HABER AKIŞI

1969 Yılındaki Yangın, Müslümanlar’ın Mescid-i Aksâ Aşkını Yeniden Alevlendirdi!

 Tarih: 17-08-2020 00:35:00  -   Güncelleme: 17-08-2020 00:57:09
  HABER VİDEOSU
Uluslararası Minber-i Aksâ Derneği, Mescid-i Aksâ yangınının 51. yılında 25 ülkeden 91 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla #MinberinSahipleri ismiyle bir hafta sürecek bir kampanya düzenliyor.

21 Ağustos 1969 yılında Avusturalya asıllı fanatik bir siyonistin 782 yıllık Selahattin Minberi’ni kundaklaması üzerine Mescid-i Aksâ’nın içerisindeki mescitlerden biri olan Kıble Mescidi neredeyse tamamen yanarak küle döndü. O dönemde İşgalci İsrail’in başbakanı olan Golda Meir Müslümanların o günkü vurdumduymazlığını şu sözlerle ifade etmişti. "O gece sabaha kadar korkudan uyuyamadım. Zannediyordum ki, Müslümanlar dört bir taraftan İsrail'e girecekler. Lakin sabah oldu ve korkulan olmadı. İşte o zaman idrak ettim ki: Biz dilediğimizi yapabiliriz, zira Müslüman ümmeti uyuyan bir ümmettir”

O günlerde türlü sıkıntılarla boğuşan Müslümanların sessizliğini fırsat bilen İşgalci İsrail bu durumu sürekli lehine kullandı ve işgal bu gün tahammül edilemez boyutlara ulaştı.

Nihai hedefi Mescid-i Aksâ’yı tamamen yıkarak yerine Sözde Süleyman Mabedini inşaa etmek olan İşgalci İsrail bu plana ulaşmak için ilk olarak Mescid-i Aksâ’nın zamansal veya mekânsal olarak bölünmesi planını devreye koymaya çalışıyor.

Bu hedeflerine ulaşmak için 2017 yılında Mescid-i Aksâ’nın kapılarına metal dedektörleri koymak sureti ile giriş çıkışları kontrol almaya çalıştı. Bunda başarılı olamayınca 2019 yılında Rahmet Kapısı Mescidi’ni sinagoga çevirmeye çalıştı. Tüm bu gayretleri karşısında Kudüslü Müslümanların güçlü iradesini ve onlara destek veren dünyanın birçok ülkesinden milyonlarca Müslümanın iradesini gören İşgalci İsrail geri adım atmak zorunda kaldı ve bu planlarını gerçekleştiremedi.

Kudüs Halkı İsrail’i Korkutuyor!

Mescid-i Aksâ’yı ve Kudüs’ü kontrol altına alamayan İşgalci İsrail şehrin ve mescidin en büyük koruyucusu olan Kudüs halkını yılmak için her türlü yolu kullanıyor.

Pandemi sürecinde siftah dahi yapamayan Kudüs esnafının normal zamanda dahi ödemekte zorlandığı vergi yüklerini azaltmadığı gibi vergilerini ödemeyen esnafa da baskılarını artırdı.

Küdüslü Müslümanları Kudüs dışına göç etmeye zorlamak için sürekli evlerini yıkan ve yeni ev yapmak için ruhsat vermeyen İşgalci İsrail son 6 ayda tarihin en fazla ev yıkımlarını gerçekleştirdi.

Bir Hafta Boyunca Kudüs Konuşulacak!

Uluslararası Minberi Aksâ Derneği 25 ülkeden 91 katılımcı kuruluş ile tüm dünyada bir hafta boyunca Kudüs’ü konuşacak. 17 Ağustos saat 11:00’de farklı ülkelerin diyanet işleri başkanları ve Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri’nin katılımı ile açılış programı gerçekleştirilecek. İnternet üzerinde Arapça olarak gerçekleştirilecek programa ulusal ve uluslararası basın da katılacak. Aynı zamanda Türkçe, Arnavutça, Boşnakça, Endonezyaca, Malezyaca ve İngilizceye simultane olarak tercüme edilecek ve sosyal medya üzerinden de takip edilebilinecek.

Tüm hafta boyunca çeşitli ülkelerde yerel konferanslar ve anma etkinlikleri yapılacak. Türkiye‘de de 40’ın üzerinde sivil toplum kuruluşunun katılımı ile bir basın açıklaması ve sosyal medya çalışması yapılacak. Konu hakkında tüm Müslümanlara çağrıda bulunan Uluslararası Minber-i Aksâ Derneği başkanı Abdullah Cahit Dinç “17-22 Ağustos tarihleri arasında tüm Müslümanları #MinberinSahipleri kampanyasına destek vererek minberlerine sahip çıkmaya davet ediyorum. Herkes evinde iş yerinde derneğinde camisinde sosyal medyasında kısaca sesini duyurabildiği her alanda Kudüs’ü konuşsun. Bu hafta Kudüsle yatıp Kudüsle kalkalım. Mescid-i Aksâ’nın ve Kudüs halkının yanında durarak işgalcilere korku mazlumlara da ümit olalım.” dedi.

  Bu haber 44458 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı