da var işte birbirimizi ziyaret etmiyoruz birbirimizle buluşmuyoruz, konuşmuyoruz. Ekonomik alanlarda boşluklar olduğu gibi, mesela öğrenci yurtlarında da boşluklar var. Dershane alanında da boşluklar var eğitim sisteminde boşluklar var bu boşlukları Fetöcü kesimi paralel devlet doldurmuş doldurmaya devam ediyor. Bizde onlara bir boşluk bırakmayalım diye bu toplantıları yapıyoruz. Eğer biz yapmazsak bunları kesinlikle onlar yapıyorlar ve onlar yapacaklar ki böyle kuruluşlar ve böyle kurumlar da var yok değil. Duyuyoruz, biliyoruz yaptıklarına şahidiz. Yapıyorlar ve tamamen ateist bir yapı içerisinde yapıyorlar Allah kelamı konuşmadan biz mesela hatim duası yapacağız Allah ı da anacağız Allah ı da zikredeceğiz onlar da bu yasak tarafsızlık adına kesinlikle ne dinden ne siyasetten ne şundan ne bundan konuşamazsın neymiş tarafsızmış o toplantıda bulunanlar.

Biz tarafsız değiliz biz tarafsız olamayız;

Biz ülkeden yanayız Türkiye den yanayız İslam’dan yanayız, Allah tan yanayız ve insanımızdan yanayız onun için biz bir tarafız ve bu taraf çerçevesinde de bu toplantıları yapacağız. Kimseyi de dışlamıyoruz ayırmıyoruz o anlamda tarafsızız o anlamda ben Türkiye için çalışıyorum. Türkiye için üreteceğim helalinden üreteceğim helal ürün üreteceğim. Helal para kazanacağım diyen herkese kapımız açık herkesi bekliyoruz.

Ahilik mesela unutulmuş bir kavram ya da unutulmuş alışkanlıklarımızdan aslında bu toplantı bir ahi toplantısı. Ahiler her akşam toplanıyormuş birbirlerinin dertlerini dinliyorlarmış birbirleri ile tanışıyorlarmış. Kimin ne ihtiyacı var, hangi dükkân açılması lazım, hangisi kapanması lazım. Hangi kalfa usta olacak hangi çırak kalfa olacak bunları konuşup en sonunda da zikir yapıp dağılıyorlarmış.

Bizde Ahilere benzemek için burada Hatim başlattık;

Sırası gelmişken onu da zikredeyim. Hatim komisyonu kurduk Emrullah Çınar kardeşimiz şuan aramızda yok o yönetiyor. 2 tane grup oluştu bir ay içinde ve iki tane hatim indirildi bu akşam inşallah toplantının sonunda bu hatim duamızı da yapacağız hem şehitlerimize, hem askerlerimize, hem gazilerimize şifalar dileyeceğiz şehitlerimize rahmet dileyeceğiz.  Savaşan Mehmet çiğimize dualar edeceğiz Allahın yardım etmesi için tabi sadece cüzler okunmuyor Yasinler de okunuyor. Bu akşam inşallah bağışlayacağız.

Kudüs ü fethedeceğiz diyoruz Ayasofya’yı açacağız diyoruz bunun içinde biz yeni bir çalışma başlatıyoruz inşallah. Önce yazılım firmalarıyla görüşüyorum şuanda. Bir kaç tane yazılım firmasından teklif bekliyorum. Herkesin e ticaret sitesi olacak bunu mecbur tutacağız. Kesinlikle e ticaret sitesi olmayan kalmayacak aramızda kesinlikle bunu sağlayacağız. Yani biz bu teknolojiyi, bu yazılımları bu masrafları niye yapacağız. Çünkü artık ticaret bilimsel dünyanın her yerine dijital ortam olmadan ulaşamazsınız, ulaşamayız. En ücra köşedeki bakkal dükkânının bile e ticaret sitesi olmak zorunda en azından bir ürünü şu fiyata alırım satarım diye, gününün en az 3-4 saatini de ona gelen siparişlere ya da sipariş bulmak için harcamak zorunda, kendini sosyal medya da duyurmak zorunda tanıtmak zorunda. Artık sistem buna doğru gidiyor, bunu bırakamayız. AVM’ler le baş etmenin bir yolu da bu  bence. Hem AVM’lerden şikâyet edip hem de e ticarete girmemek olmaz. AVM’lere her hafta gidenler vardır içinizde. AVM’lere gitmeyelim. Gitsekte Alışveriş yapmayalım. Cadde esnafımızdan alışveriş yapmak zorundayız, mahalle esnafımızdan alışveriş yapmak zorundayız çünkü şu anda Afrin de savaşan askerimize o bölgenin esnafından destek gidiyor. Bunu kimse inkâr edemez. O bölgenin esnafı askerimizi 1 dakika yalnız bırakmıyor. Bunun için de esnafımızı yaşatmak zorundayız.

Başından beri söylediğimiz gibi havuz sistemi kuruyoruz. Havuz sistemi toplantısı gecikti. İbrahim abi den haber bekliyoruz. Gecikmiş olabilir ama bizim 3 yıllık 5 yıllık hayallerimiz var. Unutmuyoruz üstünü kapatmıyoruz. Bu gün bazı şeylerin başlangıcını yapmış olduk yapıyoruz da. Whatsap gurubumuz iyi gidiyor. Düzene girdi. Bu grupta alışveriş yapan arkadaşlarımız var. Bu önemli yazışmaların görünebilmesi açısından bu grubu amacı dâhilinde kullanalım lütfen.

Bizim Kızılelma’mız da Yahudinin elindeki ticareti almak olmalı;

Gazeteci Mehmetçiğe sordu; “Ailene ne söylemek istiyorsun? “BEKLEMESİNLER”, Millete ne söyleyeksin? “TÜRKİYE’Yİ BÖLEMEZLER” İstikamet nereye? “KIZILELMA ”, bakın onun kızıl elması bu gün Afrin yarın Mümbiç öbür gün Kudüs. Kızılelma askeri alanda böyle uzar gider. Hatta tekrar Roma, Viyana belki de Amerika da olacak. Kızılelma Amerika’ya kadar bile gidebilir. Bizim Kızılelma’mız da Yahudinin elindeki ticareti almak olmalı. Kesinlikle Yahudi’nin siyonistin elindeki ticareti almamız gerekiyor. Bunu başaramazsan ne Kudüs’ün fethinden nede Ayasofya’nın açılmasından bahsedemezsin. Çünkü Yahudi sabahın 5 inde ayakta.

Neden Yusuf kardeşime soruyorum Elhamdülillah İTO nun yönetimin de bizim gibi düşünen kardeşlerimiz var. Bu seçimlerde Allah’ın izniyle yine onlar için çalışacağız. Şu anda bütün odalarda seçimler yapılıyor. Rahmetli Necmettin Erbakan hocamızın beşli çete dediği isimlerden birisi de Bendevi Palandöken dir. 60 yıl olmuş belki de daha fazla, hala aynı görevde. İslam la ilgili, toplum la ilgili, ticaretle iligili bir yapı. Ama zimem defteri ile ilgili bir yapı yapamıyorlar. Böyle bir dertleri de yok. Hep devletten isterler. Makamı da bırakmıyorlar. Bunlara karşı da bir çalışma yapmamız gerekiyor.

Ben de bir İTO meclis üyesi olmak isterim; ama neden olmak isterim bu tür toplantı hizmetlerimi büyütmek için isterim. İTO meclis üyesi olup ta bu toplantı hizmetlerimi büyütmezsem aksatırsam, o zaman üye olmamam lazım. Bakın altını çizerek belirtiyorum. Bu toplantılar daha büyük bir hizmet bana göre.

Birde Ticaret odasına üye olanlar kimler arkadaşlar. Ticaret odası üyeleriyle ve Whatsap gurubumıuzdaki arkadaşlarımızla da irtibata geçeceğiz. Bütün komitelerde 3 er 5 er kişilik ekipler kurup çalışmamız lazım çalışacağız da. Aman sakın ihmal etmeyin arkadaşlar. Yahudi nin elinden ticareti almak istiyorsak bu yapılaşmanın içinde canlı, diri ve dinamik olarak bulunmamız lazım diyorum.

Bir iki hatırlatmayla sözü bırakıyorum. Biz bir yazılım kuruyoruz diye bahsetmiştim. Hatim komisyonumuz var, zemzem komisyonumuz var, havuzumuz var birde kültür turizm komisyonumuz var. Fetö yurtdışı gezileri düzenliyordu. Bu yurt dışına gidenlerle bavullarla sıcak paralar da gönderiliyordu. Bu bölümde de bir açık var şimdi. Benim hafta içi ziyaretlerimde bu toplantıları ve komisyonlarımızı anlattığım esnaflar ve dostlarımız bu konuya da el atmamızı istiyorlar. Bu konuyu başkalarına bırakmayalım; çünkü insanları götürüp aşılıyorlar. Türkiye’nin Amerika’dan büyük olduğunu götürdüğümüz insanlara anlatalım.

Bir bilgi olsun açışından şunu söylemek istiyorum. Almanya da 80 milyon nüfus var 14.000 müteahhit var. Türkiye’de yaklaşık 70. Milyon nüfus var 300.000 müteahhit var. Demek ki bunlar iş yapabiliyorsa çok da kötü bir durum yok diyorum. Ayrıca Suriye de, Irak da savaş bittiği zaman bu gün demir 2000 küsur liraya çıkmış orda savaşlar bitip de inşaatlar başladığı zaman buradaki demir ve beton fiyatını düşünmek bile istemiyorum. KIZILELMA hedefimizle bizim bunları konuşmamız lazım. Demire ve betona yatırım yapalım arkadaşlar. Bunlar alacak başını gidecek, diyerek sözlerini tamamladı.

MESİAD Başkanı Yusuf Gecü’nün de bir şeyler söyleyeceğini sanıyorum çünkü kendisi de İTO Meclis Üyesi adaylığa soyundu. Kendisine başarılar diliyor ve sözü ona bırakıyorum.

İstanbul ticaret odası 38. tekstil ve hazır giyim komitesinden aday olacak bir komite oluşturduk, şuan çalışmalara başladık. Ben nasıl yola çıktım? Bundan 5-6 yıl önce rahmetli başkanımla bir sohbet esnasında listelere baktım. İTO Meclis Üyeleri içinde MERTER den kimse yok. Ama son 5 - 6 senedir MERTER Tekstilde Türkiye'nin başkenti. Belki de dünya da tekstilin başkenti. Öyle ki 7,5 milyar ihracatı olan bir bölge, yani tekstil ve hazır giyim ihracatı olan bir bölge ama ticaret odasında temsil edilmiyordu bende 9. ayda bu konuda aday olacağımı söyledim. Allaha şükür güzel bir ekip oluşturduk çalışıyoruz. Ben özelikle tekstil ve hazır giyim istedim çünkü en zor komite orası. 5 tane meclis üyesi 6 tane komite üyesi var benim diğer inşaat, cafe kimya mobilya gibi değişik şirketlerim var oradan da aday olabilirdim. Tabi ama onları çok iddialı görmedim. Yapı itibariyle en zoru seçerim mümkün olduğu kadar. Aynı zamanda MERTER gibi yerde başkanlık yaptığım için tekstil ve hazır giyimi özellikle seçtim ve rakiplerimiz gerçekten çok güçlü şuan yönetimde olan arkadaşlar var. İstanbul Tekstil Hazır Giyim başkanı karşımda rakip olabilir herkesin kendine göre muhakkak bir hedefi vardır. Ben çok iddialıyım bu konuda. Allah’ın izniyle kazanacağımı da umuyorum Çünkü bu konuda çok ciddi çalışıyoruz. Arkadaşlarımız da bana ciddi destek veriyor. 40 yıldır tekstilin içindeyim ben. 1978 yılında Mercan Yokuşunda bu işin çıraklığını yapıyordum.  Hala tekstilin içinde 20 senedir MERTER’ deyiz. Murat kalsın Başkanım burada inşallah bir daha ki dönem kendisi de katılır. İstanbul Ticaret Odası meclisinde kendisiyle görüşmeyi umuyorum ben de sizden destek istiyorum. Tabi ki bu işler destekle oluyor bir oy bir oydur biz her gittiğimiz platformda bunu açıklıyoruz. İnşallah sizin de tanıdığınız varsa hazır giyimde destek olursanız sevinirim.

Şimdi de sözü, toplantılarımıza İbrahim çağlar Başkanımız vefatından çok önceleri hatta 4-5 aydır davet ettiğimiz gerçekten İç ve Dış ticarette başarıları olan, bize tecrübeleri ile yardımcı ve örnek olabilecek bir kişilik. Birçok ilklere imza atmış olan Ticaretin Duayenlerinde İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Gökhan Murat KALSIN başkanıma bırakıyorum.

Cümleten hayırlı akşamlar diliyorum afiyet olsun.  Öncelikle değerli dostum Eşref Küçükateş’e bu nazik davetinden dolayı teşekkür ediyorum. 

Aslında biz bir süredir konuşuyoruz ama yoğunluktan telaşlardan katılmak bu güne kısmetmiş.  Doğrusu bu kadar bir dost gurupla karşılaşacağımı tahmin etmemiştim. 15-20 kişilik mütevazı bir grup diye tahmin etmiştim. Yapıyı da çok bilmiyorum. Bildiğim bir şey var. Her ay Eşref Bey gelir iş dünyasının nabzını yoklar bizleri sıkıştırır bilgi toplamaya çalışır. Demek ki gelip bu ekiple paylaşıyormuş. Aynı zamanda çok önemli bir yayın organı çok güzel bir başarıyla ilerliyor. Tüm kamuoyuyla bu yaşadığı tecrübeleri paylaşıyor. Bu açıdan böyle geniş bir yelpazeyle değerli esnaflarımız var, iş adamlarımız var. Sivil toplum kuruluşu temsilcileri var, kıymetli Merter Sanayi ve İş adamları derneği Başkanımız var. Kendisini burada görmekten çok mutluyum.  Ticaret Odasında beraber çalışmak kısmet olur Yusuf Bey le ve değerli ekibiyle, Raşit Yemişen kardeşim zaten o da çok aktif. MÜSİAD da birlikte çalıştık kendisiyle.  Şimdi hem bir sivil toplum kuruluşunda başkanlık ediyor hem de danışmanlık şirketi var. Mustafa abiyle uzun yıllar MÜSİAD da beraber dış ilişkilerde hizmet ettik. İstanbul Ticaret Odasından komiteden Mustafa Bey var.  Salih Kendir Bey var Hüseyin Akarçeşme abi var burada meclis üyemiz. Emin Oran abi var tabi bizim abimiz duayenimiz çok kıymetli dostum. Epeydir de görüşememiştik.  O yüzden çok mutlu oldum gördüğüme değerli abimi. Hocamız var, medyadan kıymetli arkadaşlarımız var. Hakikaten çok güzel dinamik bir topluluk var bu açıdan bir heyecan duydum.

Bu 51 yıllık hayatımda çok yoğun bir hayatım oldu. Hem 120 yıllık ailenin geçmişinden kaynaklanan bir ticari geçmişim var, hem kendim aktifim.  Bir yandan cemiyet hayatında görevler dolayısıyla bir yandan iş hayatında yoğunum bir yandan 3 tane çocuğum var ellerinizden öperler. Ailemiz baya geniş çok kalabalık bir aileyiz. Dolayısıyla hayat yoğun. İyi planlama yaparsan, çok çalışırsan ve de hedefe kilitlenirsen hepsine yetişiyorsun.  İsterseniz Eşref beyin söylediği gibi biraz öz geçmiş, öz geçmişle beraber biraz iş hayatı derken girişimcilik. Sonra da isterseniz karşılıklı sohbet yapalım. Soru cevaplı şeklinde.

Benim bu akşam için en önem verdiğim nokta şu. Bu benim sözümdür çok kullanırım. Dost dostuyla tanıştırıyorsa dosttur; 

Tek başına kuru kuruya dostluk olmuyor. Biz Eşref beyle diyelim ki yıllardır tanışıyoruz yeriz içeriz ve ayrılırız. Burada gördüğüm kadarıyla 50-60 kişilik bir dost gurubu var. Bu açıdan da kendimi çok şanslı hissediyorum.  O yüzden Eşref Beye çok çok teşekkür ediyorum tekrar.

Amerika’da bir macera yaşayalım dedik. 

1966 Muş doğumluyum.  1974 de İstanbul’a göç ettik ailemle beraber. Çünkü ailemin 60’lı yıllardan beri bir ayağı İstanbul’daydı.  1984-88 Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun oldum. Daha sonra Amerika’da Washington dc  Üniversitesine master yapmak üzere gittim İngilizce ve İşletme dersleri aldım. Eğitim sırasında Newyork’u görünce ya dedim ne yapmışız biz. 50 yıl geriyiz. Murat ne eğitimi ne mastır’ı sen derhal bir hikâye yaz dedim kendime ve iş hayatına atıldım. Eğitimi yarım bıraktım. 2-3 yıl Amerika’da tekstil sektöründe iş yaptım.  O zaman 1983 senesinde tekstile girmiştik biz. Bende lise son sınıftayım o zamanlar. Amerika’da bir macera yaşayalım dedik.  Amerika’nın en büyük şirketiyle nasıl çalışırım. Amerika’nın Mysis Dünyanın en büyük mağazalar zinciri. Değerli dostum Yahudi ticaretinden bahsetti oradan aklıma geldi. Hemen bir anektod paylaşayım bununla ilgili. Şimdi Mysis e mal satarsam ben Amerika’da hikâye yazarım.  Bir anda büyük cirolara ulaşırım ve memleketime katkıda bulunurum.  Kendime de 2-3 yıllık bir hedef koymuşum. Amerika’dan dönmek zorundayım çok fazla kalmak da istemiyorum. Mysis in kapısını çaldım almıyorlar randevu vermiyorlar. Hemen karşısında otelde bir oda tuttum 2-3 gün takip ederek, personel kapısından içeri girerek satın alma müdürüne kadar ulaştım. Öğrenciyim geldim burada iş yapmak istiyorum. İlla benden mal alacaksın dedim. Satın alma müdürünün çok hoşuna gitti. Koleksiyon götürmüşüm çok beğendi. Fakat dedi ki biz Türkiye’den direkt mal alamayız, böyle bir müsaademiz yok.  Bakın dost ve müttefik Amerika bu. Şaşırdım.  Peki dedim. Herhalde büyük bir şirket olduğu için diye düşünüyorum.  Ama sana şöyle yardımcı olabilirim dedi. Biz ithalatçı üzerinden mal alabiliriz dedi. Tamam dedim.  Ben sana bir liste vereyim git onlarla randevu al görüş dedi. Yok dedim. Sen randevu alacaksın ben görüşeceğim, yoksa senin peşini bırakmam dedim.  Bana bu firmaların listesini yaptı, hepsinden tek tek randevu ayarladı, gittim tek tek görüştüm. Bir baktım ki ne göreyim hepsi Yahudi. Hepsi beni aşağılayacak şekilde ezerek konuşuyor. 10 dolar diyorsun bu tişörtün fiyatı, hayır diyor. Sen 5 dolara mal ediyorsun, 50 cent sana yeter, 5.50 ye satarsan alırım diyor. O da almak istediğinden değil, yukarıdan onlarla alışveriş yaptıkları için. Tabi böyle bir mücadeleden sonra,  başka bir iş adamıyla iş yaparak oraya bir koleksiyon yaptım mal sattım ama 2-3 yıl mücadeleden sonra Avrupa’ya döndüm.  Orada şirket kurdum, tekstil sektöründe iş hayatıma devam ettim. 

Bir iş adamının 3 bacağı olmak zorunda.

Bir bacağın eve gitmek, bir bacağın işe gitmek, diğer bacağın da bu cemiyet hayatına gitmek zorunda.  Yani iki bacak yetmiyor. Eğer sen bu devirde ki bu yıllardır böyle. Ben yıllardır 25 yıldır bizzat yönetim kurullarında, odalarda, derneklerde, vakıflarda bizzat yönetim kurullarına üyeler yapıyorum.  Şimdi bu üçü olmazsa biri eksikse bir eksikliğiniz var demektir. Takdir ederseniz ki eksikliği olan da aile şirketlerin de kardeşin birisi bu işle uğraşıyor bu açığı böyle kapatıyor. Tek başına ben iş adamıyım demekle olmuyor. Hal böyleyken tabiî ki 1993 senesinde ilk görevim Türk Alman tekstil ve hazır giyimciler birliğinde başkan yardımcılığı oldu. Sonrasında o günden bu güne kadar sektörlerin değişmesiyle beraber görev yerim de değişti.

Daha sonra sektör değişikliği nedeniyle mimar ve mühendisler gurubu bünyesinde dört yıl yönetim kurulu üyeliği yaptım.

TÜDET te de 4 yıl görev yaptım.  Mimar ve mühendislerde 4 yıl genel başkanlık yaptım ki bu dergiye baktığım zaman İstanbul Ticaret odası var haber olarak, mimar ve mühendisler var, MÜSİAD var, bilgi ticaret iletişim var, hepsi var burada, bu nedenle benim için çok anlamlı oldu bu sayı.

Mimar ve Mühendislerden sonra MÜSİAD’ tan davet aldım.  4 yıl dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcılığı yaptım.  Öncesinde Ömer Bolat başkanla dış ilişkilerde çalıştım.  Ömer Cihat başkanla 3 yıl dış ilişkiler de, Nail Olpak başkanla 1 yıl yine dış ilişkilerde sonra müsaade istedim. Ben çünkü 4 yıldan daha fazla bir sürede aynı görevde kalmam dedim.  Böyle bir prensip kararım var. O zamana kadar öyle devam ettim. Sonra yaka paça yine beni MÜSİAD’ a getirdiler 1 yıl sonra aslında ayrıldığımda Ticaret Odasına da geçmiştim. Bir 4 yıl daha farklı bir görevde yine başkan yardımcısı olarak mali işler, idari işler ve insan kaynaklarından sorumlu olarak. Oradaki görevimi de geçen yıl 2017 de sona erdirdim. Çünkü yine yılı tamamlamıştık ve İstanbul Ticaret Odasında 2 dönemdir hizmet ediyorum yine camiamıza iş adamlarımıza. 4 yıl meclis üyeliği yaptıktan sonra bu son 4 yılda da rahmetli İbrahim başkanımızla beraber başkan yardımcısı olarak görev yaptım. Evet, üzüntülü bir şey yaşadık başkanımız 35 yıllık dostumdur ayrıca kendisi taa tekstil sektörüne dayanan alışverişimizden tutun da otomotivde son olarak da bir yol arkadaşlığı yaptık, akit yaptık seçime girdik ve kazandık. Kendisi başkan oldu ve bende başkan yardımcısı gecemiz gündüzümüz beraberdi. Hanımımdan, kardeşlerimden, ortaklarımdan daha çok onunla zaman geçirdik.

İstanbul Ticaret Odasını biliyorsunuz bugünün en büyük odası 420 bin üye. Yönetim Kurulu sadece 11 kişiden oluşuyor.  2 başkan yardımcısı var. Müthiş bir yoğunluk var. Haliyle başkanımızla yakın bir teşviki mesaimiz vardı zaten. İcrada çok ağır bir iş yüküm vardı. Kendisi de temsilde ağırlıklıydı. İnanın henüz bu şoku atlatmış değilim.

Demek ki böyle ilişkilerde doğabiliyormuş. Tabi cenabı Allah’ın takdiri diyoruz. İbrahim Çağlar 57 yaşında rahmete gitti. Hem kendisine hem de ölmüşlerimize rahmet diliyoruz. Şimdi bu süreçten sonra önümüzde bir seçim dönemi var Nisan ayında. Arzu ediyorum ki başkanlık koltuğunda, başkan yardımcılığı koltuğunda,  yönetim kurulunda, mecliste, komiteler de sektörleri temsil eden liyakatlı, tecrübeli, organizasyon kabiliyeti olan, temsil yeteneği olan, dünya vizyonu olan Türkiye’de yetmiyor artık. Kendi işinde belirli başarılara imza atmış, kendi cemiyetinde tanınır bilinir, hayırsever, çevresine katkısı olan, dostuyla tanıştıran. Böyle arkadaşların göreve gelmesi arzusundayım. 

120 yıllık bir ticari tecrübesi var ailenin. Dedem at sırtında Muş’tan Trabzon’a gider.  Yol yok. Demir yolu, kara yolu, deniz yolu hiçbir şey yok. At var katır var. At biraz daha hızlı. Atla Trabzon’a gider, Trabzon’dan gemiyle İstanbul’a gelir, Sultan Hamamı, Mahmut Paşa oradan manifatura benzeri şeyler alır, tekrar aynı güzergâhtan Muş’a döner ve bu seyahat 3 ay kadar sürer. Orada ticareti bütün doğuya bu şekilde yaydı.  Muş’a Her şeyin ilkini taşıyan ailedir. Otomotivden beyaz eşyaya. Bir zamanlar Sınger’le başlayan bir bayilik sistemi var Türkiye’de velhasıl böyle ticari bir dedenin torunuyum ben de.

Tofaş’ın ilk bayisiyiz biz. Daha fabrika kurulmadan bayilik alınıyor. Türkiye’nin en büyük yedek parça toptancısı, Koç tan daha büyük iş hacmine sahip

Daha sonra özellikle 1960 lı yılların başında rahmetli babam ve 3 amcam 4 kardeş bir girişimcilik hikâyesi yazıyorlar. Doğuda ki bu girişimlerle birlikte bayilik teşkilatını İstanbul’a taşıyorlar. Ondan sonra cenabı Allah yürü ya kulum diyor ve işleri muazzam bir şekilde geliştiriyorlar. 70 li yıllar da Türkiye’nin en büyük guruplarından birisi oluyorlar. Medyatik değil. Emin abi az çok bilir aileyi. Kimya, maden, otomotiv sektörlerinde, çeşitli yan sektörler, yedek parça gibi, sanayi üretimi gibi birçok sektörde önemli şirketler gurubu var. Tofaş’ın ilk bayisiyiz biz. Daha fabrika kurulmadan bayilik alınıyor. Türkiye’nin en büyük yedek parça toptancısı, Koç tan daha büyük iş hacmine sahip bunları şunun için anlatıyorum. Tabi biraz genlerde de var. Az önce sağ olsun dostum iltifatta bulundu ama gerçekten genlerden de geliyor.

90’lı yılların başında fark ettik ki eksiğimiz var, işte bu 3. bacağı ilave ettik

Sonra tabi başarısız bir aile yönetimi dolayısıyla maalesef dağıldı ve küçüldü. Dediğim gibi her kolda başarılı olmalısın ki başarıyı sürdüre bilesin. Bölününce küçüldük. O gün bu gündür toparlanmaya çalışıyoruz. Biz 3 kardeş ve rahmetli babam yeniden bir hikâye yazmak zorunda kaldık. Sıfırdan başladık. Tekrar yapılanmaya çalışıyoruz. Bana senin ömrün de yapılanmayla geçti diyorlar. Ne yapalım ülkemiz gelişmekte olan bir ülke. Bu paralelde ilerlemeye çalışıyoruz. Şimdi 80’li yıllara geldik küçülünce tabi 90’lı yılların başında fark ettik ki eksiğimiz var, işte bu 3. bacağı ilave ettik. Tabi böylece 25 yıl geçmiş oldu. 80’li yıllarda tekstili ilave ettik, rahmetli Özal’ın ihracat seferberliğiyle beraber bir şirket kurduk yurt dışında. Tekstil sektörüne girdik.  Merter, Yenibosna derken Almanya. Çok kısa sürede önemli markalara sahip olduk. Dünyanın sayılı markalarıyla iş yaptık. Bu markalardan biri PUMA. PUMA’nın en büyük üreticisiydik. İflas etmişiz sıfırdan başlayarak dünyadaki tüm giyim ürünleri bizden giderdi. 2 yıl boyunca tek üreticisi bizdik. Kendi markalarımız vardı Almanya’da kendi pazarlama şirketimiz vardı. Dolayısıyla bu gün itibariyle iş hayatına gelince 3 kardeş ortağız babam rahmete gitti. Mimarlık mesleğe döndük. Proje müşavirliği, danışmanlık, inşaat taahhüt veya yatırım konut sektöründe ağırlıklı üst yapı şu anda Kartal da devam eden bir projemiz var 200 dairelik. Kısmet olursa mart ayında teslim edeceğiz, dairelerin tamamını sattık Allaha şükür. İşin en önemli kısmı bu çünkü. Gayrimenkul inşaatın yanında enerji sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Enerjinin bir kolu olan akaryakıt sektöründe İstanbul’da 2 tane yatırımımız var. Biri Beşiktaş’ta biri Topkapı’da.  Onun dışında yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili yatırımlarımız var. Makine sektöründe bir süredir çalışıyoruz ama piyasanın durgunluğundan dolayı bekletmeye aldık.  Şimdi anlatırsak hikâye çok.

İstihdam sağlarken belirli tecrübeleri yaşamış kişileri öncelikle tercih ediyorum.  Okulundan ziyade tecrübe, vizyon ve donanımına bakıyorum. Dolayısıyla bunu hep söylüyorum. Ben şirket kurup batıranı işe almayı tercih ediyorum. O yüzden anne babalara çocuklarınıza iş kurma tecrübe edinme fırsatı verin diye tavsiye de bulunuyorum. Biz neden inşaat sektörüne girdik. Mimarlık okudum ben. 2001 senesinde Türkiye Cumhuriyetinin en kötü zamanında bir şirket kurduk bu ARPO inşaatı kurduk. Kendiişlerimizi yapmaya karar verdik. Çünkü 98 de çok ortaklı bir yapıda fabrikalarımızı satmak zorunda kaldık. Krizden değil o gün çok cazip bir teklif aldığımız için sattık 1 gecede. Sonrada kendi işimize inşaata girdik.  Bu gün konuşuluyor neden herkes inşaata giriyor diyor. Ben diyorum şu espiri yi de yapıyorum. Her Türk erkeğinin gönlünde bir müteahhitlik yatar diyorum.  Bu bizim genlerimize işlemiş. Karışmayın diyorum. Ama şu yapıla bilir. Bunu İstanbul Ticaret Odasında yaptım. Daha önce inşaat ve ihtisas komitesi vardı, onu inşaat ve gayrimenkul ihtisas komitesi olarak ikiye ayırdık. Tabi bu konu herkesi ilgilendiriyor. Neden tekstilci şu bu inşaata giriyor diyorlar. Bırakın girsin arsa alsın inşaat yapsın 100 konut 1000 konut sorun değil. Amma ve lakin bir konuyu ayırt edelim inşaatı yapmaz o konuyu uzmanına bırakacaksın.  Ama mühendise ama mimara ama yılların müteahhidine en azından o konuda tecrübeli.  Dolayısıyla bu şekilde bir orta yolu bulalım dedim bunu çevrecilik bakanlığıyla, bütün sektör temsilcileriyle de paylaştık.  Bu konuyla ilgili rapor da yazdık iyi bir çalışma yaptık.  Dolayısıyla bu noktada memleketin geldiği nokta itibariyle yaşadığımız süreçler. Hangi sektörde dinamiklik olduğunu yakın takip ettiğimiz için dolayısıyla bu sektörler en cazip sektörler oluyor.

Tabi konu çok, hikâye çok ama ben yavaş yavaş toparlayayım ve devamını soru cevap şeklinde devam edelim.  Durmadan işlerimi geliştirmek hayaliyle yaşarım hep. Yurt dışına açılma işini planlıyorum.  Tekstil de yurt dışı tecrübem var ama inşaat ve gayrimenkulde yok.  Katar üzerine yoğunlaşmış durumdayım. 5 defa gittim. Hazırlık yapıyorum ilişkileri yönetmeye yavaş yavaş onları da hazırlamaya. Almanya tecrübelerim çok yüksek. Almanya da ne yapabiliriz onunla ilgileniyorum. Yurt içinde de yine aynı sektörlerde olmak kaydıyla yine çok fazla yayılmadan işlerimi geliştirme gayreti içerisindeyim.

İstanbul Ticaret Odasında aynı zamanda görevlerim inşaat ve gayrimenkul ihtisas komitesi başkanıyım. İnşaat ve gayrimenkulle ilgili tüm komiteler 8 komite var. Onların başkanıyım.  O komitelerde de meclis üyesi temsilcilerimiz var. Aynı zamanda Sivil Toplum Kuruluşlarından ve Akademilerden de arkadaşlarımız var. Bunun dışında İstanbul Ticaret Odası Bilgiyi Ticarileştirme Vakfı var, geçen yıl rahmetli başkanımızın öncülüğünde kurmuştuk, orada da başkan yardımcısıyım. Aynı zamanda iki merkezi var o vakfın biri İDA, diğeri de BTM adı altıda. Herhangi bir fikri olan kişilerin fikrini geliştirmesini sağlıyor ve yatırımcılarla buluşturuyoruz.

Bunun dışında İstanbul Ticaret Odasıyla Savunma Sanayi müsteşarlarının ortak yatırımı olan Tekno Park İstanbul Yatırım AŞ.  de yönetim kurulu üyesiyim. İstanbul Ticaret Odasını temsilen icradan sorumluyum orada, çok önemli bir görev. Burayı da gezip görmenizi tavsiye ediyorum. Yeni girişimciler için ARGE çalışması yapmak isteyenler için önemli bir merkez burası. 

Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı Komitesinde de yönetim kuruluna girdim bu sene. DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunu biliyorsunuz. Türk Katar iş konseyinde Ethem Sancak orada başkan bende başkan yardımcısı olarak bu seçimde yeni bir görevim oldu. Ben bu akşam gerçekten çok keyif aldım sizlerden.  Çok teşekkür ediyorum nazik davetiniz için. Çok büyük mutluluk duydum bu akşam.

Eşref Küçükateş 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşmasına katılan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Gökhan Murat KALSIN’a üzerinde ESNAF şiiri yazılı olan plaket takdiminin ve toplu fotoğraf çekilmesinin ardından toplantı sona erdi.

YİRMİNCİ “Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları”na katılan konuklar;

Gökhan Murat KALSIN İTO Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı / Yusuf GECÜ MESİAD Genel Başkanı / Eşref KÜÇÜKATEŞ Esnaf Bülteni Dergisi sahibi ve Yeniden İnşa Derneği Gen. Bşk. / Hüseyin Emin SERT İnsani ve Sosyal Gelişim Uzmanı / Tümay MERCAN Kocaeli Ünv. İletişim Fakültesi Öğrt. Üye./ Raşit YEMİŞEN TÜGEM Başkanı ve Danışmanlık Şirketi / Ramazan YILMAZ Özel Duygu Hastanesi Halkla İlişkiler / Mehmet Emin ORAN Kuveyt Türk Emekli / İbrahim BALCIOĞLU SMMM / Nazife Ağırbaş KALE ÜÇSAN Makine / Sezayi TUĞLA Kâğıthane Belediyesi Koordinatör / Tahsin AVİT Güven Al Mobilya / Çetin DENİZ Yazar, Psikolog, Kişisel Gelişim Uzmanı / Av. Mehmet Zeki ALAGÖZ / Remzi ŞANLAN ERHA Bilişim / Hasan GEDİK Destek Patent / Arif AKBAŞ İSTON Satın Alma / Davut KARAYAZI Yumsan Gıda-organik yumurta / Enes BOYRAZ Boyraz Reklam Danışmanlık / Suat GERİŞ TÜSAYDER Yönetim Kurulu Başkanı / Hüseyin AKARÇEŞME İTO Meclis Üyesi Madenci / İbrahim DURMUŞ Avrasya Hastanesi Satın Alma Müdürü / Salih KENDİR İSG Hizmetleri / Veysel AVCI Vakıflar Bankası İkitelli Şubesi / Ali BEKTAŞ İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği Bşk. / Mustafa TAŞKIRAN Koza Genel Dış Tic. / İbrahim GİRİTLİ İSG Hizmetleri / İrfan YARIMAY Paşa Danışmanlık / Necat ÇOLAK Necat Asansör / Şeref KÜÇÜKATEŞ Yeniden İnşa Derneği Yön. Kur. Üye. / Fatih KARABULUT MESİAD Yön. Kur. Üyesi / Muhittin BİNGÖL Otelci İstanbul Tic. Oda Üyesi / İbrahim Halil ÇETİN  / Muharrem İPEK MESİAD Yön. Kur. Üyesi / İsmail BAHŞİ Sultangazi Sürücü Kursu / Enes POYRAZ / Ali Şükrü KARA GOP Haber Yerel Haber portalı / Zehra KAZIM Barışık Gazetesi Yayın Koordinatörü / Songül ÖZTÜRK Yazıyor Gazetesi Haber Müdürü / Emre GERİDÖNMEZ İTO / Şükrü KÜÇÜKATEŞ İBB İtfaiye

 

  İLGİLİ GALERİ
  İLGİLİ VİDEO
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Esnaf dergisi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Bakan Varank Macaristan’a gidiyor Bakan Varank Macaristan’a gidiyor Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Kom..
İşten ayrılma süreci nasıl yönetilmeli? İşten ayrılma süreci nasıl yönetilmeli? Digital insan kaynakları yazılımı üzerine uzman şirket Poldy A.Ş'nin kurucu orta..
Makina Almanın Tam Zamanı Makina Almanın Tam Zamanı ‘Makina sahibi olmayan firma kalmayacak’ mottosu ile hareket eden Emektar Makina..
İstanbul seçimlerinde Türk demokrasisi kazandı İstanbul seçimlerinde Türk demokrasisi kazandı Seçim bitti, Türkiye’nin gündemi ekonomiyi düzlüğe çıkarmak olmalı
  Ekonomi HABERLERİ
Ahmet Albayrak: “Tüm faizsiz hazine yatırım ürünlerini tek platformda topladık” Ahmet Albayrak: “Tüm faizsiz hazine yatırım ürünlerini tek platformda topladık” Kuveyt Türk Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ..
Melikşah Utku: “Tüm girişimci adaylarını Albaraka Garaj’a bekliyoruz” Melikşah Utku: “Tüm girişimci adaylarını Albaraka Garaj’a bekliyoruz” Albaraka Türk, verimliliği yüksek inovasyon modellerini deneyimleyebilmek ve hay..
Katılım bankalarının dağıttıkları kar paylarında yüze 18 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar paylarında yüze 18 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 24 Haziran 2019 ..
Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti? Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti? Hürriyet Emlak, Emlak Endeksi verileri Anadolu’nun emlak piyasasının yükselen yı..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı” İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Perakendeciler Komitesi Başkan Yardımcısı Yavuz Alt..
‘Odağımız 100. yılımıza güçlü bir ekonomi ile girmek olmalı’ ‘Odağımız 100. yılımıza güçlü bir ekonomi ile girmek olmalı’ Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, “Bugünden itibar..
TÜGİAD Başkanı’ndan istanbul seçim değerlendirmesi TÜGİAD Başkanı’ndan istanbul seçim değerlendirmesi TÜGİAD Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu: ‘Demokrasi Kazandı’
Modanın Başkenti Merter’de ihracat bereketi! Modanın Başkenti Merter’de ihracat bereketi! Her geçen gün tüm dünyada daha çok tanınan, Modanın Başkenti Merter'deki firmala..
  Söyleşi HABERLERİ
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Millet Bahçesi’nde ilk konser coşkusu Millet Bahçesi’nde ilk konser coşkusu Üsküdar’daki Nakkaştepe Millet Bahçesi, birbirinden keyifli kültür-sanat etkinli..
Selim Şiper: “Geleneksel istasyonlar, artık bütüncül yakıt istasyonlarına dönüşmüştür” Selim Şiper: “Geleneksel istasyonlar, artık bütüncül yakıt istasyonlarına dönüşmüştür” Dünya LPG Birliği Bölgesel Zirvesi - WLPGA Regional Summit Turkey 2019, LPG endü..
Dünya gıda sektörü Türkiye’de buluşacak Dünya gıda sektörü Türkiye’de buluşacak Türkiye’nin gıda alanında en köklü fuarı olarak kabul gören Uluslararası Gıda Ür..
En Lezzetli Yarışma En Lezzetli Yarışma Zeytinburnu’nda bu yıl 20’ncisi düzenlenen Merkezefendi Tıp Festivali Yöresel Ye..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Gaziosmanpaşa’da 13 bölgede kentsel dönüşümün startını verdiklerini belirten Çev..
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
  Projeler HABERLERİ
 Poşet kullanımı yüze 80 azaldı Poşet kullanımı yüze 80 azaldı Türkiye’de “Sıfır Atık” uygulaması ile başlayan poşetlerin ücretlendirilmesinden..
Havalimanı İnşaatında Çıkan Atıklar Sanat Eseri Oldu Havalimanı İnşaatında Çıkan Atıklar Sanat Eseri Oldu İGA’nın, Çevre ve Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yürüttüğü “Atıktan Sa..
İBB’nin “Kentsel Tasarım Rehberi” çalışması Türkiye’ye kaynak olacak İBB’nin “Kentsel Tasarım Rehberi” çalışması Türkiye’ye kaynak olacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan “Kentsel Tasarım Rehb..
  Spor HABERLERİ
İstanbul Büyükşehir Sporcuları avrupa oyunları’nda 20 sporcu ile Milli Formayı terletecek İstanbul Büyükşehir Sporcuları avrupa oyunları’nda 20 sporcu ile Milli Formayı terletecek Belarus'ta bu yıl ikincisi düzenlenecek ve Tokyo 2020 Olimpiyatları’na direkt ko..
Küpü kim kırdı? Küpü kim kırdı? Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında 100’e yakın okçunun yarıştığı Hasbahçe'deki ..
Gaziosmanpaşa’da Yaz Spor Okulları Başladı Gaziosmanpaşa’da Yaz Spor Okulları Başladı Gaziosmanpaşa Belediyesi, öğrencilere spor sevgisi aşılamak, yetenekli gençleri ..
Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Kağıthane Belediyesi’nin Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında bu yıl 28’ncisini d..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı